اخبار بلاکچین

اوری‌پدیا رقیب بزرگ ویکی‌پدیا روی بستر بلاک چین!

اوری‌پدیا (Everipedia) که خود را دایره المعارف آنلاین بازنگری شده برای عصر مدرن می‌نامد، به طور رسمی دایره المعارف آنلاین همتا به همتا خود را معرفی کرده است که از فناوری EOS استفاده می‌کند. این دایره المعارف به کاربرانی که مقالات را تولید یا ویرایش می‌کنند، توکن های کریپتو جایزه می‌دهد. توکن های IQ به دارنده خود امکان حق رای داخل شبکه را می‌دهد.

اوری‌پدیا که خود را جایگزینی برای ویکی پدیا می‌بیند به دنبال همگانی کردن خود و ارائه مشوق هایی برای تولید کنندگان محتوا می‌باشد. موسسان اوریپدیا مدعی اند که ساختار غیرمتمرکز این دایره المعارف باعث می‌شود که سانسور کردن آن غیرممکن شود. یک سیستم جایزه دهی طراحی شده است تا دایره المعارف جامع تر و کاملا خودکار بدون درخواست کمک مالی یا تبلیغات قابل ارائه باشد.

اوری پدیا براساس مدل ویکی پدیا

دکتر لری سانگر رییس اطلاعات اوری‌پدیا که یکی از موسسان ویکی پدیا نیز می‌باشد در بیانیه ای اعلام کرد:

بر اساس مدل ویکی پدیا در شرف عرضه شبکه قابل اعتماد خودمان هستیم که برای اولین بار به کاربران حق رای و ایجاد مقاله ها به شیوه غیرمتمرکز را می‌دهد.

وی گفت فناوری بلاک چین، نوآوری را برای دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین و  بر اساس مدل ویکی پدیا امکان پذیر کرده است. کاربران فقط به یک حساب EOS و توکن های IQ نیاز دارند تا تولید محتوا کنند و در iqnetwork.io رای دهند.

سام کاظمیان موسس و رییس اوری‌پدیا گفت تاکنون ۱۶.۸ میلیون IQ توسط کاربران این شبکه تهیه شده است. تئودور فورسلیوس مدیرعامل و یکی دیگر از موسسان اوری پدیا افزود که اوری پدیا به دانش جهانی غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین کمک خواهد کرد.

شروع پروژه از سال ۲۰۱۵

کاظمیان و فورسلیوس در سال ۲۰۱۵ به مهبد مقدم و تراویس مور پیوستند تا اوری‌پدیا را به عنوان یک جایگزین فراگیر برای ویکی‌پدیا ایجاد کنند.

اوری‌پدیا در حال حاضر میلیون ها نفر بازدید کننده ماهانه و حدود ۶ میلیون مقالات دایره المعارف دارد، و محتوای آن بیش از ویکی پدیا انگلیسی است. این سایت همچنین بیش از ۸ هزار داوطلب و ویراستار از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، ردیت و تلگرام دارد.

جیمی ویلز موسس ویکی پدیا اخیرا گفت که وی درباره بلاک چین مطمئن نیست و آن را حبابی خواند که بیش از حد به آن پرداخت شده است. هرچند موسسه ویکی پدیا از سال ۲۰۱۴ و پس از اینکه سرویس درآمد داخلی ایالات متحده، راهنمایی‌هایی برای کار با بیت کوین به منظور پرداخت مالیات ارائه‌ کرد، دریافت کمک های مالی به صورت بیت کوین را پذیرفته است.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا