اخبار بیت کوین

بررسی ۳ دلیل احتمالی که از تداوم صعود بیت کوین خبر می‌دهند

مومنتوم صعودی که قیمت بیت کوین را به اوج سالیانه خود رساند، برای سومین هفته متوالی همچنان ادامه دارد. در حال حاضر، بیت کوین مقاومت ۳۵،۰۰۰ دلاری را پیش روی خود می‌بیند و در صورت شکسته شدن این مقاومت می‌تواند تا ۴۰،۰۰۰ دلار افزایش یابد.

به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر موارد زیر از تداوم روند صعودی بیت کوین پشتیبانی می‌کنند:

  • یک تلاقی طلایی صعودی (Golden Cross) بین میانگین‌های متحرک ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه در تایم فریم روزانه تشکیل شده است.
  • بر اساس نقشه‌های نقدینگی پلتفرم‌های دیسنتریدر (DecenTrader) و کینگ‌فیشر (Kingfisher)، اگر قیمت بیت کوین بتواند به ۳۶،۳۰۰ دلار برسد، پتانسیل وقوع شورت اسکوییز در محدوده ۳۶،۳۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار وجود دارد که می‌تواند قیمت را افزایش دهد.
  • داده‌های بازار آپشن از تغییر در احساسات معامله‌گران و به دنبال آن، پوزیشن‌های آن‌ها خبر می‌دهد.

داده‌های آپشن با پیش‌بینی‌های مبنی بر تداوم روند صعودی بیت کوین همخوانی دارد و به نظر می‌رسد رویداد گامای (Gamma event) که هفته گذشته همزمان با افزایش قیمت بیت کوین به ۳۵،۲۸۰ دلار رخ داد دوباره اتفاق بیفتد. بر اساس این داده‌ها، این احتمال وجود دارد دوباره در محدوده ۳۵،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار شاهد رویداد گاما باشیم که می‌تواند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارد. این احتمال در حال حاضر توسط معامله‌گران لحاظ شده است.

رویداد گاما یا همان گاما اسکوییز (Gamma Squeeze) مخصوص بازارهای آپشن است که طی آن با افزایش قیمت دارایی مربوطه، معامله‌گران قراردادهای Short Call به ویژه مارکت میکرها نیاز به خرید در بازار اسپات دارند تا دلتای منفی فزاینده پوزیشن خود را خنثی کنند که منجر به فشار خرید بیشتر بر قیمت دارایی می‌شود و نیاز به خرید بیشتر برای خنثی کردن دوباره دلتای منفی است. کل این رویداد منجر به افزایش قیمت دارایی (در اینجا بیت کوین) می‌شود.

علاوه بر این، حجم معاملات بازار آپشن بیت کوین در تاریخ ۲۳ و ۲۴ اکتبر (۱ و ۲ آبان) رشد چشمگیری را تجربه کرد و به اوج ۶ ماه اخیر رسید. برخی از تحلیلگران معتقدند این اتفاق به خاطر بازگشت خوش‌بینی به بازار پس از شکسته شدن مقاومت ۳۴،۰۰۰ دلاری رخ داده است.

از دید تکنیکال نیز شرایط برای تداوم روند صعودی مساعد است. در حال حاضر، یک تقاطع طلایی و یک الگوی پرچم صعودی در تایم فریم روزانه تشکیل شده که معامله‌گران را نسبت به ادامه صعود امیدوار کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در کوتاه‌مدت باید دید آیا بیت کوین می‌تواند از ۳۶،۳۰۰ دلار عبور کند یا نه. در صورت تحقق این مهم، فشار زیادی بر پوزیشن‌های شورت وارد می‌شود و معامله‌گران قراردادهای آپشن و قراردادهای دائمی برای پوشش پوزیشن‌های خود مجبور به خرید بازار اسپات خواهند شد یا خیر؛ اتفاقی که فشار خرید در بازار اسپات را افزایش می‌دهد. این روند به خوبی در نمودار زیر مشخص است.

نمودار قراردادهای فیوچرز بیت کوین در صرافی بایننس تایم فریم ۱۲ ساعته - منبع: Velo
نمودار قراردادهای فیوچرز بیت کوین در صرافی بایننس تایم فریم ۱۲ ساعته – منبع: Velo

به گفته الکس تورن (Alex Thorn)، رییس تحقیقات شرکت گلکسی، در صورتی که بیت کوین بتواند تا ۳۵،۷۵۰-۳۶،۰۰۰ دلار افزایش یابد، گاما اسکوییز هفته گذشته ممکن است دوباره تکرار شود و قیمت افزایش بیشتری را تجربه کند.

وی افزود:

در این سناریو، معامله‌گران آپشن باید به ازای هر ۱٪ افزایش قیمت، ۲۰ میلیون دلار بیت کوین در بازار اسپات بخرند که باعث انفجار بازار خواهد شد.

نمودار گامای بیت کوین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا