مقالات

مروری بر گسترش پرداخت با کریپتو در جهان!

هیچ راه آسانی برای خرید، ارسال یا خرج کردن ارز دیجیتال به صورت حضوری وجود ندارد حتی برای یک تکه پیتزا یا یک فنجان قهوه. در همین حال، تعداد مکانهای تجاری فیزیکی که پرداخت با کریپتو را قبول می کنند در حال افزایش است.

طبق آمار Coinmap.org، از اواخر اکتبر سال ۲۰۱۹، ۱۵۵۵۸ محل کسب و کار در سراسر جهان بیت کوین (BTC) را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد رشد داشته است. نقشه گرمایی جمعیتی که در سال ۲۰۱۳ توسط آزمایشگاههای ساتوشی ابداع شده است ورودی بازرگانان و مصرف کننده ها را نشان می دهد.

پرداخت با کریپتو

این نقشه شگفتی های زیادی دارد. در حالی که اروپا گرمترین قاره برای تراکنش های حضوری بیت کوین است، در حال حاضر لیوبلیانا در اسلوونی با ۳۱۴ مکان پربازدیدترین شهر است. سال گذشته پراگ از این نظر در صدر بود. طبق گزارش Cointelegraph، اکنون بیش از ۵۳۰ مکان در سراسر اسلوونی و کرواسی به صورت روزانه کریپتو را قبول می کنند. از جمله هتل ها، فروشگاه ها و رستوران ها که نسبت به ۲۴۰ مکان گزارش شده در ژانویه ۲۰۱۹ افزایش چشمگیری داشته است. این لیست Tus را نیز که یکی از بزرگترین زنجیره های مواد غذایی اسلوونی است شامل می شود. لیوبلیانا حتی یک مرکز خرید به نام “BTC City” نیز دارد.

اینکه چگونه جمهوری اسلوونی با تنها ۲ میلیون شهروند به قطبی برای رمزنگاری تبدیل می شود در جدول زیر مشاهده می شود که بر اساس سرانه مشاغل بیت کوین پذیر توسط شهرها رتبه بندی می شود. یعنی اندازه جمعیت کنترل می شود زیرا انتظار می رود شهری مانند لندن با ۸/۲ میلیون نفر ساکن مکان پذیرش بیت کوین بیشتری از لیوبلیانا با تنها ۲۷۵۰۰۰ نفر ساکن باشد اما اینطور نیست زیرا لندن فقط ۱۰۳ مکان برای پذیرش بیت کوین دارد.

جدول نشان می دهد که لیوبلیانا بیش از ۱۰ برابر مکان های پذیرش بیت کوین بیشتری نسبت به سانفرانسیسکو پس از کنترل جمعیت دارد. سن پترزبورگ و فلوریدا ۱۱ برابر مکان های بیشتری برای پرداخت با کریپتو نسبت به سرانه نیویورک دارند. ۱۰ شهر برتر به لحاظ شرایط ناخالص (به عبارت دیگر برای جمعیت تنظیم نشده است):

پرداخت با کریپتو

این جدول تحت سلطه شهرهای اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است. مشاغل سوئیس مدتهاست که پذیرای کریپتو بوده اند و این از پذیرندگان بیشتر بیت کوین مشخص است. هتل لوکس Dolder Grand در زوریخ بیت کوین نیز دریافت می کند، همچنین نمایندگی های اتومبیل Kessel در Zug.

برای مقایسه، با بررسی مرکز شهر منهتن در نیویورک که محل زندگی برخی از خرده فروشان مشهور است متوجه می شویم که بیشتر شرکتهای کوچکتر مایل به پرداخت با بیت کوین هستند: گروه حقوقی Forefront، کوکی های Gotham، طراحی Toggle Web Media و غیره. در واقع Rue de Rivoli گران قیمت و مشهور پاریس هیچ شرکتی ندارد که بیت کوین را بپذیرد.

بنا بر گزارش ها، در پراگ می توان آپارتمان هایی را اجاره کرد و به سینماهایی رفت که با کریپتو پرداخت می شوند. والمونت، یک کافه در مرکز شهر، بازدید کنندگان را به “نوشیدن شامپاین و رقص روی میز” دعوت می کند و بیت کوین قبول می کند. در ونزوئلا که از نظر اقتصادی تحت فشار است، Traki، یک فروشگاه بزرگ،کریپتو می پذیرد یا حداقل طبق گفته یک کاربر که لباس و وسایل مدرسه را با لیت کوین خریداری کرده است.

مشاغل بیت کوین دوست در دو شهر بزرگ استرالیا، سیدنی (55) و ملبورن (66) وجود دارند اما با توجه به اندازه آن به غیر از سئول (71)، هنگ کنگ (39)، بانکوک (52) و توکیو (81) که در قاره اسیا پیشرو است، تعداد کمی وجود دارد. آفریقا در نقشه گرمایی Coinmap تقریبا “بدون گرما” است. کیپ تاون در آفریقای جنوبی که در این قاره پیشرو  است، ۳۱ تجارت پذیرنده بیت کوین دارد.

چرا علاقه کمی نسبت به پرداخت با کریپتو وجود دارد؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا کریپتو برای معاملات روزمره کار نمی کند. هنگامی که شرکت پرداخت آنلاین Stripe، یکی از اولین شبکه های زیرساخت اصلی برای حمایت از پرداخت های بیت کوین در سال ۲۰۱۴، سال گذشته از این تجارت خارج شد در میان دلایل دیگر  زمان ترخیص تراکنش ها را نیز ذکر کرد که در اواسط سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ​​۶۰ دقیقه بود و بعضی اوقات روزها می کشید. این شرکت گفت: تا زمان تایید تراکنش، نوسانات قیمت بیت کوین یعنی این مقدار” اشتباه “است.

با این حال برخی از پلتفرم های پرداخت جدیدتر ادعا می کنند که پرداخت های کریپتو با بیت کوین و اتریوم (ETH) یا سایر کریپتوها، می توانند تقریباً بلافاصله به ارز محلی یک بازرگان تبدیل شوند و در معرض حرکت ناگهانی قیمتها قرار نگیرند.

به عنوان مثال، هوپایکس(Hupayx) یک استارت آپ کره جنوبی، یک راهکار پرداخت پایانه فروش کریپتو را از طریق همکاری با فناوری های اطلاعات KIS ارائه می دهد. به گفته اییبک آماندانوف(Aibek Amandanov) رئیس بازاریابی جهانی، این راهکار به زودی در بیش از ۴۰۰۰۰۰ مکان در منطقه سئول اجرا می شود. او به Cointelegraph گفت که فروشگاه های بدون عوارض گمرکی جزو اولین مشاغل خواهند بود.وی افزود:

اعضای HUPAYX می توانند کریپتو را فوراً بین اعضا انتقال دهند؛ هنگام انتقال به خارج از اکوسیستم زمان بیشتری می برد. هنگام پرداخت در پیشخوان بازرگانانی که با HPOS پشتیبانی می شوند ما فقط ۰/۵ درصد کارمزد دریافت می کنیم و تراکنش کمتر از ۶ ثانیه طول می کشد.

 

آیا چشم انداز تغییر می کند؟

هزینه های تراکنش بیت کوین طی دو سال گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافته است. کارمزد های بالا دلیل دیگری بود که استریپ برای ترک این تجارت ذکر کرد. میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ به بالای ۵۴/۹۰ دلار رسید اما در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹ کمتر از یک صدم این مقدار بود: ۵۳ سنت برای هر تراکنش.

اما اشکال دیگری نیز وجود دارد قبل از اینکه پرداخت های حضوری با کریپتو به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شود. در كره جنوبی پرداخت با كریپتو به صورت مستقیم در هر فروشگاه یا محل تجاری ممنوع است. آماندانوف به Cointelegraph گفت: ما کیف پول خود را ساختیم تا پرداخت با کریپتو  (بیت کوین، اتریوم و ۲۰ توکن اتریوم) انجام شود.در ایالات متحده آمریکا مشکلات مالیاتی وجود دارد زیرا سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) بیت کوین و سایر کریپتو ها را یک دارایی می داند نه یک ارز. هر زمان که یک فروش صورت می گیرد یک رویداد مالیاتی محسوب می شود. با این چگونه روبرو می شوید؟ به گفته ویلیام پرز ( William Perez) کارشناس امور مالیاتی، کاربران گاه به گاه بیت کوین باید برای کمک به مستند سازی کلیه تراکنش ها از یک ارائه دهنده معتبر کیف پول کریپتو استفاده کنند. تغییرات شدید در قیمت های کریپتو نیز کمکی نکرده است.

به عنوان سخنگوی Chainalysis، یک شرکت تحلیل زنجیره به Cointelegraph توضیح داد:

یک اشکال مهم عدم ثبات قیمت است. احتمالاً این امر باعث افزایش محبوبیت استیبل کوین می شود و اعتماد به استیبل کوین ها استفاده تجاری را بیشتر می کند …فکر می کنیم بسیاری از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال نسبت به روش های پرداخت سنتی اجرا خواهند شد زیرا ارزهای دیجیتال قابل برنامه ریزی تر هستند.

نیک ساپونارو (Nick Saponaro) بنیانگذار و مدیر اطلاعات پروژه دیوی(Divi) یک استارت آپ بلاک چین، به Cointelegraph گفت: “پیشرفت فنی قطعی در سال گذشته وجود داشته است اما پذیرش زیادی در سطح خرده فروشی وجود ندارد. مردم حاضر نیستند یک دارایی که پتانسیل های صعودی فراوان دارد را خرج کنند.” 

ساپونارو افزود: در مکانهایی مانند آمریکای جنوبی و آفریقا پرداخت های حضوری کریپتوی بیشتری وجود دارد. در ونزوئلا که تورم بیش از حد است، پول محلی بی ارزش است و مردم برای خرید مواد غذایی به بازارهای کریپتو روی آورده اند.

وی گفت که در مناطق فقیر آفریقا مردم از بیت کوین برای خرید وسایل نقلیه استفاده می کنند. ساپونارو اشاره کرد که همه می گویند قبل از اینکه مردم کریپتوی خود به جای خرید پیتزا یا قهوه صرف خدمات و کالاهای مهمتر کنند به یک روانشناسی متفاوت نیاز است. مصرف کنندگان باید دیگران را در حال خرید دارایی های با دوام مانند خانه و اتومبیل با بیت کوین، اتریوم و سایر کریپتو ها ببینند. وقتی این کار را انجام دهند ممکن است ثبات قیمت حاصل شود و در این صورت مصرف کنندگان بیشتری در یک نوع چرخه اخلاقی وارد حوزه کریپتو شوند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا