اخبار بیت کوین

چرا کاهش قیمت بیت کوین همچنان ادامه دارد؟

قیمت بیت کوین به مرز ۶۵٬۰۰۰ دلار رسیده و با رکورد ۷۳٬۸۰۰ دلاری خود در ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) فاصله زیادی پیدا کرده است. داده‌های آنچین، داده‌های بازار مشتقات و حتی تحلیل تکنیکال هم تا حدودی از این اصلاح پشتیبانی کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین، کاهش قیمت بیت کوین فشار فروش کل بازار کریپتو را افزایش داده و مارکت کپ آن بیش‌ از ۴٪ کاهش یافته است. قیمت اتریوم هم با اصلاحی حدودا ۵٪ به محدوده ۳٬۴۰۰ دلار رسیده است. به همین خاطر در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار معامله لیکویید شده و به بیش از ۱۵۱٬۰۰۰ معامله‌گر در بازار مشتقات ضرر رسانده است.

شاخص چرخه‌های خرسی و گاوی بیت کوین (Bitcoin Bull-Bear Market Cycle Indicator) نشان می‌دهد که بازار BTC وارد فاز «Overheated» شده است. این فاز نشان می‌دهد که رشد BTC بیش از حد سریع و تحت تاثیر سفته‌بازی معامله‌گران بوده و ممکن است با اصلاح جدیدی مواجه شود.

شاخص Bitcoin Bull-Bear Market Cycle Indicator
شاخص Bitcoin Bull-Bear Market Cycle Indicator – منع: CryptoQuant

شرکت کریپتوکوانت (CryptoQuant) علاوه بر این خاطرنشان کرد که درآمد ماینرها به شدت رشد کرده و سود تحقق‌یافته آن‌ها به بالاترین سطح خود از دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) رسیده است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، سود تحقق‌یافته BTC هم در هفته گذشته به شدت رشد کرد و از میانگین بلندمدت خود فراتر رفت که مشابه با شروع فاز سرخوشی در بول ران‌های سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ است.

علاوه بر این تحلیلگران «IntoTheBlock» خاطرنشان کردند که نرخ تامین مالی یا فادینگ ریت BTC در بایننس و بای‌بیت به ۰.۰۶٪ و ۰.۰۹٪ رسیده است. نرخ تامین مالی به کارمزدی اطلاق می‌شود که معامله‌گران باید بر اساس موقعیت‌های باز خود در قراردادهای فیوچرز BTC بپردازند. وقتی نرخ تامین مالی رشد می‌کند (مثل شرایط فعلی)، نشان می‌دهد که تقاضای معاملات لانگ (خرید) بیت کوین افزایش یافته و این عدم تعادل در احساسات بازار می‌تواند به طور بالقوه منجر به اصلاح بازار شود.

نرخ تامین مالی بیت کوین
نرخ تامین مالی بیت کوین – منبع: IntoTheBlock

تحلیلگری به نام دون‌آلت (DonAlt) هم باور دارد که رالی BTC فرسوده شده است. او خاطرنشان کرده است:

از زمان تایید ETFهای اسپات، ما دیدیم که بیت کوین مدام وارد فاز تثبیت شد اما همیشه به رشد خود دارد. به عبارت دیگر، بعد از تایید صندوق‌های مذکور این اولین باری است که بیت کوین دوباره رشد نکرده و با دامپ مواجه شده است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: کانل یوتیوبی دون‌آلت

او سپس ادامه داد:

این کف‌ها نشان می‌دهند که معامله‌گران باور داشتند قیمت بیت کوین دوباره رشد می‌کند اما برخلاف باور آن‌ها، BTC با دامپ جدیدی مواجه شده‌ است. این اتفاق لزوما یک سیگنال نزولی نیست. این فقط نشان می‌دهد که فروشنده‌ها دست به کار شده‌اند. تنها نکته مهم این است که بیت کوین در تایم فریم کوتاه‌مدت یا بلندمدت شرایط چندان خوبی ندارد. در نتیجه شاید اصلاح آن ادامه داشته باشد. با این حال همان طور که گفتم، بعد از تایید ETFهای اسپات این اولین باری است که چنین اتفاقی می‌افتد و باید دید بازار چه واکنشی نشان می‌دهد.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – منبع: کانل یوتیوبی دون‌آلت

منبع
کوین تلگرافدیلی هادلکوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا