کریپتو پدیا

شبکه رایدن (Raiden) ؛ پروتکلی برای بهبود اتریوم!

توان عملیاتی تراکنش‌های اتریوم برای مدت زیادی دغدغه اصلی جامعه فعالان اتریوم بوده است. برخی از افراد معتقد هستند که این تکنولوژی تا زمانی که این مسئله را حل نکند، آینده‌ی روشنی نخواهد داشت. تریدرها (خصوصا آن‌هایی که به استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز Dex وفادار هستند) تحت تاثیر این مسئله قرار گرفته‌اند و تلاش برای حل این مشکل، منجر به اتفاقات جالبی مانند شبکه رایدن (Raiden Network) است.

همه بلاک چین‌ها، از جمله آلگوراند، از آغاز با مشکلات مقیاس پذیری دست و پنجه نرم کرده‌اند. اتریوم نیز از ابتدای راه اندازی با این مشکل مواجه بوده است. حال، به نظر می‌رسد که شبکه رایدن راه حلی احتمالی برای این مسئله باشد.

شبکه رایدن چیست؟

دسته بندی انواع بلاکچین

شبکه رایدن به عنوان کانال پرداختی لایه دوم برای اتریوم کار می‌کند. شبکه اتریوم دومین بلاک چین پر استفاده در دنیا است. این شبکه برای اولین بار مفهومی با نام قراردادهای هوشمند را روی شبکه بلاک چین پیاده کرد. با این وجود، کُندی حال حاضر این شبکه می‌تواند به هنگام پرداخت برای برخی از کسب و کارها مشکل ایجاد کند؛ کسب و کارهایی که به عنوان نقطه فروش مواد غذایی یا دیگر کالاهای ضروری کار می‌کنند،‌ با مشکلات جدی‌تری نیز مواجه می‌شوند.

استاندارد طلایی برای دنیای رمز ارزها،‌ رسیدن به قابلیت‌های شبکه پرداخت ویزا (که تعداد زیادی تراکنش در هر ثانیه انجام می‌دهد) و راحتی کار با آن است. با این حال،‌ اگر اتریوم به صورت گسترده‌ای استفاده شود، کارمزد تراکنش‌ها بالا می‌رود تا تعادل برنامه را حفظ کند. این مسئله محدودیت‌هایی به همراه دارد. اتریوم باید مقیاس پذیر شود تا به صورت گسترده‌ای پذیرفته و از آن استفاده شود.

ورود شبکه رایدن به دنیای اتریوم سرعت و امنیت را افزایش می‌دهد. در شبکه رایدن از الگوریتمی استفاده می‌شود که با نام تعادل اثبات (Balance of Proof) شناخته می‌شود. مزیت اصلی رایدن این است که مثل شبکه اتریوم نیاز به توافق جمعی ندارد. این امر تایید تراکنش‌ها را سریع و آسان می‌کند.

از آن جایی که رایدن خارج از شبکه اصلی  کار می‌کند،‌ به عنوان راه حلی خارج از بلاک چین یا راه حل دولایه‌ای شناخته می‌شود. با پیاده سازی این شبکه دیگر نیازی نیست همه تراکنش‌ها در داخل شبکه اصلی اتریوم برای تایید روی پلتفرم رایدن ذخیره شوند.

دفتر کل اتریوم هنگام استفاده از این شبکه، مسئول اصلی تایید تراکنش نیست؛ این دفتر کل فقط برای تایید فراخوان‌های شبکه رایدن استفاده می‌شود. این فراخوان‌ها نوعی درخواست روی شبکه هستند که از تراکنش‌های خارج از زنجیره (Off-Chain Transactions) ایجاد شده‌اند. این امر نشان می‌دهد که شبکه رایدن بدون نیاز به تایید بلاک چین اصلی،‌ پتانسیل بالایی برای انجام تراکنش‌های بیشتر در هر ثانیه دارد.

برای تصور بهتر از این شبکه،‌ چند جاده کوچک را در نظر بگیرید که دو شهر را وصل می‌کنند. از‌ آن جایی که وسعت جاده‌ها کم است، خودروها در این جاده‌ها درگیر ترافیک می‌شوند و با سرعت کمی حرکت می‌کنند. حال تصور کنید مقامات این دو شهر با هم همکاری کنند و یک بزرگراه بین این دو شهر احداث کنند. مسافران از طریق این بزرگراه زودتر به مقصد می‌رسند و نسبت به دیگران سریع‌تر جا به جا می‌شوند.

شبکه رایدن چگونه کار می‌کند؟

شبکه رایدن اتریوم مقیاس پذیری بلاک چین تراکنش خارج از زنجیره

از آن جایی که پروتکل رایدن خارج از شبکه بلاک چین است، پلتفرم آن، اتر استفاده شده برای تراکنش بین قرارداد هوشمند را قفل می‌کند. این قرارداد هوشمند وقتی عملیات تمام شود اتر را آزاد می‌کند. قراردادهای هوشمند دو طرفه هستند. به بیان بهتر، هر دو طرف می‌توانند برای هم تراکنش انجام بدهند. کانال بین این دو نفر در قرارداد هوشمند باز است تا زمانی که همه طرفین درگیر در این تراکنش تصمیم به بستن آن بگیرند.

به حساب‌های شرکت کننده در ایجاد کانال در ابتدای فرآیند، نوعی گواهی داده می‌شود. نیازی به چک کردن همه کاربران نیست؛ زیرا هر کسی فقط باید آخرین نفر روی شبکه را برای ادامه دادن این فرآیند بشناسد. این الگوریتمی است که توسط پروژه شبکه رایدن ایجاد شده است و تمام موارد قابل چک کردن موجود در کانال را در هر زمان معین ثبت می‌کند. این به آن معنی است که فعالیت با پروتکل تعادل اثبات، انجام تراکنش از نظر اقتصادی روی شبکه به صرفه می‌شود.

اگر کانال کار خود را انجام داد و طرف‌های درگیر بخواهند در داخل شبکه حضور داشته باشند و دارایی‌ (يا همان اتر) گرفته شده خود را پس بگیرند، آنگاه به شبکه اصلی منتقل می‌شوند. قرارداد هوشمند ترازنامه تعادل را برای کلیه طرف‌های درگیر تعیین می‌کند و دارایی‌ها را نیز منتقل می‌کند و در نهایت کانال را می‌بندد. هنگامی که تمام طرف‌های درگیر، تعادل اثبات خود را ارائه دادند، دارایی حاصل از قرارداد هوشمند قابل برداشت خواهد شد.

اگر یکی از طرفین نتواند تعادل خود را در زمان مجاز ارائه بدهد، کانال بسته می‌ماند. تعادل آن عضو در محاسبه دارایی طرف غیرفعال در این تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد و همه اترها نیز منتقل خواهند شد. این مکانیزمی است که شبکه رایدن برای جلوگیری از گرو گرفتن دارایی‌ها در یک حساب کاربری توسط یکی از اعضا، پیاده سازی کرده است.

مزایای استفاده از شبکه رایدن

شبکه رایدن اتریوم مقیاس پذیری بلاک چین تراکنش خارج از زنجیره

کلیه تراکنش‌ها در شبکه اتریوم با گس (gas) مرتبط با آن برای محاسبه مالیات محاسبه می‌شوند. بنابراین، بین پاداش در مورد مقدار اتر و پاداش توکن انتقال داده شده،‌ تفاوت وجود دارد. اگر استفاده از شبکه زیاد باشد، یک تراکنش با رقم کم به صرفه نیست؛ چون کارمزدی که از آن برداشته می‌شود زیاد است. رابطه متضاد هزینه‌های گس و تراکنش‌های روی بلاک چین باعث می‌شود تراکنش‌های کوچک روی بلاک چین از نظر اقتصادی به صرفه نباشند.

در شبکه رایدن که در آن طبق ساختارهای پاداش، مبلغ بزرگ یا ناچیز از نظر اقتصادی به صرفه هستند، چنین مشکلی وجود ندارد. همچنین، پرداخت می‌تواند در مدت زمان طولانی به همه تراکنش‌های کوچک‌تر مشابه با هزینه یکسان تقسیم شود.

پاداش زمان تایید شدن تراکنش، دیگر به پارامترهای شبکه اصلی وابسته نیست و عملا سریع می‌شود. این امر به این دلیل است که تأیید صحت در شبکه اصلی، به زمان انتخاب یک رکورد از بلاک ایجاد شده و تراکنش‌های مختلف توسط ماینر بستگی دارد. این امر دیگر یک فرایند ضروری برای شبکه رایدن محسوب نمی‌شود؛ چون قرارداد هوشمند در رایدن، به عنوان تعادل اثبات، می‌تواند توان عملیاتی را با سرعت یک پیام متنی کنترل کند.

نیازی به گفتن نیست که این روش مستقیماً بر مقیاس پذیری پروتکل اتریوم تأثیر می‌گذارد. تراکنش‌ها در هر ثانیه در یک بلاک چین،‌ فارغ از تعداد نودهای فعال، دارای اندازه و زمان تایید محدودی هستند. از طرف دیگر، ظرفیت بالای پروتکل رایدن، با تعدادی از مشارکت کنندگان به صورت خطی مقیاس می‌شود و در نتیجه یک راه حل مقیاس پذیر و ایمن برای تراکنش‌های آینده ارائه می‌شود.

نوآوری‌ وارد شده توسط شبکه رایدن به اتریوم، دست کم گرفته شده است. شبکه اصلی اتریوم امنیت را تامین می‌کند و پیاده سازی شبکه رایدن بر روی آن، سرعت و انعطاف را ایجاد می‌کند.

منبع
coincentralinvestopedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا