کریپتو کده

ارز دیجیتال فگ چیست؟ همه چیز درباره Feg Token

یکی از پروژه‌هایی که سال ۲۰۲۱ سر و صدای زیادی ایجاد کرد و تعداد زیادی از کاربران، به امید ثروتمندشدن روی آن سرمایه‌گذاری کردند،‌ رمزارز فگ بود. در این سال شاهد ظهور تعداد زیادی پروژه، مخصوصا در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بودیم. تعداد زیادی پروژه‌های خوبی بوده و شاید تعداد بیشتری،‌ پروژ‌ه‌هایی با هدف خالی کردن جیب سرمایه‌گذاران بودند. پروژه FEG با وعده ایجاد تحول در سیستم دیفای پا به میدان گذاشته است. در این مقاله قصد داریم تا به این که ارز دیجیتال فگ چیست و سرویس‌های این پروژه بپردازیم، سرویس‌هایی که دچار قطعی نیز شده‌اند. همچنین تیم این پروژه، شرکا،‌ سرمایه‌گذاران و توکن FEG نیز بررسی می‌شوند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

ارز دیجیتال فگ چیست؟

ارز دیجیتال فگ چیست
منبع: publish0x.com

دنیای ارزهای دیجیتال به‌واسطه ارتباطش با تکنولوژی، هر روز شاهد پیدایش و گسترش فناوری‌های جدید و متنوع است. ارز دیجیتال FEG، توکنی است که در اوایل سال ۲۰۲۱ بر بستر بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین عرضه شد.

اسم این پروژه از عبارت Feed Every Gorilla (به هر گوریل غذا دهید) گرفته شده و یکی از چندین برنامه‌ آن، حمایت از حیوانات است. شعار فگ، Be the Future of DeFi (آینده دیفای باشید) اعلام شده و هدف آن را تغییر در طراحی و توسعه دیفای تعیین کرده‌اند. ایجاد امنیت بیشتر، کارآمدی بیشتر (کاهش گس) و سیستم پاداش‌دهی بهتر از جمله ایده‌ها و هدف‌های این پروژه است.

در ماه‌های ابتدایی اطلاعات زیادی برای فگ در دسترس نبود، اما این پروژه با ایجاد بخش داکیومنت در سایت و منتشر کردن وایت‌پیپر، سر و شکل بهتری به خود داد. فگ در روزهای اول ظهورش، رشدهای عجیبی داشت؛ اما قیمت امروز Feg، از دست رفتن ارزش ۹۹ درصدی را نشان می‌دهد. دیگر میم کوین‌ها نیز حال و روز خوشی ندارند. بد نیست نگاهی به قیمت شیبا و قیمت بیبی دوج نیز داشته باشید.

معرفی سرویس‌های FEG

منبع: fegtoken.com

پروژه فگ در کنار ارائه توکن، با ارائه سرویس‌های مختلف سعی در جذب کاربران داشته و خود را یک پروژه فعال نشان می‌دهد. سرویس‌هایی مانند FEGex (صرافی وسواپ)، fWrap (رپد کردن توکن)، FEGtrack (رصد توکن‌های در گردش و وضعیت بازار) و FEGfaucet (دریافت هدیه) از جمله آن‌ها هستند. در ادامه به معرفی بیشتر هر کدام می‌پردازیم.

نکته‌ای که پیش از معرفی سرویس قابل اشاره است، تعلیق تعدادی از سرویس‌ها از جمله FEGex، رپد کردن توکن‌ها، SmartLand و غیره است. از ماه می سال ۲۰۲۲، برخی سرویس‌های پروژه فگ، به دلیل تغییر، آپگرید و بازبینی کدها متوقف شده است. این موضوعی که معمولا برای پروژه‌های پیشرو رخ نمی‌دهد.

معرفی FEGex

صفحه اول FEGex
منبع: fegtoken.com

FEGex سرویس اصلی فگ و یک صرافی غیرمتمرکز چند زنجیره‌ای است که هم بر روی بلاک چین اتریوم و هم بر روی زنجیره هوشمند بایننس اجرا می شود. FEG گفته که قصد دارد FEGex را به پنج بلاک چین از جمله پالیگان، آوالانچ و فانتوم در آینده نزدیک گسترش دهد.

هر رمزارزی که در این صرافی غیرمتمرکز لیست شود،‌ در صورتی که پروژه آن تامین نقدینگی انجام دهد، قابلیت معامله و جابجایی بین تمام زنجیره‌های پشتیبانی‌شده در فگ را خواهد داشت. برای این کار فگ از یک پل میان زنجیره‌ای استفاده خواهد کرد.

در FEGex قابلیت‌هایی وجود دارد که عبارتند از:

Smartswap: شما با سپرده‌گذاری توکن‌هایتان در smartswap کارمزد سواپ و گس کمتری پرداخت خواهید کرد.

FEGchart: ابزارهای تحلیل تکنیکال و نمودارها برای کاربران و تحلیل‌گران در نظر گرفته شده است.

Gas-Rebates: بخشی از هزینه گس تریدرها به‌صورت نقدی بازگردانده خواهد شد. ۰/۰۸ درصد از هر فروش روی هر جفت توکن برای این کار درنظر گرفته شده است.

استیک: ۰/۱۲ درصد از ارزش دلاری هر تراکنش در صرافی که در قالب fBNB یا fETH باشد، به هولدرهای توکن فگ تعلق خواهد گرفت. نکته‌ای که FEG به آن اشاره می‌کند این است که استیک کردن شامل ضرر ناپایدار نمی‌شود و تنها ۲ درصد مالیات یا همان کارمزد از سپرده‌گذاری یا برداشت دریافت می‌شود.

کارمزد: به استثنا FEG و TRY، به میزان ۰/۲ درصد از فروش (که به LPها داده می‌شود)، ۰/۱۲ درصد برای استیک کنندگان، ۰/۰۸ درصد برای بازپرداخت نقدی و ۰/۰۵ درصد برای کارمزد سیستم از بقیه توکن‌ها دریافت خواهد شد. به ادعای FEG، مجموع این کارمزدها کمتر از ۰/۳ درصد می‌شود که از بقیه صرافی‌ها کمتر است.

بخش لیکوئیدیتی و Bridge این صرافی هنوز راه‌اندازی نشده است.

رپد کردن توکن در پروژه فگ (fWrap)

منبع: fegtoken.com

یکی دیگر از قابلیت‌های پروژه FEG، رپد کردن ارزهای دیجیتال است. شما می‌توانید تنها با پرداخت یک درصد مالیات، رمزارز مورد نظر یکی دیگر از قابلیت‌های پروژه فگ که زیرمجموعه‌ای از FEGex است، رپد کردن توکن‌ها است. بیشتر دارایی‌ها نظیر بیت‌کوین،‌ اتریوم،‌ بایننس کوین و غیره را می‌توان به توکن رپدشده در اکوسیستم فگ تبدیل کرد.شما می‌توانید تنها با پرداخت یک درصد مالیات، رمزارز مورد نظر خودتان را wrap یا unwrap کنید.

معرفی FEGtrack

منبع: fegtoken.com

توسعه‌دهندگان پروژه فگ برای هولدرهای این توکن، نرم‌افزاری طراحی و ارائه کرده‌اند که با آن می‌توانند توکن‌هایشان را رصد کنند. این نرم‌افزار قابلیت‌هایی از جمله نمایش لحظه‌ای بالانس و ارزش توکن‌ها، میزان توکن‌های سوزانده‌شده و در گردش، پیش‌بینی پاداش و اضافه کردن چند آدرس کیف پول را دارد.

معرفی FEGfaucet

منبع: fegtoken.com

برنامه‌ این سرویس، تشویق افراد به ورود و استفاده از این پروژه است. تیم توسعه‌دهنده فگ در ابتدا ۲۰ تریلیون توکن FEG برای راه‌اندازی بخش FEGfaucet اختصاص داد. برای استفاده از این بخش نیازی نیست هولدر این توکن باشید. هر کیف پول در هر ۲۴ ساعت قادر است تنها یک‌بار جایزه بگیرد. با اولین دریافت، مقدار آن صفر خواهد شد. البته پاداشی که از این بخش دریافت می‌کنید، ناچیز است.

معرفی FEGradio

پروژه فگ در سرویس FEGradio به دنبال ایجاد آگاهی بیشتر و آموزش است. برنامه‌های رادیویی این سرویس که پخش زنده هم دارد،‌ ۲۴ ساعته پخش می‌شوند و در اپلیکیشن Radio Line‌ نیز قابل دسترسی هستند.

معرفی FEGwear

یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط پروژه فگ، یک فروشگاه آنلاین به نام FEGwear است. در این فروشگاه انواع و اقسام پوشاک با لوگو و طرح‌های مربوط به FEG و ارزهای دیجیتال فروخته می‌شود.

بررسی ارزدیجیتال FEG

فگ با شعار «ساخته‌شده برای موفقیت» توکنی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین اتریوم (ERC-20) و شبکه هوشمند بایننس (BEP-20) عرضه کرده است. تعداد ۱۰۰ هزار تریلیون از این توکن ایجاد و ۵۰ درصد از آن در همان ابتدا سوزانده شدند. هولدرهای این توکن به‌عنوان پاداش، یک درصد از هر تراکنش دریافت می‌کنند، همچنین ۱ درصد از هر تراکنش نیز سوزانده می‌شود

توکن FEG، توکن حاکمیتی صرافی غیرمتمرکز FEGex هم هست. با استیک کردن این توکن می‌توان پاداش دریافت کرد. برای ارائه این توکن، هیچ پیش‌فروش یا عرضه اولیه (ICO) برگزار نشده است. نکته جالب دیگر درباره FEG این است که طبق وایت‌پیپر این پروژه، هیچ توکنی در اختیار صاحبان و موسسان FEG نیست.

به گزارش میهن بلاکچین در ۲۱ خرداد ۱۴۰۱، قیمت فگ ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۴۶ دلار است و این رمزارز، با ارزش بازار ۱۹.۵ میلیون دلاری در جایگاه ۶۹۱ در بین تمام ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. بالاترین قیمت FEG در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ و حدود ۰.۰۰۰۰۰۰۰۴ دلار و کمترین قیمت آن در ۲۴ بهمن ۹۹ حدود ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۸ دلار ثبت شده است. قیمت امروز فگ نسبت به ATH آن، حدود ۹۹ درصد کاهش پیدا کرده است!

همکاری‌های FEG

فگ با پروژه‌های دیفای مختلفی همکاری استراتژیک می‌کند. دلیل انتخاب این پروژه‌ها، موارد استفاده منحصربه‌فرد و پشتوانه قوی هرکدام از آن‌ها است. TRY finance ،GoldFarm و Fomolab سه شریک اصلی FEG هستند.

توسعه‌دهندگان TRY مسئول راه‌اندازی اولیه پروژه FEGex هستند. استخرهای استیک TRY، پنج درصد از تراکنش‌های فروش توکن‌های داخلشان را دریافت می‌کنند.

GFarm که یک پروتکل بین زنجیره‌ای دیفای است، به کاربران اجازه می‌دهد روی اتریوم و زنجیره بایننس بدون نیاز به کد، فارم رمزارز و NFT گسترش دهند.

Fomolabs هم در پروژه NFT با فگ همکاری داشته است. این مجموعه که روی توکن‌های بی‌همتای ورزشی تمرکز بیشتری دارد، با بوکسور قدرتمند (تایسون فیوری – Tyson Fury) همکاری می‌کند.

در سایت FEG نیز به همکاری‌های زیر اشاره شده است:

 • Big Media Creative که در حوزه تولید و انتشار محتوا کار می‌کند.
 • Ateitis Information Technology که خدمت اصلی آن، بررسی قراردادهای هوشمند است.
 • Blue Coach که در زمینه تولید پادکست‌های آموزشی دیفای فعالیت می‌کند.
 • PASA که یک سازمان محیطزیستی در آفریقا است.

نقشه راه فگ

نقشه راه فگ
منبع: coinmarketbag.com

در سایت، وایت‌پیپر و داکیومنت‌های پروژه فگ هیچ نقشه راه رسمی ارائه نشده است. همانطور که می‌دانید نداشتن نقشه راه و برنامه زمان‌بندی مشخص، از نقاط ضعف یک پروژه محسوب می شود. با توجه به اطلاعاتی که در قسمت‌های مختلف وجود دارد، می‌توان گفت اضافه کردن سه زنجیره پالیگان، آوالانچ و فانتوم و راه‌اندازی سرویس NFT از اصلی‌ترین برنامه‌های این پروژه است. همچنین فگ مدتی است برای آپدیت و بهبود کدها، تعدادی از سرویس‌هایش را معلق کرده که باعث نگرانی کاربران نیز شده است. باید منتظر ماند و نتیجه تحولات فگ را دید.

معرفی تیم پروژه FEG

باتوجه‌به تاکید این پروژه بر گسترش فعالیت‌های غیرمتمرکز و توسعه دیفای، نامی از موسس یا بنیان‌گذار این پروژه و توکن موجود نیست. در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها همواره به موضوع نقش جامعه این توکن در تصمیم‌گیری‌ها اشاره کرده است و توکن فگ را متعلق به شخص خاصی نمی‌دانند. در سایت پروژه فگ، اعضای این تیم با اسامی مستعار معرفی شده‌اند.

این موضوع همانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. ناشناس بودن شاید تمرکززدایی را افزایش می‌دهد، اما وجود افراد کاربلد،‌ با سابقه و شناخته‌شده اعتبار یک پروژه را بالاتر می‌برد.

کیف پول مناسب ارز FEG چیست؟

از آن‌جایی که رمزارز فگ روی دو شبکه اتریوم و BNB Chain وجود دارد، کیف پول‌هایی که از این دو زنجیره پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری از آن مناسب هستند. از کیف پول‌های محبوب و معتبر می‌توان به متامسک و تراست والت و والت‌های سخت‌افزاری مثل لجر اشاره کرد.

ارز دیجیتال فگ را از کجا بخریم؟

صرافی‌های محدودی امکان معامله FEG را برای کاربران مهیا کرده‌اند. این امری طبیعی است زیرا زمان زیادی از معرفی و شروع به کار اتوکن FEG در صرافی‌های متمرکز معتبر نظیر بایننس و کوین‌بیس لیست نشده است و این موضوع از اعتبار یک پروژه می‌کاهد. در حال حاضر برای خرید و فروش FEG، می‌ةوان به صرافی‌های متمرکز گیت و هات‌بیت مراجعه کرد. همچنین ارز دیجیتال FEG، در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ نیز وجود دارد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ارز دیجیتال فگ چیست؟
  یکی از پروژه‌هایی است که در کنار دیگر میم‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ صدای زیادی به پا کرد. این پروژه وعده تحولات اساسی در حوزه دیفای داده است.
 • ارزش توکن FEG چقدر شده است؟
  قیمت توکن فگ نسبت به بالاترین قیمت تاریخش،‌ بیش از ۹۵ درصد افت داشته است.
 • آیا توکن فگ به ۱ سنت می‌رسد؟
  با توجه به تعداد در گردش این توکن، قیمت ۱ سنتی برای آن دور از انتظار است. ضمن اینکه در بسیاری از معیارهای تحلیل فاندامنتال، پروژه فک نمره قبولی نمی‌گیرد.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال فگ، پروژه‌ای است که وعده‌‌های زیادی در مورد تحول در دیفای داده است و قصد ایجاد سرویس‌های متنوعی دارد. آن‌ها معتقدند که به کمک این سرویس‌ها،‌ می‌توانند اکوسیستم قدرتمندی تشکیل دهند. وضعیت اعضای تیم و نقشه راه این پروژه مشخص نیست. ضمن اینکه قطع شدن تعدادی از سرویس‌ها برای مدتی نسبتا طولانی برای آپگرید کردن و ایجاد بهبود در عملکرد و کدها، کاربران را نگران کرده است. در این مقاله در مورد این که ارز دیجیتال فگ چیست،‌ سرویس‌ها، تیم، نقشه راه و مشارکت‌های این پروژه صحبت کردیم. همچنین توکن FEG، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز بررسی شد.

نظر شما در مورد این پروژه چیست؟ پیش‌بینی شما برای فگ سقوط است یا صعود؟

منبع
fegtoken

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا