متوسط مقالات عمومی

توکن‌های XRP و BCH از بالاترین قیمت ثبت شده خود ۹۰ درصد فاصله دارند!

دو توکن XRP و BCH در میان ۱۰ کوین برتر قرار دارند. اما با وجود بازیابی قابل توجه بازار در سال جاری، به صورت عجیبی قیمت هر دوی آنها کمتر از ۹۰ درصد بالاترین قیمت ثبت شده‌شان است. چرا؟

ارزش بازار رمز ارزها امسال (۲۰۲۰) تقریبا دو برابر شد. پس چرا در حالی که قیمت الباقی کوین‌ها در حال بالا رفتن است، دو ارز XRP و BCH که جزو برترین رمز ارزها هستند، بیش از ۹۰ درصد قیمت خود را نسبت به ATH خود از دست داده‌اند؟

آیا نرخ بهره سرمایه گذاری آنها یا حمایت جامعه از آنها کاهش یافته؟ یا شاید اعتماد عمومی به بلاک چین‌های غیرمتمرکزی مثل بیت کوین و اتریوم افزایش یافته؟

ارزش توکن‌های XRP و BCH هنوز کمتر از ۹۰ درصد ATH‌ آنهاست

صرف نظر از این که این دو توکن در میان ۱۰ ارز برتر قرار دارند، XRP و BCH همچنان بیش از ۹۰ درصد قیمت خود را از دست داده‌اند. بالاترین قیمت ثبت شده (ATH) آنها به ترتیب، ۲ و ۲۴۰۰ دلار است.

در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که XRPUSD کمتر از ۹۰ درصد قیمت خود به نسبت ATH ارزش دارد. (منبع: Trading View)

xrp bch فاندامنتال کاهش قیمت ارز دیجیتال رمز ارز بیت کوین اتریوم ریپل بیتکوین کش

نمودار زیر نیز نشان دهنده BCHUSD با ارزشی کمتر از ۹۰ درصد نسبت به ATH است. (منبع: Trading View)

xrp bch فاندامنتال کاهش قیمت ارز دیجیتال رمز ارز بیت کوین اتریوم ریپل بیتکوین کش

جالب است به این موضوع توجه کنیم که با ۳۲۰۰۰ درصد رشد قیمتی، این دو توکن جزو بهترین‌ها در سال ۲۰۱۷ بودند. توکن “غیرمتمرکز” ریپل در آن زمان چنان داغ بود که شبکه CNBC در یک برنامه، از مردم دعوت کرد تا یکی از بهترین رقبای بیت کوین را بخرند.

توکن BCH نیز همینطور بود؛ این یکی از هارد فورک‌های بیت کوین است و مردم توسط تبلیغاتی که Roger Ver انجام می‌داد، شروع به خرید آن کردند. راجر ور به عنوان مسیح بیت کوین شناخته می‌شود.

اما پس چرا این دو رمز ارزی که انقدر بازار داغی داشتند، نتوانستند مسیر خود را ادامه دهند و در بازیابی بازار امسال جایگاهی برای خود پیدا کنند؟!

فاکتورهای فاندامنتالی که باعث نزول XRP شدند

بنیانگذار اسبق ریپل یعنی Jed McCaleb از زمانی که از شرکت ریپل رفت، شروع به فروختن توکن‌های XRP خود کرد. زمانی که او از شرکت می‌رفت، حدود ۵.۳ میلیارد توکن و بعدا در ماه سپتامبر نیز ۱۰۰ میلیارد توکن XRP دریافت کرد. این قضیه در بین جامعه سرمایه گذاران XRP حس ناخوشایندی ایجاد کرد.

در پاسخ، بخش مهمی از این جامعه، دست از حمایت از این توکن برداشتند. با توجه به اطلاعات اخیر، از ژوئن سال ۲۰۱۸، حدود ۶۴ درصد از اعضای کانال تلگرامی ریپل، آن را ترک کرده‌اند. همچنین در ژانویه امسال یعنی ۲۰۲۰، مدیر عامل ریپل برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse) اعلام کرد که می‌خواهند یک IPO برای شرکت اجرا کنند. این قضیه سرمایه گذاران را درباره ارزش توکن XRP، گیج کرده است.

به غیر از این قضیه، وضعیت نامشخص امنیتی توکن XRP، سرمایه گذاران را سر در گم گذاشته است. با این که عضو کنگره آمریکا تام امر (Tom Emmer) به تازگی اعلام کرده که XRP یک توکن اوراق بهادار نیست، اما این قضیه به صورت رسمی اعلام نشده است.

توکن BCH چطور؟ قیمت این توکن چرا افت می‌کند؟

زمانی که هارد فورک بیتکوین کش انجام شد، به منظور ارتقا قابلیت‌های بیت کوین، چند عدد از توکن‌های BCH می‌توانستند با یک بیت کوین کامل معامله شوند.

بیتکوین کش به نظر خیلی سلامت نیست؛ هش ریت آن از زمان هاوینگ ۳۰ درصد کاهش یافته است. بازدهی اقتصادی آن در پایین‌ترین قیمت ثبت شده – کارمزد حدود ۰.۵ درصد از سود ماینرها (کمتر از ۱۰۰ دلار) – بود. به صورت تئوری، هر حمله ۵۱ درصدی حدود ۱۰۰۰۰ دلار به ازای هر ساعت هزینه دارد؛ این تعجب آور است که تا کنون هیچ حمله بزرگی در این شبکه انجام نشده!

به هر حال، طبق آخرین اطلاعات، هزینه حمله ۵۱ درصد به ازای هر ساعت به ۱۴۰۰۰ دلار افزایش یافته است. ماینرها از سیستم ماینینگ BCH خارج می‌شوند و به بیت کوین روی می‌آورند. در ۳ سال گذشته، این آلتکوین به شدت متمرکز شده و هیچ توسعه جدید و چشمگیری به خود ندیده است.

با وجود از دست دادن بیش از ۹۰ درصد ارزش این توکن‌ها از سال ۲۰۱۷، آیا آینده‌ای می‌توان برای این دو توکن متصور بود؟ تنها زمان پاسخ این سوال را می‌دهد. هولدرهای هر دو توکن باید مراقب باشند.

منبع
cryptopotatowikipedia

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا