مقالات

چه کسانی پروژه اغراق آمیز لیبرا (Libra) را از پای درخواهند آورد؟

پروژه لیبرای (Libra) فیسبوک شاید اغراق آمیز ترین پروژه کریپتویی بوده باشد که خبر ساز شده است که این پروژه حتی هنوز هم یک تاریخ بیرون دادن محصول را تعیین نکرده است ولی با تمجید و انتقاد شدید از جانب جامعه کریپتو و قانون گذاران مواجه شده است. تاثیر سریعی که لیبرا بر اکوسیستم بلاک چین داشته است سر سام آور است و باعث شده که شرکت های بلاک چینی تاسیس شده سریعا برنامه های خود را شتاب دهند تا بتوانند در این بازار اول باشند و به تهاجم برنامه ریزی شده غول های فناوری به داخل این فضا و قرار گرفتن در کانون توجه اجازه ندهند که البته این موضوع قطعا روی خواهد داد. چنین طرح هایی هنوز برای قطعی شدن زمان لازم دارند و احتمالا در زمان مناسب به باروری نخواهند رسید.

خبر ها حاکی از وجود موجی از اعلامیه ها در این صنعت می باشد. بایننس یک پروژه بلاک چینی باز بنام Venus را بیرون داده که متمرکز بر توسعه استیبل کوین های محلی در سطح جهان می باشد. این در حالی است که گزارش داده شده که بانک مرکزی چین و بانک مردم این کشور (PBoC) سریعا توسعه ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی خود را (CBDC) بعد از ظاهر شدن لیبرا پیگیری کرده است.

Erik Finman جوان ترین میلیونر بیت کوینی به طور مشابهی پس لرزه های ناشی از لیبرا را در این صنعت احساس کرده است و در حال راه اندازی یک اپلیکیشن پرداختی همتا به همتای کریپتویی بنام Metal Pay می باشد و در یک پست تویتر خود از آن با نام “قاتل لیبرا” یاد کرده است.

قانون گذاران نیز انسان هستند

در حالی که عکس العمل قانون گذاران در فضای کریپتو مورد انتظار بود اما این عکس العمل با ظهور لیبرا سریعتر شد زیرا شرکتی مانند فیسبوک وارد فضای کریپتو شده بود و کل صنعت کریپتو را در کانون بررسی و توجه قرار داده بود. ما در واقع احساس می کنیم که این قضیه مثبت است و فرآیند پذیرش و آگاهی از فناوری بلاک چین را تسریع می کند.

در کل باید گفت که عکس العمل بشری طبیعی به چیزی که کامل درک نمی شود ترس و امتناع است و در اینجا نیز به سادگی از این فرآیند گذر خواهیم کرد. در مورد عکس العمل فردی فکر کنید که بر اسبش سوار است و برای اولین بار ماشینی را در حال گذر می بیند. حال تصور کنید که این فرد بزرگترین فروشنده گالسکه اسب در شهر باشد. کلا مرحله بعدی کمک به طرف های خارج از فناوری بلاک چین است تا به طور کامل این فناوری را درک کنند و یک چارچوب قانونی برای حمایت از آن ایجاد نمایند.

چیز جدیدی در اینجا برای مشاهده کردن موجود نیست

مفهوم لیبرا کاملا نوآورانه و متفاوت از این است که شرکت بزرگی مانند فیسبوک آن را کنترل کند. این ایده چیزی است که بشر دهه ها به دنبال آن بوده است و برای اولین بار از طریق بیت کوین به طور گسترده مورد پذیرش قرار گرفت، بنابراین چیز جدیدی در این میان صورت نگرفته است. اگر ما قرار باشد ارز دیجیتال را به عنوان پول قانونی و وسیله مبادله مورد استفاده قرار دهیم، هنوز موضوعات زیادی باید مورد خطاب قرار بگیرد. اینکه یک ارز غیر متمرکز (خواه توسط لیبرا صادر شده باشد یا توسط یک بانک مرکزی) مورد پذیرش گسترده قرار بگیرد، زمان بر می باشد. کدام ارز دیجیتال سرانجام به پذیرش عمومی دست خواهد یافت؟ هنوز برای جواب این سوال واقعا زود است.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا