ایردراپ

حساب کاربری ZK Nation سکوت خود را در مورد جنجال‌های ایردراپ ZKsync شکست؛ پاسخ به ۹ سوال مهم

در حالی که توزیع ایردراپ ZKsync برای ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) برنامه‌ریزی شده، بحث و جدل‌های قابل توجهی را در بازار ارزهای دیجیتال به راه انداخته است. توزیع ناعادلانه این ایردراپ تنها محدود به کاربران آن نبوده بلکه خشم و نارضایتی شرکت‌های مشارکت‌کننده را هم برانگیخته است. در پاسخ به تمام این انتقادات، حساب کاربری ZK Nation اطلاعیه‌ای در پلتفرم X صادر کرده و در یک پست وبلاگی در ۹ بند به اعتراضات پاسخ داده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، اسنپ شات تعیین‌کننده واجد شرایط بودن این ایردراپ در ۲۴ مارس ۲۰۲۴ (۵ فروردین ۱۴۰۳)، ساعت ۰:۰۰ به وقت UTC (۰۳:۳۰ بامداد به وقت تهران)، به مناسبت اولین سالگرد راه‌اندازی شبکه اصلی ZKsync Era گرفته شد. توزیع ۱۷.۵٪ از عرضه توکن ZKsync به صورت ایردراپ خواهد بود، اما حذف چندین شرکت‌کننده کلیدی خشم جامعه کریپتو را برانگیخته است.

خشم جامعه کریپتو از ایردراپ ZKsync

اعضای جامعه کریپتو از تخصیص و معیارهای واجد شرایط بودن ایردراپ ZKsync ناراضی هستند. این جنجال بسیاری را بر آن داشت تا به سایر کاربران شبکه توصیه کنند وجوه خود را برداشته و به راه حل‌های جایگزین لایه ۲ مانند آربیتروم (Arbitrum) منتقل شوند. استدلال منتقدان این است که فرآیند ایردراپ ZKsync فاقد شفافیت و انصاف است.

از این رو، بسیاری از اینفلوئنسرهای کریپتو، ZKsync را به عنوان یک کلاهبرداری (Scam) سرزنش می‌کنند.

برخی کاربران معترض به توزیع ناعادلانه ایردراپ ZKsync نیز تهدید کرده‌اند که نه تنها تا آخر عمر با این شبکه معامله نخواهند کرد، بلکه هر کاری برای نابودی آن انجام خواهند داد. از طرف دیگر بی‌نظمی‌های زیادی در این ایردراپ مشاهده شده است. برخی ادعا می‌کنند این ایردراپ به حامیان داخلی، نه جامعه داده شده است؛ یعنی پروژه‌هایی که حتی در این شبکه مستقر نشده بودند یا پروژه‌های داخلی مشکوک بوده‌اند.

سر پروژه‌ها نیز بی‌کلاه ماند!

پروژه های برجسته ساخته شده در لایه ۲ ZKsync Era، مانند Element (یک مارکت پلیس NFT) نیز نارضایتی خود را ابراز کرده‌اند. به عنوان مثال، Element که تقریبا ۷۰٪ از کل حجم معاملات ZKsync Era تا ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) را به خود اختصاص داده بود، ناامیدی خود را در شبکه‌های اجتماعی ابراز کرد.

المنت نوشت:

به عنوان بزرگترین بازار NFT در ZKsync، هیچ ایردراپی دریافت نکردیم، آیا این یک شوخی است؟

احساسات مشابهی نیز توسط ZKApe، یک پلتفرم توسعه NFT که ۱۵ میلیون دلار هزینه گس برای ZKsync ایجاد کرد و DMail، یک پلتفرم پیام رسانی غیرمتمرکز، ابراز شده است.

DMail با توجه به تعامل و فعالیت تراکنش بالای کاربر، حذف خود را غیرقابل باور نامید.

توییت دی میل
منبع: X

پاسخ ZK Nation به انتقادات

در پاسخ، ZK Nation یک پست وبلاگی مفصل منتشر کرد که معیارهای واجد شرایط بودن و منطق اجرایی در تخصیص این ایردراپ را توضیح داده است. در این پست وبلاگی به ۹ بند اشاره شده است که عبارتند از:

۱- چه کسانی می‌توانند واجد شرایط این ایردراپ باشند؟

کیف پول‌ها از طریق دو دسته اصلی واجد شرایط برای ایردراپ ZKsync هستند:

  • کاربران (۸۹٪ ار کل ایردراپ): کاربران باید دارایی‌های کریپتو را به ZKsync Era بریج می‌زدند و یکی از هفت معیار واجد شرایط بودن را برآورده می‌کردند.
  • مشارکت‌کنندگان (۱۱٪ از کل ایرداپ): افراد، توسعه‌دهندگان، محققان، جوامع و شرکت‌هایی که بدون توجه به استفاده از شبکه ZKsync، از طریق توسعه، حمایت، آموزش یا مشارکت در پروتکل و اکوسیستم ZKsync مشارکت داشته‌اند.

برای کیف پول‌های مشارکت‌کنندگان (۱۱٪)، فعالیت ZKsync Era اختیاری بود. تخصیص ایردراپ مشارکت‌کنندگان، به‌عنوان مثال، بر افراد و جوامعی متمرکز بود که پروژه‌های اولیه را روی ZKsync ایجاد کردند، به مخازن مربوطه GitHub کمک کردند، تحقیقات امنیتی انجام دادند، به عنوان ناظر Discord خدمت کردند یا در جوامعی مانند Bonsai ،Degen ،Pudgy کریپتو دگیم (Crypto The Game) و Milady شرکت کردند.

۲- وقتی می‌گویید این ایردراپ مبتنی‌براستفاده (Usage-based) است، به چه معناست؟

تخصیص مبتنی بر کاربر (۸۹٪ از کل ایردراپ) در مورد شناسایی و پاداش دادن به یک گروه متنوع از کاربران در ZKsync Era است که به اداره و رشد ZKsync برای مدت طولانی کمک کرده‌اند. هدف این بود که افرادی را پیدا کنیم که دارایی‌های کریپتو را به ZKsync Era بریج زده‌اند و برای انجام کارهایی که نشان‌دهنده یک کاربر ارگانیک هستند، پاداش چند برابری به آن‌ها بدهیم. چنین افرادی به احتمال زیاد به عضوی ارزشمند از جامعه ZKsync تبدیل می‌شوند.

۳- من برخی از معیارهای واجد شرایط بودن را داشتم، اما ایردراپ دریافت نکردم، چرا؟

تخصیص ایردراپ به کاربران ZKsync (۸۹٪ از کل ایردراپ) بر اساس ترکیبی از موارد زیر است:

۱- چه تعداد از هفت معیار واجد شرایط بودن برآورده شده است.

۲- مقداری که در ZKsync Era بریج زده و نگهداری شده است؛ چه در کیف پول شما یا پروتکل‌های دیفای (DeFi). این مورد بر اساس تعادل میانگین وزنی زمان (TWAB) طی ۱۲ ماه منتهی به تاریخ اسنپ شات بررسی شده است. این کار به عنوان مقیاس‌بندی ارزش مشخص می‌شود (به جزئیات در سؤال ۵ مراجعه کنید).

۳- ضریب افزاینده پاداش (Bonus multiplier): اگر کیف پولی بخشی از یک گروه از پیش تعریف شده باشد، مانند پذیرندگان اولیه ETH، هولدرهای NFT/توکن های اصلی ZKsync یا هولدرهای ایردراپ از ARB، OP، ENS و غیره، این گروه‌ها چند برابر ایردراپ دریافت کرده‌اند.

مهم: حجم معاملات به تنهایی تأثیری بر اندازه تخصیص ایردراپ‌ها نداشته است.

تخصیص برای کاربران بر اساس معیارهای فوق محاسبه شد. برای دریافت ایردراپ، نتیجه باید بزرگتر از ZK ۴۵۰ باشد. این بدان معنی است که حتی اگر تمام هفت معیار را رعایت کرده باشید، اما به طور متوسط ​​مقدار کمی دارایی را در طول زمان هولد کرده باشید یا واجد شرایط هیچ یک از ضرایب افزاینده پاداش نباشید، ممکن است واجد شرایط تخصیص ایردراپ نشوید.

جدول مقایسه تخصیص ایردراپ به ۳ آدرس کسف پول؛ منبع: ZK Nation

۴- من چهار معیار واجد شرایط بودن را داشتم و از کسی که در پلتفرم X دیدم فقط دو معیار واجد شرایط بودن را داشت، ایردراپ کمتری دریافت کردم. چرا؟

تعداد معیارهای واجد شرایط بودن تنها یکی از سه عامل تعیین‌کننده اندازه تخصیص بود. تخصیص ایردراپ ZKsync ترکیبی از معیارهای واجد شرایط بودن، تراز میانگین وزنی با زمان (TWAB) شما در ZKsync Era و ضریب افزاینده پاداش شماست.

در این مورد، آن شخص دیگر ممکن است مقدار بیشتری از دارایی‌های کریپتو را به ZKsync Era بریج زده باشد و/یا آنها را برای مدت زمان طولانی‌تری در این شبکه هولد کرده باشد. از طرف دیگر، آن شخص ممکن است واجد شرایط یکی از ضرایب افزاینده پاداش باشد یا بخشی از ایردراپ مبتنی بر مشارکت باشد، در حالی که شما نبودید.

۵- «مقیاس‌بندی ارزش» چگونه کار می‌کند؟

برای شناسایی و پاداش دادن به کاربرانی که دارایی‌های کریپتو را در پلتفرم ZKsync Era قرار می‌دهند، تخصیص‌ها تا حدی بر اساس یک فرمول مقیاس‌بندی ارزش (Value scaling) است. این فرمول تخصیص آدرس را بر اساس مبالغ ارسال شده به ZKsync Era و مدت زمانی که آن دارایی‌های کریپتو در کیف پول بوده، تنظیم کرده است.

به عنوان مثال، آدرسی که ۱۰۰ دلار را به ZKsync Era در زمان راه‌اندازی شبکه اصلی (مارس ۲۰۲۳، اسفند ۱۴۰۱) ارسال کرده و از آن زمان آن را هولد کرده، بیش از آدرسی که فقط ۱۰۰ دلار را یک ماه قبل از اسنپ شات قرار داده، ایردراپ دریافت می‌کند.

مقیاس‌بندی ارزش = تعادل میانگین وزنی زمان (TWAB) = مقیاس‌بندی تخصیص بر اساس مقدار ارزش دارایی‌های کریپتویی بریج شده توسط شخص و مدت زمانی که آنها را نگه داشته است.

۶- اگر فقط از ZKsync Lite استفاده کرده باشم چه می‌شود؟ چرا من حذف شدم؟

آدرس‌ها برای اینکه واجد شرایط ایردراپ شوند باید یکی از معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشند و همچنین دارایی‌های کریپتو را به ZKsync Era بریج زده باشند. تمرکز این ایردراپ روی ZKsync Era، اولین زنجیره ZK بود، زیرا در حال تبدیل شدن به هاب غیرمتمرکز برای کل اکوسیستم ZKsync است.

۷ معیار واجد شرایط بودن ایردراپ ZKsync
۷ معیار واجد شرایط بودن ایردراپ ZKsync؛ منبع: ZK Nation

کاربران ZKsync Lite، به عنوان کاربران اصلی (OG) اکوسیستم ZKsync، توانستند تا دو امتیاز واجد شرایط بودن برای استفاده از ZKsync Lite دریافت کنند. اما علاوه بر آن لازم بود که در مقطعی مقداری دارایی‌های کریپتو در ZKsync Era داشته باشند.

برای ایردراپ مبتنی بر استفاده: اگر کاربری فقط از ZKsync Lite و نه ZKsync Era استفاده کرده باشد، متأسفانه، واجد شرایط دریافت هیچ گونه تخصیص ایردراپ نیست.

۷- چرا آدرس‌هایی با صفر تراکنش وجود دارد که ایردراپ دریافت کرده‌اند؟

ایردراپ به یک تخصیص مبتنی بر کاربر (۸۹٪ از ایردراپ) و یک تخصیص مبتنی بر مشارکت (۱۱٪ از ایردراپ) تقسیم شد. کیف پول‌های دسته مشارکت‌کننده نیازی به نمایش فعالیت در ZKsync Era نداشتند. تخصیص مشارکت‌کنندگان، به‌عنوان مثال، بر افراد و جوامعی متمرکز بود که پروژه‌های اولیه را روی ZKsync ساختند، به مخازن مربوطه Github کمک کردند، تحقیقات امنیتی انجام دادند، جامعه را در دیسکورد تعدیل کردند یا در جوامعی مانند Bonsai ،Degen ،Pudgy کریپتو دگیم (Crypto The Game) و Milady شرکت کردند.

۱۸۴ آدرس وجود دارد که معیارهای واجد شرایط بودن را در ZKsync Lite و دارایی‌های بریج شده در ZKsync Era را دارند، اما هیچ تراکنش دیگری ندارند. این کیف پول‌ها واجد شرایط ایردراپ هستند.

علاوه بر این، ۱۰ آدرس تستی (آزمایشی) برای تضمین کیفیت داخلی و تست به تخصیص‌ها اضافه شد. به این آدرس‌ها حداقل ۹۱۷ توکن اختصاص داده شده است. پس از مطالبه (Calim) آنها، این توکن‌ها سوزانده می‌شوند.

۱۰ آدرس تستی در ایردراپ ZKsync
۱۰ آدرس تستی در ایردراپ ZKsync؛ منبع: ZK Nation

۸- چرا به گروه‌های خارجی مانند Degen و Bonsai به جای کاربران ZKsync پاداش داده می‌شود؟

بخش کوچکی (۲.۸٪) از کل ایردراپ برای جوامع تجربی آنچین ذخیره شده است: گیرندگان Bonsai ،Degen ،Pudgy Crypto The Game و Milady. این جوامع به عنوان طرفداران و مدافعان سرسخت اکوسیستم خود شناخته می‌شوند و ارزش‌های سایفرپانکی مشابه ZK Nation را دارند و در عین حال روش‌های نوآورانه‌ای را برای خودسازماندهی آزمایش می‌کنند. این جوامع، افزوده‌های ارزشمندی برای هر شبکه‌ای هستند و امیدواریم اعضای بلندمدت و مباشران ZKsync باشند.

۹- چرا برخی افراد بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ توکن دریافت کردند؟

۱۰۰٬۰۰۰ توکن حداکثر پاداش برای تخصیص ایردراپ مبتنی بر کاربر است (۸۹٪ از ایردراپ). اما ۱۵۵ آدرس (۰.۰۲۲٪) با واجد شرایط بودن برای حداکثر پاداش کاربر علاوه بر واجد شرایط بودن برای پاداش دسته مشارکت‌کنندگان (۱۱٪ از کل ایردراپ) بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ توکن ایردراپ دریافت کردند.

گروه‌های نمونه که بخشی از دسته مشارکت‌کنندگان هستند، عبارتند از: پروژه‌های بومی ZKsync، توسعه‌دهندگان GitHub، محققان امنیتی، مدیران انجمن Discord، مترجمان ZK Credo و غیره.

جمع‌بندی

ZK Nation در اطلاعیه خود در پلتفرم X اذعان دارد که طراحی ایردراپ آن غیر متعارف بوده و نواقص خاص خود را دارد. اما به مسیری که انتخاب کرده‌ افتخار می‌کند و معتقد است که کار معقولی انجام داده است. چرا که به صدها هزار نفر پاداش داده و برای بسیاری از آنها فرصت‌های تغییردهنده زندگی ایجاد کرده است!

در عین حال، می‌داند که بسیاری از مردم ناراحت هستند، زیرا کمتر از آنچه انتظار داشتند دریافت کرده‌اند و این مساله را ساده نگرفته است. چندین روز و شب را صرف بررسی گزارش‌ها و بررسی مجدد داده‌ها کرده تا اشتباهات احتمالی را برطرف کند، اما مسائل عمده‌ای را شناسایی نکرده است. همچنین می‌داند که ارتباطات آن در مورد تفاوت‌های ظریف طراحی ایردراپش به اندازه کافی واضح نبوده است. به همین دلیل، مجموعه اولیه‌ای از پرسش‌های متداول را برای پاسخگویی به سؤالات کاربران آماده کرده است.

اما همان طور که از پاسخ‌های ارائه شده مشخص است، متاسفانه ZK Nation فرآیند ایردراپ خود را به گونه‌ای خودخواهانه تنظیم کرده است و اکنون نیز پاسخگوی هیچ متعرض و منتقدی نیست. حتی در این سوالات ۹ گانه به اعتراضات و انتقادان پیرامون حملات سیبل (Sybil) نیز پاسخی ارائه نشده است.

علی‌رغم این شفاف‌سازی، جامعه همچنان به این پروژه مشکوک است و هشتگ #ZKsyncScam به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا