کریپتو کده

پلتفرم Stratis چیست؟ آشنایی با استراتیس و کوین STRAX

پلتفرم استراتیس امکان ایجاد و توسعه برنامه‌های بلاکچینی را به سازمان‌ها می‌دهد، با یک تفاوت بزرگ نسبت به رقبا؛ این پلتفرم کاملا با استفاده از زبان سی شارپ توسعه داده شده است که زبانی متداول در برنامه‌نویسی است و ورود به اکوسیستم این پروژه را آسان می‌کند. همچنین زنجیره‌های جانبی خصوصی این پلتفرم گزینه ایده‌آلی برای سازمان‌ها است. در این مقاله از میهن بلاکچین پس از پرداختن به این که Stratis چیست، چطور کار می‌کند و چه خدماتی ارائه می‌کند، نقشه راه، مشارکت‌ها و بنیان‌گذار این پروژه را نیز بررسی می‌کنیم. در ادامه کوین STRAX، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز معرفی می‌شوند.

پلتفرم Stratis چیست؟

stratis چیست

Stratis یک پلتفرم توسعه بلاک چین قدرتمند و انعطاف‌پذیر است که برای نیازهای بیزینس‌های خدمات مالی در دنیای واقعی و سایر سازمان‌هایی که می‌خواهند برنامه‌های کاربردی را روی بلاکچین توسعه، آزمایش و استقرار دهند، طراحی شده است.

برنامه‌های بلاک چین استراتیس را می‌توان با زبان برنامه‌نویسی سی شارپ (#C) توسعه داد و همچنین می‌توان از فریم‌ورک net. مایکروسافت استفاده کرد، در حالی که از مزایای APIها و چارچوب Stratis نیز بهره خواهند برد. Stratis به طور قابل توجهی فرآیند توسعه را برای ایجاد برنامه‌های بلاکچینی ساده می‌کند و چرخه عمر توسعه پروژه‌های بلاک چینی را تسریع می‌بخشد.

زنجیره‌های خصوصی Stratis به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا بلاک چین‌های سفارشی‌سازی شده خود را بدون هزینه‌های سربار مربوط به اجرای زیرساخت شبکه بلاکچینی بسازند. این پلتفرم برای اولین بار در ژوئن ۲۰۱۶ معرفی و در آگوست ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد. در نوامبر ۲۰۲۰، Stratis یک بلاک چین جدید را راه‌اندازی کرد که از STRAX به جای توکن قبلی خود یعنی STRAT استفاده می‌کند.

هدف استراتیس ساده کردن فرایندهای تجاری به کمک بلاکچین است. همچنین آن‌ها به دنبال ایجاد شرایطی هستند که توسعه‌دهندگان بدون تجربه قبلی، در مدت زمان کوتاهی بتوانند بلاکچین را  انتخاب کرده و در آن ماهر شوند. آن‌ها به دنبال ایجاد پلتفرمی امن، مقیاس‌پذیر و دارای قابلیت همکاری هستند تا به پلتفرم اصلی برای سازمان‌ها تبدیل شوند.

استراتیس چطور کار می‌کند؟

معماری Stratis مبتنی بر بیت کوین، امن ترین بلاک چین تا به امروز است که با مکانیزم گواه اثبات سهام (Proof of Stake) استراتیس، ترکیب شده و بلاکچین با مصرف انرژی پایین‌تر و مقیاس‌پذیری بالاتری را ایجاد می‌کند. استراتیس با ارائه مجموعه ابزارهای غنی، موانع ورود و استفاده از بلاکچین را کاهش می‌دهد.

پلتفرم Stratis از معماری سه لایه مرسوم به سبک برنامه‌های مایکروسافت ASP.NET استفاده می‌کند. در لایه مشتری مرورگرها، دسکتاپ‌ها، موبایل‌ها و دستگاه‌های IOT (اینترنت اشیاء) به سرویس‌های مختلف در لایه برنامه متصل می‌شوند. آنها داده‌های بلاک چین را با پرس و جو از API استراتیس از طریق HTTPS دریافت می‌کنند.

لایه برنامه از API  زنجیره Stratis، پورتال مدیریت ابری، API ابری و تایید پرداخت امن (SPV) تشکیل شده است. همه اجزای لایه برنامه، در سی‌شارپ توسعه داده شده‌اند. لایه برنامه درخواست‌های بلاک چین و اثبات SPV را برای مشتریانی که بلاک چین را دانلود نمی‌کنند، انجام می‌دهد. همچنین دسترسی به پورتال مدیریت ابری Stratis و API را فراهم می‌کند. لایه سرور نیز شامل فول‌نودهای Stratis، لایه میزبانی ابری و پروتکل پرداخت است. در ساختار استراتیس چند المان مهم وجود دارند که عبارتند از:

 • قرارداد هوشمند به زبان سی‌شارپ. پشتیبانی از این زبان کار را برای توسعه‌دهندهگان راحت می‌کند.
 • سایدچین. به شرکت‌ها و افراد اجازه می‌دهد تا بلاک چین‌های سفارشی و شخصی‌سازی شده با توکن مخصوص خودشان را ایجاد کنند. بین زنجیره‌های جانبی قابلیت تعامل وجود دارد.
 • Interflux. راه حل استراتیس برای افزایش قابلیت همکاری و تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای است.
 • مستردنود. مسترنودها زنجیره‌های جانبی را به صورت غیرمتمرکز اداره می‌کنند. هرکسی می‌تواند با وثیقه کردن ۱۰۰ هزار STRAX به یک مسترنود تبدیل شود. مسترنودها وظیفه رای دادن به پیشنهادها و قراردادن قراردادهای هوشمند جدید در لیست سفید را نیز به عهده دارند. نیمی از پاداش هر بلاک به مسترنودها می‌رسد.
 • استراتیسفر (Stratisphere). نخستین مارکت پلیس NFT بدون کارمزد است که در استراتیس است.

Startis چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

همانطور که اشاره شد استراتیس پلتفرمی است که امکان توسعه برنامه‌های بلاکچینی و قراردادهای هوشمند را به سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌دهد. استفاده از زبان سی‌شارپ باعث آسان و سریع‌شدن این فرآیند می‌شود. در ادامه نگاهی به تعدادی از خدمات ارائه‌شده توسط استراتیس می‌اندازیم.

زنجیره جانبی خصوصی استراتیس

زنجیره‌های جانبی خصوصی

یک شبکه بلاکچینی امن از صدها یا هزاران نود در نقاط مختلف تشکیل می‌شود. بنابراین می‌توان گفت برای بسیاری از سازمان‌ها استفاده از سایر بلاکچین‌ها که نودهای کافی دارند، بهتر از راه‌اندازی یک بستر بلاکچینی از صفر است.
زنجیره‌های خصوصی استراتیس ضمن تامین امنیت از بلاکچین والد (Parent Blockchain)، به توسعه‌دهندگان آزادی عمل کامل می‌دهد تا زنجیره را مطابق با نیازهایی که دارند پیاده‌سازی کنند. به عنوان مثال اگر بیزینسی به بلاک‌های با حجم بالا،‌ زمان ایجاد کوتاه، کنترل تراکنش‌ها،‌ نرخ تورم خاص یا هر مورد دیگری نیاز داشته باشد،‌ می‌تواند در زمان راه‌اندازی زنجیره آن‌ها را مشخص کند. همچنین زنجیره‌های خصوصی را می‌توان با API های ساده، در دسترس قرار داد.

بلاک چین به عنوان سرویس (BAAS)

با توجه به مزیت‌های محاسبات ابری و همچنین تکنولوژی بلاک چین، استقرار دفتر کل توزیع‌شده به صورت ابری که مطابق با نیازهای سازمان قابل تنظیم باشد، یک مورد تجاری قوی است. مانند سایر خدمات ابری، استراتیس اجازه دسترسی به مدل پرداخت و مقیاس پذیری برحسب میزان تقاضا را می‌دهد و نیاز به سخت‌افزار پرهزینه و افراد متخصص را از بین می‌برد. BaaS را می‌توان به عنوان ارائه زیرساخت، پلتفرم و نرم‌افزار به طور همزمان درنظر گرفت که امنیت آن به وسیله شبکه مسترنودها تامین می‌شود.

میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز

Stratis علاوه بر ارائه خدمات یکپارچه در بلاک چین خود، در ارائه هاست و مشاوره برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) روی بلاک چین اتریوم تخصص دارد. Stratis قبل از استقرار گره‌ها، از نزدیک با مشاغل برای تعیین نیازهای آنها همکاری خواهد کرد. این به مشتریان اجازه می‌دهد تا بدون صرف زمان و منابع برای زیرساخت، صرفا بر روی ایجاد Dapps تمرکز کنند.

پلتفرم عرضه اولیه توکن اوراق بهادار (STO)

پلتفرم STO استراتیس یک راه حل بلاک چینی کلیدی است که مدیریت ساده سرمایه، انطباق کاربر و صدور توکن را ارائه می‌دهد. این راه حل به سرعت در تمام محیط‌های سازمانی شناخته‌شده قابل اجرا است. سازمان‌ها یا استارتاپ‌ها با استفاده رایگان از پلتفرم Stratis STO، به راحتی می‌توانند سرمایه مورد نیاز را جمع آوری کنند.

هویت دیجیتال

برنامه هویت استراتیس یک راه‌حل کامل برای احراز هویت و مجوز غیرمتمرکز ارائه می‌دهد. در اصل، یک IAM (مدیریت هویت و دسترسی) در بلاک چین است. کاربران می‌توانند بدون نیاز به رمز عبور با استفاده از Stratis SSO (Single Sign-On Server) به برنامه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف وارد شوند. کاربران همچنین می‌توانند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات خاصی که انتخاب می‌کنند، در مورد هویت خود به اشخاص ثالث اطلاعات داده و دریافت کنند. Stratis Identity مدیریت هویت غیرمتمرکز را امکان‌پذیر می‌کند که به موجب آن اطلاعات شناسایی شخصی در پایگاه داده‌های شخص ثالث ذخیره نمی‌شود و تنها توسط شخصی که آن اطلاعات را در اختیار دارد مدیریت می‌شود.

Unity Gaming SDK

استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت بازی با راه‌اندازی چندین مدل محبوب بازی برای کسب درآمد، آشکارتر شده است. Unity Gaming SDK به توسعه‌دهندگان بازی این امکان را می‌دهد که بازی‌ها را با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی موجود در یک محیط آشنا طراحی، ساخته و اجرا کنند. Unity یک موتور بازی بین پلتفرمی است که توسط Unity Technologies توسعه یافته است. یونیتی برای ایجاد بازی های ویدئویی برای پلاگین‌های وب، پلتفرم‌های دسکتاپ، کنسول‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شود. یونیتی همراه با Unreal و GameMaker یکی از محبوب‌ترین موتورهای بازی در حال حاضر است. Stratis با موفقیت Unity SDK را برای بلاک چین خودش توسعه داده است.

Supply Trust

Supply Trust یک رکورد مشترک، امن و مجاز از تراکنش‌ها در زنجیره تامین است. چیزی که این قابلیت به یک سازمان می دهد، دید کامل از فرآیند زنجیره تامین است. پلتفرم استراتیس چندین ماژول دارد تا برای هر یک از شرکت‌کنندگان مختلف در اکوسیستم پاسخگو باشد. آنچه که این پلتفرم در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد، یک پلتفرم کاملا قابل اعتماد در ارائه منشا کالای آنها است و به سازمان‌هایی که این اقلام را حمل می‌کنند، این امکان را می‌دهد تا قبل از اینکه مصرف‌کننده متوجه وجود مشکلی شود، آن را حل کنند.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های استرتیس به چه صورت بوده است؟

مشارکت‌های استراتیس

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس،‌ استراتیس طی دو مرحله ۶۰۰هزار دلار سرمایه جذب کرده است و تنها شرکتی که به عنوان سرمایه‌گذار این پروژه ثبت شده، Alphabit Fund است.

این پروژه طی سال‌های فعالیتش، پارتنرشیپ‌های خوبی را ثبت کرده است. یکی از بزرگترین شرکت‌هایی که با استراتیس مشارکت می‌کند،‌ مایکروسافت است. یک دستاورد بزرگ دیگر برای استراتیس، همکاری با C# Corner است که با بیش از ۳ میلیون عضو، دارای بزرگترین جامعه توسعه‌دهندگان C# و NET. است. 

استراتیس با پلتفرم‌هایی نظیر کوین‌مارکت‌کپ،‌کوین‌گکو، Simplex، استیکینگ ریواردز نیز همکاری دارد. دیگر شرکای Stratis عبارتند از:

 • Triad. ارائه‌دهنده پیشرو خدمات مشاوره فناوری اطلاعات و راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری در بریتانیا.
 • GS1. یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی که استانداردها را توسعه داده و حفظ می‌کند.
 • CMS. یک شرکت حقوقی بین المللی است که خدمات مشاوره حقوقی و مالیاتی ارائه می دهد.
 • APPG on Blockchain. گروهی در پارلمان بریتانیا در حوزه بلاکچین.
 • Escalate Group. یک شرکت مشاور با راه‌حل‌های مبتنی بر تکنولوژی.
 • International Data Corporation. ارائه‌دهنده جهانی خدمات مشاوره‌ای و آگاهی بازار برای مارکت فناوری.

بررسی نقشه راه استراتیس

آخرین آپدیت رسمی که برای رودمپ این پروژه ارائه شده است، مربوط به اواخر سال ۲۰۲۰ است و از نظر زمانی تا سال ۲۰۲۱ را پوشش می‌دهد. موارد زیر در این نقشه راه به چشم می‌خورد:

 • تعامل با اتریوم و ایجاد WSTRAX رو این بلاکچین.
 • پلتفرم عرضه توکن اوراق بهادار (STO).
 • کیت توسعه Unity برای دولوپرهای بازی.
 • کیت توسعه نرم‌افزارهای IOT.
 • کتابخانه نرم‌افزارهای دیفای.
 • کیت توسعه پایتون.
 • پشتیبانی اپلیکیشن موبایل از صرافی‌ غیرمتمرکز.
 • پشتیبانی کیف پول موبایلی از توکن‌های ایجاد شده روی سایدچین Cirrus.
 • دائوی استراتیس.
 • اوراکل‌های استراتیس.

در یک پست مدیوم در جولای ۲۰۲۱، به برنامه‌های ادامه مسیر Stratis در قالب سه پروژه اشاره شده است. در پروژه Graphene تمرکز روی تقویت و پیشرفت فول‌نودها به عنوان هسته تکنولوژی بلاکچین استراتیس است. در پروژه Titanium نگاه ویژه‌ای به اتریوم ۲ شده است و به دنبال راه‌اندازی زنجیره جانبی سازگار با eWASM، ماشین مجازی اتریوم ۲ هستند.  تمرکز پروژه Rhodium روی توسعه بیشتر راه‌حل‌های کلیدی استراتیس از جمله راه‌اندازی مارکت‌پلیس NFT بدون هیچ‌گونه کارمزد برای خریداران و فروشندگان است.

بنیان‌گذار و مدیرعامل Stratis چه کسی است؟

شرکت Stratis Group پشت پلتفرم استراتیس قرار دارد که در سال ۲۰۱۶ توسط کریس ترو (Chris Trew) تاسیس شده است. او این شرکت را با هدف توسعه یک پلتفرم بلاکچینی متمرکز بر سازمان‌ها راه‌اندازی کرد که جای خالی آن را احساس می‌کرد. او تصمیم گرفت این پلتفرم را بر اساس پروتکل بیت کوین قرار دهد و معتقد بود که بیت کوین در فضای کریپتو مسلط خواهد ماند و کدهای آن مدام آپدیت می‌شوند.

قبل از راه‌اندازی Stratis، سابقه ترو در فناوری اطلاعات سازمانی بود. او خود زبان برنامه‌نویسی C# را آموخت و ۱۰ سال در نقش‌های مختلف فناوری اطلاعات در بخش‌های حقوقی، هوانوردی و دولتی و همچنین در موسسات مالی مانند Barclays خدمت کرد. او همچنین دو بیزینس بازاریابی اینترنتی و بهینه‌سازی موتورهای جستجو را اداره می‌کرد.

در صنعت کریپتو و بلاک چین، ترو یک توسعه دهنده داوطلب برای پروژه ارز دیجیتال Blitz و پلتفرم شبکه اجتماعی The Viral Exchange بوده است.

بررسی کوین STRAX

کوین STRAX حکم سوخت بلاکچین استراتیس را دارد و دارای کاربردهای زیر است:

 • دریافت توکن زنجیره‌ جانبی که برای اجرای قرارداد هوشمند نیاز است.
 • برای راه اندازی مسترنودها باید وثیقه گذاشته شود.
 • برای خرید سایدچین‌های خصوصی قابل تنظیم که به بلاک چین Stratis متصل هستند، باید پرداخت شود.
 • شرکت در ICOها و STOها که با استفاده از پلتفرم Stratis اجرا می شوند.
 • خرید کالاها و خدمات با استفاده از پردازنده‌های پرداخت شرکا.
توزیع توکن STRAX

پلتفرم استراتیس در زمان راه‌اندازی دارای توکن STRAT با عرضه ۱۰۰ میلیون واحد بود. در ادامه در کنار قابلیت سواپ این توکن‌ها به STRAX با نسبت ۱ به ۱، ۲۵ میلیون STRAX جدید نیز با هدف رشد و ارتقا پلتفرم مینت شد. این ۲۵ میلیون STRAX طی ۵ سال آزاد خواهند شد و  نحوه توزیع آن‌ها به شرح زیر است:

 • ۸٬۱۲۵٬۰۰۰ برای بنیاد استراتیس.
 • ۶٬۳۷۵٬۰۰۰ به عنوان پاداش‌ها و مشوق‌های شبکه.
 • ۵٬۵۰۰٬۰۰۰ به عنوان مشوق شرکت‌ها.
 • ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ برای دائوی Startis.
نحوه توزیع کوین STRAX

همچنین با تولید هر بلاک،‌ ۱۸ STRAX تولید شده که نیمی از آن به تولیدکننده بلاک و نیم دیگر به مسترنودهای سایدچین CIRRUS می‌رسد. به این ترتیب STRAX دارای تورم سالیانه در حدود ۱۰ درصد است. به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله (۳۱ فروردین ۱۴۰۱) قیمت STRAX برابر ۱.۱ دلار، مارکت کپ آن حدود ۱۵۰ میلیون دلار و در رتبه ۳۴۱ در بین تمام ارزهای دیجیتال است. حجم معاملات STRAX در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷.۱ میلیون دلار و تعداد در گردش آن ۱۳۶٬۰۴۴٬۰۸۱ واحد است. در ۱۸ دی ۱۳۹۶ بیشترین قیمت STRAX حدود ۲۲.۷ دلار و در ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ کمترین قیمت آن ۰.۰۱ دلار ثبت شده است.

کوین STRAX را در کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

این کوین در صرافی‌ها متمرکز بایننس،‌بیت‌هامب، Litebit، بیترکس،‌ گیت، Crypto.com، کوینکس، Coindcx، Bitvavo و آپ‌بیت لیست شده و قابل معامله است. همچنین توکن رپدشده WSTRAX را در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ می‌توان خرید و فروش کرد.

کدام کیف پول برای نگهداری STRAX مناسب است؟

برخی از کیف پول‌ها مثل کوینومی از ورژن قبلی این رمزارز یعنی STRAT پشتیبانی می‌کردند، اما تا زمان نگارش این مقاله هنوز والت‌های مطرح مثل تراست والت و لجر از STRAX پشتیبانی نمی‌کنند. کیف پول کوین STRAX، والتهای اختصاصی است که خود پروژه برای این کوین توسعه داده است. Stratis Mobile Wallet برای موبایل‌های اندروید و iOS و STRAX Wallet برای دسکتاپ توسعه داده شده است.

جمع‌بندی

استراتیس پلتفرمی برای ایجاد برنامه‌ها و زنجیره‌های بلاکچینی دلخواه است. از این نظر رقبای زیادی برای این پروژه وجود دارد، اما آن‌چیزی که باعث تمایز بلاکچین استراتیس می‌شود استفاده از زبان برنامه‌نویسی رایج سی شارپ است. به این ترتیب بسیاری از توسعه‌دهندگان کم‌تجربه نیز می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند. در این مقاله این که Stratis چیست، چطور کار می‌کند و چه خدماتی ارائه می‌دهد بررسی شد. به نقشه راه و مشارکت‌ها، کوین STRAX، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز پرداخته شد.

نظر شما در رابطه با این پروژه چیست؟ آیا می‌تواند سهم قابل توجهی در میان سازمان‌ها به دست آورد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
stratisplatform

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا