کریپتو کده

ارز دیجیتال گرین (Grin)؛ محصولی در بستر فناوری نوین MimbleWimble!

گرین (Grin) یکی دیگر از پروژه های ارز دیجیتال است که متمرکز بر حریم خصوصی، مقیاس پذیری و قابلیت جایگزینی است که با پیاده سازی بلاک چین MimbleWimble و با بهینه سازی های مختلف ساخته شده است. گرین (Grin) یک پروژه متن باز است که لیست جدید و با طراوتی از چیز هایی را ارائه می دهد که بر خلاف توسعه های رایج در بازار امروز ارز های دیجیتال است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

گرین (Grin) چیست؟

گرین (Grin) یک ارز دیجیتال است که از پیاده سازی فناوری MimbleWimble ایجاد شده است و برای فراهم آوردن حریم خصوصی، قابلیت جایگزینی و مقیاس پذیری طراحی شده است. اگر گرین (Grin) را از چشم انداز فنی توصیف کنیم، همپوشانی اساسی با فناوری MimbleWimble، قابل رویت خواهد بود. ما چنین فرض می کنیم که خواننده با MimbleWimble آشنایی دارد و بر مولفه های دیگر ارز دیجیتال گرین (Grin) مانند اجماع و سیاست پولی تاکید خواهیم کرد.

گرین (Grin) ویژگی های حریم خصوصی و قابلیت جایگزینی MimbleWimble را حفظ می کند که در آن آدرس ها و مقادیر تراکنش موجود نیست و تراکنش ها را می توان ادغام کرد و همه اطلاعات میانجی را حذف کرد. علاوه بر این، بلاک ها در گرین (Grin) مانند MimbleWimble شامل هیچ تراکنشی نیستند و بلاک دقیقا شبیه یک تراکنش بزرگ است.

همچنین همه خروجی های خرج شده در گرین (Grin) را می توان به طور ایمن حذف کرد و سبب ایجاد یک اندازه بلاک چین کاهش یافته محسوس شد. کاربران به نسبت ارزهای دیجیتال دیگر، می توانند بسیار سریع تر بلاک چین مربوطه را دانلود و تایید کنند. در نتیجه، گرین (Grin) می تواند به جای تعداد تراکنش ها، تعداد کاربران را ارتقا دهد.

اجماع گواه اثبات کار  Cuckoo در گرین (Grin)

گرین (Grin) مکانیسم اجماع جدید و برجسته ای مانند گواه اثبات سهم (proof of stake) را برای رسیدن به اجماع، اعمال نمی کند بلکه به همان مکانیسم اصلی و ابتدایی گواه اثبات کار بر می گردد و از الگوریتم Cuckoo Cycle استفاده می کند. سبک cuckoo برای مقابله با سبک بیت کوین انتخاب شده و هدف ایجاد مقاومت نسبت به ASIC و سخت افزار های گران می باشد. Cuckoo Cycle یک الگوریتم مقید به حافظه است که برای سی پی یو ها با دوام است و تمرکززدایی را افزایش می دهد.

سختی استخراج در شبکه بر اساس قدرت هش رایج می باشد و طوری طراحی شده که یک زمان بلاک سریع حدود 60 ثانیه را به حد وسط برساند. جهت دریافت اطلاعات گسترده در مورد Cuckoo Cycle PoW می توانید به وایت پیپر که توسط John Tromp نوشته شده و به استخراج گرین (Grin) در گیت هاب گرین مراجعه کنید.

پیاده سازی گرین (Grin)

گرین (Grin) پروتکل Dandelion را برای افزایش حریم خصوصی لایه شبکه اعمال می کندو این کار را از طریق روش انتشار پیام تراکنشی بهبود یافته، انجام می دهد. پروتکل Dandelion به محافظت در برابر چندین حمله کمک می کند و در رساله های دانشگاهی در این مورد اینگونه حملات شفاف سازی شده که کاربران با ردیابی IP شناسایی می شوند و این شناسایی از طریق نحوه انتشار پیام تراکنش از مبدا صورت می گیرد.

گرین (Grin) از یک نسخه نسبتا تعدیل یافته از Dandelion استفاده می کند و تراکنش هایی را که متناسب با ادغام تراکنش MimbleWimble می باشد، تجمیع می کند.

سیاست پولی گرین (Grin)

یک مولفه جالب ارز های دیجیتال که اخیرا توسعه یافته، سیاست پولی می باشد. هدف گرین (Grin) این است که بیشتر نقش پولی برای داد و ستد را بازی کند تا اینکه مانند بیت کوین برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد. به همین خاطر یک سیستم پولی را ایجاد کرده که برای پایدارتر کردن ارزش این ارز دیجیتال طراحی شده است.

گرین (Grin) یک برنامه تامین خطی را در ارتباط با تورم مورد استفاده قرار می دهد که در آن تامین کل نامحدود می باشد و این مدل به جای نگهداری، خرج کردن را تشویق می کند. نرخ تورم گرین (Grin) در ابتدا در سطح بالایی شروع می شود و متعاقب آن بعد از یک دهه به زیر ده درصد می رسد و در نهایت تقریبا به صفر خواهد رسید. پاداش بلاک به مرور زمان ثابت باقی می ماند. Myles Snider یک تحلیل عالی از کاربرد های احتمالی سیاست پولی گرین (Grin) ارائه می دهد.

وضعیت فعلی این پروژه

 گرین (Grin) ماه گذشته یک پیش انتشار از Testnet V4 را بیرون داد و این ارز دیجیتال انتظار می رود که در زمانی در سال 2019 راه اندازی شود. گرین (Grin) علی رغم اینکه تعدادی از فناوری های مدرن صنعت ارز های دیجیتال را در خود دارد اما نسبت به پروژه های معروف، کمتر شناخته شده و زیاد در فضای این صنعت سر و صدا نکرده است.

در جوی آرام، پیش بینی های شایان توجهی از جانب طرفداران حریم خصوصی و دیگر حامیان بیت کوین در مورد گرین (Grin) صورت گرفته است. وقتی صحبت از جنبه های فنی تر ارز های دیجیتال می شود، MimbleWimble مفهومی نسبتا شناخته شده است. بنابراین استفاده گرین (Grin) از پروتکل MimbleWimble پتانسیل درخور توجه ای برای آن به حساب می آید.

گرین (Grin) همچنین با امضا های Schnorr سازگار است که می تواند خروجی های چندین امضایی را فراهم کند. امضا های Schnorr در سطح وسیعی به عنوان بهترین امضای رمزنگاری شده تلقی می شوند و قرار است که یکپارچه سازی این امضا ها با بیت کوین در در 2019 روی دهد.

گذشته از مولفه های فنی، سیاست پولی گرین (Grin) هم جذاب است که بیشتر به دنبال آن است که به عنوان پول و وسیله داد و ستد به کار رود تا اینکه برای سرمایه گذاری و ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد. گرین (Grin) آماده مشارکت از جانب توسعه دهندگان است و قطعا این پروژه همزمان با تکامل یافتن، ارزش توجه و نگریستن را دارا می باشد.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا