متوسط پروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی شبکه ماینریوم و توکن MNE؛ آیا این شبکه کلاهبرداری است؟

شبکه ماینریوم یا Minereum یک قرارداد هوشمند بر بستر اتریوم است که در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است. هدف این شبکه ایجاد روش جدیدی در استخراج ارزهای دیجیتال است. MNE توکن این شبکه است.

این شبکه توکن خود به نام MNE را به صورت رایگان بین افراد تقسیم کرده و یا اصطلاحا ایردراپ کرده است. افراد زیادی تعداد ۳۲,۰۰۰ توکن MNE را در کیف پول خود مشاهده می‌کنند. آیا می‌توان این توکن را فروخت؟ آیا این توکن ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ آیا ماینریوم طرح کلاهبرداری است؟ در این مقاله از میهن بلاکچین به این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد.

اگر شبکه Minereum یا ماینریوم را در یک جمله توصیف کنیم می‌توان گفت:

این شبکه قرارداد هوشمندی در شبکه اتریوم است و هدف آن معرفی روش جدیدی برای ماینینگ و استخراج ارزهای رمز نگاری شده است. همچنین با استفاده از این قرارداد هوشمند می‌توانیم توکن ERC20 مخصوص خود را ایجاد کنیم.

این مقاله در تاریخ ۵ تیر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

شبکه ماینریوم چیست؟

 در وایت‌پیپر این شبکه، ماینریوم را بستری عادلانه، شفاف و غیرمتمرکز برای ماینینگ بر اساس قرارداد هوشمند معرفی کرده است. قرارداد هوشمند این شبکه بر روی شبکه بلاک چین اتریوم راه اندازی شده است. این اسمارت کانترکت ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • در اولین مرحله، این شبکه تمام آدرس‌های شبکه اتریوم را تا آنجا که ممکن است، جمع‌آوری کرده‌ است. این کار به صورت کاملا آنلاین در یک شبکه اجتماعی انجام شده است. در این شبکه اجتماعی هر کسی می‌توانست آدرس اتریوم خود را معرفی کند.
 • سپس این آدرس‌های جمع آوری شده در فاز اول، توسط تیم توسعه دهنده ماینریوم وارد قرارداد هوشمند آن شده است. اکنون این آدرس‌ها را تحت عنوان Genesis Address می‌شناسیم. این جنسیس آدرس‌ها در کدهای قرارداد هوشمند این شبکه وجود دارند و همه می‌توانند آنها را مشاهده کنند.
 • در مرحله بعد به هر کدام از این جنسیس آدرس‌ها، تعداد ۳۲,۰۰۰ توکن ماینریوم یا Minereum token با نماد MNE اختصاص داده شده است (توجه کنید که این توکن‌ها به این آدرس‌ها فقط اختصاص داده شده است این به معنی این نیست که صاحبان این آدرس‌ها اکنون ۳۲,۰۰۰ توکن MNE دارند؛ این موضوع را در ادامه توضیح خواهیم داد). تعداد کل توکن‌های MNE بستگی به تعداد آدرس‌های اتریومی دارد که در فاز اول معرفی شده‌اند.
 • در مرحله نهایی برای جلوگیری از ایجاد تورم در این توکن و عرضه بی‌رویه آن، هر جنسیس آدرس تنها می‌تواند مقدار مشخصی توکن MNE را ماین و عرضه کند. به ازای تولید هر بلاک در شبکه اتریوم، ۰.۰۰۰۳۲ توکن MNE ماین خواهد شد. در واقع ایده این شبکه در هیمن مرحله نمود پیدا می‌کند. در این مرحله ماینینگ این توکن انجام می‌شود.
پس اگر در کیف پول شما ۳۲,۰۰۰ توکن MNE وجود دارد به این معنی است که شما اجازه دارید حداکثر ۳۲,۰۰۰ توکن MNE را ماین کنید. در واقع سهم شما ۳۲,۰۰۰ توکن ماین نشده است که ابتدا باید آن را استخراج کرده و سپس به فروش برسانید.

فرایند ماینینگ در شبکه Minereum

این شبکه در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است. فرآیند ماینینگ این توکن کاملا متفاوت از بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال است. بر خلاف روش‌های مرسوم ماینینگ ارزهای دیجیتال، استخراج این توکن بر اساس تعداد توکن‌های اختصاص یافته به هر جنسیس آدرس بوده و با استفاده از یک فرمول ریاضی محاسبه می‌شود. دارندگان جنسیس آدرس‌ها نیازی به خرید دستگاه، مصرف برق و سایر ملزوماتی که در ماینینگ سنتی وجود دارد، نیستند. حتی نیازی به آنلاین بودن هم نیست. در واقع برای ماینینگ این توکن، نیاز به انجام هیچ کاری نیست! ماینینگ توسط کد و به صورت خودکار انجام می‌شود.

این فرمول ریاضی به صورت کد در قرارداد هوشمند این شبکه گنجانده شده و به هیچ عنوان قابل تغییر نیست. این دستور تحت عنوان Transfer Function of Minereum Smart Contract در قرارداد هوشمند این شبکه وجود دارد و برای همه قابل مشاهده است.

توزیع توکن MNE

همانطور که در بالا اشاره شد، تولید توکن MNE تنها از طریق استخراج آن امکان پذیر است. تنها جنسیس آدرس‌ها قادر به استخراج این توکن هستند. این جنسیس آدرس‌ها همان آدرس‌های اتریومی است که به این شبکه معرفی شده‌اند (آنچه در فاز یک توضیح دادیم). هیچ توکن اضافه‌ای وجود ندارد و در واقع نمی‌تواند وجود داشته باشد. کارمزد انجام تراکنش‌ها در شبکه ماینریوم، رمز ارز اتر است. زیرا این شبکه قرارداد هوشمندی در شبکه اتریوم بوده و طبیعتا کارمزدها به صورت اتریوم هستند.

ایردراپ شبکه ماینریوم

این شبکه در سال ۲۰۱۷ معرفی و نسخه ۱ آن راه‌اندازی شده است. در آن سال شبکه ماینریوم تعداد ۴,۲۶۸ آدرس جنسیس یا Genesis Address را جمع آوری کرد. این موضوع مهم است که مفهوم جنسیس آدرس را متوجه شوید؛

جنسیس آدرس تنها بستر ماین و توزیع توکن MNE است. تعداد توکن موجود در این آدرس به معنی دارایی توکن MNE شما نیست، بلکه به این معنی است که شما حداکثر چه مقدار توکن MNE را می‌توانید استخراج کنید (دارایی بالقوه شماست نه دارایی بالفعل).

این شبکه پس از راه‌اندازی نسخه دوم خود، ایردراپ دیگری را نیز ارائه داد که در آن ۱,۱۹۷,۶۳۴ جنسیس آدرس را جمع آوری کرد ( به اضافه آدرس‌های قبلی).

ممکن است در کیف پول شما بیشتر از ۳۲,۰۰۰ توکن MNE وجود داشته باشد. تنها توکن‌هایی که از آدرس 0x426ca1ea2406c07d75db9585f22781c096e3d0e0 به کیف پول شما ارسال شده، توکن واقعی است و مابقی بالانس خود را نادیده بگیرید.

این شبکه به هر جنسیس آدرس در ایردراپ خود، ۳۲,۰۰۰ توکن MNE اختصاص داده است (دقت کنید که به آنها اهدا نکرده بلکه به آنها اختصاص داده است که می‌توانند آن را استخراج کنند). پس در حال حاضر تعداد کل توکن‌های قابل استخراج این شبکه برابر ۳۸,۳۲۴,۲۸۸,۰۰۰ توکن است. پس از استخراج ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بلاک در شبکه اتریوم، تمام توکن‌های شبکه ماینریوم نیز استخراج خواهد شد. پاداش استخراج در این شبکه ۰.۰۰۰۳۲ توکن MNE به ازای استخراج هر بلاک در شبکه اتریوم است که تقریبا ۵۰ سال طول می‌کشد تا تمام توکن‌های MNE استخراج شوند.

استخراج توکن MNE

پیش از پرداختن به نحوه استخراج توکن MNE توجه داشته باشید که بنا به دلایلی که در ادامه توضیح خواهیم داد، به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم در استخراج این توکن شرکت کنید. مطالبی که در زیر آمده صرفا برای آشنایی شما با نحوه کار این شبکه است و آموزشی برای انجام آن نیست.

ماینینگ این توکن فقط و فقط از طریق آدرس‌های جنسیس انجام می‌شود. در حالت پیش فرض، این آدرس‌های جنسیس در سطح یک قرار دارند که امکان استخراج به وسیله آنها امکان پذیر نیست. این آدرس‌ها حتما بایستی به سطح دو و سطح سه ارتقا پیدا کنند تا بتوان با آنها توکن MNE را استخراج کرد. هر جنسیس آدرس که به سطح دو و سه ارتقا یافته، می‌تواند ۰.۰۰۰۳۲ توکن MNE به ازای تولید هر بلاک در شبکه اتریوم، استخراج کند. با توجه به اینکه هر ۱۵ ثانیه یک بلاک در شبکه اتریوم تولید می‌شود، در روز حدودا ۵,۷۶۰ بلاک در شبکه اتریوم تولید خواهد شد:

هر جنسیس آدرس در روز ۱.۸۳ توکن MNE استخراج می‌کند. تقریبا ۵۰ سال طول می‌کشد که تمام MNE های اختصاص یافته به هر جنسیس بلاک، استخراج شده و عرضه شود.

پس برای استخراج این توکن باید جنسیس آدرس خود را به سطح دو یا سه ارتقا دهید. برای انجام این کار باید دو تراکنش در شبکه اتریوم انجام دهید و پس از آن نیاز به انجام هیچ کاری نیست(!) و روزانه ۱.۸۴ توکن MNE به دارایی شما اضافه خواهد شد (در واقع از سهمیه خود استفاده کرده و توکن را استخراج می‌کنید). به این نکته توجه کنید که نمی‌توانید به مقدار بالانس خود در جنسیس آدرس اضافه کنید. این مقدار ثابت بوده و قابل اضافه شدن نیست. در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم.

ویژگی‌های جنسیس آدرس ارتقا یافته به سطح ۲:

 • امکان ماینینگ توکن MNE برای آنها فراهم است.
 • امکان فروش جنسیس آدرس سطح ۱ برای آنها فراهم است. قیمت این جنسیس آدرس را با قیمت توکن MNE در بازار اشتباه نگیرید. شما در اینجا توکن MNE را به فروش نمی‌رسانید؛ بلکه آدرسی که می‌توان با آن توکن MNE استخراج کرد را به فروش می‌رسانید. قیمت این آدرس ۰.۳۸ اتریوم است در حالی که قیمت هر توکن MNE برابر با ۰.۳ دلار است.

ویژگی‌های جنسیس آدرس ارتقا یافته به سطح ۳:

 • امکان ماینینگ توکن MNE برای آنها فراهم است.
 • امکان فروش جنسیس آدرس سطح ۱ برای آنها فراهم است. قیمت آن توسط خود فرد تعیین می‌شود و قیمت مشخصی برای آن نیست. قیمت این جنسیس آدرس را با قیمت توکن MNE در بازار اشتباه نگیرید. شما در اینجا توکن MNE را به فروش نمی‌رسانید؛ بلکه آدرسی که می‌توان با آن توکن MNE استخراج کرد را به فروش می‌رسانید.
 • امکان انتقال توکن‌های MNE که استخراج شده فراهم است. در واقع در این آدرس دو نوع بالانس وجود دارد. Total Balace و Available Balance. شما فقط می‌توانید دارایی Available خود را به فروش برسانید. این ویژگی در سطح ۲ امکان پذیر نیست. و تنها مختص سطح ۳ است
شما پیش از آنکه جنسیس آدرس خود را به سطح ۳ برسانید باید آن را به سطح ۲ ارتقا دهید و سپس به سطح ۳ ارتقا دهید. یعنی پرداخت ۰.۴۵ اتریوم کارمزد!

برای استخراج توکن MNE نیازی به خرید تجهیزات استخراج نیست. هش ریت، هزینه برق و آنلاین بودن نود در این روش معنایی ندارد نیازی به هیچ کدام از اینها ندارید. توکن‌های شما به صورت خودکار و توسط فرمول ریاضی تعیین شده در قرار داد هوشمند این شبکه( ۰.۰۰۰۳۲ توکن MNE به ازای تولید هر بلاک در شبکه اتریوم) انجام می‌شود. اگر شما در ایردراپ این شبکه جنسیس آدرسی را دریافت کرده‌اید که در آن ۳۲,۰۰۰ توکن MNE وجود دارد ۵ راه برای شما وجود دارد.

 • اگر علاقه‌ای به ماینینگ توکن MNE ندارید، می‌توانید جنسیس آدرس خود را به همین شکل به فروش برسانید. این کار در نسخه ۲ صرافی غیرمتمرکز ماینریوم انجام می‌شود.
 • جنسیس آدرس خود را به سطح ۲ ارتقا دهید. کارمزد انجام این کار پرداخت ۰.۱۵ اتریوم است.
 • جنسیس آدرس خود را به سطح ۳ ارتقا دهید. کارمزد انجام این کار ۰.۴۵ اتریوم است.
 • هیچ کاری انجام ندهید. در اینصورت هیچ توکنی را استخراج نخواهید کرد و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
 • آدرس خود را از بین ببرید که در این صورت سهمیه شما سوزانده شده و از کل توکن‌های قابل استخراج شبکه کسر خواهد شد.

ارتقا جنسیس آدرس به سطح ۲ و ۳

یکی از ایرادها به این شبکه همین موضوع ارتقا جنسیس آدرس به سطح ۲ و ۳ است. دقیقا در این شبکه مشخص نشده که منظور از جنسیس آدرس چیست؟ چطور فردی می‌تواند آدرس توکن MNE خود را به فرد دیگری به فروش برساند؟ در این صورت کلید خصوصی آن در اختیار کیست؟ خریدار یا فروشنده؟ به نظر می‌رسد استفاده از کلمه “آدرس” باعث کج‌فهمی شده است. در واقع شما نمی‌توانید آدرس یک توکن خود را به دیگری بفروشید. در این صورت کلید خصوصی آن در اختیار دو نفر خواهد بود و این منطقی نیست. به نظر می‌رسد که جنسیس آدرس در این شبکه همانند یک توکن در نظر گرفته شده که می‌توانیم مالکیت این توکن را در اختیار دیگری قرار دهیم. این فروش توکن، قابل‌درک است. برای استخراج این توکن، باید سطح خود را به ۲ و سپس ۳ ارتقا دهید. اولین ایرادی که می‌توان به این شبکه وارد کرد همین موضوع ارتقا جنسیس آدرس است. زیرا ارتقا به سطح ۲ مستلزم پرداخت ۰.۱۵ اتریوم است. به این مقدار ۱۰ درصد سود صرافی ماینریوم را نیز اضافه کنید. با انجام این ارتقا، شما تنها می‌توانید روزانه ۱.۸۴ توکن MNE‌را استخراج کنید. اما همچنان نمی‌توانید توکن‌های ماین شده خود را به فروش برسانید!

برای فروش توکن‌های ماین شده باید به سطح ۳ ارتقا یابید. انجام این ارتقا مستلزم پرداخت ۰.۳ اتریوم + ۱۰ درصد سود صرافی ماینریوم است. پس برای اینکه شما بتوانید ۳۲,۰۰۰ توکن MNE که به شما اختصاص داده شده را استخراج کنید، باید ۰.۴۵ اتریوم را بپردازید. ۱۰ درصد سود صرافی ماینریوم را به این مقدار اضافه کنید؛ در نهایت انجام چنین کاری، تقریبا ۰.۵ اتر هزینه دارد. شما با ارتقا به سطح ۳ می‌توانید روزانه ۱.۸۴ توکن MNE‌ را استخراج کرده و در صورت تمایل به فروش برسانید. اما آیا استخراج این توکن ارزش این را دارد که شما ۰.۵ اتریوم با ارزش خود را هزینه کنید؟ در این بخش ایرادهایی که به ارتقا جنسیس آدرس این شبکه وارد است را لیست می‌کنیم:

 • دلیل سه سطحی بودن جنسیس آدرس چیست؟ چرا برای فروش توکن MNE‌ باید حساب خود را به سطح ۳ ارتقا دهید. این کار حدودا ۰.۵ اتر هزینه دارد. لزوم وجود سطح ۲ چیست؟
 • ارتقا یک آدرس به چه معنایی است؟ چطور می‌شود آدرس را ارتقا داد؟
 • برای استخراج این توکن باید ۰.۵ اتریوم پرداخت شود (قیمت اتریوم در حال حاضر ۱۲۴۰ دلار است). در عوض تنها روزانه ۱.۸۴ توکن MNE را می‌توان استخراج کرد (از ۳۲,۰۰۰ توکن اختصاص داده شده به هر فرد). قیمت این توکن در حال حاضر ۲۴ سنت است. پس شما پس از ۷۳۸ روز (تقریبا ۳ سال) به اصل سرمایه خود بازگشته و از آنجا سود خواهید کرد. البته این محاسبات ما کاملا غیرواقعی است. زیرا ما فرض کرده‌ایم که قیمت توکن MNE و اتریوم ثابت باقی بمانند، این اتفاق غیرممکن است. آیا ارزش دارد شما امروز ۰.۵ اتر ارزشمند خود را به این شبکه بدهید تا ۷۳۸ روز آینده با استخراج و فروش این توکن، مجددا این ۰.۵ اتر را بدست آورید؟ آیا نگهداری خود اتریوم سودآوری بیشتری نخواهد داشت؟

نحوه فروش جنسیس آدرس

نکته مبهم این شبکه همین موضوع فروش جنسیس آدرس است. فروختن آدرس کلمه غریبی است. اگر من آدرس یک دارایی خود را به شما بفروشم، هر دوی ما کلید خصوصی آن را در اختیار داریم و این کار غیرممکن است. ما در منابع خود چیزی در این مورد متوجه نشدیم و اطلاعات زیادی در این مورد در مکتوبات این شبکه ارائه نشده است. لذا ما این کار را اینگونه تفسیر کرده‌ایم که شما می‌توانید ۳۲,۰۰۰ توکن خود را یکجا بفروش برسانید. هر کس صاحب این ۳۲,۰۰۰ توکن باشد، می‌تواند در این شبکه استخراج توکن MNE را انجام دهد. اگر به مشارکت در استخراج توکن MNE علاقه‌ای ندارید، شبکه ماینریوم این امکان را فراهم کرده تا بتوانید ۳۲۰۰۰ توکن قابل استخراج خود را به فروش برسانید. اما قیمت آن توسط خود شبکه ماینریوم صورت می‌گیرد. اگر صاحب جنسیس آدرس Level 1 هستید، قیمت فروش آن توسط پلتفرم به صورت خودکار محاسبه خواهد شد. تنها در حالتی که جنسیس آدرس خود را به سطح ۲ و سه ارتقا داده‌اید، می‌توانید آن را با قیمت دلخواه خود می‌توانید به فروش برسانید. قیمت هر جنسیس آدرس سطح ۱ توسط پلتفرم از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

قیمت جنسیس آدرس= دو برابر کارمزد ارتقا به سطح ۲ + کارمزد ارتقا به سطح ۳ + ۱۰ درصد کارمزد صرافی ماینریوم

که از مقدار فوق تنها کارمزد ارتقا به سطح ۲ به فروشنده جنسیس آدرس می‌رسد(۰.۱۵ اتریوم) و مابقی میان هولدرهای این شبکه تقسیم می‌شود. تعداد جنسیس آدرس‌هایی که تاکنون فروخته شده ۱۹۶ بوده که آخرین جنسیس آدرس فروخته شده ۸ ماه پیش در روز ۱۳ آپریل ۲۰۲۰ یا ۲۵ فروردین ۱۳۹۹. از این تاریخ به بعد هیچ خریداری برای جنسیس آدرس ماینریوم وجود ندارد. تصویر زیر این نکته را نشان می‌دهد.

فروش توکن ماینریوم

همانطور که ملاحظه می‌کنید، هیچ خریداری برای این شبکه وجود ندارد. در حال حاضر ۴۴۳۳ آدرس برای فروش در این سایت به ثبت رسیده که منتظر خریدار هستند. لذا اگر قصد فروش آن را دارید، پیش از شما بیش از ۴۰۰۰ نفر سفارش فروش خود را از ۸ ماه پیش در شبکه ثبت کرده‌اند و هیچ هنوز هیچ خریداری پیدا نشده است.

تا اینجا سعی کردیم تا بخش‌های مختلف این شبکه را معرفی کنیم. به سه سوالی که در ابتدای این مقاله مطرح کردیم، باز می‌گردیم.

آیا این شبکه کلاهبرداری است؟ این شبکه هیچ سواستفاده‌ای از کاربران نکرده است. تقریبا تمام کارهایی که انجام می‌دهند را علنا اعلام کرده‌اند. کاربران با رضایت و اختیار خود می‌توانند سطح جنسیس آدرس خود را ارتقا دهند و یا به همین شکل به فروش برسانند. این شبکه در هیچ بخشی، کاربران را گمراه نکرده است. پس نمی‌توان گفت این شبکه کلاهبرداری است. اما قطعا پروژه‌ای بی‌فایده و فاقد ارزش سرمایه گذاری است. در واقع اگر در این شبکه استخراج توکن MNE انجام دهید، فقط وقت و سرمایه خود را هدر داده‌اید. برای پاسخ به سوال “آیا استخراج توکن MNE ارزش دارد؟” به نکات زیر توجه کنید.

آیا این شبکه ارزش آن را دارد تا ماینینگ توکن MNE را انجام دهیم؟ با توجه به اینکه ماینینگ این توکن و فروش آن مستلزم ارتقا آن به سطح سه است و برای انجام این ارتقا باید ۰.۴۹۵ اتر کارمزد پرداخت کرد، آیا این کار توجیه اقتصادی دارد؟ اجازه دهید ابعاد اقتصادی این پروژه را بررسی کنیم.

 • تعداد کل MNE قابل استخراج: نزدیک به ۳۸ میلیارد توکن
 • تعداد کل توکن MNE ماین شده تا این لحظه: به گفته سایت ماینریوم ۶.۵ میلیون توکن و به گزارش کوین مارکت کپ، ۱۰ میلیون توکن. در واقع بین ۶.۵ تا ۱۰ میلیون توکن MNE استخراج شده است.
 • تعداد ماینرهای این شبکه ۱۴۰۸ استخراج کننده سطح ۳ و ۱۴۲۱ استخراج کننده سطح ۲ هستند که هر کدام روزانه ۱.۸۴ توکن MNE استخراج می‌کنند، به عبارتی روزانه ۵۲۰۵ توکن MNE استخراج می‌شود.
 • تعداد جنسیس آدرس‌های فروخته شده: ۱۹۶
 • آخرین جنسیس آدرس فروخته شده: ۸ ماه پیش در روز ۱۳ آپریل ۲۰۲۰ یا ۲۵ فروردین ۱۳۹۹. از این تاریخ به بعد هیچ خریداری برای جنسیس آدرس ماینریوم وجود ندارد.
 • قیمت توکن: در زمان نگارش مقاله ۰.۰۱۴ دلار – مشاهده قیمت لحظه ای
 • بازار : این توکن در صرافی هات بیت قابل معامله است.
 • حجم روزانه: از حجم معاملات روزانه این توکن اطلاعاتی در دسترس نیست.

برخی از اطلاعات بازار این توکن که برای تحلیل مورد نیاز است را جمع‌آوری کردیم. اکنون به کاربرد این توکن می‌پردازیم.

کاربرد توکن MNE چیست؟

وایت‌پیپر این شبکه ۴ صفحه بوده که می‌توانید آن را مطالعه کنید: وایت‌پیپر شبکه ماینریوم. در این وایت پیپر ایده خاصی مطرح نشده است. Road Map یا نقشه راه توسعه این شبکه نیز قبلا در منوی اصلی سایت وجود داشته که اکنون آن را حذف کرده‌اند. پروژه‌ای که نقشه و برنامه‌ای برای پیشرفت داشته باشد، حتما آن را به نمایش عموم خواهد گذاشت.

در ادامه توییتر این شبکه رو مرور می‌کنیم تا پروژه‌هایی که با شبکه ماینریوم همکاری دارند را شناسایی کنیم. توییتر این شبکه فعالیت دارد اما در آن هیچ خبری از همکاری با دیگر پروژه‌ها نیست. ما با مرور توییتر این شبکه به جز تشویق مردم به ماینینگ توکن MNE و استیکینگ این توکن، هیچ چیز دیگری مشاهده نکردیم. شبکه‌ای که از ۲۰۱۷ فعالیت دارد، تا کنون موفق به جذب هیچ همکاری نشده است، این نکته منفی برای یک پلتفرم در حوزه ارزهای دیجیتال است. پس کاربری از خارج شبکه خریدار توکن MNE نخواهد بود و هرچه هست درون جامعه این شبکه اتفاق می‌افتد.

در وبسایت این شبکه نیز طرح‌های تشویقی دریافت تا ۱,۰۰۰ درصد سود مشاهده می‌شود! سود استیکینگ این توکن تا ۱,۰۰۰ درصد معرفی شده و در حال حاضر سود استیکینگ این توکن ۲۰۸ درصد است. شما باید توکن MNE خود را حداقل ۳۶۵ روز Stake کنید. اما سود استیکینگ از کجا تامین می‌شود؟ از محل انجام مبادلات در DEX ماینریوم، همان جایی که از ۸ ماه گذشته تاکنون هیچ معامله‌ای صورت نگرفته است. پس این سود از کجا تامین خواهد شد؟ حتی خود شبکه در اطلاعیه اعلام کرده که سود هولدرها فعلا متوقف شده است.

توقف استیکینگ در MNE

پس در این شبکه هیچ تبادلی صورت نمی‌گیرد. لذا سودی برای استیکرهای این شبکه وجود ندارد. اگر توکن MNE را استخراج کنید، چه کسی خریدار آن خواهد بود؟ از طرفی برای استیکینگ این توکن، هیچ سودی به شما تعلق نخواهد گرفت. پس به صورت منطقی افراد انگیزه‌ای برای نگهداری توکن MNE ندارند و توکن‌های استخراج شده خود را به فروش خواهند رساند. این به معنی افزایش عرضه در بازار است.

سرویس ایجاد توکن بر بستر اتریوم

تنها کاربردی که این شبکه دارد، فراهم کردن بستری برای ایجاد توکن جدید مطابق با استاندارد ERC20 بر بستر شبکه اتریوم است. آخرین مرتبه‌ای که کسی با استفاده از این سرویس توکن بر بستر اتریوم ایجاد کرده، به ۲۴ ماه پیش باز می‌گردد ( منبع: tokenservice.minereum). به گفته این شبکه تاکنون ۹۹۷ توکن مختلف با استفاده از ماینریوم ایجاد شده است. این سرویس در حال حاضر فعالیتی نداشته و متوقف شده است. کارمزد انجام این کار ۲۰۰ توکن MNE بوده است. این محصول نیز متوقف شده است. پس افرادی که قبلا به دلیل ایجاد توکن ERC20، توکن MNE خریداری می‌کردند، دیگر وجود ندارند. به عبارتی تقاضای خرید این توکن نیز کاهش یافته است.

عرضه و تقاضا

همانطور که در بالا اشاره شد، روزانه ۵,۲۰۰ توکن MNE عرضه می‌شود. کل توکن MNE معامله شده در یک روز تقریبا ۴۰,۰۰۰ توکن MNE است. به عبارتی روزانه ۱۴ درصد به سمت عرضه این توکن اضافه می‌شود. روزانه ۵,۲۰۰ توکن به بازار افزوده می‌شود، در صورتی که خریداری برای آن وجود نداشته باشد، ناگزیر قیمت آن کاهش می‌یابد؛ عرضه افزایش یافته و تقاضا ثابت است.

اما چه کسی خریدار این توکن است؟ افرادی که از سرویس ایجاد توکن ERC20 آن استفاده می‌کردند برای ایجاد هر توکن باید ۲۰۰ توکن MNE پرداخت می‌کردند، اما اکنون این سرویس متوقف است. پس چه کسی خریدار این توکن است؟ هیچ کس.

از سمت دیگر افراد می‌توانستند با نگهداری این توکن در استیکینگ آن مشارکت کرده و سود دریافت کنند که این سرویس نیز متوقف شده است. پس از این طریق نیز کسی خریدار این توکن نیست.

پس؛ این توکن کاربردی ندارد که کسی خریدار آن باشد. حال به سوال اول خود بازمی‌گردیم، آیا استخراج توکن MNE توجیه اقتصادی دارد؟ خیر. به هیچ وجه. به طور خلاصه می‌توان گفت:

 شما برای اینکه در این شبکه ماینر شوید باید ۰.۵ اتر پرداخت کنید. قیمت اتر در زمان نگارش مقاله، ۱۲۴۰ دلار است. پس شما برای اینکه به ماینر این شبکه تبدیل شوید باید ۳۲۵ دلار بپردازید. پس از آنکه روزانه ۱.۸۴ توکن MNE استخراج می‌کنید که با فرض ثابت باقی ماندن قیمت این توکن در محدوده ۰.۲۴ دلار، شما روزانه ۰.۴۴ دلار درآمد خواهید داشت و ۷۳۸ روز طول می‌کشد تا شما به اصل سرمایه خود بازگردید. این اتفاق زمانی می‌افتد که قیمت توکن MNE ثابت باقی بماند. اما آیا قیمت توکن MNE قطعا کاهش می‌یابد. زیرا این شبکه انگیزه اقتصادی برای خرید یا نگهداری این توکن ارائه نکرده است. این شبکه کلاهبرداری نیست اما یک طرح سرکاری است و هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.
 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آیا ایردراپ ماینریوم واقعی و قابل برداشت است؟

ایردراپ Minereum تنها در صورتی قابل‌برداشت است که کاربر حدود ۰.۵ اتر خرج کند تا بتواند توکن‌های دریافتی خود را به فروش برساند. از آنجایی که بازاری برای خرید و فروش توکن MNE‌ وجود ندارد، انجام این کار به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

 • آیا شبکه ماینریوم معتبر است؟

پلن اقتصادی این شبکه پلنی شکست‌خورده است و کاربران از هیچ طریقی نمی‌توانند از این شبکه کسب‌درآمد کنند. از آنجایی که ماینریوم سرویس خاص دیگری ارائه نمی‌دهد، نمی‌توان اعتباری برای آن قائل شد.

کلام آخر

شبکه ماینریوم از سال ۲۰۱۷ در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارد. شبکه Minereum تنها بر اساس ارتقا جنسیس آدرس از سطح ۱ به سطح ۳ و دریافت ۰.۵ اتر بابت این کار درآمد دارد. درآمد این کار به هولدرهای این پروژه می‌رسد. اما از ۸ ماه گذشته تا کنون هیچ فروشی در شبکه صورت نگرفته است. از طرفی این شبکه محصولی را ارائه داده و در آن به افراد این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به برنامه‌نویسان بتوانند توکن ERC20 ایجاد کنند. اما این محصول نیز متوقف شده است. از طرفی سود استیکینگ در این شبکه نیز متوقف شده و همه افراد فروشنده توکن‌های خود هستند. نمی‌توان گفت این شبکه کلاهبرداری است چون تمام کارها توسط کاربر و با رضایت او انجام می‌شود اما ماینینگ توکن MNE هیچ توجیه اقتصادی ندارد و تنها باعث از دست رفتن ۰.۵ اتر از دارایی شما خواهد شد. برای این توکن هیچ خریداری وجود ندارد و این باعث می‌شود تا قیمت آن روز به روز کاهش یابد. در نهایت به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم تا در این شبکه مشارکت کنید.

منبع
میهن بلاکچینminereum

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا