تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوینتحلیل آنچین

چرا افزایش قیمت بیت کوین در روزهای گذشته متوقف شد؟ + تحلیل تکنیکال و آنچین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) حدود ۱.۷۵٪ کاهش یافت و به حوالی ۲۵٬۸۵۰ دلار رسید و تقریبا تمام سود به دست آمده از روز قبل را از بین برد. برداشت سود توسط معامله‌گران و لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ از عواملی هستند که باعث سقوط بیت کوین به زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار در ۸ سپتامبر شدند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، پس از آنکه بیت کوین در ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) تا ۲۶٬۴۴۳ دلار افزایش یافت، روز بعد قیمت با ریزش مواجه شد و به ناحیه ۲۵٬۸۰۰ دلار بازگشت. در این مطلب دلایل این کاهش قیمت را بررسی خواهیم کرد.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

۱- اصلاح قیمت بیت کوین به دلایل تکنیکال

جهت‌گیری قیمت بیت کوین در ماه سپتامبر دچار مشکل شده است و به دلیل کاهش نقدینگی با نوسانات اندکی همراه است.

بلاتکلیفی معامله‌گران در وهله اول به دلیل تاخیر مداوم تایید صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین و همچنین عدم اطمینان در مورد تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در این ماه است.

بنابراین، قیمت بیت کوین در یک تریدینگ رنج (منطقه قرمز در نمودار زیر) قرار گرفته که ۲۶٬۴۵۰ دلار به عنوان مقاومت و ۲۵٬۵۵۰ دلار به عنوان حمایت آن است. این امر احتمالا باعث شده است که معامله‌گران به خرید در حمایت و فروش در مقاومت بپردازند.

محدوده نوسانات بیت کوین در نمودار روزانه قیمت BTC/USD
محدوده نوسانات بیت کوین در نمودار روزانه قیمت BTC/USD؛ منبع: تریدینگ ویو

همین استراتژی احتمالا دلیل فروش در ۸ سپتامبر است که در آن فقدان مومنتوم خرید در نزدیکی مقاومت ۲۶٬۴۵۰ دلار باعث اصلاح قیمت BTC شد.

۲- افزایش ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها

علاوه بر این، افزایش جزئی در موجودی BTC صرافی‌ها نیز احتمالا در کاهش قیمت آن نقش داشته است. ذخایر بیت کوین صرافی‌ها در ماه سپتامبر از ۲.۰۳ میلیون به ۲.۰۵ میلیون بیت کوین افزایش یافته است. هر چه مقدار بیت کوین در صرافی‌ها بیشتر باشد، احتمال فشار فروش بیشتری وجود خواهد داشت.

ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها
ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها (خط آبی)؛ منبع: کریپتوکوانت

۳- لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ

فشار فروش بیت کوین در ۸ سپتامبر موجی از لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ را در بازار مشتقات به راه انداخت به طوری که ۷.۷۸ میلیون دلار از این پوزیشن‌ها لیکویید شد. به عبارت دیگر، با ریزش بازار، معامله‌گران مجبور شدند وثیقه بیت کوین خود را برای بازیابی مبلغ وام گرفته شده بفروشند و این امر فشار فروش بازار را تشدید کرد.

نقشه لیکویید شدن پوزیشن‌ها در بازار کریپتو
نقشه لیکویید شدن پوزیشن‌ها در بازار کریپتو؛ منبع: تریدینگ ویو

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

از نظر تکنیکال، فشار فروش ۸ سپتامبر قیمت بیت کوین را در تایم فریم ۴ ساعته به پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی (EMA) ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز در نمودار زیر) رسانده است.

نمودار ۴ ساعته BTC/USD
نمودار ۴ ساعته BTC/USD؛ منبع: تریدینگ ویو

این حرکت احتمال ادامه روند نزولی بیت کوین به سمت ۲۵٬۵۵۰ دلار در روزهای آینده را افزایش می‌دهد. این سطح با نقطه تلاقی حمایت افقی (محدوده پایین نوار قرمز) و یک خط روند نزولی (خطوط سیاه) منطبق است.

در مقابل، بازپس‌گیری میانگین متحرک نمایی ۵۰ دوره‌ای به عنوان حمایت می‌تواند بیت کوین را برای آزمایش مجدد سطح ۲۶٬۰۰۰ دلار برای شکست احتمالی این سطح آماده کند. در این صورت، قیمت بیت کوین می‌تواند به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ دوره‌ای (خط آبی) نزدیک به ۲۶٬۹۷۵ دلار در ماه سپتامبر افزایش یابد.

تحلیل آنچین: به نظر می‌رسد بیت کوین برای ریزش بیشتر آماده است

به نقل از کوین تلگراف، داده‌های مربوط به نقدینگی بازار اسپات بیت‌کوین در صرافی بایننس نشان می‌دهد خریداران به به ۲۴٬۶۰۰ دلار به عنوان سطح حمایتی چشم دوخته‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد حرکت صعودی در حال محو شدن است زیرا اکثر معامله‌گران در سطوح پایین‌تر قیمت سفارش خرید گذاشته‌اند و امیدوارند که قیمت به آن‌ها بازگردد.

سطوح لیکوییدیشن سفارش‌های فیوچرز کوین گلس نیز نشان می‌دهد خریداران انتظار کاهش قیمت به ۲۴٬۶۰۰ دلار را دارند و لیکویید شدن بخش کوچکی از پوزیشن‌ها احتمالا قیمت را تا ۲۳٬۰۰۰ دلار کاهش می‌دهد.

نقشه لیکوییدیشن پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین
نقشه لیکوییدیشن پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین؛ منبع: کوین گلس

شایان ذکر است، محدوده قیمتی بین ۲۵٬۰۰۰ تا ۲۵٬۵۰۰ دلار بیشترین سفارشات اهرم‌دار را با حجم بالا و قابل توجهی دارد که این سطوح را به اهداف مهمی برای معامله‌گران تبدیل می‌کند.

سطوح حمایت و مقاومت بیت کوین
سطوح حمایت و مقاومت بیت کوین؛ منبع: Jarvis Labs

اگر قیمت به سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار کاهش یابد، خریداران مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. کاهش قیمت به زیر ۲۳٬۰۰۰ دلار، سطوح ۲۱٬۴۵۱ دلار و ۱۹٬۵۴۹ دلار را از سال ۲۰۲۲ مورد هدف قرار خواهد داد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا