مبتدی ایردراپصرافی غیرمتمرکز

کدام صرافی غیرمتمرکز ایردراپ بعدی را انجام خواهد داد؟

در اواسط ماه سپتامبر، کاربران صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ با ایردراپ توکن UNI غافلگیر شدند. این ایردراپ در آن زمان ارزشی معادل با ۱۲۰۰ دلار داشت. کسانی که قبل از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ از بزرگترین بازارساز خودکار (AMM) جهان استفاده کرده بودند توانستند این توکن‌های جدید را دریافت کنند.

با توجه به آنکه کاربران در صدد نقد کردن این توکن‌ها و مبادله آنها با اتر و تتر برآمدند، کارمزد گس نیز افزایش یافت. از آن زمان تاکنون، قیمت توکن UNI نوسان زیادی داشته است، اما هم‌چنان در بین ۵۰ ارز دیجیتال برتر باقی مانده و قیمت آن نیز نسبت به ابتدای عرضه خود تقریبا دو برابر شده است.

سپس، در کریسمس بود که صرافی 1inch با همکاری مونی‌سواپ (Mooniswap) توکن 1INCH را عرضه کرد. صرافی 1inch چند مزیت نسبت به یونی‌سواپ دارد. از این مزایا می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات در خصوص بهترین قیمت‌ها از چندین صرافی غیرمتمرکز مختلف و صفحه نظارتی کاربرپسند اشاره کرد. اما مهم‌ترین نکته‌ای که کاربران این صرافی را تحت تاثیر قرار داد، انتقال بیش از ۶۰۰ توکن 1INCH هر کدام به قیمت ۲.۵۰ دلار به کیف پول آنها بود.

نکته اصلی این بود که تنها کاری که کاربران باید برای دریافت این توکن‌ها انجام می‌دادند، انجام یک تراکنش نسبتا کوچک در این پروتکل بود. بنابراین آیا شاهد عرضه توکن توسط سایر صرافی‌ها خواهیم بود؟ از کجا می‌توان ایردراپ سودآور صرافی ‌های غیرمتمرکز را پیدا کرد؟

دلیل اهدای توکن‌های رایگان چیست؟

ایردراپ توکن 1INCH

اگر این ایردراپ‌ها مختص توکن‌های نظارتی است، چرا شرکت‌ها به انجام ایردراپ می‌پردازند؟

علیرغم چندین میلیون دلاری که دارندگان توکن‌ها از عرضه اولیه کوین (ICO) کسب کردند، این موضوع دیگر همانند سال ۲۰۱۷ جذاب نیست.

با وجود ممنوعیت و مخالفت‌های شدید که ریپل و سایر شرکت‌ها در آمریکا با آن مواجه‌اند، شرکت‌ها نمی‌خواهند که وارد مسائل و مشکلات قانونی و حقوقی شوند. اگر تمام توکن‌ها به صورت رایگان اهدا میشد، دیگر فروش توکن یا اوراق بهاداری وجود نداشت و این توکن‌ها نیز ارزشی نداشتند.

به عبارت دیگر، ایردراپ کردن یک توکن، روشی بسیار خوب برای پروتکل موردنظر است تا به حامیان خود پول ارسال کند، بدون آنکه وارد مسائل قانونی و حقوقی شود. این پروتکل‌ها مدعی هستند که ایردراپ‌ها، نظارت دموکراتیک واقعی را امکان‌پذیر می‌سازند.

صحبت درباره اینکه کدام پروتکل در آینده به ایردراپ توکن خود می‌پردازد به یکی از موضوعات جذاب در عرصه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. با وجود ارزش بازار ۱.۳ میلیارد دلاری توکن UNI، چه کسی مخالف کسب سود از این طریق است؟

ایردراپ صرافی غیرمتمرکز

چند صرافی غیرمتمرکز دیگر همانند یونی‌سواپ و پلتفرم‌های جمع‌آوری کننده اطلاعات صرافی ‌های غیرمتمرکز همانند 1inch نیز ایردراپ را مدنظر قرار داده‌اند. از آنجایی که یونی‌سواپ و 1inch، توکن‌های خود را به افرادی اهدا کرده‌اند که در این پلتفرم‌ها به انجام معامله پرداخته‌اند، بعضی از افراد به امید دستیابی به ایردراپ‌های بعدی، معاملات زیادی انجام داده و کارمزدهای بسیار زیادی پرداخت کرده‌اند.

در ادامه، به ۵ موردی که ممکن است ایردراپی همانند یونی‌سواپ داشته باشند خواهیم پرداخت.

متامسک

متامسک (MetaMask) که متعلق به کانسنسیس (ConsenSys) است، ابتدا با 1inch همکاری داشته است تا قابلیت تبدیل مستقیم توکن‌های ERC-20 را در رابط کاربری مخصوص به مرورگر امکان‌پذیر سازد. اکنون متامسک به جستجوی چندین صرافی غیرمتمرکز و پلتفرم‌های جمع‌آوری کننده اطلاعات صرافی ‌های غیرمتمرکز می‌پردازد تا بهترین قیمت را پیدا کند.

مزیت متامسک در این است که مسدودسازی و آزادسازی سرمایه در متامسک هیچگونه کارمزدی ندارد و صرفا کافی است تبادل موردنظر خود را انتخاب کنید. نقطه ضعف آن نیز کارمزدهای بسیار زیاد سایر بخش‌های متامسک است. با این حال، عرضه توکن نظارتی توسط متامسک پیش‌بینی می‌شود.

پاراسواپ

2

پاراسواپ (Paraswap) که هنوز در مرحله آزمایشی بتا قرار دارد و رابط کاربری زیبایی ندارد، به دنبال فرصتی مناسب برای عرضه توکن‌های رایگان است. همانند ارتباط 1inch و مونی‌سواپ، پاراسواپ نیز علاوه بر آنکه اطلاعات سایر صرافی ‌های غیرمتمرکز را جمع‌آوری می‌کند، صرافی پارا (Para) را در اختیار دارد. هم‌چنین، همانند 1inch که از توکن‌های CHI به عنوان کارمزد گس استفاده می‌کند، پارا نیز از توکن‌های GST2 برای پرداخت گس بهره می‌برد.

صرافی Matcha.xyz

صرافی Matcha بر بستر پروتکل 0x اجرا می‌شود و شاید فکر کنید که توکن جدیدی ایردراپ نخواهند کرد، زیرا از قبل دارای یک توکن هستند.

این نظر اشتباه است. پروتکل 0x، تاسیس و ایجاد صرافی ‌های غیرمتمرکز را نسبتا آسان می‌کند و Matcha نیز یکی از چندین صرافی است که از 0x استفاده می‌کند. اما افراد 0x از Matcha حمایت می‌کنند زیرا تجربه و توسعه‌دهندگان خوبی در تیم خود دارند.

صرافی DyDx

چند سالی از تاسیس صرافی DyDx گذشته است، اما این صرافی اخیرا بازار قراردادهای دائمی را عرضه کرده است. اکنون DyDx لوریج و قراردادهای آتی را در پلتفرم غیرمتمرکز خود ارائه می‌‌دهد.

کارمزد این صرافی نسبتا زیاد است و حداقل کارمزد آن برای بسیاری از معامله‌گران یک اتر است که در حال حاضر بیشتر از ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. اگرچه با ورود به این صرافی، گفته می‌شود که کاربران آمریکایی بهتر است از این پروتکل استفاده نکنند، اما DyDx هم‌چنان ناشناس و غیرمتمرکز است.

اگر به یاد آوریم که چند کاربر آمریکایی به طور پنهانی از سرویس لوریج صرافی بیتمکس استفاده می‌کردند، پس می‌توان تصور کرد که افراد زیادی به سمت صرافی DyDx جلب شوند. صرافی DyDx نیز همانند سایر صرافی‌ها، محصول یا توکن مشخصی در اختیار ندارد، بنابراین ممکن است به زودی شاهد ایردراپ آن باشیم.

صرافی Zapper.fi

صرافی Zapper اخیرا رابط کاربری خود را به‌روزرسانی کرده و دارای ویژگی‌های خوب و جدیدی شده است. بهترین نکته درباره Zapper این است که کیف پول شما را به منظور امکان فارمینگ و سایر قراردادهای درآمدزا می‌خواند و تمام آنها را در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین اگر به یونی‌سواپ، Curve یا سوشی‌سواپ نقدینگی افزودید، Zapper به محاسبه و ساماندهی نقدینگی موردنظر و سود آنها خواهد پرداخت.

در حال حاضر Zapper دارای توکن نیست و در صدد تامین بودجه و جذب سرمایه عمومی برنیامده است. در نتیجه به کاندیدای خوبی برای ایردراپ تبدیل می‌شود.

صرافی ‌های غیرمتمرکز بیشتری که به ایردراپ توکن‌ها می‌پردازند

اگرچه هیچ چیز به طور قطع مشخص نیست، اما دنیای ارزهای دیجیتال علاقه به تکرار روندهای گذشته خود دارد. اگر ICO های سال ۲۰۱۷ درسی به ما آموخته باشند این است که شاهد ایردراپ صرافی ‌های غیرمتمرکز بیشتری خواهیم بود. ارزش این ایردراپ‌ها و حفظ قیمت توکن‌ها موضوع دیگری است. مشاهده گسترش این عرصه بسیار هیجان‌انگیز است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا