آیا ردیابی کردن مونرو (Monero) تاثیری بر قیمت این رمز ارز خواهد داشت؟

گزارش شده است که سه شرکت تحلیلی بلاکچین توانایی ردیابی رمز ارز مونرو (Monero) را دارند، که این اتفاق‌ می‌تواند بر روی قیمت مونرو تأثیر بگذارد. اما آیا واقعاً کسی می‌تواند این کار را انجام دهد؟

اخیراً، خدمات درآمد داخلی ایالات متحده (Internal Revenue Service) جایزه‌ای را بر سر ارز دیجیتال مونرو(XMR) قرار داد، که این امر باعث سر و صدا در جامعه رمز ارزها شده و به هر‌کس که بتواند دارایی غیرقابل ردیابی ادعا شده را ردیابی کند ۶۲۵ هزار دلار پاداش تعیین کرده است. از آنجا که صنعت رمز ارزها و بلاک چین برای ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی ارزش قائل است، سوالاتی در مورد نتیجه این کار بوجود می‌آید، البته به قابل قبول بودن این کار اشاره‌ای نمی‌شود.

پاول کوسکوفسکی (Pawel Kuskowski)،‌ مدیرعامل کوین‌فرم (Coinfirm) یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین به کوین تگراف (Cointelegraph) گفت: در مرحله کنونی علم رمزارزها، هک کردن بلاکچین مونرو تقریباً غیرممکن است اما با این حال، این بدان معنا نیست که ردیابی دارایی‌های آن کاری صدرصد غیرممکن است.

برخی از ابتکارات می‌تواند برای بررسی جرم‌های صورت گرفته در رمزارزها، برای مقامات مفید باشد. مانند: اجرای یک شبکه بزرگ از گره‌های مونرو، تجزیه و تحلیل داده‌های ضبط شده توسط سازندگان و ارائه دهندگان خدمات غیر متمرکز که شامل ارز دیجیتال مونرو و استفاده از نرم افزار جاسوسی و کیف پول است، که مورد دوم برای تحقیقات بسیار مفید است.

مونرو به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین دارایی‌های ناشناس محور صنعت ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) همه معاملات خود را به یک دفتر عمومی که برای افراد قابل مشاهده است، ارسال می‌كنند. اگرچه آدرس تراکنش‌های بیت کوین با نام مستعار ثبت می‌شود، اما ابزارها و تلاش‌های مختلف می‌توانند معاملات و آدرس‌ها را به هویت یک شخص پیوند دهند. از زمان تأسیس مونرو در سال ۲۰۱۴، این ارز توانایی پنهان کردن معاملات و آدرس‌های فرستنده را داشته است. بلاک چین مونرو همچنین آدرس معاملات و مبالغ آنها را از اشخاص ثالث غیر درگیر معاملات پنهان می‌کند.

ادعای ردیابی ارز دیجیتال مونرو

ردیابی کردن مونرو

شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین، سایفرتریس (CipherTrace) در تاریخ ۳۱ آگوست امکان ردیابی مونرو، با یک فناوری که به گفته خودش اولین فناوری در نوع خود است، را تبلیغ کرد. دیو جوانز (Dave Jevans)، مدیر عامل شرکت سایفر تریس، در گفتگوی با کوین تلگراف گفت: ما اخیراً قابلیت های ردیابی مونرو را به مجموعه تحقیقاتی خود اضافه کردیم.

وی افزود: ابزارهای ما هویت کاربران ارسال کننده یا دریافت کننده معاملات را نشان نمی‌دهد. این کار کاملا هم‌راستا با قانون است که اطلاعات مربوط به نقشه برداری از آدرس‌ها، کیف پول‌ها، شناسه‌های پرداخت و غیره را پیدا کند.

انگیزه‌ رمزگشایی مونرو در ۱۱ سپتامبر جالب‌تر شد، با این حال، هنگامی که سازمان مالیاتی حاکم بر ایالات متحده، تحقیقات خود را برای هر کسی که قادر به نقض فن آوری پنهان کردن معاملات مونرو باشد، ۶۲۵ هزاردلار به عنوان پاداش برای چنین اطلاعاتی را اعلام کرد. در صنعتی که حریم خصوصی در اولویت قرار دارد، کمک به یک سازمان دولتی با این نوع تلاش‌ها، از برخی جهات، متناقض به نظر می‌رسد.

جوانز توضیح داد ، سازمان امور مالیاتی این پول را برای تحقیق و توسعه ارائه می‌دهد، که به همان اندازه بحث انگیز و شگفت آور نیست زیرا بسیاری از رسانه‌ها این خبرها را درست می‌کنند، همچنین تنها یک میلیون دلار بودجه برای این کار در نظر گرفته شده است. بنابراین، سازمان امور مالیاتی مبلغ ۵۰۰ هزار دلار از قبل پرداخته، و 125 هزار دلار بر اساس عملکرد این شرکت، هشت ماه بعد پرداخت شده است. جوانز از اظهارنظر درمورد اینکه سایفرتریس قصد همکاری با سازمان امور مالیاتی را دارد خودداری کرد. کوسکوفسکی پاداش سازمان امور مالیاتی را قابل پیش بینی توصیف کرد، با توجه به زمان پاداش، که تقریباً پنج روز پس از تبلیغ سایفرتریس برای ابزار ردیابی ارز دیجیتال مونرو اعلام شد. با این حال، کوسکوفسکی نام سایفرتریس را ذکر نکرد.

سازمان امور مالیاتی در تاریخ ۳۰ سپتامبر از دو کمپانی که پروتکل مونرو را توانستند بشکنند رونمایی کرد. جای تعجب است که شرکت سایفرتریس جزو این دو کمپانی نبود، مسابقه برای غلبه بر حریم خصوصی ارزهای دیجیتال همچنین شامل تمایل دولت برای شکست حریم خصوصی موجود در راه حل‌های لایه دو بلاکچین بود، مانند شبکه لایتینگ بیت کوین. دو شرکت برنده در این مسابقه  Chainalysis و Integra FEC بودند که توانستند ۲۲ شرکت کننده دیگر در این مسابقات را شکست دهند.

تردید در مورد تلاش برای ردیابی ارز دیجیتال مونرو

سایفرتریس ادعا می‌کند که از قدرت ردیابی مونرو بهره می‌برد و ظاهراً سازمان امور مالیاتی چیز فراتری را از Chainalysis و Integra FEC مشاهده کرده است، اما اثر بخشی و عمق چنین ردیابی هنوز برای بحث باقی مانده است. یک نماینده از Monero Outreach به کوین تلگراف گفت است:

من به هر ادعایی که شرکت‌ها می‌توانند معاملات مونرو را ردیابی کنند بسیار مشکوک هستم.

Monero Outreach به عنوان یک کارگروه مستقل عمل می‌کند که دارایی متمرکز بر حریم خصوصی را به مردم آموزش می‌دهد. نماینده توضیح داد: اگرچه ممکن است اطلاعات کاربر از سطح شبکه که با Tor یا یک لایه شبکه حریم خصوصی مشابه پنهان نیست، فرا گرفته شود، اما آنها به احتمال زیاد نمی‌توانند کیف پول یا مبالغ مربوط به هرگونه معامله را ردیابی کنند.

اگر سه شرکت واقعاً روش‌هایی را برای ردیابی مونرو کشف کنند، فضای ارزهای دیجیتال واقعاً سود می‌برد. به گفته این نماینده مونرو، دارای تعداد زیادی از توسعه دهندگان است که در جهت پیشرفت کدهای آن تلاش می‌کنند و نقاط ضعف موجود را برطرف می‌کنند.

در صورت ردیابی شدن، ارز دیجیتال مونرو ارزش خود را از دست می‌دهد؟

ردیابی شدن مونرو

از زمان انتشار، مونرو شانزدهمین ارز دیجیتال براساس داده‌های کوین مارکت کپ است و با قیمت ۱۰۲.۴۱ دلار برای هر توکن معامله می‌شود. اما اگر مونرو، قابلیت‌های حفظ حریم خصوصی خود را از دست بدهد، چه اتفاقی برای ارزش آن می‌افتد؟ کوسکوفسکی اظهار نظر کرد:

ما بر این باوریم که اگر جنبه ناشناس بودن مونرو حذف شود ، تقریباً ارزش آن به صفر می‌رسد زیرا در حال حاضر اکثر مشاغل استفاده کننده یا ارائه دهنده آن به مشتری (به استثنای برخی از محصولات مشتق) در آستانه قانونی شدن قرار دارند.

جوانز اظهار کرده که : ساختار مونرو کاملا متفاوت از بیت کوین است، با این حال، دستیابی به موفقیت بزرگ در شکستن بی هویتی آن احتمالاً باعث می‌شود که قیمت آن در ابتدا پایین بیاید. وی افزود ، صاحبان مونرو که به دنبال حفظ حریم خصوصی هستند ممکن است به سرعت به سمت خروج از این ارز حرکت کنند.

با این وجود، حتی اگر حریم خصوصی آن شکسته شود، جوانز انتظار دارد مونرو با لیست شدن در صرافی‌های بیشتر، قیمت خود را دوباره افزایش دهد و به طور قابل ملاحظه ای حجم معاملات بیشتری را ثبت کند. وی افزود: همچنین لازم به ذکر است که بیت کوین هرگز ناشناس نبوده و همیشه بسیار بالاتر از مونرو ارزیابی شده است.

مونرو در حال حاضر در تعداد زیادی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال معامله می‌شود. علاوه بر این، این ارز دیجیتال به دلیل تمرکز بر حریم شخصی شناخته شده است که در صورت نقض حریم خصوصی آن، اعتبار آن از دست می‌رود. و باعث می‌شود از لیست بسیاری از صرافی‌ها خارج شود که طی دو سال گذشته تعدادی از صرافی‌ها به دلایل مختلف مونرو را از لیست خود خارج کرده اند، از جمله این صرافی‌های می‌توان به Huobi و Bithumb اشاره کرد.

اگرچه Chainalysis در مورد تلاش سازمان امور مالیاتی برای شکستن پروتکل مونرو خودداری کرد، اما اگر حریم خصوصی آن شکسته شود، این شرکت دیدگاه خود را در مورد ارزش این ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. مادی کندی (Maddie Kennedy) ، مدیر ارشد ارتباطات Chainalysis ، به کوین تلگراف گفت:

کاربران رمز ارزها، از جمله بازیگران بد آن، اغلب مجبور هستند بین استفاده از ارزهای دیجیتال مانند مونرو برای افزایش حریم خصوصی و بیت کوین برای راحتی، دسترسی و نقدینگی آن یکی را انتخاب کنند. بیت کوین در حال حاضر معمولاً برنده می‌شود، به خصوص که صرافی‌ها با توجه به مقررات به طور فزاینده ای ارزهای دیجیتالی که حفظ حریم خصوصی را دارند حذف می‌کنند.

همچنین این مهم است که توجه داشته باشید که شخصیت‌های بد تنها کسانی نیستند که برای فناوری‌های حریم خصوصی مانند مونرو ارزش قائل هستند. این ارز راهی را برای هر شخصی فراهم می‌کند که بتواند حریم شخصی خود را در عصری پر از اسکناس دیجیتال و فروش داده‌ها پس بگیرد. دولت‌ها و افراد قدرتمند حریم خصوصی ارزهای دیجیتال را به عنوان یک مفهوم خارجی در نظر می گیرند، در حالی که در حقیقت، پول نقد چاپ شده توسط دولت ناشناس ترین دارایی است و همه روزه برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر