اخبار بیت کوین

شمارش معکوس اعلام نتایج ETF بیت کوین؛ معامله‌گران حرفه‌ای در بازار آپشن چه نظری دارند؟

در حالی که شمارش معکوس اعلام نتیجه درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) آغاز شده است، گمانه‌زنی‌های مختلفی بین سرمایه‌گذاران مطرح شده است. گروهی از سرمایه‌گذاران معتقدند ETF اسپات بالاخره تایید خواهد شد و قیمت بیت کوین به دنبال آن افزایش خواهد یافت. در سمت دیگر، عده دیگری معتقدند کمیسیون بورس احتمالا تصمیم‌گیری در رابطه با این صندوق‌ها را به تعویق خواهد انداخت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کریپتو اسلیت، تحلیل داده‌های بازار‌ آپشن بیت کوین در صرافی دریبیت (Deribit) نیز بیانگر همین دو‌دستگی است و حجم بالای قراردادهای آپشن نشان می‌دهد معامله‌گران حرفه‌ای آماده تغییرات قابل توجه قیمت در ماه ژانویه (دی) هستند.

سود باز قراردادهای آپشن بیت کوین در صرافی دریبیت در حال حاضر به ۲۲۸٬۶۴۶.۷۰ واحد BTC با ارزش ضمنی ۱۰.۰۵ میلیارد دلار رسیده است. این رقم قابل‌توجه نشان‌دهنده انتظار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از نوسانات قابل توجه بیت کوین در روزهای آتی است.

۱۶۲٬۶۹۴.۵۰ واحد BTC از سود باز به قراردادهای کال (خرید) و ۶۵٬۹۵۲.۲۰ واحد BTC به قراردادهای پوت (فروش) تعلق دارد. بالاتر بودن حجم قراردادهای کال بیانگر اعتقاد سرمایه‌گذاران به افزایش احتمالی قیمت بیت کوین به دنبال تایید ETF اسپات است یا اینکه در حال هج کردن پوزیشن‌های شورت خود هستند.

طبقه‌بندی قراردادهای اختیار کنونی با توجه به قیمت اجرای معامله (Strike price) آنها، بر این باور صعودی مهر تایید می‌زند. در حال حاضر بیشترین حجم از سود باز (۱.۰۵ میلیارد دلار) مربوط به قیمت ۵۰٬۰۰۰ دلاری است که سطح روانی بسیار مهمی است. این امر نشان می‌دهد بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای اعتقاد دارند قیمت بیت کوین به‌زودی به ۵۰٬۰۰۰ دلار خواهد رسید یا از آن فراتر خواهد رفت. پس این سطح، استرایک پرایس بخش زیادی از قراردادها در سطوح ۴۵٬۰۰۰ دلار و ۶۰٬۰۰۰ دلار است.

طبقه‌بندی سود باز قراردادهای اختیار بر اساس تاریخ انقضای آنها - منبع: Deribit
طبقه‌بندی سود باز قراردادهای اختیار بر اساس قیمت استرایک آنها – منبع: Deribit

طبقه‌بندی این قراردادها بر اساس تاریخ انقضای آنها نشان می‌دهد بخش زیادی از آن‌ها (۲.۲۱ میلیارد دلار قرارداد کال و ۹۸۸.۴۹ میلیون دلار قرارداد پوت) در تاریخ ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) منقضی خواهند شد. این امر نشان می‌دهد اعتقاد زیادی به افزایش قیمت در میان‌مدت وجود دارد و بخش زیادی از بازار پیش‌بینی می‌کند پیش از این تاریخ تحولات مهمی در رابطه با ETF بیت کوین رخ دهد.

طبقه‌بندی سود باز قراردادهای اختیار بر اساس تاریخ انقضای آنها - منبع: Deribit
طبقه‌بندی سود باز قراردادهای اختیار بر اساس تاریخ انقضای آنها – منبع: Deribit

بازار قراردادهای کال و پوت در حال حاضر در تعادل قرار دارد و تعداد تقریبا مساوی از هر دو قرارداد در حال خرید و فروش است. با این حال، بررسی بیشتر نشان می‌دهد بخش بیشتری از معامله‌گران در حال خرید و فروش قراردادهای کال هستند. این یعنی باور قوی به افزایش احتمالی قیمت بیت کوین وجود دارد. البته تعادل کنونی بین قراردادهای کال و پوت نشان می‌دهد به ازای هر سرمایه‌گذاری که قرارداد خرید باز کرده است، تقریبا تعداد مساوی از سرمایه‌گذاران (یا شاید همان سرمایه‌گذارانی که قرارداد کال گرفته‌اند) وارد پوزیشن پوت شده‌اند.

تفکیک قراردادهای اختیار در صرافی دریبیت - منبع: Deribit
تفکیک قراردادهای اختیار در صرافی دریبیت – منبع: Deribit

همانطور که بررسی داده‌های آپشن صرافی دریبیت نشان داد، در حال حاضر بازار عمدتا صعودی است و اعتقاد قوی به افزایش احتمالی بیت کوین به ویژه تا ۵۰٬۰۰۰ دلار در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت وجود دارد. با این حال، تعادل میان قراردادهای کال و پوت نشان‌دهنده رویکرد محتاطانه معامله‌گران و آمادگی برای نوسانات بیشتر است.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا