متوسط مقالات عمومی

بررسی ۳ دلیل برای امن نبودن استیبل کوین تتر

می‌توان گفت استیبل کوین تتر ، یک توکن بحث برانگیز است که تا به حال درگیر چندین حادثه شده و مهم‌ترین آنها مربوط به ذخایر و پشتوانه آن بوده است. اما USDT نه تنها توانسته پابرجا بماند، بلکه تبدیل به پرکاربردترین توکن استیبل در بازار شده است.

حتی یک سال پیش، سرمایه‌گذران و تحلیل‌گران نمی‌توانستند موقعیت فعلی تتر را پیش‌بینی کنند. حتی برخی معتقدند که تتر از نظر حجم بازار، قرار است از اتریوم پیشی بگیرد. اگرچه به عنوان یک استیبل کوین، اهمیت فاکتور «حجم بازار» برای آن مانند اتریوم نیست.


اگر با مفهوم استیبل کوین آشنا نیستید، این مقاله را مطالعه کنید: استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات


متمرکز بودن استیبل کوین تتر

پاسخ تتر به فرضیه‌ها

تتر مسیری طولانی را طی کرده و تلاش‌های زیادی شده است تا جایگاه خود را در نظر جامعه بهبود بخشد. اگرچه از بسیاری لحاظ همچنان بحث‌برانگیز است. به نظر می‌رسد که USDT همواره مشکلات جدیدی پیدا می‌کند.

مهم‌ترین انتقادها در چند وقت اخیر، مربوط به غیرمتمرکز نبودن Tether است. هما‌طور که خواهیم دید، تتر اقدامات مختلفی انجام داده که ماهیت غیرمتمرکز بودن را زیر سوال می‌برد. بازار رمز ارزها، بازاری است که بر ایده دموکراتیک و غیرمتمرکز بودن بنا شده است؛ با این حال، برخی از اقدامات اخیر USDT یادآور همان مشکلاتی است که ارزهای دیجیتالی برای حل‌ آن‌ها تلاش می‌کنند.

تتر برخی آدرس‌ها را در بلک لیست خود قرار داده است

تتر اخیرا تعدادی از آدرس‌های اتریوم را در لیست سیاه قرار داده که هم‌اکنون به ۱۰۰ آدرس رسیده است و در مجموع ۴۶ میلیون دلار در آنها قرار دارد. قبل از این که بیشتر به این موضوع بپردازیم، باید گفت که حداقل برخی از این آدرس‌ها متعلق به افراد شیاد است. شاید تنها نکته مثبت این واقعیت، این باشد که که بنیاد تتر این آدرس‌ها را در بلک لیست قرار داده است؛ اما این که چنین کاری امکان پذیر است، باعث نگرانی است. شیاد باشند یا خیر، کاربران از این که دارایی‌هایشان می‌تواند مسدود شود خوشحال نیستند.

وقتی چنین عملی امکان‌پذیر باشد، می‌توان تصور کرد که  مقامات ملی درخواست کنند تا آدرس‌هایی در لیست سیاه قرار داده شود و و دارایی‌ها مسدود شوند. این برخلاف دلیل ورود بسیاری از افراد به بازارهای ارز دیجیتال است. این امر بسیار مهم است که چنین امکانی در اختیار قدرت‌های بازار‌های فعلی نباشد.

در حال حاضر، کارکرد اتر به نوعی مانند یک بانک است – و ما می‌دانیم که بانک‌ها چقدر می‌توانند فریبکار و فرصت‌طلب باشند. این بدان معنا نیست که تتر مانند یک بانک کار می‌کند؛ اما هیچ‌ یک از نکات مثبت یک استیبل کوین غیرمتمرکز را ندارد.

تولید بیش از حد توکن USDT

تولید بیش از حد توکن USDT 

این نگرانی برای برخی از سرمایه‌گذاری‌ها به مراتب بیشتر است؛ خصوصا که نمی‌توانیم کاملا از ذخایر تتر مطمئن باشیم. این استیبل کوین برتر در طی ۲ یا ۳ سال گذشته، به ارزش میلیون‌ها دلار USDT چاپ کرده است و هیچ نشانی از کُند شدن این روند وجود ندارد. حتی صحبت‌هایی در مورد این که تولید این توکن‌ها به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد، وجود دارد.

در کل، بیش از ۳.۳ میلیارد تتر تولید شده است. در ژانویه ۲۰۱۸، USDT در طول چهار روز، ۴۰۰ میلیون دلار تولید کرده بود. در سال ۲۰۲۰ نیز تنها در ماه می، در مدت ۵ روز ۴۸۰ میلیون تتر ایجاد شده است و در ماه جولای، ۳۰۰ میلیون دلار USDT تولید شده بود. چندین مورد دیگر نیز وجود دارد. آیا واقعا دلار می‌تواند این همه تتر را پشتیبانی کند؟

این یک نگرانی جدی برای سرمایه‌گذاران است. برخی نگران هستند که که تتر فاقد ذخایر برای تامین USDT خود است. این یک تفکر قابل قبول است. ما هیچ راهی برای دانستن این موضوع بدون یک حسابرسی مناسب نداریم و اگر فاقد پشتوانه کافی نباشد، عواقب آن بسیار وحشتناک خواهد بود. برخی گفته‌اند که این مساله می‌تواند رشد بازارهای ارز دیجیتال را به شدت مختل کند.

تتر ممکن است یک استیبل کوین باشد؛ اما چاپ آنچه که به نظر می‌رسد یک منبع بی‌پایان توکن است، خلاف اصل عدم تمرکز است. آنچه واقعا به نظر می‌رسد مانند مکانیزم آربیتراژ عمل می‌کند، به نظر می‌رسد در دراز مدت به ضررش تمام خواهد شد.

تتر مخالف روحیه تمرکززدایی است

از همه مهم‌تر، ذخایر فیات (که اکنون دارایی‌های «اضافی» دارند) همان چیزی است که تتر را پشتیبانی می‌کند؛ این موضوع به هیچ وجه آن را غیرمتمرکز نمی‌کند. MakerDAO مثال خوبی از نوع ارز دیجیتال غیرمتمرکز با ارزش معادل ۱ دلار آمریکاست؛ اما غیرمتمرکز است و به وثیقه کریپتو نیاز دارد.

وقتی تتر سال گذشته به طور پنهانی سیاست خود را تغییر داد، باعث ایجاد هیجان شد. سیاست جدید این گونه شد که ارز دیجیتال توسط هر دو ذخیره فیات و «معادل آن» پشتیبانی می‌شود. گزارش‌های متعدد در سال ۲۰۱۹ و بیانه‌ای از یک وکیل در آوریل همان سال، تایید کردند که تنها ۷۴٪ از دارایی مورد حمایت، اوراق بهادار نقدی هستند؛ این شفافیتی نیست که طرفداران ارزهای دیجیتال انتظار آن را دارند.

شفاف نبودن Tether، اصلی‌ترین بخش انتقادات آن است. بزرگ‌ترین استیبل کوین موظف است که در معاملات خود شفافیت بیشتری نشان دهد. سرمایه‌گذاران نمی‌خواهند پروژه‌های بزرگ در مورد منابع مالی خود مرموز باشند؛ به ویژه اگر این ابهام می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

به عنوان مثال، سیستم استیبل کوینی مانند سیستم MakerDAO را در نظر بگیرید؛ گرچه خود کاستی‌هایی دارد، اما حداقل غیرمتمرکز است و با پشتوانه وثیقه DAI پشتیبانی می‌شود. میکر به عنوان پشتوانه، دارایی‌هایی دارد که در حال رشد هستند. دارایی‌هایی که در مورد تتر نمی‌توان گفت از وجود آن مطمئن هستیم.

اگر نیاز دارید بیشتر متقاعد شوید، فقط به این فکر کنید که چگونه تتر می‌تواند پول نقد خود را بازیابی کند. این به خودی خود اشکالی ندارد؛ اما سناریوهایی را در آینده تصور کنید که می‌توان از این ویژگی سوءاستفاده کرد. چنین اتفاقاتی در بازار ارزهای فیات دیده شده است؛ اما ارز دیجیتال تلاش دارد به سمت سیستمی برود که قدرت‌ها نتوانند حساب‌ها را کنترل یا مسدود کنند. البته به این روشنی نمی‌توان گفت که تتر چنین کاری کرده است؛ اما می‌توان به سادگی گفت که غیرمتمرکز نیست.

نتیجه‌گیری

موضوع این نیست که تتر نمی‌تواند برای شرایط فعلی خود کاری انجام دهد. برای مثال، می‌تواند اسناد حسابرسی ذخایر خود را منتشر کند و بزرگ‌ترین نگرانی سرمایه گذاران را از بین ببرد. همچنین می‌تواند برای ایجاد آرامش درباره تولید توکن‌های خود تلاش کند که آیا توان پشتیبانی این میزان را دارد یا خیر.

بی شک USDT‌ جایی نمی‌رود و به نظر می‌رسد که در آینده نه چندان دور، اندازه بازار آن هم رشد می‌کند. اما به خاطر خودش هم که شده، باید درباره این کمبودهایش جواب‌هایی داشته باشد. زیرساخت‌های بازار هنوز در حال شکل‌گیری هستند و هنوز فرصت هست که رقبا تتر را کنار بزنند.

با این که اشخاص سختگیری چنین انتظاراتی را از تتر دارند، اما این مساله در کل جامعه وجود ندارد؛ اما این مشکلات ماهیت‌ها را زیر سوال می‌برد. هر شخصی که طرفدار ارزهای دیجیتالی است، قطعا از تتر به عنوان یک ارز غیر متمرکز یاد نمی‌کند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا