مقالات عمومی

۱۳ سوال مهم درباره آپدیت اتریوم و رفتن به سوی ProgPow

در این مقاله به ۱۳ سوال اساسی و مهم که ذهن جامعه کریپتو را راجع به آپدیت اتریوم و انتقال به الگوریتم ProgPow درگیر کرده است؛ پاسخ داده شده است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

۱. چرا اتریوم به ProgPow نیاز دارد؟

شرکت های Bitmain و Innosilicon، توانستند دستگاه های اسیک ethash با ۲ تا ۳ برابر بهره وری بالاتر بسازند، ولی دیگر این دستگاه ها را تبلیغ نکرده و در وبسایت خود به فروش نمی رسانند (دلیل آن مشخص نیست). شرکت Linzhi اعلام کرده است، در ماه جولای، اسیک هایی با ۶ تا ۷ برابر بازدهی بالاتر روانه بازار خواهد کرد، که ProgPow را بیش از پیش تبدیل به یک ضرورت می کند. اگر Linzhi موفق به ساخت این دستگاه ها شود، دیگران هم می توانند و به این شکل ممکن است باعث ایجاد مزیتی ناعادلانه شده و ماموریت ضدِ ایسیک اتریوم را با تضاد روبرو کند.

اتریوم

توان هش شبکه اتریوم از زمان رویداد thirdening (کاهش تورم یا پاداش ایجاد بلاک جدید از 3 اتریوم به 2 اتریوم) و تنظیم مجدد سختی استخراج (difficulty bomb) تغییری نداشته است.

این بدان معناست که مزارع استخراج موجود نیز هنوز با مشکلات درگیر اند. این باور که ماینرها متوقف می شوند به نظر نادرست می آید، چرا که به دلیل افزایش جزئی قیمت، تغییر قابل توجهی در سودآوری رخ نداده است. اگر قیمت کاهش یابد، احتمال بیشتری وجود دارد که ASIC ها تسلط بیابند، زیرا GPUهای غیر سودآور کنار گذاشته خواهند شد.

جامعه اتریوم با قاطعیت به نفع ProgPow رای داده اند. بیش از ۷۵ درصد از گروه های ماینینگ در این رای گیری شرکت کرده و بیش از ۲.۹ میلیون اتریوم جمع آوری شده است.

ProgPow

فورک سخت DAO نیز بر اساس رای گیری مشابهی توسط جامعه انجام شد. عدم عملیاتی سازی زود هنگام، به معنی ریسک ایجاد فورکی بحث برانگیز یا ضعیف به نظر آمدن با عدم پیروی از خواسته های جامعه خواهد بود.

مدت زمان لازم برای ایجاد چنین تغییری در گواه اثبات کار، حداقل یک سال می باشد. این زمان برای ساخت یک ASIC کافی است. ممکن است ایده های گواه اثبات کار دیگری نیز وجود داشته باشد، ولی این روش به نظر از لحاظ فنی از بقیه موثرتر است.

ماینرها، با بیش از ۱۰۰ هزار کیف پول فعال در ۳ گروه ماینینگ اول، بیشترین درصد کاربران اتریوم را تشکیل می دهند. این اولین بار در تاریخ اتریوم است که ماینرها و گروههای ماینینگ در چنین رای گیری دست به دست هم داده اند. ماینرها با حمایت از اتریوم و افزایش آگاهی، ارزش آفرینی می کنند.

یکی از دلایل این پیگیری و فعال بودنِ ماینرها این است که ProgPow شرایط را برای همه یکسان کرده و رقابت ناعادلانه را از بین می برد. تنظیمات و حقه های خاصی که برای افزایش بازدهی GPUهای کنونی وجود دارند، باید مجددا کشف شوند (اگر وجود داشته باشند). FPGAها نیازمند توالی بیت های (bitstream) جدید خواهند شد و ممکن است در مقایسه با GPUها ناکارآمد شوند.

۲. آیا ProgPow باعث توقف ASICها خواهد شد؟

برای مدتی کوتاه، بله. ProgPow تا زمان توسعه و پیاده سازی نرم افزار جدید، باعث توقف FPGAها و حتی GPUها خواهد شد. هیچ گونه گواه اثبات کاری که در مقابل ASIC مقاوم باشد وجود ندارد و ProgPow نیز از تولید ASICها جلوگیری نخواهد کرد. اینکه آیا می توان یک ASIC برای ProgPow ساخت، موضوعی بحث برانگیز خواهد بود. می دانیم که این امکان وجود دارد. ولی آیا ارزشش را نیز دارد؟

ProgPow، مقابله با انگیزه های اقتصادی برای ساخت ASIC است، نه مقابله با توانایی ساخت آن.

۳. ProgPow چگونه انگیزه های اقتصادی ASIC ها را از بین می برد؟

ProgPow یک GPU را به یک ASIC بی نقص تبدیل می کند. ساخت یک ASIC که بتواند از لحاظ قیمت و بهره وری با یک GPU که کالایی مصرفی است، رقابت کند بسیار مشکل خواهد بود. پیش بینی می شود هزینه ساخت یک ProgPow ASIC با هزینه ساخت کامل یک GPU برابر خواهد بود.

از آنجا که می دانیم امکان ساخت ASIC هنوز وجود خواهد داشت، سنگر دومی نیز برای دفاع وجود دارد. ساخت یک ASIC کاملا عملیاتی، بین 3 تا 12 ماه به طول می انجامد. اتریوم در حال حاضر یک برنامه 6 ماهه برای یک فورک سخت دارد. ProgPow یک سری متغیر دارد که به راحتی قابل تنظیم بوده و به محض تغییر، از نسل بعدی ASICها جلوگیری خواهد کرد.

تنها وجود تهدید تغییر در این متغیرها، ساخت سخت افزاری که حتی قبل از ورود به بازار، منسوخ شود را برای تولیدکنندگان ASICها بسیار مشکل خواهد کرد.

سخنانی مانند این بسیار ترسناک به نظر می رسند، تا اینکه متوجه می شوید Linzhi، انگیزه اقتصادی زیادی برای ایجاد ترس، عدم اطمینان و شک و شبهه حول ProgPow دارد.

گروهای طرفدار ASIC، رفتارهای مستند شده‌ی این چنینی زیادی دارند. اگر ProgPow موفقیت آمیز باشد، آنها در واقع میلیون ها دلار برای ساخت دستگاهی منسوخ هزینه کرده اند.

۴. وضعیت گواه اثبات سهم چگونه است؟

اتریوم 2.0 و گواه اثبات سهم، تا ورود به شبکه اصلی چندین سال فاصله دارند. حتی آن موقع، باید با گواه اثبات کار به صورت موازی اجرا شود. به بیان دیگر، گواه اثبات کار تا مدت ها وجود خواهد داشت و در نتیجه تاثیری بر گواه اثبات سهم نخواهد داشت.

Ethash برای سال سوم است که با قدرت به مسیر خود ادامه می دهد، ولی صنعت به آرامی توانسته است خود را به آن برساند. در حال حاضر تهدید و خطر ASICها، بسیار نزدیک و واقعی می باشد.

اگر اتریوم نبرد مقاومت در برابر ASICها را ببازد، زمانی که نوبت گواه اثبات سهم برسد، متمرکزسازی قدرت پردازشی به ماینرهای ASIC، ممکن است در این جابجایی به سمت گواه اثبات سهم تاثیر بگذارد.

۵. آیا وجود تنها 2 تولیدکننده GPU به معنی تمرکز نیست؟

همچنین تنها دو شرکت سازنده ی چیپ وجود دارد، TSMC و GlobalFoundries. باید حد و حدود را جایی مشخص کرد.

اِنویدیا (تاسیس در آپریل 1993، 9.7 میلیارد دلار درآمد) و AMD (تاسیس بخش GPU در سال ۲۰۰۶ ، ۶.۴۸ میلیارد دلار درآمد) هر دو چیپ های خود را به خرده فروشان OEM (ایسوس، MSI، زوتاک، سَفایر و غیره) که آنها را بر روی بوردها قرار می دهند، می فروشند. تمام این خرده فروشان، باعث ایجاد اکوسیستمی سالم و توزیع شده می شوند که عملا به هر کسی (از افرادِ به دنبال سرگرمی تا سازمان های بزرگ) اجازه می دهد تا وارد عرصه ای با رقابت و توزیع عادلانه در سراسر جهان شوند.

به دلیل اندازه این شرکت ها، آنها دسترسی به تعداد زیادی چیپ های حافظه ی (بیش از 4 گیگابایت) لازم برای ethash و ProgPow دارند.

انویدیا و AMD و شرکت های OEM آنها، اشخاص تجاری عمومی و جهانی هستند. می توانیم بر روی این موضوع حساب باز کنیم که با وجود نوآوری، نسل بعدی چیپ ها از محصولات فعلی عملکرد بهتری خواهند داشت. درآمدی که این شرکت ها از ماینینگ کسب می کنند در مقابل باقی کسب و کارشان بسیار ناچیز خواهد بود.

از طرفی دیگر، تنها دو تولیدکننده ethash ASIC (که دیگر محصولات خود را به صورت عمومی نمی فروشند) و Linzhi (که هنوز محصولی منتشر نکرده است) وجود دارند که همه واقع در چین می باشند. این شرکت ها بسیار کوچکتر بوده و خصوصی هستند و از دستگاه های سازنده چیپ مشابه استفاده می کنند. درآمد آنها با وجود فشارهای مالی و بازار نزولی کنونی، شدیدا متکی بر ماینرها می باشد. این شرکت ها خود نیز استخراج انجام می دهند، که به معنی آن است که در رقابت با مشتریان خود هستند.

حال، کدام گروه از شرکت ها را برای محافظت از سهم خود از ارزی با ارزش بازار 14 میلیارد دلار، ترجیح می دهید؟

۶. مشکل ASICها چیست؟

برگه زرد اتریوم:

وبسایت اتریوم:

در اختیار قرار دادن تمرکز سرویس های ماینینگ در دستان تعداد کمی از بازیگران (که اخیرا نشان داده اند رفتارهای ناعادلانه ای از خود نشان می دهند)، اتریوم را در معرض خطر تقابلاتی مانند جنگ هش بیت کوین قرار می دهد.

به علاوه، ASICها چیزی جز یک بن بست نیستند. اگر غیرسودآور باشند، تبدیل به ضایعات الکترونیکی می  شوند. GPUها می توانند چندین کوین را بصورت همزمان استخراج کنند، به گیمرها فروخته شوند یا برای کارهای دیگر مانند هوش مصنوعی/ یادگیری ماشینی/ بازی های آنلاین/ رندرینگ استفاده شوند.

۷. اگر اتریوم تحت تسلط ASICها قرار گیرد چه اتفاقی می افتد؟

امنیت شبکه ممکن است مورد تهدید واقع شود. تنها یک کوین مبتنی بر GPU می تواند وجود داشته باشد، و آن کوین باید اتریوم بماند. اگر اتریوم تسلط به GPU را از دست بدهد، ممکن است در معرض حمله یا ایجاد یک فورک سخت قرار گیرد.

اگر ماینرهای بیشتری تصمیم بگیرند به کوین های مبتنی بر GPU با توان هش کمتر روی بیاورند، می توانند باعث حمله ۵۱ درصدی را شوند. این حمله برای اتریوم کلاسیک نیز رخ داده است.

اگر اتریوم کوینی جدید بود، به دلایل امنیتی، به احتمال فراوان بهترین راه استفاده از طراحی مبتنی بر ASIC و یا حرکت به سمت آن در طی زمان بود. Grin آخرین نمونه ی این موضوع می باشد.

۸. آیا ProgPow با سرعت کمتر، از قدرت و هش بیشتری استفاده می کند؟

هدف طراحی ProgPow همگام سازی نیازمندیهای الگوریتم با قدرت GPUهای مصرفی است: اگر این الگوریتم قرار بود بر روی یک ASIC شخصی سازی شده پیاده شود، فرصت برای رشد و بهره وری نسبت به یک GPU در سطح کالای مصرفی، کمتر می بود.

به بیان دیگر، ProgPow از مزایای قابلیت های GPU محور بهره می برد که نیازمند انرژی بیشتر بوده و هش های کمتری در ثانیه تولید می کند.

با این حال، ماینرها نگران هش در ثانیه یا سرعت نیستند، بلکه نگرانی آنها سودآوری از طریق بازدهی یا هش به ازای وات می باشد.

این افزایش انرژی از طریق کاهش دشواری استخراج در شبکه اتریوم، که بر اساس میزان کلی توان هش شبکه است، خنثی می شود.

بصورت خلاصه، با حذف ASICها و FPGAهای کنونی از شبکه و کاهش توان هش، سختی شبکه نیز کاهش می یابد. در نتیجه، سودآوری تا حدودی بدون تغییر خواهند ماند.

۹. چه تغییراتی در نرم افزار باید رخ دهند؟

از نظر ProgPow، اتریوم از سه لایه تشکیل شده است: ماینرها، گروه های ماینینگ و کلاینت ها. هر سه اینها طی یک فورک سخت، نیازمند بروزرسانی در کدهایشان می باشند.

برای توسعه کدها نیاز به سرمایه گذاری وجود دارد که به نظر امری مشکل است، زیرا CoreDevs اتریوم باید در صورت تحلیل موفقیت آمیز، بصورت عمومی ProgPow را برای فورک سخت خاصی در آینده تایید کند.

تا الان، دادن این تاییدیه به دلیل سردرگمی و سوء ارتباطات در جامعه‌ی ProgPow امری مشکل بوده است. هدف نهایی این مطلب نیز شفاف سازی جزئیات در این زمینه می باشد.

۱۰. از کجا بدانیم ProgPow امن است؟

ProgPow نسخه ی جدیدی از ethash به همراه یک سری متغیر است که درست همانند ethash، نیازمند آزمایش و تحلیل های جداگانه می باشد. باید با تامین هزینه ها، شخص ثالثی آزمایش های زیر را بر روی آن انجام دهد:

  • محصولات قابل مقایسه انویدیا و AMD را تایید کرده و از عدم وجود مزیت ناعادلانه اطمینان حاصل کند. این امر با استفاده از بنچ مارک ها در جامعه انجام شده است، پس نیازی به تمرکز بر روی آن نیست. ولی انجام آن در مورد کدها نیز اهمیت دارد.
  • بررسی امنیت رمزنگاری کدها.
  • پروسه فورک سخت (در شرایط آزمایشگاهی) باید شبیه سازی شود تا بتوانیم از یک جابجایی روان اطمینان حاصل کنیم.
  • تغییرات متغیرها را بار دیگر شبیه سازی کنیم (با فورک سختی دیگر در آزمایشگاه) تا از کار کردن آنها مطمئن شویم.

نتایج باید منتشر شده و مشکلات حل و فصل شوند. به دلیل عدم حمایت CoreDevs، تامین سرمایه برای انجام این کار با مشکل مواجه است. وضعیت متناقضی که وجود دارد این است که تامین سرمایه آن، سیگنال قدرتمندی دیگر برای CoreDevs خواهد بود.

۱۱. چه موقع به ProgPow نیاز خواهیم داشت؟

گزارشات مختلفی تاکنون بوده است که ادعا داشتند از ۲ تا ۶۰ درصد شبکه را ASICها تشکیل می دهند. به نظر می آید ASICهای موجود در بازار، تاثیر چندانی بر توان هش کلی ندارند، زیرا تنها ۲ تا ۳ برابر بازدهی بیشتری نسبت به GPUها ارائه می دهند. در زمان عرضه Linzhi در ماه جولای، این مقدار به ۶ تا ۷ برابر رسیده و آمادگی ProgPow برای حرکت به سمت فورک سخت بعدی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

بزرگترین مشکل موجود، مدت زمانی است که ایجاد تغییر در گواه اثبات کار نیازمند آن است. ProgPow یک سال است که در مرحله توسعه قرار دارد و تحلیل و برنامه ریزی برای یک فورک سخت، نیازمند یک بازه زمانی جداگانه خواهد بود.

وجود تهدید ProgPow به تنهایی، به احتمال زیاد باعث کاهش سرعت توسعه ASICهای ethash شده و می تواند یکی از دلایل عدم مشاهده مدل های بروزشده از بیت مِین و Innosilicon باشد.

۱۲. معیارهای موفقیت چه هستند؟

تمام مزیت های نامتعادل باید از شبکه حذف شوند. تمام سخت افزارها باید بتوانند بر اساس قیمت و شایستگی رقابت کنند. یک GPU با قیمت ۸۰۰ دلار، باید بتواند عملکردی با حداکثر ۲۰ درصد اختلاف از یک سخت افزار دیگر با همین قیمت، بدون در نظر گرفتن نوع یا فروشنده، داشته باشد.

۱۳. چگونه می توان مشارکت داشت؟

دو کمک مالی باید برای به تحقق پیوستن ProgPow جذب شود. تا زمانی که ProgPow در مرحله تحلیل و آنالیز مورد قبول واقع نشود، CoreDevs آن را نخواهد پذیرفت و در عین حال به منظور انجام تحلیل، باید تامین مالی انجام شود.

پیاده سازی یک ماینر متن باز امری ضروری خواهد بود. سابقا یک نوع از این ماینر وجود داشت که به دلیل عدم تمایل توسعه دهنده اش به انجام رایگان این کار (یا سپردن آن به اَپ های ماینر پولی مانند Claymore)، تبدیل به متن بسته شد. که صد البته حق با وی بود.

در نتیجه باید راهی برای کمک مالی به آندریا لانفرانچی پیدا کرد. وی مبلغ ۸۰.۰۰۰ دلار درخواست کرده و بیشتر کارها نیز انجام شده است. آندریا توسعه دهنده‌ای درجه یک است که ماه ها بر روی پیاده سازی ethminer، بهبود عملکرد و ارتقای پروتکل استخراج stratum در ProgPow کار کرده است.

وی فردی فعال در جامعه بوده و صبورانه به تمام سوالات پاسخ می دهد. این موضوع که نسخه‌ی متن بازی از ماینر ProgPow وجود دارد، برای جامعه بسیار اهمیت دارد. تا ۱۹ آپریل ۲۰۱۹، این تامین مالی نیز برای پروژه صورت گرفته است.

وی اخیرا آپدیتی بر مراحل انجام کار به زبان خود منتشر کرده است.

کمک مالی به آندریا

وضعیت دومین کمک مالی، هنوز نامعلوم است. قرار بر این بود که این کمک برای تحلیل و آنالیز توسط شرکتی به نام WhiteBlock فراهم شود، ولی با پیشروی این داستان، به نظر می آید این اتفاق نخواهد افتاد. باید منتظر خبرهای بعدی بود.

ماینرها می توانند با آزمایش ProgPow بر روی سیستم هایشان و گزارش آنلاین نتایج، در این پروژه مشارکت داشته باشند. آنها همچنین می توانند نیازِ به کمک های مالی را به اشتراک گذاشته و اخبار آن را پخش کنند.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا