متوسط مقالات

استفاده از بلاک چین در برنامه برنامه زوم برای تشکیل ویدئو کنفرانس!

همچنان که در خانه ماندن تبدیل به امری عادی می‌شود، برنامه زوم (Zoom) که یک برنامه ویدیو کنفرانس است، با وجود نگرانی‌های زیاد در زمینه حریم خصوصی مورد پذیرش عموم قرار گرفته است. برنامه زوم در این عرصه پیشگام است و با وجود آنکه غول‌هایی مانند گوگل و فیسبوک در حال ایجاد برنامه ویدیو کنفرانس خود هستند، هنوز این برنامه پیشتاز است و کاربران آن را به خاطر سرویس‌های خاصی که دارد ترجیح می‌دهند. اگرچه این برنامه برای مشارکت گروه‌های عظیم بسیار مناسب است، اما گرفتن هزینه از کاربران برای شرکت در جلسات و وبینار‌ها (Webinar) تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. نیاز به ادغام روش‌های مختلف پرداخت در این برنامه بسیار احساس می‌شود و در اینجاست که بلاک چین و ارز دیجیتال می‌توانند گره‌گشا باشند.

در حال حاضر، با استفاده از پی پال (paypal) می‌توان اقدام به پرداخت هزینه شرکت در جلسات کرد و برای این کار باید برای هر فرد به صورت شخصی صورت حساب صادر شود و این افراد خود اقدام به پرداخت از طریق پی پال و یا پرداخت با انتقال بانکی کنند. 2Key Network برای حل این مشکل اقدام به ایجاد محصولی بنام SmartSessions کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق ارز دیجیتال اقدام به پرداخت هزینه جلسات کنند. این محصول مستقیما به API برنامه زوم متصل می‌شود و به عنوان یک راه‌حل لایه دوم بر روی بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است.

این محصول هفته پیش بیرون داده شد و به کاربران اجازه می‌دهد که با استفاده از ارز‌های دیجیتال از جلسات آنلاین خود کسب درآمد کنند. راه‌اندازی و استفاده از SmartSessions نیاز به هیچ گونه مهارت کدگذاری ندارد.

چرا باید از بلاک چین استفاده کرد؟

برنامه زوم

استفاده از بلاک چین مزایای زیادی برای برنامه‌هایی مانند برنامه زوم دارد و به کاربران اجازه می‌دهد که بدون مواجه با محدودیت‌های بانکی و کارمزد‌های اضافی بتوانند از جلسات ویدیویی خود درآمد داشته باشند. از طرفی دیگر، شرکت‌کنندگان در این جلسات نیز از هر جای جهان که باشند، با استفاده از ارز‌های دیجیتال می‌توانند اقدام به پرداخت کنند و در این جلسات شرکت نمایند.

در حال حاضر، SmartSessions برای پرداخت تنها اتریوم را می‌پذیرد اما انتظار می‌رود که از ماه آینده استیبل کوین‌هایی مانند تتر (Tether) هم پذیرفته شوند. انتظار می‌رود که پرداخت از طریق بیت کوین هم در سه ماه آینده به این محصول افزوده شود.

SmartSessions در ارتباط با کیف پول‌های 2Key، لجر (Ledger) یا متامسک (Metamask) کار می‌کند. زمانی که اکانت کاربر به این کیف پول‌ها متصل شد، یک قرارداد هوشمند به طور خودکار ایجاد می‌شود و هزینه ثبت نام جلسات را از شرکت‌کننده‌ها می‌گیرد.

داده‌های همه تراکنش‌ها بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شود و این باعث ایجاد شفافیت می‌شود و کاربران مطمئن می‌شوند که داده‌های آنها به صورت غیر قابل تغییر در این بلاک چین باقی خواهد ماند. اگرچه فناوری بلاک چین به برنامه‌های ویدیو کنفرانس مانند برنامه زوم کمک شایان توجه‌ای می‌کند، اما چالش‌هایی نیز در این میان مطرح است. از جمله اینکه تعدادی از کاربران از دریافت کریپتو خودداری می‌کنند و همچنین کارمزد توسعه قرارداد هوشمند مورد بحث نیز چالش دیگری است که باید حل شود.

مشکل امنیت

 شایان توجه است که راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین مانند راه‌حلی که برای برنامه زوم مطرح شده است، با مشکلاتی امنیتی روبرو هستند. مهمترین ویژگی بلاک چین غیر متمرکز بودن آن است و این ویژگی اگرچه بسیار خوب است اما برای تامین امنیت این برنامه‌ها کافی نیست. این برنامه‌ها نیاز به نوعی کدگذاری پایان به پایان ارتقا‌پذیر دارند که البته انجام آن کار مشکلی است.

در واقع آنچه که برای حل مشکلات پلتفرم‌های ویدیو کنفرانس لازم است، رمزگذاری همتا به همتا است نه سیستم‌های بلاک چین محور. این پلتفرم‌ها متمرکز هستند و به جمع‌آوری اطلاعات افراد می‌پردازند و از این اطلاعات سوء استفاده می‌کنند. در اینجا، رمزگذاری تنها راه‌حلی است که داده‌ها را ایمن نگه می‌دارد و بلاک چین‌ها تنها پایگاه داده‌هایی هستند که رمزنگاری، پروتکل‌های اجماع و مدیریت غیر متمرکز را ترکیب می‌کنند. بنابراین بلاک چین راه‌حلی برای این پلتفرم‌های ویدیو کنفرانس از جمله برنامه زوم نیست.

برنامه زوم مشکلات امنیتی جدی در این راستا دارد و لازم است که نحوه ایجاد جلسات را تغییر دهد. اتاق‌های جلسات برنامه زوم ثابت هستند و این حدس زدن شماره این اتاق‌ها را بسیار آسان می‌کند. لازم است که با استفاده از رمز عبور و شیوه‌های مختلف احراز هویت از جلسات محافظت شود.

SmartSessions با وجود مشکلات امنیتی که دارد، باز پیشرفت بزرگی است و باید به آن خوش‌بین بود. این محصول درآمد و موقعیت‌هایی جدید را برای کسب و کار‌های آسیب‌دیده از بحران کرونا فراهم می‌کند. این برنامه در حال کار برای اضافه کردن روش‌های پرداختی بیشتر و همچنین برقراری ارتباط با دیگر فراهم‌کنندگان ویدیویی است. نظر شما چیست؟ آیا چنین محصولات و برنامه‌هایی برای وضعیت حال حاضر کشور ما هم لازم هستند؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا