اخبار بیت کوین

علت افزایش قیمت بیت کوین به ۷۲٬۰۰۰ دلار چه بود؟ احتمال رالی صعودی به ۸۰٬۰۰۰ دلار

شب گذشته، قیمت بیت کوین از ۷۲٬۰۰۰ دلار گذشت و الگوی مثلث متقارن را به سمت بالا شکست که نشانه‌ای از ادامه صعود آن است. به این ترتیب، احتمال ادامه رشد قیمت و عبور از ۸۰٬۰۰۰ دلار افزایش یافته است. در این مطلب، با بررسی نظر تحلیلگران به علل افزایش اخیر قیمت و همچنین بررسی تکنیکالی اهداف قیمت BTC خواهیم پرداخت.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین پس از چند هفته اصلاح و نوسان مجددا به ۷۲٬۰۰۰ دلار افزایش یافت که علت آن فقط افزایش ورودی ETFهای اسپات بیت کوین نیست و بیشتر توسط عوامل اقتصاد کلان هدایت می‌شود.

علت افزایش قیمت اخیر قیمت بیت کوین چیست؟

در حالی که ممکن است برخی عجولانه به ورودی‌های سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین به عنوان عامل اصلی افزایش قیمت اشاره کنند، این دیدگاه انگیزه‌های بزرگ‌تر خریداران برای بالا بردن قیمت را نادیده می‌گیرد. در واقع، قابل قبول‌تر است که برای طیفی از عوامل اقتصاد کلان در افزایش اخیر قیمت بیت کوین نقش کلیدی‌تری قائل شویم.

می‌توان گفت که رشد اخیر قیمت احتمالا تحت تاثیر تداوم تورم، سیاست‌های بخشودگی بدهی دانشجویان ایالات متحده و محدودیت‌های تجارت جهانی است.

برخی نیز این ادعا را مطرح کرده‌اند که افزایش اخیر قیمت صرفا به دلیل خرید ۵۰۰ میلیون دلار بیت کوین توسط USDCe، استیبل کوین اتنا (Ethena) به عنوان وثیقه است. این ادعا نیز چندان درست به نظر نمی‌رسد، زیرا به عنوان مثال، خرید ۹٬۲۴۵ بیت کوین توسط شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در ۱۹ مارس (۲۹ اسفند)، مانع از کاهش ۱۳.۷٪ قیمت BTC در شش روز بعد از آن نشد. با توجه به حجم روزانه بیش از ۱۰ میلیارد دلاری معاملات بیت کوین، چنین جریانی نسبتا ناچیز است.

در واقع، انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد و هزینه سرمایه را نباید دست کم گرفت. دوره‌های افزایش نقدینگی و سیاست‌های پولی با هدف تحریک مصرف و رشد معمولا به نفع دارایی‌های کمیاب است؛ روندی که در زمان‌های تداوم تورم، یعنی زمانی که حقوق و دستمزدها و قیمت‌ها برای تطابق با افزایش در دسترس بودن پول افزایش می‌یابد، تشدید می‌شود.

جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل جی‌پی مورگان چیس، اخیرا در نامه‌ای به سهامداران خود اعلام کرده که انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده مممکن است «به تورم چسبنده‌تر و نرخ‌های بهره بالاتر از انتظار بازارها منجر شود». این بینش تا حدی توضیح می‌دهد که چرا ETFهای طلا در چین با قیمت بالاتری معامله می‌شوند، زیرا سرمایه‌گذاران خود را برای فشارهای تورمی در بحبوحه وضعیت بد بدهی مالی ایالات متحده آماده می‌کنند.

اریک بالکوناس (Eric Balcunhas)، تحلیلگر ارشد ETF در بلومبرگ، خاطرنشان کرد که سرمایه‌گذاران چینی «مصمم به خرید دارایی‌های غیر مرتبط با اقتصاد/بازار سهام خود هستند» که منجر به معامله ETFهای طلا ۳۰٪ بالاتر از ارزش منصفانه آن‌ها در چین شده است.

توییت اریک بالکوناس
منبع: X

کسری بودجه دولت ایالات متحده با بسته هزینه‌ای ۱.۲ تریلیون دلاری که در ۲۳ مارس تصویب شد و پیشنهاد جو بایدن برای بخشودگی ۲۰٬۰۰۰ دلار از بدهی‌های دانشجویی برای ۲۳ میلیون وام گیرنده، بدون در نظر گرفتن درآمد آن‌ها، تشدید شده و در نتیجه نگرانی‌ها در مورد پایداری مالی دولت آمریکا را افزایش داده است.

چرا بیت کوین باید به افت احتمالی اقتصاد آمریکا واکنش مثبت نشان دهد؟

ممکن است کسی ادعا کند که این موضوع ذاتا به نفع بیت کوین نیست، زیرا افزایش تورم درآمد قابل تصرف مردم را کاهش می‌دهد و افزایش بدهی ایالات متحده احتمالا افت اقتصادی این کشور را تسریع می‌کند. با این وجود، با توجه به همبستگی نوسانی بیت کوین با دارایی‌های سنتی مانند سهام و طلا، پیش‌بینی واکنش سرمایه‌گذاران به چنین اتفاقاتی همچنان چالش‌برانگیز است.

علاوه بر این، تشدید تنش‌های تجاری بین ایالات متحده و چین می‌تواند باعث افزایش علاقه به طلا و بیت کوین شود. قیمت طلا در ۸ آوریل (۲۰ فروردین) به رکورد ۲٬۳۵۴ دلار رسید که همزمان با آن سود اوراق ۲ ساله خزانه‌داری آمریکا به بالاترین سطح خود در بیش از ۴ ماه گذشته یعنی به ۴.۷۹٪ رسیده است. به طور معمول، ارزش طلا زمانی که سرمایه‌گذاران از بازده سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت حمایت می‌کنند، کاهش می یابد. با این حال، شاهد بودیم که این روند این بار تکرار نشده است!

در ۸ آوریل، جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت کرد که دولت در حال بررسی تعرفه‌های احتمالی بر محصولات یارانه‌‌ای چینی مربوط به انرژی، از جمله پنل‌های خورشیدی، باتری‌های لیتیوم-یونی و خودروهای الکتریکی است. یلن همچنین خاطرنشان کرد که کشورهای دیگر ممکن است طبق گزارش CNBC، اعمال محدودیت‌های تجاری علیه چین را در نظر بگیرند.

با این تفاسیر، افزایش ارزش بیت کوین به ۷۲٬۰۰۰ دلار در ۸ آوریل ممکن است به سرمایه‌گذارانی نسبت داده شود که به دنبال محافظت در برابر وضعیت رو به وخامت روابط اقتصادی جهانی و پیامدهای ابتکارات محرک دولت ایالات متحده هستند، نه اینکه ناشی از جریان‌های ورودی بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران خاص باشد که اغلب پراکنده و غیرقابل پیش‌بینی‌اند.

مارکوس تیلن: درها به روی قیمت ۸۰٬۰۰۰ دلاری بیت کوین باز شده است

بر اساس تجزیه و تحلیل شرکت 10x Research، الگوی مثلث متقارن در نمودار روزانه بیت کوین با شکست صعودی تکمیل شده و درها را به روی ۸۰٬۰۰۰ دلار باز کرده است. این الگو معمولا و البته نه همیشه با شکست صعودی به اتمام می‌رسد. هدف این الگوی کلاسیک نیز محدوده ۸۴٬۰۰۰ دلار است.

شکست صعودی الگوی مثلث متقارن در نمودار قیمت بیت کوین
شکست صعودی الگوی مثلث متقارن در نمودار قیمت بیت کوین؛ منبع: تریدینگ ویو

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، بنیانگذار 10X Research در یادداشتی که اوایل روز دوشنبه برای مشتریان خود ارسال کرد گفته است:

اگر این شکست صعودی باشد که ما گمان می‌کنیم همین اتفاق بیفتد، بیت کوین می‌تواند به زودی و در چند هفته آینده به بالای ۸۰٬۰۰۰ دلار صعود کند. خرید در قیمت ۶۹٬۲۸۰ دلار و تعیین حد ضرر در ۶۵٬۰۰۰ دلار مناسب به نظر می‌رسد.

این شکست صعودی در پی گزارش بیش از از حد انتظار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) است که انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده را برجسته کرده و باعث افزایش ریسک پذیری در تمام بازارهای مالی شده است.

بیت کوین در سالی به رالی صعودی خود ادامه می‌دهد که می‌توان آن را سالی برای «رشد همه چیز» توصیف کرد. نه تنها این ارز دیجیتال به بالاترین سقف خود رسیده است، بلکه دارایی‌های سنتی مانند شاخص فناوری وال استریت، نزدک، S&P 500 و طلا نیز افزایش یافته‌اند.

منبع
کوین تلگرافکوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا