ساتوشی ناکاموتو مردی اسرار آمیز در ورای بیت کوین!

از زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ اختراع شد، فراز و نشیب های برجسته ای را تجربه کرده است. بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال برتر جهان تلقی می شود اما هنوز هم اسرار زیادی پیرامون اختراع آن موجود است. چه کسی بیت کوین را مطرح کرد؟ آیا بیش از یک نفر در اختراع آن نقش داشتند؟ و در نهایت ساتوشی ناکاموتو کیست؟ در این مقاله به چنین موضوعاتی پرداخته می شود.

۲۰۰۸ و انتشار اولین اندیشه های بیت کوین در وب

در آگوست 2008، نام دامنه Bitcoin.org به آرامی در اینترنت ثبت شد. دو ماه بعد رساله ای با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا” در لیست پستی رمزنگاری دست به دست شد. این رساله اولین نمونه از حضور شخصی اسرار آمیز بنام ساتوشی ناکاموتو در فضای اینترنت است و برای همیشه نام ساتوشی ناکاموتو به ارز های دیجیتال مرتبط باقی می ماند.

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، ۳۰۰۰۰ سطر از کد شروع بیت کوین به طور واضح توضیح داده می شود

بیت کوین از طریق یک برنامه نرم افزاری مستقل اجرا می شود که توسط افرادی که در یک سیستم مبتنی بر قرعه کشی در جستجوی بیت کوین هستند، استخراج می شود. در طول ۲۰ سال آینده، در کل ۲۱ میلیون کوین بیرون داده خواهد شد.

اما ساتوشی ناکاموتو کاملا تنها نبود

Hal Finney در میان اولین مشتاقان بیت کوین بود. او یک توسعه دهنده Console Game و از اعضای اولیه نهضت کدگذاری و حریم خصوصی اینترنتی بود که پیشنهاد ناکاموتو برای بیت کوین را از طریق لیست پستی ارز دیجیتال کشف کرد. در یک پست وبلاگ در سال ۲۰۱۳، Finney می گوید که او مجذوب ایده ارز آنلاین غیر متمرکز شده است. وقتی ناکاموتو انتشار نرم افزار را اعلام کرد، Finney پیشنهاد داد که اولین کوین ها را استخراج کند که ۱۰ بیت کوین اولیه از بلاک ۷۰ بود که ساتوشی به عنوان آزمایش فرستاد.

Finney در مورد تعاملاتش با ناکاموتو می گوید که:

من فکر می کردم با یک مرد جوان ژاپنی معامله می کنم که خیلی باهوش و بی ریا است. من در زندگی این شانس را داشته ام که افراد باهوش زیادی را بشناسم، بنابراین نشانه ها را تشخیص می دهم.

Finney مطلقا هر ادعایی را که او خالق بیت کوین باشد، رد کرده است و همیشه ابراز داشته که درگیری او با این ارز تنها ثانویه بوده و به واسطه ناکاموتو وارد این فضا شده است.

Finney در سال ۲۰۱۴ به دلیل بیماری انحطاط اعصاب جان باخت. در یکی از پست های پایانی خود در فورم بیت کوین، او گفت که هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز برای او یک راز باقی مانده است. او ابراز داشت که مفتخر است که میراث او شامل بیت کوین است و او بیت کوین های خود را در یک کیف پول آفلاین ذخیره کرده بود و آن را به عنوان بخشی از میراث خود برای خانواده اش بر جا گذاشت. او چنین نوشت: “امیدوارم اینها روزی برای وراث من ارزش داشته باشند.”

تقریبا یک سال بعد؛ بیت کوین به آرامی در حال تبدیل به یک ارز پایدار است

در سال ۲۰۱۰ تعداد معدودی از تجار شروع به پذیرش بیت کوین در عوض ارز های موجود کردند. یکی از ملموس ترین چیز هایی که برای اولین بار با ارز دیجیتال خریده شد، پیتزا بود. امروزه مقدار بیت کوینی که برای خرید آن پیتزا ها به کار رفت، ارزشی معادل ۱۰۰ میلیون دلار دارد.

ارز دیجیتال شروع به جلب علاقه نخبگان فنی نیز کرد. در سال ۲۰۱۲، Cameron و Tyler Winklevoss ده میلیون دلار بیت کوین خریدند و در کمتر از یک سال سرمایه گذاری آنها بیش از سه برابر شد. تخمین زده شده است که دوقلو های Winklevoss مالک ۱ درصد کل بیت کوین موجود هستند.

۲۰۱۱ و راه اندازی بازار آنلاین Silk Road برای دارو های غیر قانونی

بیت کوین ذاتا غیر قابل ردیابی است و این خصوصیت باعث شد که تبدیل به ارز ایده آل برای تسهیل معامله دارو در بازار سیاه در حال شکوفایی اینترنت بود. آن معادل پول نقد دیجیتال بود که یک سیستم خود مدیریت تجاری بود که ناشناسی مالک خود را حفظ می کرد.

با استفاده از بیت کوین هر کس می توانست به Silk Road برود و دانه شاهدانه، داروی ال اس دی و کوکائین بخرد بدون آنکه هویت خود را افشا کند. این منفعت تماما یک طرفه نبود و در بعضی موارد این سایت قاچاق دارو بیت کوین را به عنوان یک ابزار تجاری مشروعیت می بخشید، اگرچه تنها برای تسهیل معاملات غیر قانونی به کار می رفت.

دو سال بعد ساتوشی ناکاموتوی اسرار آمیز از فضای وب ناپدید می شود

در ۲۳ آپریل ۲۰۱۱، Mike Hearn برای توسعه دهنده بیت کوین کوین کور ایمیل مختصری را فرستاد. ناکاموتو در این ایمیل به پروژه بیت کوین اشاره کرده بود و ابراز داشته بود که به سمت چیز های دیگری می رود. او نوشته بود که آینده بیت کوین در دستان افراد خوبی است. ناکاموتو مجموعه عظیمی از نوشته ها و بنیاد و اساس کار بیت کوین را از خود به جا گذاشت. او همچنین تاثیر گذارترین ارز دیجیتال تا به امروز را ایجاد کرده است.

مردی ژاپنی-آمریکایی بنام ساتوشی ناکاموتو

در گوگل نام ساتوشی ناکاموتو را جستجو کنید. خواهید دید که نتایج ما را به عکس هایی از یک مرد مسن ژاپنی می برند. این فرد Dorian S. Nakamoto می باشد که از بدو تولد ساتوشی ناکاموتو نام گرفته است. او تقریبا ۷۰ سال دارد و با مادرش در لس آنجلس زندگی می کند. او بار ها به مردم یادآوری کرده که مخترع بیت کوین نیست.

در سال ۲۰۱۴، گزارش گر Newsweek بنام Leah Goodman یک روایت خبری را منتشر کرد که هویت خالق بیت کوین را به ناکاموتو ربط داده بود و این را به دلیل کار مشهور او در مهندسی و زندگی خصوصی او انجام داده بود. بعد از انتشار فوری این ماجرا، ناکاموتو توسط گزارش گران دنبال شده بود تا به یک رستوران سوشی رسیده بود. ناکاموتو به یک روزنامه نگار از آسوشیتد پرس گفته بود که او چند هفته قبل وقتی Goodman با او در باره ماجرای Newsweek تماس گرفت، در مورد بیت کوین شنیده است.

دو هفته بعد، او اعلامیه ای برای Newsweek صادر کرد و در آن ابراز داشت که او بیت کوین را اختراع نکرده و بر روی آن کار هم نکرده است. ادعای Dorian Nakamoto روز بعد توسط خالق واقعی بیت کوین ساتوشی ناکاموتو تایید شد که نام کاربری ساتوشی به طور اسرار آمیزی در یک فورم آنلاین ظاهر شد و نوشت که من Dorian Nakamoto نیستم.

مباحثه کریگ رایت (Craig Wright)

در ۲۰۱۶، یک کارآفرین استرالیایی بنام Craig Wright ادعا کرد که او خالق بیت کوین است و کد مورد مناقشه را به عنوان مدرک فراهم نمود. Gavin Andersen بعدا Wright را تایید کرد و ابراز داشت که ۹۸ درصد مطمئن است که Wright ساتوشی ناکاموتوی مستعار است.

اما دیگران سریعا به مخالفت برخواستند و ادعا های او شک و تردید شدیدی را از جانب جامعه آنلاین ارز دیجیتال و همچنین از جانب FBI که علاقه مند به این موضوع است، منجر شد. در میان هجوم ناگهانی به تحقیق در این زمینه، Wright پست خود را حذف کرد و در یک معذرت خواهی مرموز نوشت که متاسف است و باور داشته که می تواند سالها گمنامی و مخفی کاری را در ورای خود جای دهد. او ابراز داشت که با فاش شدن رویداد های این هفته می خواسته که مدرک دسترسی به اولین کلید ها را فراهم کند اما شکست خورده و جرات این کار را ندارد.

نیک زابو (Nick Szabo) بار ها به عنوان خالق بیت کوین شناخته شده اما همیشه این ادعا ها را رد کرده است

در مسیر تعیین هویت ساتوشی ناکاموتو، فردی وجود دارد که بار ها و بار ها به او اشاره شده است. متخصص بسیار مرموز ارز دیجیتال Nick Szabo که نه تنها در توسعه بیت کوین نقش اساسی داشته بلکه ارز دیجیتال خود بنام bit gold را در اواخر دهه ۹۰ ایجاد کرد.

در سال ۲۰۱۴، تیمی از محققان زبان شناسی نوشته های ناکاموتو را همراه با سیزده خالق احتمای بیت کوین مورد مطالعه قرار دادند و نتایجی که آنها بدست آوردند بی چون و چرا بود. این محققان گزارش دادند که:

تعداد مشابهت های زبان شناختی بین نوشته های Szabo و وایت پیپر بیت کوین غیر طبیعی است. هیچ یک از نویسندگان احتمالی دیگر چنین تطابق خوبی نداشتند.

داستانی در نیویورک تایمز نیز Szabo را به عنوان خالق بیت کوین مطرح کرد. Szabo یک آزادی خواه بی شائبه است که عموما در مورد تاریخ بیت کوین و بلاک چین سخنرانی کرده و از همان مراحل اولیه با ارز های دیجیتال درگیر بوده است. Szabo شدیدا این ادعا ها را رد کرده است. هم در ماجرای نیویورک تایمز این ادعا ها را رد کرد و هم در تویتی ابراز داشت که ساتوشی نیست اما از او تشکر می کند.

ساتوشی واقعی به روش های زیر می تواند هویت خود را ثابت کند

او می تواند از کلید PGP خود استفاده کند. کلید PGP برنامه کدگذاری بی نظیری است که با نام کاربر همراه است و مشابه یک امضای آنلاین است. ناکاموتو می تواند آن را در یک پست پیوست کند و یا در پیامی به هویت خود اشاره کند.

او می تواند بیت کوین خود را انتقال دهد. ناکاموتو ثروتی از بیت کوین را انبار کرده است. تصور می شود که او مالک بیش از یک میلیون سکه باشد که ارزش آن امروزه بالای میلیارد ها دلار است. در تئوری ناکاموتو می تواند این کوین ها را به آدرس متفاوتی انتقال دهد.

افراد مذکور تنها افرادی نیستند که از آنها به عنوان ناکاموتو تعبیر شده است

لیستی طولانی از افرادی با این ادعا وجود دارد اما تا به حال همه آنها لغو شده اند. درست در این هفته، بنیان گذار Tesla و SpaceX یعنی Elon Musk مخترع بیت کوین بودن را انکار کرد. مدخل ویکی پدیا در مورد ساتوشی ناکاموتو حداقل 13 کاندید احتمالی را نام می برد که برای ایجاد بیت کوین مسئول دانسته شده اند. 10 سال از شروع بیت کوین گذشته است و ما تا کنون هیچ پیشرفتی در تایید مخترع آن نکرده ایم.

چرا خالق بزرگترین ارز دیجیتال جهان می خواهد گمنام باشد؟

چنان که به نظر می رسد، آزمایش شکل های جدیدی از ارز بدون عواقب نیست. در سال 1998 یک ساکن هاوایی بنام Bernard Von NotHaus به طور تفریحی در شیوه نوظهوری از ارز بنام Liberty Dollars درگیر شد که نتایج مصیبت باری را برای او به همراه داشت. او متهم به نقض قانون فدرال شد و به شش ماه حبس خانگی همراه با سه سال عفو مشروط متهم شد.

در 2007 یکی از اولین ارز های دیجیتال بنام E-Gold در شرایطی بحث برانگیز توسط حکومت به خاطر پول شویی تعطیل شد. اگر مخترع بیت کوین خواسته که گمنام بماند دلیل خوبی داشته است. گمنام ماندن او سبب شده که شرایط قانونی ناسازگار پیش نیاید و این گمنامی کمی باعث موفقیت این ارز نیز شده است.

علاوه بر این، یکی از اصول زیربنای بیت کوین این است که ارزی غیر متمرکز است و مرتبط به موسسات و یا افراد معلومی نیست. در پیشنهاد اولیه خود در مورد بیت کوین، ناکاموتو نوشت که:

آنچه که مورد نیاز است یک سیستم پرداخت الکترونیک بر اساس مدرک رمزنگاری به جای اعتماد است که باعث شود هر دو طرف مشتاق مستقیما به تراکنش با یکدیگر بپردازند بدون آنکه نیاز به اعتماد به شخص ثالث باشد.

چرا فردی زحمت ایجاد یک ارز غیر متمرکز را بدون دریافت هیچ اعتباری می کشد؟

بیشتر اسرار پیرامون ناکاموتو مربوط به انگیزه های او می شود. چرا فردی خود را به دردسر می اندازد تا یک ارز غیر متمرکز دقیق و برجسته ایجاد کند و بعدا کاملا از منظر عموم پنهان می شود؟

نگاهی دقیق بر تعدادی از پست های اولیه ناکاموتو در مورد پیشنهاد بیت کوین تا حدودی انگیزه های احتمالی او را روشن می سازد. در فوریه ۲۰۰۹ ناکاموتو نوشت که:

مشکل اصلی ارز مرسوم همه اعتمادی است که برای کار کردن آن مورد نیاز است. بانک مرکزی باید مورد اعتماد باشد که از ارزش آن ارز نکاهد اما تاریخ ارز های کلاسیک مملو از نقض این اعتماد است. بانک ها باید مورد اعتماد باشند تا پول ما را نگه دارند و آن را به طور الکترونیک انتقال دهند اما آنها آن را در امواجی از حباب های اعتبار که به ندرت کسری از ذخیره واقعی بانک هاست، قرض می دهند. ما مجبوریم به آنها با حریم خصوصی خود اعتماد کنیم، به آنها اعتماد کنیم که به دزدان هویت اجازه ندهند حساب های ما را تخلیه کنند.

در فورم های بیت کوین چنین تصور می شود که ناکاموتو ممکن است آزادی خواه باشد و از فساد افراد ثروتمند و سیاستمداران متنفر باشد. دیگر مشتاقان بیت کوین بر این مطلب اشاره دارند که زمان ظهور بیت کوین اشاره ای واضح به مهمترین دلیل آن دارد. این ارز که در سال های بعد از ترکیدن حباب مسکن در ۲۰۰۷ ایجاد شد، ممکن است به عنوان وسیله ای برای متحول کردن سیستم بانکداری فاسد اختراع شده باشد.

چیز هایی که ما در مورد ناکاموتو یقین داریم

او نابغه است. در مقاله ای از New Yorker در سال ۲۰۱۱، یک محقق امنیتی برجسته اینترنت، کد بیت کوین را به عنوان یک اجرای نفوذ ناپذیر توصیف می کند که بسیار نزدیک به کمال است. فقط یک کدنویس بسیار وسواس و زحمت کش در جهان می تواند از اشتباه برحذر باشد.

او انگلیسی را فصیح صحبت می کند. ناکاموتو به طور گسترده در مورد بیت کوین نوشته است. او در حدود ۸۰۰۰۰ کلمه را در مورد این موضوع در خلال دو سال نوشته است. نوشته های او مانند یک صحبت کننده بومی انگلیسی است.

او ممکن است بریتانیایی باشد. با توجه به املا و اصطلاحات مرسوم بریتانیایی که در نوشته های او دیده می شود، تصور می شود که او باید از بریتانیا باشد. زمان پست هایش نیز این حقیقت را نمایان می سازد و اشاره شده که ناکاموتو در خلال ساعت های روز بریتانیا مطلب پست کرده است.

ناکاموتو ممکن است تنها نباشد. کد برجسته و مصون از خطای بیت کوین بسیاری را متحیر کرده و آنها را به این نتیجه رسانده که این کار نتیجه تلاش جمعی از توسعه دهندگان باشد. محقق امنیتی بیت کوین Dan Kaminsky می گوید که ناکاموتو می تواند تیمی از افراد و یا یک نابغه باشد.

خالق بیت کوین چه احساسی در مورد موفقیت آن دارد؟

Joshua Davis که چهار ماه را به تحقیق در مورد هویت احتمالی خالق بیت کوین برای یک ماجرای خبری New Yorker پرداخت، ابراز داشته که او بسیار کنجکاو است که در مورد احساس خالق ارز دیجیتال در مورد موفقیت پروژه اش بداند.

هر زمانی که من یک پست خبری در مورد افزایش ارزش بیت کوین می بینم، متحیر می شوم که آیا ساتوشی هم آن را می بیند. او چه فکر می کند؟ آیا افتخار می کند؟ آیا او به این فکر می کند که روزی خودش را آشکار کند؟

با توجه به این که ساتوشی تا به حال هویت خود را فاش نکرده است، باید گفت که بعید به نظر می رسد که هیچ وقت او را بشناسیم.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع businessinsider
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر