مقالات

۳ پیشنهاد در خصوص اوراق مشتقه ارزهای دیجیتال از جانب بزرگان فرابورس!

از لحاظ تمام جوانب نقدینگی می‌توان گفت که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال حجم معاملات کمی دارند. سرمایه گذارانی که حجم خرید و فروش زیادی دارند نمی‌توانند به صورت مستقیم، بدون کسر سرمایه یا همان کارمزد و تغییر قیمت بین سفارش و انجام تراکنش، معاملات خود را انجام دهند.

سرمایه گذاران برای مدیریت معاملات خود، چه برای اولین خرید ارزهای دیجیتال و چه انجام معاملات برای تبدیل شدن به معامله کنندگان حرفه ای، به سمت میزهای فرابورس روی می‌آورند.

در نتیجه، این میزها ۳۰ الی ۶۵ درصد حجم کلی معاملات ارزهای دیجیتال را در بر می‌گیرند. برای بررسی این کسب و کار، بخش تحقیقاتی کوین دسک به اسم کوین دسک ریسرچ (CoinDesk Research) در تاریخ ۲۸ اکتبر با دو معامله کننده کهنه کار فرابورس در وبینار زنده صحبت کرده است.

مارتین گارسیا (Martin Garcia) مدیرعامل و سرپرست معاملات شرکت معاملاتی Genesis Trading و  ین فنگ شائو (Yinfeng Shao) یکی از معامله کنندگان سابق Circle و مدیرعامل کنونی شرکت فرابورس در حال توسعه Reciprocity Trading می‌باشند.

میزهای فرابورس ریسک موقت و بسیار زیادی را دربردارند. معامله کنندگانی نظیر مارتین و ین فنگ با انتقال سریع مقدار زیادی سرمایه و وارد کردن آن به بازارهای اوراق مشتقه نظیر بیتمکس، هیوبی، OKEx، قراردادهای آتی بیت کوین CME و بکت وظیفه مدیریت این ریسک را دارند.

در نتیجه، این افراد از باتجربه ترین معامله کنندگان در صرافی های اوراق مشتقه ارز دیجیتال می‌باشند. در ادامه به چند مورد از نظرات و پیشنهادات بیان شده توسط مارتین و ین فنگ می‌پردازیم.

۱- ذهنیت سرمایه گذاران تغییر کرده است

ذهنیت سرمایه گذاران نسبت به روزهای اولیه پیدایش ارزهای دیجیتال، از سرمایه گذاری به سمت صندوق های پوشش ریسک تغییر کرده است.

مارتین در این خصوص گفت: جنب و جوش بسیار زیادی بین معامله کنندگان وجود دارد در حالی که در روزهای اولیه ارزهای دیجیتال، بیشتر استراتژی خرید و نگهداری وجود داشت. امروزه مردم می‌دانند که این بازار بسیار پرنوسان می‌باشد و صندوق های ارز دیجیتال و مردم بسیار زیادی وجود دارند که در صدد افزودن معامله کنندگان حرفه ای به سهامداران خود می‌باشند.

۲- تحرک بازار نقدی توسط بازار اوراق مشتقه

اول از همه، تحرکات بازار در صرافی های اوراق مشتقه بیشتر از صرافی های نقدی می‌باشد.

ین فنگ در این خصوص گفت:

از آنجایی که درگاه های معاملاتی بسیار زیادی وجود دارند، این سوال همیشه وجود دارد که اقدامات از کجا شروع می‌شوند؟ اغلب اوقات اقدامات در صرافی های اوراق مشتقه شروع می‌شوند زیرا در این بازارها است که بسیاری از سفارش های لوریج شده صورت می‌گیرند.

وی افزود:

ارزهای دیجیتال از لحاظ قیمت کاملا تصادفی و با نوسان قدم برمی‌دارند و مجموع این اوراق مشتقه و صرافی هایی که آنها را فهرست می‌کنند به عنوان لوریج عمل می‌کنند. هرگاه اقدامی را شروع می‌کنید، به دلیل سفارش های باز موحود، احتمال تشدید شدن شرایط وجود خواهد داشت.

به عنوان مثال همانند سقوط سریع ۱۷ می، نوسان اندک در بازارهای نقدی می‌تواند منجر به نوسان شدید در بازار اوراق مشتقه به ویژه بیتمکس شود و به معامله کنندگان امکان دهد تا قیمت نقدی را بر اساس وضعیت بازار اوراق مشتقه دستکاری کنند.

از نظر تئوری، این موضوع در بازار اوراق مشتقه قانونگذاری شده ارزهای دیجیتال نظیر CME امکان پذیر است اما گران تر و دشوارتر می‌باشد زیرا میزان لوریج آنچنان زیاد نیست.

این تنها روشی نیست که طی آن، بازار اوراق مشتقه می‌تواند شکست بخورد و ناکارآمد باشد.

ین فنگ در این خصوص گفت:

هنگامی که شرایط اندکی متمایل به ریزش می‌باشد و در معرض ضرر زیادی می‌باشید همان هنگامی است که توانایی دیگران برای استفاده از ابزارهای اوراق مشتقه برای سرمایه گذاری ایمن نادیده گرفته اید. بنابراین مقدار وثیقه دیگران ناکافی است یا شرایط بازار به گونه ای است که نمی‌توانید به بعضی از این پلتفرم ها دسترسی داشته باشید.

۳- تسلط دو محصول بر اوراق مشتقه

محبوب ترین محصول، تبادل دائمی می‌باشد که توسط بیتمکس ابداع شده است. قراردادهای آتی در رتبه بعدی قرار دارند. بسیاری از میزهای فرابورس می‌توانند تبادلات و محصولات شخصی سازی شده اوراق مشتقه نظیر قراردادهای اختلاف قیمت را ارائه دهند، اما این دو محصول بیشترین سهم حجم معاملات را به خود اختصاص داده اند.

آپشن های بیت کوین نیز در حال رشد می‌باشند اما هم چنان درصد بسیار کمی از کل حکم معاملات را شامل می‌شوند. از آنجایی که ارائه دهندگانی نظیر بکت و CME، برنامه های خود برای ارائه آپشن های قراردادهای بیت کوین به بازار را اعلام کرده اند، ین فنگ و مارتین گفته اند این امر می‌تواند برای ورود سرمایه گذاران بزرگ به عرضه ارزهای دیجیتال که به دنبال سرمایه گذاری امن در مقابل بازار پرنوسان می‌باشند جذاب باشد.

مارتین در این خصوص گفت:

این موضوع بدان معنا است که استراتژی های سرمایه گذاری امن پیچیده تری وجود دارد. این امر به مردم امکان می‌دهد تا با بازار نقدی راحت تر باشند. این بازارها به سرعت حرکت می‌کنند و بسیاری از سرمایه گذاران بزرگتر که می‌خواهند وارد معاملات شوند با خطرات چشمگیری مواجه اند. چگونه از سرمایه گذاران محافظت می‌کنند؟ این آپشن ها به خوبی می‌تواند این خطرات را از بین ببرد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا