مقالات عمومی

لیست افرادی که مشکوکند ساتوشی ناکاموتو باشند!

ده سال پیش در سوم ژانویه 2009، شبکه بیت کوین همزمان با استخراج اولین بلوک توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد که این اولین بلوک genesis block یا block number zero نامیده می شود. با این وجود هویت خالق بیت کوین به عنوان یکی از بزرگترین رازهای جامعه کریپتو باقی ماند در حالی که وایت پیپر اصلی و ابتکاری بیت کوین در اکتبر 2008 توسط فردی بنام ساتوشی منتشر شد.

تحقیقات روزنامه نگاری متعددی در تلاش برای هویدا کردن فرد یا افرادی که مسئول ایجاد رمز ارز تاپ بازار بوده اند، انجام گرفته اما هویت واقعی ساتوشی تا امروز ناشناخته مانده است. در پروفایل بنیاد P2P این فرد که در اواخر 2010 غیر فعال شد، ناکاموتو خود را به عنوان یک مرد 43 ساله معرفی کرده که در ژاپن زندگی می کند اما او هرگز در فورم بیت کوین در خلال روز محلی ژاپن پستی قرار نداده است. سرنخ هایی مانند املای بریتیش کلماتی مانند colour و optimise حاکی از تعلق او به بریتانیا و کشور های زیرمجموعه آن است.

تا به حال، جامعه و رسانه ها در مورد اینکه چه کسی ساتوشی واقعی است، نتیجه گیری های زیادی کرده اند که هیچ کدام از این نتیجه گیری ها تایید نشده اند. CIA در 14 ژوئن 2018 اعلام کرد که نه می توان وجود ناکاموتو را تایید کرد و نه می توان آن را رد کرد که این بیانات CIA بعد از آنکه یک روزنامه نگار Motherboard درخواست اطلاعات در مورد هویت ناکاموتو با استناد به سند آزادی اطلاعات (FOIA) کرده بود، صورت گرفت. در زیر لیست ناقصی از کاندید های بالقوه را می بینید:

Vili Lehdonvirta

اسناد و مدارک: یک پروفسور 38 ساله فنلاندی در موسسه فناوری اطلاعات Helsinki

منبع: Joshua Davis, The New Yorker

یکی از تلاش ها برای افشای هویت ساتوشی به اکتبر 2011 بر می گردد که در آن زمان روزنامه نگاری بنام Joshua Davis مطلبی برای The New Yorker نوشت. در تحقیقی که او در رابطه با شناسایی خالق بیت کوین انجام داده بود، Davis فردی بنام Michael Clear را پیدا کرده بود که یک فارغ التحصیل جوان کالج رمزنگاری Trinity واقع در دوبلین بود. این فرد در اتحاد بانک های ایرلند برای بهبود نرم افزار ترید ارز کار کرده بود و یکی از نویسندگان یک رساله آکادمیک در مورد فناوری همتا به همتا بود. Clear ساتوشی بودن را رد کرد اما به روزنامه نگار مذکور نامی را معرفی کرد که می توانست گزینه ای قوی باشد. فرد معرفی شده یک محقق 31 ساله فنلاندی در کالج فناوری اطلاعات Helsinki بود که Vili Lehdonvirta نام داشت که سابقا یک برنامه نویس بازی های ویدیویی بود و در زمینه ارز های مجازی نیز مطالعاتی داشته بود. با این وجود فرد مذکور وقتی که Davis با او تماس گرفت، ابراز داشت که او ساتوشی نیست. او گفت: “برای اینکه چیز پیچیده ای مانند بیت کوین بسازی لازم است که متخصص کریپتو باشی. چنین افرادی زیاد نیستند و من قطعا یکی از آنها نیستم.”

ساتوشی خانم

Shinichi Mochizuki

اسناد و مدارک: یک ریاضی دان 49 ساله ژاپنی در دانشگاه Kyoto

منبع: Ted Nelson

در 17 می سال 2013 فیلسوف، جامعه شناس و طلایه دار فناوری اطلاعات Ted Nelson اشاره کرد که ناکاموتو می تواند یک ریاضی دان ژاپنی بنام Shinichi Mochizuki در دانشگاه Kyoto باشد که اکثرا در زمینه تئوری عدد و هندسه کار کرده است. مدارک Nelson دارای جزئیات زیادی بود اما عمدتا متکی بر این بود که Mochizuki چگونه راه حل Conjecture ABC را ارائه داده بود که یکی از بزرگترین مسائل حل نشده در ریاضیات بود.

چند روز بعد، Nelson در گفتگو با Quartz اعلام کرد که اگر Mochizuki ناکاموتو بودن را انکار کند، من به خیریه کمک خواهم کرد: “اگر این فرد ساتوشی بودن را انکار کند، من در نهایت تواضع یک بیت کوین را (در آن زمان حدود 123 دلار) به هر خیریه ای که او انتخاب کند، اهدا خواهم کرد. اگر او ساتوشی باشد و آن را انکار کند در آینده حداقل مقداری عذاب وجدان خواهد داشت. (در حالی که قیمت بیت کوین بالا می رفت، Nelson یک ماه وقت نیز برای این انکار تعیین کرد.)”

در جولای 2013، The Age گزارش داد که Mochizuki ادعا های Nelson را رد کرده است اما منبع این خبر را مشخص نکرد.

Dorian Nakamoto

اسناد و مدارک: یک مرد آمریکایی ژاپنی 68 ساله که برای تعدادی از شرکت های برجسته و ارتش آمریکا کار کرده است.

منبع: Leah McGrath Goodman, Newsweek

در 6 مارس 2014، Newsweek یک مقاله طولانی را منتشر کرد که توسط روزنامه نگاری بنام Leah McGrath Goodman نوشته شده بود که در آن مقاله Dorian Prentice Satoshi Nakamoto را که یک مرد آمریکایی ژاپنی بود و در کالیفرنیا زندگی می کرد، به عنوان خالق اصلی بیت کوین معرفی کرده بود.

Goodman دریافته بود که ناکاموتو به عنوان مهندس سیستم در پروژه های دفاعی طبقه شده کار کرده است و به عنوان مهندس کامپیوتر برای شرکت های خدمات اطلاعات مالی و فناوری کار کرده است. گزارش ها حاکی از آن بود که ناکاموتو بعد از اینکه دو بار در اویل دهه 90 از کار اخراج شده بود، تبدیل به فردی آزادی خواه گشته بود.

به جز نام تولد او سرنخ های دیگری هم موجود بود. Goodman ادعا می کند که ناکاموتو هویت خود را به عنوان بنیان گذار بیت کوین در جریان یک مصاحبه حضوری در مورد ارز دیجیتال با او تایید کرده است. Goodman می گوید ناکاموتو ادعا کرد که: “من دیگر در این کار درگیر نیستم و نمی توانم بحث کنم. این کار به افراد دیگری داده شده و حالا آنها مسئول آن هستند. من دیگر ارتباطی با این قضیه ندارم.”

با این وجود، Dorian Nakamoto بعدا در مصاحبه ای کامل با The Associated Press هر گونه ارتباط با بیت کوین را رد کرد. او بیان کرد که قبلا هرگز چیزی در مورد بیت کوین نشنیده بود و فکر کرده که Goodman از او در مورد کار قبلیش برای پیمانکاران نظامی صحبت کرده است که عمدتا کار طبقه بندی بوده است. او به شیوه جالبی در مصاحبه ای با Reddit اعلام کرده بود که او سوال Goodman را خوب متوجه نشده است و احساس کرده که سوال او مربوط به کار برای Citibank می باشد. بعدا در همان روز، اکانت Nakamoto`s P2P Foundation بعد از چندین سال در پستی اعلام کرد که “من Dorian Nakamoto نیستم.”

Nick Szabo

اسناد و مدارک: ظاهرا یک مرد 55 ساله آمریکایی از تبار مجارستان که خالق BitGold می باشد که قبل از بیت کوین اختراع شد.

منابع: محقق Skye Grey و نویسنده امور مالی Dominic Frisby

در دسامبر 2013 محققی بنام Skye Grey نتایج تحلیل stylometric خود را منتشر کرد که در آن اشاره شده بود که فردی که در پشت ساتوشی ناکاموتو قرار دارد یک دانشمند کامپیوتر و رمزنگار بنام Nick Szabo می باشد.

Grey در اساس به جستجوی تغییر عبارات و الگو های لغوی غیر معمول پرداخته بود که این کار را در مکان های مخصوصی که انتظار می رود یک محقق رمزنگاری مشارکت کند، انجام داده بود و تناسب هر قطعه پیدا شده را با اجرای استاندارد های تشابه متنی در صفحات متعددی از نوشته هایش مورد ارزیابی قرار داده بود.

Szabo از هواداران پول غیر متمرکز می باشد که مفهوم BitGold را که یک ارز دیجیتال امنیت محور قبل از بیت کوین می باشد، در سال 1998 توسعه داد. Szabo در می 2011 در مقاله ای در مورد بیت کوین نوشت که: “Wei Dai و Hal Finney تنها افرادی هستند که می شناسم و می دانم این ایده را به قدری دوست دارند که آن را تا حد قابل توجهی و به اندازه ناکاموتو دنبال می کنند.”

تحقیقات بیشتری توسط یک نویسنده امور مالی بنام Dominic Frisby انجام گرفت و او در کتاب سال 2014 خود بنام “بیت کوین: آینده پول” اشاره می کند که Nick Szabo ساتوشی واقعی است. Frisby در مصاحبه ای با Russia Today ابراز داشت که: “من به این نتیجه رسیده ام که در تمامی جهان تنها یک فرد وجود دارد که دانش وسیع و خاص لازم برای این کار را داشته باشد و آن فرد هم این مرد (Nick Szabo) می باشد.”

با این وجود، Szabo ساتوشی بودن را انکار کرده است و در سال 2014 در ایمیلی به Frisby بیان داشت که: “ممنون که من را از این امر مطلع کردی اما متاسفم که به اشتباه من را ساتوشی معرفی کرده ای. البته این دیگر آزارم نمی دهد.”

Hal Finney

اسناد و مدارک: آمریکایی پیشگام در زمینه رمزنگاری که در سال 2014 در سن 58 سالگی فوت کرد.

منبع: Andy Greenberg, Forbes (که در نهایت فرضیه خود را انکار کرد)

در 25 مارس 2014، یک روزنامه نگار سازمان Forbes بنام Andy Greenberg مقاله ای را در مورد همسایه مدعی Dorian Nakamoto بنام Hal Finney منتشر کرد که در دوران قبل از بیت کوین از طلایه داران رمزنگاری بوده است. Hal کسی بود که اولین تراکنش بیت کوین را از ناکاموتو دریافت کرد.

Greenberg به شیوه ای جالب از مشاوره تحلیل نوشتار Juola & Associates درخواست کرد که نمونه ای از نوشته Finney را با ساتوشی ناکاموتو مقایسه کنند. بنا به گزارش آنها شباهت بسیار زیادی بین این دو موجود بود و این قرابت بسیار بیشتر از قرابت بین نوشته های ناکاموتو با کاندید های دیگری بود که توسط Newsweek، Fast Company و روزنامه نگاران New Yorker  همراه با Ted Nelson و Skye Grey پیشنهاد داده شده بودند. در ضمن این شرکت مشاوره متوجه شد که ایمیل های ناکاموتو به Finney در مقایسه با ایمیل های Finney شباهت بیشتری به وایت پیپر اولیه و ابتکاری بیت کوین داشتند.

Greenberg اشاره کرده که Finney ممکن نویسنده ای بوده باشد که برای ناکاموتو می نوشته است و یا از هویت همسایه اش به عنوان یک پوشش استفاده کرده است. Greenberg حضوری Finney را ملاقات کرد و Finney ابراز داشت که او ساتوشی ناکاموتو نیست که Greenberg با دیدن ایمیل های مبادله شده بین Finney و ناکاموتو و مشاهده تاریخچه کیف پول بیت کوین Finney نتیجه گرفت که Finney حقیقت را می گوید.

در 28 اگوست 2014، Hal Finney در خانه اش در Phoenix در سن 58 سالگی بعد از 5 سال مبارزه با بیماری اسکلروز فوت کرد.

پیام ساتوشی ناکاموتو

Craig Wright

اسناد و مدارک: یک دانشمند کامپیوتر و تاجر 48 ساله استرالیایی

منابع: Andy Greenberg، Gwern Branwen، Wired و Craig Wright خودش

در 8 دسامبر 2015، Wired مقاله ای را منتشر کرد که توسط Andy Greenberg و Gwern Branwen نوشته شده بود و این افراد در این مقاله ادعا کرده بودند که یک محقق استرالیایی بنام Craig Wright یا واقعا بیت کوین را اختراع کرده و یا کلاه بردار باهوشی است که به شدت می خواهد ما باور کنیم که اختراع بیت کوین کار اوست.

در همان روز، Gizmodo ماجرایی را مطرح کرد که اسنادی را نمایان می ساخت که ادعا می شد توسط یک هکر که به اکانت های ایمیل Wright وارد شده، بدست آمده است. این اسناد چنین نشان می دادند که ساتوشی ناکاموتو نامی مستعار برای Craig Steven Wright و دوستش David Kleiman بوده که David تحلیل گر پزشکی قانونی کامپیوتری و کارشناس امنیت سایبری بود که در 2013 فوت کرد.

Wright فورا اکانت های آنلاین خود را حذف کرد و برای چند ماهی ناپدید شد و در 2 می 2016 بود که او به طور عمومی اعلام کرد که خالق بیت کوین می باشد. بعدا در همان ماه، او یک عذرخواهی را همراه با امتناع از انتشار مدرک دسترسی به یکی از ابتدایی ترین کلید های بیت کوین را منتشر کرد. Cointelegraph مقالات زیادی را در مورد اینکه چرا به احتمال زیاد Craig ساتوشی نمی باشد، منتشر کرده است. با این وجود، Craig تا کنون بر ادعای خود مانده است. در فوریه 2018، املاک Dave Kleiman یک دعوی حقوقی را علیه Wright پرونده سازی کرد و این دعوی در مورد حقوق مربوط به 5 میلیارد دلار بیت کوین می باشد که ادعا می شود Wright از Kleiman در زمینه ارز مجازی و حقوق دارایی های معنوی کلاه برداری کرده است.

Neal King، Vladimir Oksman و Charles Bry

اسناد و مدارک: از ساکنان آلمان و ایالات متحده هستند که شغل و سن آنها مشخص نیست.

منبع: Adam Penenberg، Fast Company

در اکتبر 2013، روزنامه نگاری بنام Adam Penenberg مقاله ای را برای Fast Company به رشته تحریر در آورد و در آنجا او شواهدی غیر مستقیم را ذکر کرد که نشان می دادند Neal king، Vladimir Oksman و Charles Bry می توانند ناکاموتو باشند. گزارش ها حاکی از آن است که King و Bry در آلمان زندگی می کنند در حالی که Oksman ادعا می شود که در ایالات متحده سکونت دارد.

تئوری Penenberg حول این محور می چرخد که King، Oksman و Bry با همدیگر یک حق اختراع را به ثبت رسانده اند که شامل عبارت “برگشت امکان ناپذیر از لحاظ محاسباتی” می باشد که در آگوست 2008 ابراز شده و همچنین در وایت پیپری که توسط ناکاموتو در اکتبر همان سال منتشر شد نیز به کار رفته است. علاوه بر این نام دامنه bitcoin.org سه روز بعد از ثبت این حق اختراع ثبت شده است. Penenberg با همه این افراد تماس گرفت و آنها همگی این قضیه را رد کردند.

Elon Musk

اسناد و مدارک: یک کارآفرین 47 ساله آمریکایی در زمینه فناوری

منبع: Sahil Gupta, SpaceX intern

Sahil Gupta که ادعا می کند سابقا در SpaceX کارآموز بوده، در یکی از بی معنی ترین تئوری های ناکاموتو تا به امروز در Hacker Noon پستی را نوشت و ابراز داشت که Elon Musk احتمالا ساتوشی ناکاموتو می باشد. Gupta بر پیشینه Elon Musk در اقتصاد، تجربه او در کار های نرم افزاری در سطح گسترده و سابقه نوآوری این شخص تاکید کرده و به نظر او Musk می تواند بیت کوین را اختراع کرده باشد.

این پست در نوامبر 2017 منتشر شد و به زودی توسط خود Musk رد شد که در تویتی اشاره کرد که پیشنهاد Gupta درست نیست.

آژانس حکومتی

در حالی که هنوز شواهدی مبنی بر اینکه ناکاموتو یک آژانس حکومتی است، موجود نیست اما می توان یک تئوری توطئه عظیم را ساخت و دلایل زیادی برای اینکه چرا ایالات متحده یا هر کشور دیگری بخواهد بیت کوین را اختراع کند، مطرح کرد. به عنوان مثال در سال 2013 یک مقاله در Motherboard این تئوری را مطرح کرد که بیت کوین می تواند به عنوان اسلحه ای در برابر دلار آمریکا به کار رود و می تواند برای عملیات های سیاه مورد استفاده قرار گیرد.

تئوری دیگری نیز مطرح است که بیان می دارد بیت کوین وسیله ای استبدادی است که به حکومت ها اجازه می دهد که بر همه تراکنش های مالی نظارت کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا