مقالات

چرا طرفداران ریپل (XRP) انتظار دارند که این کوین ارزش بیشتری داشته باشد؟

صحبت ها و تحلیل های زیادی در جامعه ارز های دیجیتال بر سر اینکه چرا XRP باید ارزش بیشتری داشته باشد همواره موجود بوده است. در ابتدای امسال یک رای گیری توییتری نشان داد که ۸۰ درصد از تقریبا ۹۰۰۰ مشارکت کننده ترجیح می دهند که XRP را به جای اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان در نظر بگیرند. این امر با توجه به اعتبار نامطلوبی که ریپل و توکن آن یعنی XRP داشته است تا حدودی تعجب برانگیز است.

ناگزیر این سوال پیش می آید که چرا ریپل و XRP این همه طرفدار و هواخواه دارد؟ خوب جواب در این حقیقت ریشه دارد که ریپل اولین ارز دیجیتالی است که متمرکز بر سرویس های پرداخت می باشد. این شرکت تعدادی از محصولات را بیرون داده که مهمترین آنها xRapid می باشد که یک پلتفرم پرداخت بین مرزی است.

Weiss Ratings که آشکارا در معرض عام به رابطه غیر صمیمی خود با ریپل اقرار کرده همچنین اذعان داشته است که این شرکت خودش را با تاثیرگذاری بر تسهیل تصفیه پرداختی ها در سراسر جهان متمایز کرده است. این امر گواه این حقیقت است که براستی ریپل در حوزه خدمات ارز دیجیتال و کاربرد فناوری بلاک چین کار خود را به خوبی انجام داده است.

دستاورد های ریپل

کیف پول ریپل

این دستاورد ها مورد توجه افراد فعال در این فضا قرار گرفته و در نتیجه به طور طبیعی این افراد انتظار افزایش قیمت و حجم بازار را برای این ارز دیجیتال و متناظر با دستاورد هایش دارند. بعضی از طرفداران این ارز دیجیتال بار ها ابراز داشته اند که XRP باید دومین ارز دیجیتال بزرگ بعد از بیت کوین باشد. همچنین بعضی بر این باورند که وبسایت های مربوط به داده های ارز های دیجیتال مانند Coin Market Cap حجم بازار را به درستی محاسبه نمی کنند و به همین دلیل است که به نظر می رسد که XRP با اتریوم برای جایگاه دوم رقابت می کند. بعضی حتی پا را از این هم فراتر نهاده و گفته اند که XRP باید بزرگترین ارز دیجیتال باشد و بیت کوین در رده دوم جای داشته باشد.

این مسئله دو سوال را مطرح می کند. اول اینکه آیا وبسایت هایی مانند فوربز (Forbes) اطلاعات درستی را در مورد XRP می دهند که به گفته این وبسایت حجم بازار ریپل بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار می باشد و وبسایت هایی مانند Coin Market Cap که حجم بازار آن را حدود ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرده اند، در اشتباه هستند؟ جواب این سوال هنوز مشخص نیست. سوال دوم این است که اگر داده های Coin market Cap صحیح است چرا XRP افزایشی را که باید ببیند، مشاهده نمی کند؟ این در حالی است که افراد زیادی برای تایید کردن این وضعیت آماده هستند.

نظرات منتقدین ریپل

ریپل

اولین و مهمترین دلیلی که بعضی به عنوان پاسخ سوال دوم داده اند این است که ریپل و XRP یک نوع پامپ و دامپ هستند و بنابراین افزایش آن به اندازه کافی طول نمی کشد تا به یک افزایش قیمت قابل توجه برسد. آنها بر این باورند که پروژه ای که به جای نوآوری متمرکز بر پامپ قیمت دارایی خود می باشد، احتمالا موفق نخواهد شد. بحث دیگر این است که به اصطلاح مشتریان ریپل در واقع شرکایی هستند که به آنها پول داده می شود تا XRP را محبوب کنند و این در حالی است که آنها می بایست ریپل را برای سرویس های خود پرداخت می کردند. بنا به نظر منتقدین چنین حرکتی پولی را از جانب موسساتی که ریپل ادعا می کند که مشتری هستند، جذب نخواهد کرد.

حتی بدتر از این برخی ادعا می کنند که ادعای ریپل در مورد ۲۰۰ مشتری موسساتی کلاه برداری است و تعداد معدودی از این شرکا که نامشان بیرون داده شده است مانند SendFriend در واقع شرکت هایی حقیقی نیستند. در واقع ادعا می شود که بعضی از این وبسایت ها چیزی به جز یک صفحه ثبت نام ندارند که این خود توضیح خوبی است برای اینکه چرا این ارز دیجیتال برتری خاصی ندارد. اما از طرف دیگر بسیاری از طرفداران XRP ادعا می کنند که آن مشتریان در واقع شرکت هایی بزرگ در زمینه خدمات پرداخت می باشند.

این بحث ها سوال دیگری را هم مطرح می کند و آن این است که آیا حجم بازار XRP بد محاسبه شده است یا به دلیل خطایی که در سیستم آن وجود دارد این رشد دیده نمی شود؟ شما در این مورد چه فکر می کنید.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا