اخبار بیت کوین

دلیل ریزش قیمت بیت کوین چه بود؟ (۲۵ اسفند ۱۴۰۲)

به دنبال انتشار شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه فوریه آمریکا فراتر از حد انتظارات، قیمت بیت کوین تا ۶۶٬۸۵۹ دلار کاهش یافت. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند روند فعلی بیت کوین تا جلسه ۲۰ مارس (۱ فروردین) کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC)‌ ادامه داشته باشد.

به گزارش میهن بلاکچین، روز گذشته شاخص قیمت تولیدکننده ماه فوریه آمریکا منتشر و برابر با ۰.۶٪ اعلام شد. این در حالی است که PPI ماه ژانویه ۰.۳٪ اعلام شده بود و انتظار می‌رفت در فوریه نیز این رقم تغییری نکند. شاخص PPI اصلی که هزینه‌های مربوط به غذا و انرژی را درنظر نمی‌گیرد نیز در ماه فوریه ۰.۳٪ اعلام شد که بالاتر از پیش‌بینی ۰.۲٪ تحلیلگران است. به دنبال انتشار این آمار، بیت کوین بلافاصله واکنش نزولی نشان داد و به زیر ۷۰٬۰۰۰ دلار رسید. در ادامه، شدت ریزش قیمت بیشتر شد و بیت کوین به کانال ۶۶٬۰۰۰ دلاری سقوط کرد.

علاوه بر داده‌های تورمی آمریکا، روز گذشته کمترین میزان ورودی سرمایه به ETFهای بیت کوین در ماه جاری به ثبت رسید، اتفاقی که نگرانی زیادی ایجاد کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

به دنبال ریزش ناگهانی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶۸۰ میلیون دلار پوزیشن معاملاتی لیکویید شد که ۵۴۵ میلیون دلار آن را پوزیشن‌های لانگ تشکیل می‌دهند.

حجم پوزیشن‌های لانگ و شورت لیکویید شده در ۲۴ ساعت اخیر - منبع: Coinglass
حجم پوزیشن‌های لانگ و شورت لیکویید شده در ۲۴ ساعت اخیر – منبع: Coinglass

اصلاح قیمت آنچنان دور از ذهن نبود

برخی از تحلیلگران اصلاح قیمت بیت کوین از حوالی اوج تاریخی خود را یک اصلاح معمول پس از روندهای صعودی شدید توصیف می‌کنند. در سمت مقابل، برخی دیگر انتظار دارند روند فعلی حداقل تا جلسه بعدی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره ادامه داشته باشد.

گرتا یوان (Greta Yuan)، مدیر بخش تحقیقات صرافی VDX در این باره می‌گوید:

 انتشار شاخص CPI فراتر از پیش‌بینی‌ها انتظارات از کاهش نرخ بهره را از بین برده و همزمان قیمت طلا نیز کاهش یافته است. رالی اخیر بیت کوین برای بازار بسیار سریع بود و نتوانست آن را به درستی هضم کند، بنابراین، اصلاح کنونی آنچنان دور از ذهن نبود.

آدریان وانگ (Adrian Wang)، مدیرعامل شرکت متالفا (Metalpha) معتقد است ریزش احتمالا به دلیل عدم اطمینان نسبت به هاوینگ ماه آینده رخ داده است:

حجم معاملات تاریخی ETF بلک راک بازار را نگران کرده و برخی نگران این‌اند که قیمت بیت کوین خیلی سریع افزایش یابد و سپس یک سقوط ناگهانی را تجربه کند. اصلاح قیمت نشان می‌دهد بازار در حال تعدیل انتظارات خود با توجه به عدم اطمینان در مورد هاوینگ آتی است.

تحلیلگران شرکت کیوسی‌پی کپیتال (QCP Capital) نیز معتقدند اصلاح قیمت احتمالا زودگذر خواهد بود. به گفته این تحلیلگران، در حال حاضر نسبت قراردادهای پوت (فروش) در بازار آپشن به قراردادهای کال (خرید) افزایش یافته که نشان‌ می‌دهد سرمایه‌گذاران فعلا نسبت به روند کوتاه‌مدت محتاط هستند. با این حال، به نظر می‌رسد معامله‌گران همچنان نسبت به بیت کوین در بلندمدت‌ دید مثبتی دارند. در گزارش این شرکت آمده است:

تا زمانی که تقاضای روزانه ETFهای اسپات بیت کوین همچنان ادامه داشته باشد، بعید است فشار فروش بتواند بر روند صعودی تاثیر بگذارد … در حال حاضر در بازار آپشن تقاضای خرید زیادی برای بیت کوین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلاری در پایان سال جاری وجود دارد.

نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۲۰ مارس برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود نرخ بهره در بالاترین سطح ۲۳ سال اخیر خود بی‌تغییر باقی بماند. تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر اقتصاد کلان نیز معتقد است با توجه به وضعیت تورمی آمریکا، بعید است نرخ بهره به این زودی کاهش پیدا کند.

بر اساس داده‌های فدواچ، در حال حاضر ۹۱٪ از فعالان بازارهای مالی معتقدند نرخ بهره در جلسه بعدی FOMC در ماه می نیز تغییری نخواهد کرد.

احتمال کاهش نرخ بهره در ماه می - منبع: Fedwatch
احتمال کاهش نرخ بهره در ماه می – منبع: Fedwatch

روند بیت کوین در کوتاه‌مدت چگونه خواهد بود؟

شرکت گریکس لایو (Greeks Live) روز گذشته در توییتی مدعی شد تغییر قابل توجهی در مومنتوم بازار رخ داده است و ممکن است وضعیت فعلی ETFها تغییر کند.

در همین حال، پاو هوندال (Pav Hundal)، تحلیلگر بازار معتقد است در صورت تداوم کاهش حجم معاملات ETFها، ممکن است قیمت بیت کوین تا ۶۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

وی در این رابطه می‌گوید:

بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران تورم آمریکا هستند. اگر کاهش پایدار در حجم ETFها وجود داشته باشد، ممکن است اصلاح قابل توجهی را تجربه کنیم.

به گفته هوندال، حجم ورودی سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین نسبت به میانگین ۱۴ روزه خود ۴۸٪ کاهش یافته که نگران‌کننده است.

بر اساس داده‌های شرکت فارساید، روز گذشته ورودی خالص سرمایه به ETFهای بیت کوین تنها ۱۳۳ میلیون دلار بود که کمترین ورودی در ماه جاری محسوب می‌شود.

ورودی خالص سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین - منبع: Farside
ورودی خالص سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: Farside

کردیبول کریپتو (CrediBULL Crypto)، دیگر تحلیلگر مطرح بازار نیز با اشاره به کاهش سود باز بازار مشتقات، از ریزش احتمالی بیت کوین تا حوالی ۶۳٬۰۰۰-۶۴٬۰۰۰ دلار خبر داد:

به نظر می‌رسد این همان ریزش قیمتی است که دنبال آن بودیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا