اخبار خارجی

رشد مستمر دیفای؛ بیت کوین (WBTC) شبکه اتریوم در حال پیشی گرفتن از شبکه لایتنینگ است

بیت کوین های وارد شده به بلاک چین اتریوم در حال افزایش است. در واقع، ارزش بیت کوین درون زنجیره ای اتریوم در آستانه پیشی گرفتن از شبکه لایتنینگ است.

سال هاست که جامعه بیت کوین در حال تبلیغ و ایجاد سروصدا و هیجان در خصوص شبکه لایتنینگ است، اما هنوز مسیری طولانی در پذیرش گسترده این شبکه باقی است. در واقع، پذیرش شبکه لایتنینگ در حال حاضر به حدی کم است که حتی ارزش رپد بیت کوین (wrapped BTC یا WBTC) در شبکه اتریوم به زودی از شبکه لایتنینگ بیشتر خواهد شد.

رپد بیت کوین در اتریوم

رپد بیت کوین به طور مستمر در حال رشد در بلاک چین اتریوم است. این پیشرفت مثبت، ارتباطات بین زنجیره ای را امکان پذیر می‌سازد و قدمی مهم در جهت یکپارچه سازی ویژگی قرارداد هوشمند با دیتابیس ایمن بلاک چین بیت کوین است.

طبق گفته Crypto Lark، تعداد WBTC های مسدود شده در قراردادهای هوشمند اتریوم بیش از ۷.۸ میلیون دلار است. در مقابل، شبکه لایتنینگ نیز علیرغم آنکه از سال ۲۰۱۵ در حال توسعه است، ۷.۸ میلیون دلار بیت کوین در شبکه خود دارد.

رپد بیت کوین در فوریه ۲۰۱۹ عرضه شد. این کوین بیشتر همانند یک استیبل کوین با پشتوانه یک به یک بیت کوین است. این پروژه توسط بیتگو (BitGo) با همکاری شبکه کایبر (KNC) و پروتکل ریپابلیک (REN) شروع به کار کرد.

رشد مستمر دیفای

رپد بیت کوین بخشی از یک جنبش بزرگتر در اتریوم در جهت امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. اتریوم در عرصه دیفای پیشرو است و در حال حاضر بیش از یک میلیارد دلار در قراردادهای مرتبط با دیفای در شبکه اتریوم مسدود شده است. انتظار می‌رود که رشد این عرصه در سال جاری، ۱۳۰ درصد افزایش یابد. ظهور دیفای در اتریوم باعث شد که سایر رقبا نظیر ترون فراموش شوند. بعید به نظر می‌رسد که شبکه قرارداد هوشمند دیگری بتواند به اتریوم برسد.

هرچند عرصه دیفای هم چنان بحث برانگیز است و انتقادهای بسیاری به آن وارد می‌شود. برای مثال، یکی از اکسپلویت (نفوذ امنیتی) به قرارداد هوشمند در ماه گذشته منجر به سرقت ۱۱۹۳ اتر شد. چارلی لی موسس لایت کوین نیز به انتقاد از دیفای پرداخته و آن را “تئاتر غیرمتمرکز” خوانده است. این نظر چارلی لی با واکنش های تندی در توییتر مواجه شد و بسیاری از افراد آن را یک حمله حسودانه از جانب لایت کوین در نظر گرفتند، زیرا با ظهور دیفای، لایت کوین در حال حذف شدن است.

با در نظر گرفتن ۷.۸ میلیون دلار WBTC که تقریبا برابر با شبکه لایتنینگ است، به نظر می‌رسد که اتریوم در سال ۲۰۲۰ رکوردهای بیشتری را ثبت کند.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا