اخبار خارجی

معرفی پرداخت های الکترونیکی در واتس اپ (WhatsApp)؛ قدم فیسبوک برای عرضه لیبرا؟

واتس اپ پرداخت های ارز سنتی درون برنامه ای آنی را برای ۱۲۰ میلیون کاربر خود در کشور برزیل معرفی کرد. کشور برزیل به اولین کشوری تبدیل خواهد شد که این برنامه را دریافت می‌کند.

طبق بیانیه ای که واتس اپ در روز دوشنبه منتشر کرد، کاربرانی که کارت های اعتباری ویزا و مسترکارت از بانک Banco do Brazil و Nubank و Sicredi برزیل را در اختیار دارند می‌توانند پرداخت های آنی را به پیام های خود متصل کنند.

به دلیل مبارزه با پولشویی و تامین بودجه تروریسم، محدودیت های مالی نامشخصی اعمال شده است. به علاوه، کاربران واتس اپ در برزیل نمی‌توانند بیش از ۲۰ تراکنش درون برنامه ای در یک روز انجام دهند.

گزارش ها حاکی از آن است که واتس اپ بیش از ۱۲۰ میلیون کاربر در برزیل دارد که تقریبا ۵۷ درصد کل جمعیت این کشور می‌شود.

اگرچه بیانیه رسمی واتس اپ به کشور دیگری به غیر از برزیل اشاره نکرده است، اما مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک در صفحه شخصی خود گفته است که به زودی کشورهای بیشتری به این ویژگی دست خواهند یافت.

ارز سنتی، نه ارز دیجیتال

پرداخت ها از طریق سیستم پرداخت فیسبوک پی (Facebook Pay) انجام می‌شود که در سال ۲۰۱۹ برای برنامه های رابط فیسبوک نظیر پیام‌رسان Messenger، اینستاگرام و واتس اپ طراحی شده بود.

همانطور که این شرکت در گذشته بیان کرده بود، فیسبوک پی بر بستر همکاری ها و زیرساخت مالی کنونی ایجاد شده است و مرتبط با کیف پول ناوی (Novi یا همان کالیبرا سابق) بر بستر شبکه لیبرا نیست.

واتساپ ممکن است در کشورهای مختلف از سیستم های پرداخت الکترونیکی ارز سنتی مختلفی استفاده کند. در کشور هند که چندین ماه پرداخت های درون برنامه ای آزمایش شده است، واتس اپ به دلیل فشار قانونگذاران به دنبال استفاده از راهکار توسعه یافته داخل کشور هند به اسم UPI است.

با این حال، واتساپ هم چنان انتظار دارد تا در آینده از کوین های لیبرا پشتیبانی کند. برخلاف سیستم پرداخت ارزهای سنتی واتس اپ در کشورهایی نظیر برزیل و هند، فیسبوک به تبلیغ و بازاریابی لیبرا به عنوان راهکار جهانی برای افراد فاقد دسترسی به خدمات بانکی پرداخته است.

طبق اعلان رسمی ناوی در ماه می، این کیف پول دیجیتال فیسبوک پس از عرضه وارد واتس اپ خواهد شد و از پرداخت های استیبل کوین های داخلی نظیر LibraUSD، LibraEUR و LibraGBP و هم چنین از کوین چند ارزی به اسم LBR پشتیبانی خواهد کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا