متوسط مقالات

۱۳ میلیارد دلار سرقت از پروژه‌های بلاک چین در هشت سال گذشته!

حملات علیه پروژه‌های بلاک چین  در سال ۲۰۱۹ به اوج خود رسید و سپس این حملات در سال ۲۰۲۰ به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کردند. اخیرا گزارشی منتشر شده است که در آن به بررسی هک‌های موفق پروژه‌های بلاک چین و کیف پول‌ها و موارد مشابه پرداخته شده است. این گزارش نشان داده که در هشت سال گذشته بیش از ۱۳ میلیارد دلار در جریان این هک‌ها به سرقت رفته است.

در این گزارش اشاره می‌شود که شبکه ارز دیجیتال ایاس بیشترین تجاوز‌ها را تجربه کرده است و همچنین به این نکته نیز پرداخته شده است که مجرمان سایبری بیشتر این مبالغ را از کیف پول‌ها سرقت کرده‌اند.

۳۳۰ حمله علیه پروژه‌های بلاک چین

پروژه‌های بلاک چینی

در این گزارش که توسط Atlas VPN تالیف شده است، به این نکته اشاره می‌شود که تعداد کل حملات به پروژه‌های بلاک چین مختلف برابر با ۳۳۰ مورد بوده است. اولین و دومین هک در سال ۲۰۱۲ ثبت شده‌اند. جالب است بدانید که محبوبیت هک‌های بلاک چینی در سال ۲۰۱۸ بین هکر‌ها افزایش یافته است و تا قبل از این تاریخ، این هک‌ها چندان محبوبیتی نداشته‌اند.

در نیمه اول سال ۲۰۱۸ تعداد هک‌های پروژه‌های بلاک چین دو رقمی شد و سپس تعداد این هک‌ها مرتبا افزایش پیدا کرد و در سال ۲۰۱۹ به اوج خود رسید. اگرچه سال ۲۰۲۰ هنوز به پایان نرسیده است، اما تعداد هک‌های بلاک چینی در این سال رو به کاهش بوده است و به نظر می‌رسد که رکورد همچنان در دست سال ۲۰۱۹ باقی بماند.

شبکه ایاس و صرافی‌ها در معرض بیشترین خطر بوده‌اند

پروژه‌های بلاک چینی

این سند تاکید می‌کند که بیش از ۳۵ درصد حملات به نسبت برنامه‌های غیر متمرکزی صورت گرفته است که بر روی بلاک چین ایاس عملکرد داشته‌اند. صرافی‌های ارز دیجیتال در رده بعدی جای دارند و ۸۷ بار به مخاطره افتاده‌اند. اگرچه تعداد هک‌های شبکه ایاس در مقایسه با صرافی‌ها بیشتر بوده است، اما ماجرای وجوه دزدیده شده کاملا متفاوت است.

مجرمان در ۱۱۷ حمله‌ای که به برنامه‌های غیر متمرکز ایاس انجام داده‌اند، حدود ۲۸ میلیون دلار دزدیده‌اند و این یعنی به طور متوسط در هر حمله ۲۴۲۰۰۰ دلار دزدیده شده است. اما از طرف دیگر، صرافی‌ها ۸۷ بار هک شده‌اند و در نتیجه این هک‌ها، ۴.۸۲ میلیارد دلار به سرقت رفته است که به طور متوسط، مقدار سرقت در هر هک حدود ۵۵.۴۱ میلیون دلار بوده است. البته این چیز عجیبی نیست زیرا صرافی‌های ارز دیجیتال بیشترین مقدار وجوه را به نسبت پروژه‌های بلاک چین دیگر در خود نگه می‌دارند.

جالب است بدانید که مجرمان بیشترین استفاده را از به مخاطره انداختن کیف پول‌های بلاک چینی کرده‌اند. این تحقیق نشان می‌دهد که در هشت سال گذشته کیف پول‌های بلاک چینی با ۳۶ هک مواجه شده‌اند و مقدار زیان ناشی از این هک‌ها ۷.۱۹ میلیارد دلار بوده است.

نتیجه‌گیری

با اینکه میزان تعداد هک‌ها در سال ۲۰۲۰ به نسبت سال گذشته بسیار کمتر شده است اما هنوز هم تعداد آن بسیار زیاد و تاثیرگذار است.

باوجود اینکه فناوری بلاک چین یکی از ایمن‌ترین فناوری‌ها به حساب می‌آید اما پروژه‌های بلاک چین همواره شاهد هک و سرقت‌های بسیار بزرگی بوده‌اند. شاید با پیشرفت بیشتر تکنولوژی در این زمینه در آینده کمتر شاهد اینگونه سرقت‌ها باشیم اما چیزی که مسلم است هنوز فاصله زیادی برای رسیدن به این هدف داریم.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا