متوسط سیستم‌های کسب درآمد

ییلد پروتکل چیست؟ آموزش کار با Yield Protocol‌ برای دریافت وام با نرخ بهره ثابت

رقابت میان پروتکل‌های وام‌دهنده برای ارائه نرخ بهره مناسب همواره وجود دارد و کاربران به‌دنبال بهترین نرخ بهره برای دریافت وام هستند. تریدرها به‌دنبال وام‌هایی هستند که نرخ بهره پایینی داشته باشند که بتوانند استراتژی خود را برای حداکثرسازی سود محقق کنند. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که بیشتر پلتفرم‌ها از سیستم نرخ بهره شناور استفاده می‌کنند و همین مساله ممکن است نقشه سودآور یک تریدر را به یک نقشه زیان‌ده تبدیل کند. ییلد پروتکل (Yeildprotocol‌) برای حل این مساله، سیستم وام‌دهی و دریافت وام با نرخ بهره ثابت را ارائه کرده است. در این مقاله ضمن اشاره به این موضوع که ییلد پروتکل چیست، نحوه استفاده از سرویس‌های وام‌دهی (Lend)، دریا‍فت وام (Borrow) و استخر (Pool) ییلد پروتکل را آموزش می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

ییلد پروتکل چیست؟

ییلد پروتکل چیست
منبع: yieldprotocol

ییلد پروتکل یک سرویس وام‌دهی (Lending) و دریافت وام (Borrow) با نرخ ثابت بر بستر اتریوم است. ییلد پروتکل براین اینکه به هدفش یعنی نرخ بهره ثابت دست پیدا کند، از توکنی با نام Fixed Yield Tokens یا توکن‌هایی با بازده ثابت استفاده می‌کند. این نوع از دارایی‌ها که به اختصار به آن‌ها fyTokens می‌گویند، دارای استاندارد ERC20 هستند. لازم به‌ذکر است، این توکن‌ها توکن‌های پروتکل نیستند و تنها برای انجام فرایند وام‌دهی و دریافت وام استفاده می‌شوند.

برای مثال اگر شما بخواهید که به‌عنوان قرض‌دهنده در پروتکل فعالیت کنید و توکن DAI قرض دهید، توکن‌های خود را در اختیار ییلد پروتکل قرار می‌دهید و در ازای آن fyDAI دریافت می‌کنید. فرایند دریافت و پرداخت وام در Yeildprotocol‌ مشمول یک بازه زمانی یا به‌اصطلاح Maturity می‌شود. پس از اتمام دوره نرخ بهره‌ای که در ابتدا برای وام‌دهنده در نظر گرفته شده بود به آن پرداخت خواهد شد. این مکانیسم با توجه به Zero Coupon Bond یا اوراق قرضه بدون بهره پیاده‌سازی شده است. این نوع از ابزار مالی تا سررسید اوراق سود پرداختی ندارد و با توجه به تنزیل قیمت اسمی آن سود محاسبه می‌شود. نرخ بهره در ییلد پروتکل نیز از اختلاف میان ارزش اسمی تنزیل‌شده fyTokens و ارزش دارایی در زمان سررسید محاسبه می‌شود. قیمت اوراق قرضه بدون بهره از فرمول زیر به‌دست می‌آید:

منبع: yieldprotocol

P: قیمت اوراق قرضه بدون بهره

M: قیمت دارایی در زمان سررسید

r: نرخ بهره

n: مدت زمان دوره

برای مثال اگر بخواهیم با سرمایه ۰.۹۵ دای برای یک سال بعد ۱ دای خریداری کنیم، نرخ بهره ۵.۲ درصد خواهد بود.

چرا به ییلد پروتکل نیاز است؟

فرض کنید با توجه به تحلیل و بررسی‌هایی که انجام داده‌اید، انتظار دارید قیمت اتریوم در یک بازه زمانی مشخص در آینده (مثلا یک سال) به میزان ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. برای اینکه بتوانید از موقعیت احتمالی استفاده کنید و همچنین درآمد یا سود بیشتری کسب کنید، از یک پروتکل وام‌دهی استیبل کوین دای واک می‌گیرید. بهره وام دریافتی ۳ درصد است. اختلاف میان بهره وام دریافتی و افزایش قیمت احتمالی دارایی مورد نظر، سود شما خواهد بود (۱۰ درصد – ۳ درصد = ۷ درصد).

تا به اینجا همه چیز خوب است، اما اگر به هردلیلی مانند کاهش تقاضا برای دریافت وام، نرخ بهره افزایش یابد، دیگر سود ۷ درصدی حاصل از خرید اتر محقق نخواهد شد. هرچقدر نرخ بهره بیشتر و به نرخ انتظاری ما (۱۰ درصد) نزدیک شود، حاشیه سود ما کمتر خواهد شد؛ حتی ممکن است پلتفرم نرخ بهره را به‌میزانی افزایش دهد که با توجه به سناریوی گفته‌شده، کاربر از گرفتن وام ضرر کند.

در طرف دیگر، این قضیه برای کسانی که وام می‌دهند نیز صادق است. فرض کنید شما به‌عنوان یک وام‌دهنده (Lender) در یک پلتفرم مشغول به فعالیت می‌شوید. در روزهای ابتدایی و با کم بودن تعداد کاربران و وام‌دهندگان، پلتفرم سود مناسبی به وام‌دهندگان پرداخت می‌کند. رفته‌رفته با افزایش تعداد وام‌دهندگان، سود پرداختی بر هر فرد کاهش می‌یابد.

مسائل مطرح‌شده با راه حل وام با نرخ بهره ثابت قابل حل است. در وام با نرخ بهره ثابت دو طرف معامله انتظار دارند در یک تاریخ سررسید، مقدار مشخصی پرداخت و دریافت کنند.

معرفی تیم YieldProtocol

منبع: yieldprotocol

آلن نیمرگ (Allan Niemerg) مدیر اجرایی و بنیان‌گذار ییلد پروتکل است. تحصیلات او مربوط به رشته فیزیک و حقوق می‌شود. نیمرگ سوابق شغلی مانند تحلیل‌گر داده، تحقیق و سرمایه‌گذاری و مدیریت پروژه در کارنامه خود دارد. او در دو پروژه CumberlandDRW (مربوط به بازار OTC) و BloXroute Labs (مربوط به ترید در حوزه دیفای) ایفای نقش داشته است. آلن نیمرگ در سال ۲۰۲۰ پروژه YieldProtocol را راه‌اندازی کرد.

ییلد پروتکل از چه کیف پول، توکن و شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

کاربران می‌توانند برای استفاده از ییلد پروتکل از کیف پول متامسک و لجر استفاده کنند. علاوه‌بر این امکان استفاده از WalletConnect نیز وجود دارد.

در حال حاضر YieldProtocol تنها از چهار ارز دیجیتال اتر، فرکس، USDC و دای پشتیبانی می‌کند. این چهار توکن را می‌توان روی شبکه اتریوم یا آربیتروم وارد پروتکل کرد.

آموزش کار با ییلد پروتکل

در این بخش، نحوه استفاده از سرویس‌های ییلد پروتکل را آموزش می‌دهیم. ابتدا درباره سرویس وام گیری (Borrow) صحبت می‌کنیم، سپس به سراغ سرویس‌ها وام‌دهی (Lending) و استخر (Pool) خواهیم رفت.

آموزش کار با سرویس دریافت وام در YieldProtocol

استفاده از سرویس دریافت وام ییلد پروتکل بسیار ساده است. شما مقداری را که می‌خواهید وام بگیرید، تعیین و سپس تاریخ سررسید را از میان گزینه‌های موجود انتخاب می‌کنید. در انتها نیز مقدار وثیقه مورد نیاز را تامین می‌کنید. در ادامه به‌صورت مرحله به مرحله، موارد مطرح‌شده را پیش می‌بریم.

۱. انتخاب مقدار و نوع توکن 

منبع: yieldprotocol

در صفحه مربوط به Borrow، از لیست موجود ارز دیجیتالی را که می‌خواهید وام بگیرید، انتخاب کنید. در قسمت «Enter Amount» مقداری مورد نظرتان را انتخاب کنید. با وارد کردن مقدار مورد نظر، مقدار بهره به صورت ثابت مشخص خواهد شد.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در پایین مقدار بهره‌ای که به‌صورت ثابت در نظر گرفته می‌شود و زمان اتمام وام نیز نوشته شده است. نرخ بهره تا زمان اتمام سررسید تضمین‌شده است. پس از اتمام این دوره، نرخ بهره به‌صورت شناور محاسبه می‌شود. کاربران می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهند، وام را باز پرداخت کنند. این کار قبل از تاریخ سررسید روی نرخ بهره وام تاثیر می‌گذارد.

۲. تعیین وثیقه

منبع: yieldprotocol

پس از تایید مقدار و نوع توکن، باید میزان وثیقه را تعیین کنید. مانند مرحله قبل، نوع و مقدار وثیقه را مشخص کنید. با انتخاب «Use Safe Collateralization»، سیستم به‌صورت خودکار حداقل میزان لازم را انتخاب می‌کند. ییلد پروتکل توصیه می‌کند، برای جلوگیری و کاهش خطر لیکویید شدن حداقل میزان وثیقه ۲۵۰ درصد از میزان وام باشد.

۳. بررسی نهایی تراکنش

منبع: yieldprotocol

پس از اینکه تمام مراحل را انجام دادید، یک صفحه حاوی اطلاعات عملیات به شما نشان داده می‌شود. اگر اطلاعات درست بود، دکمه Borrow را بزنید. تراکنش به کیف پولتان ارسال می‌شود.

۴. مدیریت صندوق بدهی (Managing a Debt Vault)

منبع: yieldprotocol

کاربران می‌توانند از داشبورد شخصی‌شان، وضعیت پوزیشن‌هایشان را مشاهده کنند. برای هر صندوق یک نام انتخاب می‌شود که تشخیص آن برای کاربر آسان‌تر باشد. این صندوق‌ها به‌صورت کارت‌های مجزا در پایین سمت راست در صفحه Borrow نیز به چشم می‌خورد. در این کارت‌ها نوع و مقدار وام، وثیقه و تاریخ سررسید آن نوشته شده است. با کلیک روی هر کدام از آن‌ها، صفحه تنظیمات وام باز می‌شود.

منبع: yieldprotocol

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با باز کردن کارت مربوط به وام گزینه‌ای با نام «Vault Action» وجود دارد که چند گزینه پیش روی ما قرار می‌دهد. هر کدام از آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • Repay Debt: ممکن است بخواهید یک وام را زودتر از موعد بازپرداخت کنید. این گزینه برای پرداخت بدهی به‌همراه نرخ بهره است. نکته‌ای که وجود دارد این است که با بازپرداخت زودتر از موعد، نرخ بهره دریافتی شما دستخوش تغییر می‌شود.
 • Roll Debt: با استفاده از گزینه Roll Debt، شما می‌توانید تاریخ سررسید وام را به تعویق بیندازید. البته باید در نظر داشته باشید که با این کار نرخ بهره جدید برایتان محاسبه می‌شود.
 • Add More Collateral: برای جلوگیری و کاهش ریسک لیکوئید شدن، با این گزینه می‌توانید به وثیقه وامتان اضافه کنید.
 • Remove Collateral: برای کاهش نسبت وثیقه استفاده می‌شود.
 • View Transaction History: نمایش تاریخچه تراکنش‌ها

آموزش کار با سرویس وام دهی در YieldProtocol

کاربران با وام دهی در پروتکل Yieldprotocol، پرداخت‌های نقدی وام‌گیرندگان در آینده را خریداری می‌کنند. این خرید به‌صورت توکن‌هایی به‌نام fyTokens انجام می‌شود. هر fyTokens را می‌توان برای یک دارایی در آینده باز خرید کرد.

توکن‌های fyTokens قابل مبادله هستند. این به‌معنای این است که کاربران می‌توانند با فروش آن، پوزیشنشان را ببندند؛ هرچند که این کار باعث تغییر در نرخ بهره خواهد شد. برای مثال، زمانی که یک کاربر توکن DAI در پروتکل وام می‌دهد، در ازای آن توکن fyDAI دریافت می‌کند.

منبع: yieldprotocol

مراحلی که برای لندینگ باید انجام شود، مانند مراحل Barrow است. تصویر بالا، صفحه اول بخش Lend است. دارایی، مقدار و تاریخ سررسید را انتخاب کنید. برای دریافت نرخ بهره، باید تا زمان سررسید پوزیشن را نگه دارید. تنها تفاوتی که وام‌دهی با وام گرفتن دارد این است که دیگر نیازی به تعیین وثیقه نیست.

۱. مدیریت صندوق وام‌دهی (Managing a Lending Vault)

بعد از انجام تمام مراحل و ثبت موفق تراکنش، مانند بخش Borrow بخشی به‌نام مدیریت صندوق وام‌دهی ایجاد می‌شود که کارت‌های مختلفی دارد. روی هر کدام از کارت‌ها کلیک کنید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که به شما امکان انجام عملیات مختلفی را می‌دهد.

منبع: yieldprotocol

 • Redeem: کاربران با این گزینه می‌توانند پوزیشن لندینگشان را بسته و DAI را درازای fyDAI بازخرید کنند.

 • Roll Position: از این گزینه برای تمدید پوزیشن وام استفاده می‌شود. کسانی که می‌خواهند سرمایه‌شان را به‌عنوان وام برای مدت زمان بیشتری در اختیار پروتکل قرار دهند، از  Roll Position استفاده می‌کنند. طبیعتا با تمدید سررسید وام، سود بیشتری نصیب وام‌دهنده خواهند شد.

 • View Transaction History: نمایش تاریخچه تراکنش‌ها و سوابق وام‌دهی

آموزش کار با سرویس استخر در YieldProtocol

تامین نقدینگی استخرهای ییلد پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد که از محل کارمزد وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان کسب درآمد کنند. هر استخرها در ییلد پروتکل یک بازه زمان و تاریخ سررسید ۶ ماهه (مارس تا سپتامبر و ژوئن تا دسامبر) دارند. سازوکار Pool در YieldProtocol این امکان را فراهم کرده است که کاربران تنها یک بار استخرها را تامین نقدینگی کنند و از آن به بعد، سیستم به‌صورت خودکار با اتمام سررسید استخر سرمایه کاربران را به استخر جدید منتقل کند.

استخر ییلد پروتکل مانند یونی سواپ یا کرو از بازارساز خودکار استفاده می‌کند؛ بنابراین سود حاصل از تامین نقدینگی استخر تصمین‌شده نیست. سرمایه تامین‌کنندگان ممکن است با ضرر ناگهانی (Impermanent Loss) مواجه شود. همچنین برای تامین نقدینگی fyToken مورد نظر باید خریداری یا وام گرفته شود که این امر نیز تحت تاثیر کارمزد یا نرخ بهره وام‌ها قرار می‌گیرد.

۱. تامین نقدینگی استخر

منبع: yieldprotocol

دارایی و مقداری را که می‌خواهید در استخر وارد کنید، انتخاب کنید، سپس استراتژی (مدت زمان) مورد نظر را انتخاب کنید و دکمه Next Step را بزنید.

منبع: yieldprotocol

با توجه به تصویر بالا، یکی از روش‌های تهیه fyTokens را انتخاب کنید. دو روش خرید (Buy) و وام گرفتن (Borrow) وجود دارد. باید به این نکته اشاره کنیم که در برخی مواقع و برای برخی توکن‌ها تنها یک روش وجود دارد.

 • روش Buy and Pool: این روش برای کسانی که می‌خواهند مقدار اندکی نقدینگی وارد استخر کنند، مناسب‌تر است. با خرید fyTokens هزینه گس به حداقل می‌رسد و در عین حال میزان توکن‌های استخر به حداکثر می‌رسد.

 • روش Borrow and Pool: بر خلاف روش قبل، این گزینه برای کسانی که می‌خواهند مقدار قابل توجهی نقدینگی وارد استخر کنند، مناسب است.

پس از بررسی و تایید اطلاعات مربوط به تراکنش، دکمه Pool را بزنید. تراکنش به کیف پولتان ارسال می‌شود و در آنجا نیز باید تراکنش را امضا کنید.

مدیریت پوزیشن‌های استخر (Managing a Pool Position)

پس از تامین نقدینگی، کارت‌هایی در تب استخر به‌وجود می‌آید که تمام پوزیشن‌های موجود را نشان می‌دهد.

منبع: yieldprotocol

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با کلیک روی یک کارت اطلاعات آن نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل مواردی مانند تعداد توکن، میزان مالکیت و ارزش آن را نشان می‌دهد. این کارت تنها یک گزینه دارد و آن هم خروج نقدینگی از استخر است.

استفاده از ییلد پروتکل برای کاربران ایرانی

ییلد پروتکل یک پلتفرم غیرمتمرکز است که نیازی به احزار هویت ندارد. در حال حاضر تیم اجرایی Yieldprotocol اطلاعاتی مبنی‌بر محدودیت کاربران ایرانی مننتشر نکرده است. همچنین دسترسی و ورود به سایت YieldProtocol بدون نیاز به VPN ممکن است، اما پس از ورود به بخش‌های Borrow و Lend، قسمتی که می‌خواهیم توکن مورد نظر را برای وام انتخاب کنیم، غیرفعال است و نیاز به VPN دارد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
 • ییلد پروتکل چیست؟

ییلد پروتکل (YieldProtocol) یک پلتفرم وام‌دهی و دریافت وام بر بستر اتریوم است. ابتکار این پروتکل ارائه وام با نرخ بهره ثابت است که پس از اتمام مدت زمان مشخص پرداخت می‌شود.

 • آیا ییلد پروتکل توکن دارد؟

تیم ییلد پروتکل اعلام کرده است که در حال حاضر این پروتکل هیچ توکنی ندارد و برنامه‌ای برای عرضه توکن ندارد. توکن fyTokens برای اجرای مکانیسم وام‌دهی در این پلتفرم استفاده می‌شود.

 • ییلد پروتکل چه تفاوتی با سایر پلتفرم‌های وام‌دهی دارد؟

نرخ بهره در بیشتر پلتفرم‌های وام‌دهی شناور است و باتوجه به عوامل مختلف مانند تعداد کاربران و نقدینگی موجود در پروتکل تغییر می‌کند؛ اما نرخ بهره در ییلد پروتکل ثابت است.

جمع‌بندی

در این مقاله متوجه شدیم که ییلد پروتکل چیست. ییلد پروتکل یک پلتفرم وام‌دهی و دریافت وام با نرخ بهره ثابت است. نرخ بهره ثابت به تریدرها کمک می‌کند، تصمیمات مالی بهتری بگیرند. پس از معرفی کلی پروژه و تیم اجرایی آن، نحوه استفاده از سرویس‌های وام‌دهی، دریافت وام و استخر YieldProtocol را آموزش دادیم.

نظر شما درباره ییلد پروتکل چیست؟ آیا از این پلتفرم استفاده کرده‌اید؟ آیا پلتفرم مشابه دیگری می‌شناسید که وام با نرخ بهره ثابت ارائه کند؟

منبع
yieldprotocol

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا