اخبار آلتکوین

چرا شرکت‌های VC جذب تون کوین (TON) شده‌اند؟

تون‌کوین (TON) با ادغام منحصر به فرد خود با تلگرام و رشد چشمگیر، توجه سرمایه‌گذاران بزرگ را جلب کرده است. برای مثال، انیموکا برندز (Animoca Brands)، بزرگترین ولیدیتور شبکه تون، تون کوین را با قیمت زیر ۱ دلار خریداری کرده و همچنان به خرید آن ادامه می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، مواردی همچون وابستگی زیاد به تلگرام و خطرات قانون‌گذاری نیز از چالش‌های اصلی هستند پیش روی این اکوسیستم نوپا قرار دارند. با این حال، علت آنکه شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر (VC) تا این حد نسبت به تون کوین صعودی هستند، چیست؟

کدام شرکت‌های VC در تون کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

هفته گذشته، مشخص شد پنترا کپیتال (Pantera Capital) اندکی پس از انجام بزرگترین سرمایه‌گذاری خود در تاریخ ۲۱ ساله این شرکت در اوایل سال جاری، در حال جمع‌آوری پول برای دومین سرمایه‌گذاری در تون کوین (TON) است. اما پس از بررسی‌های بیشتر، مشخص شد که پنترا کپیتال در این مورد تنها نبود.

بزرگترین ذخایر توکن کینگزوی کپیتال (Kingsway Capital) تا به امروز به TON تعلق دارد که با تازگی توسط بنیان‌گذار و مدیر عامل آن مانوئل استوتز (Manuel Stotz) فاش شد. به گفته استوتز، کینگزوی پیش‌ از پنترا کپیتال و بیش از دو سال پیش، خرید TON را آغاز کرده است.

رایز لبز (Ryze Labs) که قبلا سینو گلوبال کپیتال (Sino Global Capital) نام داشت نیز مقدار زیادی در TON سرمایه‌گذاری کرده است. متیو گراهام (Matthew Graham)، شریک موسس و مدیریت آن فاش کرد (قبلا گزارش نشده بود) که رایز «برای مدتی»، «خریدار بزرگ» ارز دیجیتال TON بوده است.

یات سیو (Yat Siu)، یکی از بنیان‌گذاران و رییس اجرایی انیموکا برندز، اظهار داشت این شرکت زمانی شروع به خرید TON کرد که ارزش آن زیر ۱ دلار بود. سیو گفت که این شرکت به خرید این کوین با قیمت ۱ دلار، ۱.۵ دلار و ۲ دلار ادامه داد. قیمت TON در حال حاضر حدود ۷.۶۷ دلار است و هشتمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار شده است. به گفته سیو، انیموکا همچنین بزرگترین ولیدیتور در شبکه تون است.

این سرمایه‌گذاران عمدتا به دلیل ادغام منحصر به فرد و انحصاری بلاکچین TON با تلگرام، غول پیام‌رسان با نزدیک به ۹۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، به سمت TON جذب شده‌اند. سیو گفت:

من تون کوین را یک حرکت استراتژیک برای استفاده از پتانسیل توزیع آن می‌بینم.

سیو افزود، به عنوان یک توسعه‌دهنده بازی، انیموکا ادغام بلاکچین TON با تلگرام را ابزاری برای ورود صدها میلیون کاربر به وب۳ و در نهایت یک میلیارد کاربر می‌داند. برخی از بازی‌های تلگرامی مانند نات کوین (Notcoin) و همستر کامبت (Hamster Kombat) که بر بستر بلاکچین TON ساخته شده‌اند و از طریق تلگرام به‌عنوان مینی‌اپلیکیشن قابل دسترسی هستند، استقبال زیادی داشته‌اند.

ویل نیول (Will Nuelle)، شریک گلکسی ونچرز (Galaxy ventures) نیز احساسات مثبتی را در مورد TON در بلندمدت ابراز کرد و به پتانسیل آن برای تسهیل پرداخت‌ها در میان کاربران زیاد و برنامه‌های مالی آینده از طریق برنامه تلگرام اشاره کرد.

نیول اشاره کرد که شبکه TON، با «توزیع داخلی عظیم» خود، یک «گزینه عالی» برای توسعه اثرات شبکه لایه ۱ است که علاقه بسیاری را به TON جذب می‌کند. وقتی از نیول پرسیده شد که آیا گلکسی ونچرز روی TON سرمایه‌گذاری کرده است یا خیر، اظهار داشت:

کلکسی به طور کلی با اکوسیستم‌های اصلی در بسیاری از خطوط تجاری خود تعامل دارد.

گراهام از رایز لبز خاطرنشان کرد تکامل شبکه TON به سمت یک اکوسیستم مینی‌اپ‌ شبیه وی چت، همراه با قابلیت کریپتوگرافی آن، یک فرصت بزرگ به شمار می‌رود. او اشاره کرد پیشرفت‌های اخیر، مانند استفاده از TON برای پرداخت‌های تبلیغاتی، پرداخت‌های سازنده و تراکنش‌های همتا‌به‌همتای استیبل کوین USDT به صورت درون برنامه‌ای، منجر به رشد بیشتر شده است.

گراهام مدعی شد TON و سولانا می‌توانند سلطه اتریوم را در آینده به چالش بکشند. با این حال، او اذعان کرد اکوسیستم TON هنوز در مراحل اولیه خود است و بسیاری از ویژگی‌های مهم آن هنوز توسعه نیافته‌اند. به علاوه، او گفت که ابزارهای توسعه، چارچوب‌ها و کتابخانه‌های موجود TON به اندازه بلاکچین‌های قدیمی‌تر قوی نیستند.

نیول همچنین یک نگرانی مهم برای شبکه TON را ابراز کرد:

این شبکه بیش از حد غیرشفاف است.

او پیشنهاد کرد توسعه‌دهندگان به ساختن اکسپلورر بلاک و ارائه‌دهندگان داده‌های آنچین و قابلیت‌های آن ادامه دهند.

ارز دیجیتال TON با استفاده از پایگاه کاربری عظیم تلگرام و حمایت سرمایه‌گذاران قابل توجه، به ارزش بازار ۱۸.۸ میلیارد دلاری رسیده است. با چنین ارزش‌گذاری بالایی برای یک اکوسیستم کاملاً نوپا، تون کوین مطمئناً انتظارات بالایی برای برآورده کردن دارد.

تایید معاملات تون کوین در قزاقستان

سازمان تنظیم مقررات خدمات مالی قزاقستان (AFSA) پس از بازدید پاول دوروف (Pavel Durov)، یکی از بنیانگذاران تلگرام، معاملات تون‌کوین در پلتفرم‌های دارای مجوز را تایید کرد. انتظار می‌رود این تایید نظارتی با ارائه افزایش ایمنی، شفافیت و فرصت‌های توسعه بازار، سرمایه‌گذاران جدید را جذب کند. ادغام تون‌کوین در محیط قانون‌گذاری شده قزاقستان، پیشرفت‌های فناوری در این کشور را برجسته می‌کند که اخیراً با وجود روبرویی با چالش‌هایی مانند حملات فیشینگ، رشد قابل توجهی از کاربران و تراکنش‌ها را داشته است.

بزرگترین خطر TON

موفقیت شبکه TON و کوین آن تا حد زیادی به تلگرام وابسته است. به گفته سیو از انیموکا، در حالی که پایگاه کاربری گسترده تلگرام به عنوان بزرگترین مزیت آن تلقی می‌شود، این وابستگی نیز خطراتی را به همراه دارد.

تلگرام متکی به توزیع از طریق اپل و گوگل است. این غول‌های فناوری احتمالا می‌توانند ادغام تلگرام با شبکه TON و کوین آن را که سیو آن را «بزرگ‌ترین خطر سیستمی» معرفی می‌کند، رد کنند.

علاوه بر این، سیو اضافه کرد خطر بررسی قانون‌گذاری روی شبکه رو به رشد TON و کوین آن نیز وجود دارد.

منبع
دبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا