اخبار خارجی

روز جمعه ۲.۳ میلیارد دلار قرارداد آپشن بیت کوین منقضی می‌شود؛ سونامی نوسان قیمت در راه است؟

تاریخ سررسید قرارداد های آپشن بیت کوین در بازار معاملات آتی، در روز جمعه همین هفته منقضی خواهد شد. عموما در چنین شرایطی، قیمت BTC نوسانات بالایی دارد.

مطابق داده‌های منتشر شده توسط Skew، تعداد ۱۰۲,۲۰۰ قرارداد آپشن بیت کوین در روز جمعه منقضی خواهد شد. قراردادهای آپشن بیت کوین برای هولدرها این امکان را فراهم می‌کند که این رمز ارز را در قیمت مشخص خریداری کرده و یا به فروش برسانند (قیمت انقضا). اعداد قابل توجهی از این قراردادها در قیمت ۱۵,۰۰۰ دلار و ۲۰,۰۰۰ دلار منقضی خواهند شد. این قراردادها در روز جمعه منقضی خواهد شد. تاریخ انقضای این قراردادها به همراه حجم آنها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تاریخ انقضای قراردادهای آپشن بیت کوین

فرا رسیدن تاریخ سررسید یا انقضای قراردادهای آپشن بیت کوین تاثیر مستقیم بر روی قیمت اولین رمز ارز جهان دارد. زیرا دارندگان این قراردادها، با نزدیک شدن به تاریخ سررسید قرارداد آپشن بیت کوین خود، قراردادهای خود را تسویه خواهند کرد. معامله‌گرانی که در سود هستند، عموما به دنبال بازپرداخت قرارداد خود هستند. این اتفاق باعث افزایش فشار فروش در بازار و در نتیجه ریزش قیمت بیت کوین خواهد شد. در تصویر زیر، تمامی قراردادهای آپشن بیت کوین که در روز جمعه منقضی خواهند شد را ملاحظه می‌کنید. همچنین در این تصویر تعداد بیت کوین‌ها و قیمت قرارداد آپشن آن نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید، عمده قراردادها در محدوده قیمتی ۱۵,۰۰۰ دلار و ۲۰,۰۰۰ دلار تنظیم شده‌اند.

قیمت انقضای قراردادهای آتی بیت کوین

چنین رخدادهایی ممکن است موجب ایجاد نوسان در قیمت بیت کوین شوند. تقریبا یک یا دو روز مانده به تاریخ سررسید، این قراردادها تاثیر خود را بر روی قیمت بیت کوین می‌گذارند. از این رو روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، روزهای مهمی برای قیمت بیت کوین است.

معاملات مشتقه بیت کوین به دنبال ورود سرمایه‌گذاران شرکتی و موسسات سرمایه‌گذاری با اقبال زیادی همراه بود و حجم این قراردادها بسیار بیشتر از گذشته شده است. برای مثال، هفته گذشته پلتفرم معاملاتی Deribit قراردادهای آتی بیت کوین با قیمت انقضای ۱۰۰,۰۰۰ دلار را منتشر کرد؛ تاریخ انقضای این قراردادها ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۳ دی ماه ۱۴۰۰) است. معامله‌گرانی که پیش بینی می‌کنند قیمت بیت کوین در سال آینده به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد، هم‌اکنون می‌توانند با سفارش این قرارداد، شانس خود را امتحان کنند.

روند فعلی بیت کوین، یک رالی کاملا صعودی است. بیت کوین این روند قدرتمند صعودی را مدیون سرمایه‌گذاران حقوقی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگی همچون مایکرواستراتژی است. تحلیلگران بازار معتقدند که حتی با وجود افزایش قیمت بالای بیت کوین و نوسانات شدید در بازار این ارز دیجیتال، همچنان معامله‌گران خرد و سرمایه‌داران کلان بازار به قیمت این ارز دیجیتال چشم دوخته و در زمان مناسب اقدام به خرید آن خواهند کرد.

به هر حال در روز کریسمس یا ۲۵ دسامبر، بیش از ۱۰۰ هزار بیت کوین معادل ۲.۳ میلیارد دلار در بازار معاملات آتی منقضی خواهد شد. به نظر می‌رسد نوسانات قیمت بیت کوین در روزهای آتی به دلیل منقضی شدن قراردادهای آپشن افزایش خواهد یافت.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا