اخبار خارجی

جمعه ۱.۹ میلیارد دلار قرارداد اختیار منقضی می‌شود؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چیست؟

تا سه روز پیش خریداران در تلاش بودند تا از محدوده ۳۸،۰۰۰ دلاری دفاع کنند با این حال با افت اخیر قیمت بیت کوین غافلگیر شدند. بیت کوین بین تاریخ ۵ تا ۲۶ آوریل (۱۶ فروردین تا ۶ اردیبهشت) از ۴۶،۷۰۰ دلار به ۳۷،۷۰۰ دلار سقوط کرد و همین باعث شد تا بیشتر ۱.۹ میلیارد دلار قرارداد اختیاری که قرار است فردا منقضی شود بدون ارزش شوند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، نگرانی‌های نظارتی همچنان تهدیدی برای بیت کوین است. دو روز پیش، مجمع ایالتی نیویورک لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن راه‌اندازی تاسیسات استخراج مبتنی بر انرژی‌های تجدیدناپذیر برای ارزهای دیجیتال اثبات کار جدید در این ایالت ممنوع می‌شود. خوشبختانه تجهیزات استخراج بیت کوین قابل حمل هستند و هیچ خطر واقعی برای امنیت این شبکه وجود ندارد. با این حال تهدید مداوم قوانین ضد کریپتو می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد.

تنش‌های ژئوپولتیک در اروپا نیز باعث شده است تا سرمایه‌گذاران از دارایی‌های پرریسک دوری کنند و به دنبال دارایی‌هایی که از حمایت دلار آمریکا برخوردار هستند باشند. به گزارش CNBC، تصمیم شرکت Gazprom مبنی بر توقف انتقال گاز طبیعی به لهستان و بلغارستان نگرانی‌هایی را در رابطه با تاثیر عمیق‌تر اقتصادی در منطقه یورو ایجاد کرده است.

سرمایه‌گذاران همچنین نگران افزایش احتمالی ۲۵۰ واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا هستند که در طول سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. هدف این کار مهار فشار تورمی است اما می‌تواند اقتصادهای جهانی را به سمت رکود سوق دهد و این دلیل دیگری است که چرا سرمایه‌گذاران فعلا از دارایی‌های پرنوسان مانند رمزارزها دوری می‌کنند.

خریداران بیت کوین انتظار قیمت زیر ۴۰،۰۰۰ دلار را نداشتند

سود باز (قراردادهای تسویه نشده) قراردادهای اختیار که قرار است فردا منقضی شود حدود ۲ میلیارد دلار است، البته رقم واقعی بسیار کمتر خواهد بود چراکه خریداران به هیچ وجه انتظار نداشتند قیمت بیت کوین به زیر ۴۰،۰۰۰ دلار سقوط کند.

بیت کوین بین ۲۷ مارس (۷ فروردین) تا ۶ آوریل (۱۷ فروردین) بالاتر از ۴۵،۰۰۰ دلار قرار داشت و همین باعث شد تا بسیاری از معامله‌گران دیدی صعودی در قراردادهای اختیار خود داشته باشند و احتمال صعود به بالای ۵۰،۰۰۰ دلار را بدهند.

نمودار سود باز قراردادهای اختیار
نمودار سود باز قراردادهای اختیار

نسبت قراردادهای اختیار خرید (Call) به قراردادهای اختیار فروش (Put) در حال حاضر ۱.۵۵ است که موضع صعودی معامله‌گران را نشان می‌دهد. سود باز قراردادهای اختیار خرید ۱.۱۹ میلیارد دلار و سود باز قراردادهای اختیار فروش ۷۷۰ میلیون دلار است. با این وجود، از آنجایی که بیت کوین اکنون در حوالی ۳۹،۰۰۰ دلار معامله می‌شود، بیشتر قراردادهای خرید احتمالا بی‌ارزش خواهد شد.

به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین تا ساعت ۸ صبح به وقت UTC روز جمعه زیر ۴۰،۰۰۰ دلار باقی بماند، تنها ۶۰ میلیون دلار از قراردادهای خرید (Call) در دسترس خواهد بود. این بدان معنی است که حق خرید بیت کوین با قیمت ۴۰،۰۰۰ دلار در زمان انقضای قراردادها در صورتی که قیمت لحظه‌ای بیت کوین زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار باشد، فایده‌ای ندارد.

چه چیزی برای متعادل شدن کفه ترازو نیاز است؟

در ادامه چهار سناریوی محتمل بر اساس پرایس اکشن فعلی بیت کوین آورده شده است. تعداد قراردادهای اختیار خرید و فروش برای روز جمعه بسته به قیمت متفاوت خواهد بود.

قیمت بین ۳۷،۰۰۰ تا ۳۹،۰۰۰ دلار: ۶۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۹،۸۰۰ قرارداد اختیار فروش. ۳۵۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان است.

قیمت بین ۳۹،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار: ۱،۵۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۸،۳۰۰ قرارداد اختیار فروش. ۲۶۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان است.

قیمت بین ۴۰،۰۰۰ تا ۴۱،۰۰۰ دلار: ۳،۴۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۵،۶۰۰ قرارداد اختیار فروش. ۹۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان است.

قیمت بین ۴۱،۰۰۰ تا ۴۲،۰۰۰ دلار: ۴،۱۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۴،۷۰۰ قرارداد اختیار فروش. ۳۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان است.

این برآورد خام قراردادهای اختیار فروش در استراتژی‌های نزولی و قراردادهای اختیار خرید را مخصوصا در حالت خنثی به سمت صعودی تخمین می‌زند. با این حال، این ساده‌سازی بیش از حد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده‌تر را نادیده می‌گیرد.

به عنوان مثال یک تریدر می‌توانست یک قرارداد پوت را بفروشد و حالا بالاتر از یک قیمت خاص به بیت کوین دسترسی داشته باشد. با این حال متاسفانه هیچ راه آسانی برای تخمین این استراتژی‌ها وجود ندارد.

فروشندگان به دنبال سود ۳۵۰ میلیون دلاری هستند

فروشندگان برای کسب سود ۳۵۰ میلیون دلاری در روز جمعه باید قیمت بیتکوین را زیر ۳۹،۰۰۰ دلار حفظ کنند. در سمت مقابل، خریداران باید قیمت را با ۶٪ افزایش به بالای ۴۱،۰۰۰ دلار برسانند تا تنها ضرر آنها به ۳۰ میلیون دلار برسد.

در طول هفته گذشته ۳۳۰ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی اهرمی خریداران بیت کوین لیکویید شد و همین باعث شده تا آنها قدرت کمتری برای افزایش قیمت بیت کوین داشته باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، فروشندگان احتمالا تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر ۳۹،۰۰۰ دلار تا روز جمعه برسانند.

  • با حساب قیمت کنونی بیت کوین، بازار اختیار به نفع کدام دسته از تریدرها است؟

ارز دیجیتال BTC الان به قیمت ۳۹٬۳۴۶ دلار خرید و فروش می‌شود. اگر فردا نیز همین قیمت برای بیت کوین باقی بماند، خرس‌ها سود برده‌اند.

  • آیا قیمت بیتکوین تا فردا نوسان دارد؟

بازار اختیار خرید و فروش (Option) یک بازار ثانویه است و تاثیرات آن در بازار اسپات می‌تواند روی نوسان قیمت بیت کوین تاثیر داشته باشد. با این حال باید به عوامل مهم دیگر هم توجه کرد. حجم معاملات در صرافی‌های بزرگ کاهش داشته است و از احساسات نزولی در بازار اندکی کاسته شده است. همچنین اخبار فاندامنتال دیگر نیز بر این قضیه تاثیرگذار هستند. اگر شوکی ناگهانی به بازار وارد نشود نوسانات قیمت تا جمعه می‌تواند محدود باشد. با این حال همان‌طور که پیش‌تر در گزارش میهن بلاکچین مطالعه کرده‌اید، اکثر تحلیلگران معتقدند بیت کوین در روزهای آتی حرکت پرنوسانی را تجربه خواهد کرد اما جهت آن مشخص نیست.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا