مقالات عمومی

چرا بیت مین به دنبال ساخت بزرگترین فارم ماینینگ بیت کوین در تگزاس است؟

در پوسته ی بتنی و آهنی کارخانه ذوب آلومینیوم تقریبا متروکه آلکوئا، مدیران کانادایی و چینی در لباس های رسمی و کت و شلوارهای خود با ساکنان محلی در کلاه های بیسبال و کابویی به خوش و بش پرداختند.

آنها در خارج از شهر راکدیل در تگزاس مرکزی دور یکدیگر جمع شدند تا افتتاح کارخانه جدید استخراج بیت کوین که توسط شرکت بیت مین (Bitmain)، بزرگترین تولید کننده کامپیوترهای طراحی شده برای استخراج بیت کوین واقع در پکن، ساخته شده است را جشن بگیرند.

قاضی این منطقه، استیو یانگ، مقام رسمی منتخب در ناحیه روستایی میلام، برای گرفتن عکس زانو زده بود. تائو وو (Tao Wu)، یکی از مدیران شعبه ی آریزونای بیت مِین، با یک کراوات نخی در حالی که سعی می کرد صدایش را بالاتر از صدای هزاران فن خنک کننده نگه دارد مشغول گرداندن ساکنان محلی و خبرنگاران کنجکاو بود.

شهردار راکدیل، جان کینگ، طی مراسم بریدن روبان افتتاح به اطرافیان این چنین گفت:

شغل های بسیاری شکل خواهد گرفت و درآمد فراوانی نیز ایجاد خواهد شد. ما قرار است شاهد چیزهای فوق العاده ای در آینده باشیم.

بسیاری از روستانشینان شرکت کننده در این گشت و گذار، تقریبا هیچ اطلاعاتی از نحوه ی کارکرد استخراج بیت کوین یا حتی اینکه بیت کوین چیست، نداشتند.

یکی از این افراد گفت: چگونه از آن پول دربیاورم؟ این کار مشخص و ملموس نیست.

تگزاس که به کالاهای فراوان خود، از پنبه تا نفت خام شهرت دارد، حال در صدد جلب توجه موج جدیدی از کنجکاوان در مورد بیت کوین که تنها یک دهه پیش اختراع شد، می باشد.

بیت مین در این خصوص بیان کرد فعالیتش در این ایالت که مملو از الکتریسیته ارزان و فضای دست نخورده می باشد نشان دهنده ی فرصتی جذاب است، به خصوص پس از دو برابر شدن قیمت این ارز دیجیتال و رسیدن به ۸۲۰۰ دلار در سال جاری.

در سال ۲۰۱۸، این شرکت با مقامات محلی قراردادی را به امضا رساند که طی آن قرار شد بانکی از کامپیوترها را درون کارخانه آلکوئا به منظور استخراج بیت کوین قرار دهد. هزاران واحد پردازنده به صورت ۲۴ ساعته فعالیت کرده و برای استخراج بیت کوین، تریلیون ها عدد در ثانیه از طریق اینترنت ارسال می کنند. این تاسیسات بنا نهاده شده، تقریبا ارتفاع و عرض یک واگن قطار را دارد که طولش معادل طول ۳ زمین فوتبال است.

بیت مین از اعلام هزینه ساخت این تاسیسات جدید، یا میزان کل بیت کوین تولیدی آن سر باز زد. با این حال این موضوع را آشکار ساخت که این کارخانه در مرحله ی ابتدایی خود، ۲۵ مگاوات برق مصرف خواهد کرد، میزانی معادل مصرف ۲۰.۰۰۰ خانوار متوسط آمریکایی. این شرکت گفت که قصد دارد این تاسیسات را تا رسیدن به ۵۰ مگاوات ارتقا داده و نهایتا آن را تا ۳۰۰ مگاوات افزایش دهد که در آن صورت، این تاسیسات را تبدیل به بزرگترین معدن بیت کوین خواهد کرد.

مقامات صنعت ارز دیجیتالِ آشنا به این تکنولوژی می گویند، هزینه ساخت یک معدن ۵۰ مگاواتی بیت کوین بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار می باشد. با استفاده از مشخصات کامپیوترهای ماینینگ Antminer S17 Pro و ماشین حساب محاسبه ی سود ماینینگ CryptoCompare، تاسیسات راکدیل می تواند بر اساس قیمت های فعلی، سالانه ۷۳ میلیون دلار درآمد داشته باشد. تنها ورودی لازم برای این معادن برق است و در میان ایالات آمریکا طبق داده های دولتی، تگزاس رتبه ی چهارم کمترین قیمت برق برای مشتریان صنعتی را دارد.

این پروژه در سال گذشته شروع شد و با افت ۷۵ درصدی قیمت بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۹ کنار گذاشته شد. با بازگشت و رشد دوباره قیمت در همین سال، بیت مین دوباره برای شروع تولید دست به کار شد.

کلینت براون، پیمانکار ۵۴ ساله سابق ساخت و ساز که اکنون به عنوان مدیر پروژه ی بیت مین مشغول به کار است، گفت:

به محض اینکه قیمت مسیر خود را تغییر داد، سرعت را افزایش دادیم. چیزی به این شکل: بدوید باید این کار را سریع تر تمام کنیم.

مدیر بازاریابی بیت مین، بیل ژو (Bill Zhu) طی مصاحبه ای زیر سایه ی یک درخت در خارج از باشگاه راکدیل، گفت که تاسیسات جدید بنا شده در تگزاس، بزرگترین پروژه ماینینگ بیت مین تاکنون می باشد. محصول اصلی این شرکت، خط کامپیوترهای Antminer می باشد. مقامات می گویند، تاسیسات جدید راکدیل با تقلید از مورچه های جنس Dorylus که شامل مورچه های راننده از آفریقای جنوبی نیز می شوند، دُری کریک نام دارد.

ژو به نگرانی های تعدادی از ساکنین محلی مبنی بر بسته شدن این کارخانه در صورت افت بازار بیت کوین، پاسخ داد؛ مردم این مناطق با چرخه های کالا کاملا آشنا هستند.

ژو گفت: ما واقعا می توانیم منابع خوبی در آمریکای شمالی به دست آوریم، که منجر به انتخاب تگزاس شد و ما فکر می کنیم این منابع به اندازه ای مناسب هستند که بتوان به صورت بلند مدت بر روی آنها سرمایه گذاری کرد. وی افزود:

سرمایه گذاری ما چندان حساس به قیمت بیت کوین نیست. واقعا برایمان مهم نیست که در ماه آینده چقدر ارزش دارد. برایمان مهم است که ۳ سال بعد چه مقدار ارزش خواهد داشت.

این پروژه، در راکدیل (دارای ۵۵۹۵ نفر جمعیت) صورت می گیرد که در اواخر سال ۲۰۰۸ با تعطیلی کارخانه ذوب آلومینیوم آلکوئا ضربه ی بزرگی به این منطقه وارد شد و باعث از بین رفتن بیش از ۱۰۰۰ شغل شد و سر و صدای زیادی به پا کرده است.

صبح جمعه، تعدادی از کارگران سابق آلکوئا به منظور صرف قهوه و صبحانه در غذاخوری Lee’s Landing دور هم جمع شدند. رستورانی که دیوارهایش به آلات محلی شامل یک چنگال یونجه زنی و یک جفت رکاب اسب مزین شده است. یک نشانه بر سر در سرویس بهداشتی این چنین می گوید، یک ماهی به کسی دهید، آنرا در یک روز می خورد، ماهیگیری به او یاد دهید، در قایقش می نشیند و تمام روز را می نوشد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

ساکنان محلیِ مردد

عرضه فارم ماینینگ توسط بیت مین

یکی از مردان حاضر در رستوران Lee’s، رویس هادسونِ ۷۳ ساله می گوید در نوامبر ۱۹۶۷ از نیروی دریایی بیرون آمد، به تگزاس مرکزی بازگشت و به کار در ذوب آلومینیوم آلکوئا مشغول شد. وی ۴ دهه ی بعد را به عنوان اپراتور کوره در آنجا کار می کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ با تعطیلی کارخانه، وی نیز بازنشسته شد.

این روزها، وی مدام از سرنوشت این جامعه ی محلی تاسف می خورد چرا که پیدا کردن کار برای نسل های بعد سخت تر شده و بسیاری از مردم، مجبور به تحمل رفت و آمدهای طولانی و بلند برای کار در Austin، Round Rock، Temple و Bryan College Station هستند.

هادسون در این خصوص اذعان داشت از سرمایه گذاری بیت مین در این جامعه خوشنود است، با اینکه به اطلاعات کم خود از کاری که انجام می شود اقرار می کند. وی توضیح داد: مردم کمی مردد هستند، زیرا هیچ کس واقعا نمی داند که اینها چگونه کار می کنند. واقعیت این است که ما از لحاظ تکنولوژیک به اندازه ی کافی پیشرفته نیستیم.

یکی از همکاران قدیمی از کارخانه گفت که متوجه نمی شود چرا هیچ محصولی مانند شمش آلومینیوم که قبلا از کارخانه خارج می شد، از این تاسیسات خارج نمی شود.

واقعیت این است که معادن بیت کوین، نشان دهنده ی نوع جدیدی از تاسیسات صنعتی هستند که در آنها ماشین های سنگین حضور نداشته و جدا از آلودگی های مربوط به تولید برق مورد نیاز آنها، هیچ آلودگی نیز تولید نمی کنند. خروجی، بیت کوین استخراج شده، نیز به صورت مجازی و تقریبا آنی ارسال می شود.

در بعضی ایالات دیگر مانند واشینگتون که پروژه های استخراج بیت کوین در آنها انجام می شود، ساکنین از افزایش هزینه برق خود به دلیل افزایش تقاضا بر روی شبکه ی محلی، شاکی هستند.

تگزاس در مقابل، بازار برقش به اندازه ای بزرگ است که (بزرگترین در آمریکا) می تواند کاربران جدید را نیز جذب کند. طبق آمار مدیریت اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف کلی سالانه این ایالت، بیش از ۵۰ درصد بیشتر از ایالت دوم، یعنی کالیفرنیا می باشد.

برق ارزان

قیمت برق، توسط موجودی عظیم گاز طبیعی این ایالت، که به منظور راه اندازی ژنراتورها استفاده می شود و هم چنین انزوای تقریبی شبکه انتقال برق این ایالت (با نام هیئت اطمینان از الکتریسیته تگزاس) از باقی ایالات، تحت کنترل می باشد. غالبا، هر چیز که در این ایالت تولید می شود، در ایالت می ماند. اکثر شهرها و شهرستان های تگزاس، بازار برق رقابتی دارند که باعث می شود کسب و کار و خانوارها به دنبال یافتن بهترین قیمت و تعرفه ها باشند.

گرِگ پندلی، مدیرعامل CGP Solutions، شرکت مشاوره انرژی واقع در هیوستون که به خریداران عمده برق در پیدا کردن عرضه کنندگان کمک می کند، می گوید که وی معمولا قراردادهای بین ۵ تا ۸ مگاواتی را برای دولت فراهم می کند. منظور وی این است که پرونده ی بیت مین، بسیار بزرگ است.

وی گفت که این پروژه شاخصه ی منحصر به فرد دیگری نیز دارد: از ۱۰۰ درصد بار استفاده می شود. بر خلاف بعضی کارخانه ها یا دفترهای دولتی که ممکن است مصرف برق خود را در شب و هنگامی که شیفت کارگران تمام می شود کاهش دهند، کامپیوترهای بیت مین به صورت مداوم در حال کار کردن هستند.

پندلی پس از پیوستن به تور این کارخانه طی مصاحبه ای گفت:

در این نوع صنعت، آنها به دنبال بیت کوین هستند، پس اگر کار نکنند نمی توانند پول در بیاورند.

این تاسیسات در مقایسه با کارخانه های بزرگ یا کارخانه های مونتاژ خودکار که پرسنل آنها به راحتی به هزاران نفر می رسد، از لحاظ نیروی کار سبک تر هستند. بیت مین در حال حاضر با کمتر از ۵۰ نفر معدن راکدیل را هدایت می کند.

شلدون بِنِت، مدیر عملیاتی شرکت کانادایی DMG Blockchain Solutions که طی قراردادی با بیت مین، وظیفه ی مدیریت این کارخانه را به عهده دارد، می گوید: به محض اینکه همه چیز راه بیافتد، افراد زیادی برای مدیریت آن نیاز نخواهد بود.

کینگ، شهردار منطقه، در مصاحبه ای گفت که این پروژه از نظر وی حتی پس از پیروزی بیت مین در گرفتن تخفیف مالیاتی از بخشداری، پروژه ای خوب است.

همه اینها به نام توسعه اقتصادی است؛ غریزه ای تیز در ایالتی کسب و کارپسند مانند تگزاس که هیچوقت در استفاده از منابع طبیعی خود برای کسب درآمد کوتاهی نکرده است.

کینگ می گوید:

اگر آنها مردم را در این محل ساکن کرده و خریدها در همین محل صورت گیرد، ما سود خواهیم برد. این اولین قدم در تلاش برای بازسازی جامعه مان می باشد.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا