مسدود سازی آدرس های اتریوم توسط شرکت تتر و USDC؛ آینده دیفای چگونه خواهد بود؟

هنگامی که استیبل کوین غیرمتمرکز دای (DAI) در بحبوحه سقوط بازار در اواسط ماه مارس در آستانه از بین رفتن بود، جامعه این رمز ارز تصمیم گرفت بخشی از پشتوانه خود را به استیبل کوین متمرکز USDC با پشتوانه دلار آمریکا انتقال دهد. اکنون شرکت سنتر (Centre) که مسئول استیبل کوین متمرکز USDC با پشتوانه دلار آمریکا است، آدرس های اتریوم با موجودی ۱۰۰,۰۰۰ دلار را مسدود کرده و در فهرست غیرمجاز (Blacklist) خود قرار داده است.

به نظر می‌رسد استیبل کوین دای آن چنان هم غیرمتمرکز نباشد.

استنی کولچوف (Stani Kulechov) مدیرعامل پروتکل وام دهی دیفای Aave گفته است:

تصور کنید اگر مقداری از استیبل کوین های USDC در صندوق های میکر (Maker) قرار بگیرد (قرار دادن رمز ارزها در صندوق های میکر باعث تولید استیبل کوین دای می‌شود) اتفاقی که می‌تواند رخ دهد این است که شرکت سنتر می‌تواند سرمایه ها را در صندوق ها مسدود کند.

چرا سنتر به مسدودسازی آدرس های اتریوم پرداخته است؟

شرکت های رمز ارز که در محیط عمدتا قانونگذاری نشده فعالیت می‌کنند هم چنان باید مطابق با دستورات مجریان قانون باشند و هیچ استثنایی برای شرکت سنتر وجود ندارد. جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) مشاور ارشد کامپوند توییت کرده است:

اکنون مسدودسازی USDC از یک نگرانی احتمالی به خطر واقعی تبدیل شده است.

سنتر، پروژه صرافی رمز ارز کوین بیس و شرکت پرداختی سرکل (Circle) این مسدودسازی را تایید کرده و گفته اند:

اگرچه نمی‌توانیم جزییات درخواست مجریان قانون را اعلام کنیم، اما سنتر مطابق با دستورات دادگاه اختیار قضایی بر این سازمان دارد عمل می‌کند.

طبق گفته فیلیپه کستونگوی (Phillipe Castonguay) توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین، ابتدا تتر شبکه مسئول استیبل کوین USDT که بزرگترین استیبل کوین بازار از لحاظ ارزش بازار است، ۳۹ آدرس اتریوم به ارزش میلیون ها دلار را مسدود کرده است.

دو شرکت متمرکز سنتر و تتر این قدرت را دارند تا تراکنش ها را مسدود کنند، هرچند همکاری با مجریان قانون مخالف با اصول غیرمتمرکزسازی است که عرصه رمز ارزها بر آن استوار است.

با این حال، یکی از اسناد سیاست گذاری سنتر نشان می‌دهد که این شرکت هنگامی به مسدودسازی آدرس ها می‌پردازد که در غیر این صورت، شبکه USDC با تهدید مواجه شود یا در صورتی که بخواهد مطابق با دستورات دادگاه عمل کند. در این سند نوشته شده است:

حق مسدودسازی انتقال USDC برای سنتر محفوظ است.

کادان اشتادلمان (Kadan Stadelmann) مدیر ارشد فناوری Komodo گفته است:

فکر نکنم که چند تراکنش محدود منجر به بلا استفاده شدن USDC به عنوان استیبل کوین شود، اما نگران این موضوع هستم که عادی سازی این روند منجر به ایجاد عادت بدی برای شرکت ها شود.

وی افزود:

اگر پذیرش استیبل کوین ها گسترده تر شود، این احتمال کاملا وجود دارد که عواملی که خود را مسئول می‌دانند فشار بیشتری را وارد کنند و قدرت بیشتری را در اختیار بگیرند.

مشکل متمرکزسازی دیفای

مایکل اندرسون (Michael Anderson) از صندوق سرمایه گذاری دیفای Framework Ventures گفته است به همین دلیل است که در دای سرمایه گذاری نمی‌کند. وی گفت:

این موضوع بیان می‌کند هنگامی که نهاد متمرکزی وجود دارد، هرچیزی را می‌توان متوقف کرد زیرا این نهادها می‌توانند دارایی های مورد نظر را مسدود کنند. در عوض وی در سینتتیکس (Synthetix) سرمایه گذاری کرده و مدعی است که این پلتفرم غیرمتمرکزتر است.

اشتادلمان گفته است:

اگر یک نکته مثبت در این خصوص وجود داشته باشد، به نظرم این است که تمام این ماجرا نشان دهنده نیاز روز افزون جهانی به بیت کوین است. درست است که بیت کوین دارای نوسان است و برای پس انداز مناسب نیست، اما بهترین ابزار برای انتقال ارزش توقف ناپذیر و نامحدود است.


منبع decrypt
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر