اخبار خارجی

۳ عاملی که نشان می دهد توکن های دیفای عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند

توکن های مبتنی بر دیفای در حال ثبت افزایش قیمت های دو رقمی (از لحاظ درصد افزایش قیمت) و عملکرد بهتر از بیت کوین هستند، اما آیا این روند صعودی ادامه می‌یابد؟

دیفای حوزه ای با رشد سریع در عرصه ارزهای دیجیتال بوده است و اگرچه هنوز حجم معاملات اکوسیستم دیفای بیشتر از بازار ارز دیجیتال نشده است، اما روش جدید وام دهی و پس انداز کردن، توجه و تمجید رسانه ها را به دست آورده است.

دیفای بسیار نویدبخش است و بازار نیز گویای این موضوع است، به طوری که بسیاری از توکن های مبتنی بر دیفای در سال ۲۰۲۰ با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده اند و قیمت بعضی از توکن ها طی ۵ روز گذشته بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

طبق گزارش ارائه شده توسط Delphi Digital، توکن برنامه های محبوب دیفای در مقاطع کوتاه و بلندمدت، افزایش قیمت زیادی داشته اند. برای مثال، پلتفرم وام دهی دیفای Aave طی هفته گذشته با ۶۶.۴۶ درصد رشد، عملکرد بسیار بهتری نسبت به بیت کوین داشته است. MakerDAO یکی دیگر از توکن های محبوب دیفای نیز طی هفته گذشته ۲۵.۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

توکن صرافی های غیرمتمرکز نظیر کایبر (Kyber)، لوپرینگ (Loopring) و بنکور (Bancor) نیز رشد دو رقمی داشته اند. اگرچه این رشد کلی در عرصه دیفای با حجم کم معاملات در مقایسه با حجم معاملات روزانه بیت کوین همراه بوده است، اما این سوال هم چنان پابرجاست که دلیل افزایش قیمت این توکن ها چیست؟

اتریوم ۲.۰ در راه است

همانند بیت کوین، شبکه اتریوم نیز با مسائل مقیاس پذیری مواجه است و با توجه به اینکه اکثر فعالیت های دیفای بر بستر بلاک چین اتریوم رخ می‌دهد، این موضوع می‌تواند بر رشد و ارتقای دیفای تاثیرگذار باشد.

هرچند، برنامه اتریوم همواره رسیدگی و برطرف کردن این مسائل در یک روش چند مرحله ای بوده است. اتریوم ۲.۰ به روزرسانی بعدی برای این ارز دیجیتال است و احتمالا مهم ترین به روزرسانی آن نیز می‌باشد.

انتظار می‌رود که این به روزرسانی در تابستان جاری رخ دهد و طبق توضیحات جان جوردن (Jon Jordan) مدیر روابط عمومی DappRadar، این به روزرسانی تاثیر بسزایی بر اکوسیستم اتریوم خواهد گذاشت که شامل عرصه دیفای نیز می‌شود. جوردن در این خصوص به کوین تلگراف گفت:

دو مانع اصلی در مسیر درک و استفاده آسان تر از برنامه های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم عبارتند از میزان کارمزدهای گس و زمان بلاک. اتریوم ۲.۰ این مشکلات را به طور اساسی برطرف خواهد کرد و باعث می‌شود که کار با برنامه های غیرمتمرکز اتریوم همان حس استفاده از برنامه های استاندارد موبایل و اینترنتی رایج را بدهد.

اگرچه اتریوم ۲.۰ راهکارهای شاردینگ و استیکینگ را به همراه خواهد داشت که به معنای برطرف کردن بسیاری از مشکلات کنونی و آتی شبکه است، اما این راهکارها به طور کامل در سال ۲۰۲۱ و پس از عرضه فاز ۲ این به روزرسانی پیاده سازی خواهند شد.

انتظار نمی‌رود پیاده سازی آتی فاز صفر تاثیر چشمگیری بر شبکه داشته باشد، هرچند نسخه اول استیکینگ اتریوم ۲.۰ به حد کافی می‌تواند دلیل قانع کننده ای باشد که سرمایه گذاران خوش بین باشند.

فعالیت شبکه در بالاترین سطح خود

طبق گزارش کوین تلگراف، تعامل با شبکه اتریوم از طریق تراکنش های ساده یا قراردادهای هوشمند اخیرا به بالاترین سطح خود رسیده است. استفاده کلی گس در شبکه از آغاز سال ۲۰۲۰ در حال افزایش بوده است.

طبق گزارش ETH Gas Station، در خصوص استفاده از گس، USDT و صرافی های غیرمتمرکز مختلف پیشگام هستند. در نتیجه، توکن صرافی های غیرمتمرکز عملکرد بهتری نسبت به توکن صرافی های متمرکز نظیر بایننس (BNB) و بیتفینکس (LEO) دارند.

اگرچه استفاده از گس در بالاترین سطح خود قرار دارد اما این موضوع برای تعداد تراکنش ها صادق نیست. این موضوع نشان می‌دهد که دیفای و سایر برنامه های غیرمتمرکز در حال گسترش پذیرش خود در شبکه اتریوم از لحاظ استفاده واقعی هستند. افزایش کاربرد شبکه های دیفای می‌تواند بیانگر این نکته باشد که چرا این توکن ها در حال افزایش قیمت هستند.

در واقع، پلتفرم Aave برنده اصلی طی هفته گذشته بوده است و هم چنین از لحاظ بیشترین سرمایه مسدود شده نیز با ۸۱ میلیون دلار سرمایه مسدود شده در رتبه دوم قرار دارد.

پروژه ها و کاربران بیشتر یک نشانه صعودی است

اطلاعات نشان می‌دهند که طی هفته گذشته و سه ماه اخیر حوزه دیفای عملکرد بسیار بهتری نسبت به بیت کوین داشته است.

هرچند توکن های دیفای در حال تبدیل شدن به واسطه های سرمایه گذاری جذابی هستند و از طریق وام دهی و افزایش سرمایه مسدود شده در برنامه های وام دهی، کسب سود زیاد را امکان پذیر می‌سازند.

طبق گفته یوجنی یورتائف (Evgeny Yurtaev) موسس پروژه دیفای Zerion، به نظر می‌رسد که دیفای به طور تصاعدی در حال رشد است. یورتائف اخیرا تصویری در توییتر به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد تعداد توکن های جدید در ماه گذشته تقریبا دو برابر شده است و برای اولین بار به بیش از ۱۰۰۰ توکن رسیده است.

طبق اطلاعات شرکت تحلیلی Dune Analytics، نه تنها فعالیت کلی و تعداد پروژه ها افزایش یافته است، بلکه تعداد کاربران دیفای نیز به بالاترین مقدار خود و نزدیک به ۶۰۰,۰۰۰ کاربر رسیده است.

آینده دیفای نویدبخش است

اگرچه افزایش پذیرش، نشانه بسیار خوبی برای برنامه های غیرمتمرکز و به طور کل برای دیفای است، اما هم چنین یکی از مسائل مهم در اتریوم نظیر ازدحام و مقیاس پذیری را نشان می‌دهد.

هنگامی که از استانی کولچوف (Stani Kulechov) مدیرعامل Aave در خصوص تاثیر اتریوم ۲.۰ بر دیفای و مخصوصا پیشی گرفتن استیکینگ بر وام دهی پرسیده شد، وی پاسخ داد:

اکنون پاسخ به این سوال بسیار دشوار است. این موضوع به مشوق ها بستگی دارد. اگر مشوق برای ایمن سازی و حفظ شبکه بیشتر از واریز سرمایه در پلتفرم هایی نظیر Aave و کسب سود باشد، پس می‌توان گفت که استیکینگ از وام دهی پیشی خواهد گرفت. ممکن است پس از ایمن سازی و حفظ شبکه، مشوق ها کاهش یابند و در نتیجه وام دهی می‌تواند روشی برای رقابت با استیکینگ اتریوم ۲.۰ شود. گذشت زمان به این مورد پاسخ خواهد داد.

نسخه اول اتریوم ۲.۰ می‌تواند احساسات خوش بینانه ای را برای دیفای به همراه داشته باشد و اگر استیکنیگ به شدت سودآور شود، این حوزه ممکن است تغییر کند.

حتی اگر استیکینگ محبوب تر هم شود باز هم این دو مورد می‌توانند در کنار یکدیگر حضور داشته باشند. اکنون موارد و نکات بسیار زیادی وجود دارد که در اتریوم ۲.۰ و عرصه دیفای باید به آنها پرداخته شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا