متوسط مقالات

چه عواملی باعث پذیرش عمومی رمزارزها در سال ۲۰۲۰ شدند؟

۲۰۲۰ سال بی‌نظیر و حماسه آفرینی برای حوزه رمزارز و بلاک چین بوده است اما برخی از افراد سهم بیشتری در تسریع پذیرش عمومی رمزارزها داشته‌اند.

اگر در سال‌های آتی به گذشته نگاه کنیم، ممکن است سال ۲۰۲۰ را به عنوان سالی جذاب برای ارزهای دیجیتال به حساب بیاوریم. هنگامی که پنجشنبه سیاه در ماه مارس آغاز شد تنها ظرف مدت چند ساعت میلیاردها دلار را در بازار از بین برد. بهتر است هر کسی که فکر می‌کرد بهبود یافتن این زخم و خارج شدن از بحرانی که طی این رویداد در آن قرار گرفتیم سال‌ها طول می‌کشد را ببخشیم.

با وجود تمام این اتفاقات با از راه رسیدن ماه دسامبر، بیت کوین (BTC) تا جایی پیش رفت که به رکورد بالاترین قیمت کل دوران خود رسید و مقاومت ۲۰۰۰۰ دلاری را شکست و در طول این روند حتی توانسته به صورت تقریبی، به حدود ۲۴۰۰۰ دلار نیز برسد. این اولین باری بود که بیت کوین در پایان سالی که با رکود جهانی روبه‌رو بودیم مورد آزمایش قرار گرفت.

لازم به ذکر است که بر اساس داده‌های ثبت شده از Glassnode، سال ۲۰۲۰ سالی بود که توانست آدرس‌های فعال خود را به سطح رویکردهای سال ۲۰۱۷ نزدیک کند. بنابراین به همان اندازه که گمانه‌زنی‌ها به سرمایه‌گذاران موسساتی تحت عنوان دلیل اصلی بهبود یافتن بی‌وقفه و پرسرعت وضعیت بیت کوین اشاره دارند، بر اساس داده‌های در دسترس می‌دانیم که میزان پذیرش عمومی رمزارزها در حال افزایش است.

موارد تاثیرگذار در پذیرش عمومی رمزارزها

این امر ما را به سمت این سوال هدایت می‌کند که: کدام یک از شرکت‌ها، دولت‌ها و سایر افراد سهم بیشتری در پذیرش عمومی رمزارزها در سال ۲۰۲۰ داشته‌اند؟ بدون در نظر گرفتن ترتیب، در ادامه لیست منتخبین کوین‌تلگراف به عنوان تاثیرگذارترین موجودیت‌ها در پذیرش عمومی رمزارزها برای شما عنوان شده است:

پی پال

هنگامی که در پایان ماه اکتبر این غول صنعت پرداخت‌ها تصمیم گرفت تا رمزارزها را در پلتفرم کاری خود ادغام کند، بازارهای فعال در این حوزه با شوق بسیار به این امر پاسخ دادند. اخبار منتشر شده توسط PayPal چیزی که بسیاری از افراد در مورد آن تردید داشتند را تایید کرد اما فراتر از این باید گفت که این اعلامیه با یک سورپرایز شگفت‌انگیز نیز همراه بود: PayPal علاوه بر خبر این ادغام اعلام کرد که از ماه ژانویه کاربران می‌توانند در هر یک از ۲۶ میلیون مرکز طرف قرارداد PayPal با خرج کردن رمزارز خرید کنند.


بیشتر بخوانید : کاربران پی‌پال تمام بیت کوین های ورودی به بازار را می‌خرند!


این تنها بیت کوین نبود که از این اخبار منفعت کسب کرد و اینطور که به نظر می‌رسد چنین اتفاقی در ایجاد شدن یک چرخه مثبت برای سهام PayPal نیز نقش داشت. ارزش سهام این شرکت تنها در طول مدت زمان یک ماه از تاریخ این اعلامیه تا ۱۷ درصد رشد داشت. علاوه بر اینکه کاربران آمریکایی این پلتفرم می‌توانند از خدمات PayPal بهره‌مند شوند، PayPal تصمیم دارد تا پلتفرم معاملات و تبادل رمزارز را نیز برای ۳۰۰ میلیون کاربر خود در سطح جهانی از سال بعد مهیا کند.

دفتر نظارت بر ارز

ارتباط بین رمزارزها و قانون‌گذاران آمریکا همواره رابطه‌ای پرتنش بوده است. با این وجود در ماه جولای، با صادر شدن اجازه نگهداری و شروع ارائه خدمات تصدی رمزارزها برای بانک‌ها توسط دفتر نظارت بر ارز (Office of the Comptroller)، ناگهان اوضاع تحول عظیمی را به خود دیدند.

این اقدام شامل حال تمامی بانک‌های ملی و انجمن‌های پس‌انداز فدرال می‌شود و به صورت تاثیرگذاری مقادیر قابل توجهی از موانع قانونی موجود برای تصویب رمزارزها در کشور را کنار می‌زند. این امر نه تنها یک پیشرفت حیاتی برای هولدرهای خرده‌پای رمزارز به حساب می‌آید بلکه نقش به‌سزایی در پذیرش عمومی رمزارزها در حوزه موسساتی بازی کرد. علاوه بر این، بانک‌ها دیگر دلیلی برای ممانعت کردن از ارائه خدمات قانونی حوزه رمزارزها ندارند. همه این امور با این پیش فرض که بانک‌ها بعد از این اقدام آماده ارائه خدمات شناخت مشتری هستند بیان می‌شود.

از نقطه نظر عملی، مدتی زمان می‌برد تا بانک‌ها بتوانند سیاست‌های امنیتی لازم و زیرساخت مورد نظر را برای مدیریت کردن دارایی‌های دیجیتال بنیانگذاری کنند. فارق از این موضوعات، اقدامات OCC یا همان دفتر نظارت بر ارز را می‌توان سکوی پرتابی برای پذیرش عمومی رمزارزها در آمریکا به حساب آورد.

شاخص داو جونز و S&P‌500

شاید بتوان گفت تحت عنوان نتیجه اقدامات OCC و بدون شک با توجه به بازار صعودی گاوی، در ماه دسامبر مشخص شد که وال استریت به صورت رسمی در حال ورود به زمینه استفاده از حوزه دارایی‌های دیجیتال است. شاخص‌های S&P و داو جونز  با انتشار اطلاعیه‌ای تایید کردند که شاخص‌های رمزارز این بخش از سال ۲۰۲۱ شروع به کار می‌کنند. این اخبار به لطف همکاری با Lukka که یک ارائه‌دهنده داده‌های بلاک چین مستقر در آمریکا است منتشر شدند.


بیشتر بخوانید : شاخص S&P 500 چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری در آن سودآور است؟


هنوز به صورت مشخص واضح نیست که کدام دارایی‌ها به عنوان بخشی از شاخص‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود، با توجه به اینکه ۵۵۰ رمزارز در دست بررسی هستند به نظر می‌رسد که این امر، سرمایه‌گذاری منصفانه‌ای است که اکثریت توکن های عالی رتبه را شامل می‌شود. این جنبش می‌تواند به روند موسساتی پذیرش عمومی رمزارزها کمک کند زیرا زیرساخت‌های بنیادی بازار موجب می‌شوند تا دارایی‌های دیجیتال در دسترس سرمایه‌گذاران وال استریت قرار بگیرند.

مایک نووگراتز (Mike Novogratz)

مایک نوگراتز (Mike Novogratz)

شاید بتوان گفت مدیرعامل Galaxy Digital بیش از هر شخص دیگری برای حمایت از پذیرش عمومی رمزارزها از جمله بیت کوین در طول سال ۲۰۲۰ تلاش کرده است. پس از اینکه درآمد شرکت او نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد افزایش داشت، وی بر اساس اسناد به ثبت رسیده اعلام کرد که به عقیده او بیت کوین فراتر از ارزش رکورد سابق خود در سال ۲۰۱۷ پیشروی می‌کند و به مرزی بیشتر از ۶۵۰۰۰ دلار می‌رسد.

چند روز بعد از این بیانیه، او به همه افراد پیشنهاد داد تا ۳ درصد از دارایی خالص خود را به خرید بیت کوین اختصاص بدهند و تا سال ۲۰۲۵ از آن نگهداری کنند. در اوایل ماه دسامبر او باز هم سطح پیشنهاد قبلی خود را افزایش داد و سرمایه‌گذاران را تشویق کرد تا ۵ درصد از پرتفولیوی خود را به این رمزارز اختصاص بدهند.


بیشتر بخوانید : بلاک چین و ارز دیجیتال: نظر ثروتمندترین افراد دنیا درباره این فناوری چیست؟


او در راستای نشان دادن اینکه سخنان و عملکردش همراستا هستند در مصاحبه با CNN گفت که ۵۰ درصد دارایی‌هایش به دارایی‌های دیجیتال اختصاص دارد. تقریبا یک هفته بعد، بیت کوین رکورد ارزش تاریخی خود را شکست.

دیو پورتنوی (Dave Portnoy)

بنیانگذار Barstool Sports در طول بخش زیادی از سال ۲۰۲۰، ارتباط مقطعی خود را با ارزهای دیجیتال حفظ کرد. در طول ماه اوت، دیو پورتنوی که به Davey Day Trader نیز معروف است برادران وینکلواس را به منزل خود دعوت کرد تا در مورد بیت‌کوین به او آموزش دهند. در ادامه این ماجرا، او شیلینگ آلتکوین‌ها را آغاز کرد و منجر به این شد که برخی از اعضای حوزه رمزارز توییتر او را به خاطر کم بودن تجربیاتش مورد تمسخر قرار دهند. یک روز بعد، او ادعا کرد که در حال طی کردن مسیر میلیونر شدن در حوزه رمزارزهاست.

پس از اینکه او به کلی دارایی‌های دیجیتال را کنار گذاشت تنها پس از گذشتن دو هفته، این کارآفرین دمدمی مزاج به حوزه بیت کوین بازگشت و این بار اظهار کرد که قلب من با رمزارز می‌تپد.

فارق از اینکه به این اتفاقات بخندید و یا با بی‌توجهی نسبت به این رویدادها پشت چشم نازک کنید، مسخره بازی‌های Portnoy بدون شک موجب جلب شدن توجه بسیاری از افراد به زمینه ارزهای دیجیتال شد. بنابراین، میزان تاثیرات عملکردهای او در راستای افزایش میزان پذیرش عمومی رمزارزها نام او را شایسته قرار گرفتن در لیست افراد تاثیرگذار در این متن کرده است.

دادگاه عالی هند

در سال ۲۰۱۸ بانک رزرو هند ضربه سهمگینی به شرکت‌هایی که حول محور ارزهای دیجیتال در دومین کشور پرجمعیت جهان فعالیت داشتند وارد کرد. در نتیجه اعمال دولت برای متوقف کردن بانک‌های محلی که با شرکت‌های رمزارز در تعامل بودند، شهروندان هندی دیگر قادر به انجام معاملات ارز دیجیتال با استفاده از صرافی‌ها نبودند. همین موضوع آنها را به سمت شبکه‌های همتا به همتا کشاند و در رابطه با افرادی که به معاملات ارز فیات تمایل داشتند نیز بازار سیاه گزینه پیش رویشان بود.

در ماه مارس سال ۲۰۲۰، دادگاه عالی هند با صدور یک حکم برجسته این اقدامات را خلاف قانون اساسی دانست و این تصمیمات را لغو کرد. این جنبش موثر توانست قابلیت دسترسی به ارزهای دیجیتال را به ۱.۳ میلیارد نفر بازگرداند و به حتم در فرایند پذیرش عمومی رمزارزها نیز تاثیرگذار بود.

با وجود اینکه کش مکش‌های زیادی هنوز در این زمینه موجود هستند ممکن است تحول جدیدی نیز در راه باشد و مقرراتی که SCI یا همان دادگاه عالی هند وضع کرد، توانست به شکل قابل توجهی به عرصه ارزهای دیجیتال هند کمک کند. با از راه رسیدن ماه ژوئن موج جدیدی از صرافی‌ها در این کشور شروع به کار کردند و خدمات ارزهای دیجیتال را برای میلیون‌ها کاربر جدید مهیا کردند.

JPMorgan

جی‌پی مورگان

این رویداد در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد که غول بانکداری یعنی JPMorgan اعلام کرد در راستای کمک کردن به شبکه خود و به بار نشاندن آن قصد دارد تا طبق برنامه‌ریزی‌ها، رمزارز خود را راه‌اندازی کند. در طول ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ بالاخره کوین JPM منتشر شد و در حقیقت این کوین یک استیبل کوین مبتنی بر دلار بود. با این وجود، با توجه به منابع در دسترس سطح جهانی JPMorgan تخمین زده می‌شود که این کوین می‌تواند در زمینه منابع مالی جهانی به میزان میلیون‌ها دلار صرفه جویی کند.


بیشتر بخوانید : بانک جی‌پی مورگان غول بانکدارای دنیا، رمز ارز اختصاصی خود با نام JPM coin را راه‌اندازی کرد


تاثیرگذاری این اقدام بر روی بازار رمزارز به صورت گسترده بعید به نظر می‌رسد زیرا کوین‌های JPM تنها درون شبکه بسته JPMorgan مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، طبق گزارش‌ها این بانک روزانه تمامی معاملات با ارزش حدود ۶ تریلیون دلار را در گستره ۱۰۰ کشور پردازش می‌کند. بنابراین، ممکن است این بانک به زودی تبدیل به پذیرفته شده‌ترین حوزه ارزهای دیجیتال بر اساس حجم معاملات بشود. در اواسط ماه دسامبر، Goldman Sachs قرارداد استفاده از کوین JPM را برای معاملات سهام خود امضا کرد و این نیز گامی در راستای پذیرش عمومی رمزارزها بود.

اسپنسر دینویدی (Spencer Dinwiddie)

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ بود که برای اولین بار بر اساس گزارش‌ها بازیکن NBA یعنی Spencer Dinwiddie قصد داشت تا تمدید قرارداد خود را به ارزش ۳۴ میلیون دلار توکنیزه کند. برنامه‌ریزی او این بود تا توکن‌های دیجیتال مرتبط به این قرارداد را به فروش برساند و این بستری بود که سرمایه‌گذاران می‌توانستند با استفاده از آن اصل پول و سود خود را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که بگوییم مسیر Dinwiddie در راستای به فروش رساندن یک قرارداد توکنیزه مسیری هموار و آسان نبود. پس از اینکه NBA با این ایده مخالفت کرد، Dinwiddie پا پیش گذاشت و کمپین Gofundme را در ماه مه راه‌اندازی کرد و تلاش کرد تا BTC به ارزش ۲۵ میلیون دلار را جمع‌آوری کند. این فرایند به عنوان ابزاری بود تا به هواداران مشارکت کننده این اجازه را می‌داد تا سرنوشت اقدامات بعدی تیم او را رقم بزنند. با این حال، او پس از اینکه تنها توانست ۱۱۶۰ دلار ارزش مورد نظر را جمع‌آوری کند این کمپین را تعطیل کرد و مبلغ جمع‌آوری شده را به خیریه هدیه داد. مدتی بعد او ۱۰ درصد از توکن سهام قرارداد NBA خود را به هشت سرمایه‌گذار فروخت.

فارق از این اتفاقات لازم به ذکر است که حمایت Dinwiddie از ارزهای دیجیتال همسو با پذیرش عمومی رمزارزها بود و موجب جلب توجه عوام به این حوزه شد. Bleacher Report او را به عنوان دانشمند بیت کوین در حوزه NBA ملقب کرد.

صرافی یونی سواپ

پلتفرم Uniswap اتریوم قرارداد هوشمند erc20 استخر نقدینگی صرافی غیرمتمرکز کوین مارکت کپ کوین بیس

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای، به طور کلی سال درخشانی را در تاریخچه خود داشته است اما منصفانه است که بگوییم با منتشر شدن Uniswap V2 در ماه مه سال ۲۰۲۰، نقطه عطف بزرگی در طول این سال برای پذیرش عمومی این صرافی غیرمتمرکز پدیدار شد. با از راه رسیدن ماه اوت، این صرافی از نظر حجم معاملات توانست از Coinbase Pro پیشی بگیرد و در ماه دسامبر توانست به حجم تبادلات بیش از ۵۰ میلیون دلار که بالاترین سطح در طول کل دوران بود دسترسی پیدا کند.


بیشتر بخوانید : معرفی توکن UNI و پلتفرم UniSwap ؛ یک صرافی برای همه افراد جهان!


علاوه بر این، هنگامی که SushiSwap در ماه اوت راه‌اندازی شد صرافی Uniswap قربانی موفقیت پروژه جدید خود شد. این صرافی جدید تحت عنوان کد نوین شبیه‌سازی شده‌ای از Uniswap ظهور کرد اما تمام این ماجرا همراه با توکن خود SushiSwap به عنوان یک پشتوانه همراه بود. این اتفاق تحت عنوان حمله خون آشام، موجب تهدید شدن موقعیت Uniswap و بیرون کشیدن نقدینگی از این صرافی شد. حتی بدتر از چیزهایی که تا به اینجا گفتیم این اتفاق بود که راه‌اندازی SushiSwap موجب پدید آمدن مجموعه‌ای مشابه از صرافی‌هایی بود که با تقلید از شیوه کاری آن، تنظیمات صرافی خود را مبنی بر پایه‌های تازه راه‌اندازی شده Smart Chain که متعلق به بایننس بود مستقر کردند.

با وجود این تفاسیر Uniswap توانست با راه‌اندازی توکن خود در ماه سپتامبر تا حدی موقعیت خود را تثبیت کند و در پی آن برای هر کسی که نقدینگی خود را به این پلتفرم اختصاص داده بود توکن UNI را توزیع کرد. این اقدام به Uniswap کمک کرد تا در این نبردی که بر سر نقدینگی بود پیروز شود و امروزه به روند عملکردی بهتر خود در برابر رقبایش ادامه می‌دهد.

پروژه GoodDollar

GoodDollar که توسط eToro در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد در حقیقت یک پروژه تاثیرگذار اجتماعی است که با هدف ارائه درآمد پایه در مقیاس جهانی منتشر شد. GoodDollar توکن‌های خود را تحت عنوان G$ منتشر کرد که مبتنی بر یلدهایی تولید شده بودند که توسط سبد رزرو ارزهای دیجیتال در پروتکل‌های دیفای سرمایه‌گذاری شده بودند. سپس این پروژه این توکن ها را به عنوان درآمد روزانه پایه توزیع کرد.

از زمان راه‌اندازی این پلتفرم در ماه سپتامبر این کمپانی ادعا کرد که بیش از ۴۰۰۰۰ نفر از ۱۸۰ کشور مختلف در این پروتکل مشارکت کرده‌اند و اعلام کرد که بیش از ۱۴ میلیون از توکن های G$ را توزیع کرده است. اما کاربران همچنان نمی‌توانند توکن‌ها را به ارز فیات تبدیل کنند اما می‌توانند از این توکن‌ها برای خریداری کردن خدمات آنلاین به کمک بازار GoodDollar فیسبوک که امروزه نزدیک به ۱۶۰۰۰ نفر عضو دارد استفاده کنند.

ایده درآمد پایه جهانی در حال حاضر نیز از حمایت‌هایی برخوردار است که شامل کاندید سابق ریاست جهوری آمریکا یعنی Andrew Yang نیز می‌شود. با این وجود، با توجه به اینکه افراد بسیاری هنوز هم تحت تاثیر عواقب اقتصادی منجر شده از شیوع ویروس کرونا هستند، حمایت‌های بیشتری از این ایده صورت می‌گیرند. بنابراین GoodDollar آزمایشی جالب توجه در راستای ایجاد کردن یک منبع پایدار برای جمع‌آوری بودجه برای UBI به حساب می‌آید.

ویروس کرونا

این امر غیرقابل چشم پوشی است که بزرگ‌ترین هجوم تاریخ به سوی بازار گاوی بیت کوین در دورانی رخ داد که جهان در حال مبارزه کردن با شیوع ویرانگر ویروس کرونا بود. در ماه نوامبر کوین تلگراف به این موضوع به صورت برجسته پرداخت که تاثیر اقتصادی شیوع این ویروس در تغییرات توجه افراد نسبت به بیت کوین و پول دیجیتال نقش داشته است.


بیشتر بخوانید : چگونه می‌توانیم در بحبوحه کرونا یک سرمایه‌گذار باشیم؟


حتی پیش از این نیز این واقعیت آشکار شده بود که این بیماری همه‌گیر به لطف دستورات قرنطینه و ماندن در خانه و تغییر شیوه‌های ردیابی که در ادامه شیوع بیماری‌های تاریخی بود موجب تسریع شدن نوآوری‌های دیجیتال و پذیرش عمومی رمزارزها شد. گذشته از این مسائل این Ben Franklin بود که در ابتدا شاهد تحقق یافتن جمله از ناملایمات، فرصت‌ها حاصل می‌شوند بود.

ظهور دیفای و ازدحام هجوم حماسی افراد به بازار گاوی رمزارز در سال ۲۰۲۰ توانست از پتانسیل حقیقی ارزهای دیجیتال در راستای کمک کردن به توزیع مجدد ثروت و ایجاد راه‌های جدید تولید ارزش پرده برداری کند. بنابراین اگر بخواهیم دستاورد مثبتی را از بحران فاجعه‌بار سال ۲۰۲۰ استخراج کنیم می‌توان گفت که این رویداد بدون فایده نیز نبوده است.

از نقطه نظر پذیرش عمومی رمزارزها نکته مثبت ماجرا اینجاست که سال ۲۰۲۰ سالی بسیار نوید بخش بوده است. علاوه بر این، تمامی نشانه‌ها حاکی از این هستند که سال ۲۰۲۱ رویدادهای پیشین هجوم به سوی بازار گاوی سال ۲۰۱۸ را تکرار نخواهد کرد. با در نظر داشتن این موضوع امیدوارانه، منتظر اخبار جدیدی در فضای رمزارز در طول سال جاری هستیم. در امان و سلامت باشید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا