متوسط تحلیل تکنیکال

۳ نکته در مورد قرارداد‌های آتی بیت کوین و جلوگیری از نقد شدن پوزیشن!

اکثر تریدر‌های بیت کوین (bitcoin) از درک نحوه مدیریت ریسک توسط یک صرافی اوراق مشتقه عاجزند. همه می‌دانیم که در این فضا، برنده‌ها سود خود را از بازنده‌ها می‌گیرند؛ اما موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. صندوق‌های بیمه اساسا برای محافظت از پوزیشن‌های خرید و فروش مشتریان در خلال دوره‌های نوسان شدید ایجاد شده‌اند. با این وجود، بعضی صرافی‌های ارز دیجیتال مانند BitMEX نسبتا اندوختن وجوه بیمه را در ادوار گذشته به نمایش گذاشته‌اند، هر چند که نوسانات ساعتی برجسته‌ای مانند ۱۰ درصد و غیره را نیز تجربه کرده‌اند.

صندوق بیمه بیتمکس در ۱۲ مارس، تقریبا بعد از آن که یک میلیارد دلار از پوزیشن‌های خرید نقد شدند، بدون آسیب باقی ماند. هر زمان که پوزیشنی به خاطر مارجین ناکافی نقد می‌شود، وظیفه صرافی اوراق مشتقه است که به مدیریت ریسک بپردازد و چندین روش برای انجام این کار وجود دارد. بیشتر یک صرافی اوراق مشتقه از صندوق بیمه برای مدیریت چنین وضعیت‌هایی استفاده می‌کند.

این صندوق‌های بیمه از نقد شدن‌هایی که بهتر از قیمت ورشکستگی انجام می‌شوند، سود می‌برند و این انگیزه‌ای بحث برانگیز را برای مدیریت فعالانه‌تر چنین سفارش‌هایی ایجاد می‌کند. به راحتی می‌توان از ایجاد چنین وضعیتی با گذاشتن حد ضرر در سفارش‌های خود جلوگیری کرد، البته بسیاری از تریدر‌ها چنین کاری نمی‌کنند.

در ادامه نگاهی سریع می‌اندازیم به این که چگونه بیتمکس توانست در خلال نقد شدن‌های عظیم اخیر مقدار ۳۳۰ میلیون دلار جمع‌آوری کند و همچنین نحوه اجتناب از قربانی شدن در چنین تله‌هایی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد. بازار بیت کوین و ارز دیجیتال شگرد‌های زیادی دارد که باید یاد گرفت.

موتور‌هایی برای دفاع از صرافی‌های اوراق مشتقه بیت کوین طراحی شده‌اند

بیت کوین صرافی اوراق مشتقه ترید حجم معامله قراردادهای آتی لوریج مارجین

واقعیت این است که پوزیشن‌های دارای لوریج بالا در بازار‌های پرنوسان نقد خواهند شد و صاحبان این پوزیشن‌ها ورشکسته می‌شوند. هر پوزیشنی که دارای لوریج ۲۰ و یا بالا‌تر باشد، بعد از یک حرکت ۴.۸ درصدی ضرورتا نقد خواهد شد.

تنها روشی که یک موتور نقد شدن می‌تواند پوزیشن ورشکسته یک مشتری را ببندد، با اجرای سفارش معکوس در بازار برای همان ابزار است. یک لیکوئید (نقد شدن) ۱۰ میلیون دلاری در پوزیشن فروش به این معنی است که یک صرافی اوراق مشتقه بیت کوین باید آن مقدار را در دفتر سفارش خود بفروشد؛ هر ضرری که بیشتر از مارجین مشتری روی دهد، صرافی را با کمبود بودجه مواجه خواهد کرد.

این باعث می‌شود که یک صرافی اوراق مشتقه بیت کوین بتواند یا مقداری از سود را از مشتریانی که از این خطا سود کرده‌اند، باز بگیرد و یا ریسک کند و منتظر باشد که بازار از نوسان شدید رهایی یابد.

بعضی از صرافی‌ها صندوق بیمه خود را طوری طراحی کرده‌اند که واسطه‌ای برای چنین موانع مالی داشته باشند و سود ناشی از نقد شدن‌های انجام شده در قیمتی بهتر از قیمت ورشکستگی مشتری را جمع‌آوری کند. البته هر صرافی اوراق مشتقه بیت کوین دقیقا به این شیوه عمل نمی‌کند.

چگونه از نقد شدن پوزیشن خود جلوگیری کنیم؟

بیت کوین صرافی اوراق مشتقه ترید حجم معامله قراردادهای آتی لوریج مارجین

مهم‌ترین کار این است که تریدر‌ها نباید هرگز اجازه دهند که موتور‌های نقد شدن به صورت خودکار فعال شوند. تنها روش برای انجام این کار این است که به صورت دستی حد ضرر وارد کنیم. بسیاری اوقات یک صرافی اوراق مشتقه بیت کوین ، یک قیمت نقد شدن تخمینی برای هر پوزیشن اجرا می‌کند؛ بنابراین گذاشتن حد ضرر، چیز مشکلی برای انجام دادن نیست.

در مثال بالا، قیمت نقد شدن برای این موقعیت خرید در ۴۳۲۷ دلار قرار دارد. یک تریدر برای این که از نقد شدن پوزیشن خود جلوگیری کند، باید حد ضرر را بالاتر از این قیمت قرار دهد. همچنین بهترین کار این است که حجم پوزیشن را به صورت تدریجی کاهش دهیم تا از وضعیت‌های بسیار پرنوسان و خطر اجتناب کنیم.

قاعده‌ای طلایی برای قرار دادن این سطح حد ضرر موجود نیست؛ اما معمولا دامنه ۵۰ تا ۳۰۰ دلار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سفارش حد ضرر برای یک پوزیشن خرید، سفارش فروش است و این در حالی است که در پوزیشن فروش، باید یک سفارش خرید را برای کاهش موقعیت ایجاد کرد.

در مورد حد ضرر، تریدر باید از مکانیزمی استفاده کند که اندازه حجم سفارش را به طور سخت‌گیرانه‌ای کاهش دهد؛ به این ترتیب، اطمینان حاصل می‌شود که به اشتباه پوزیشن اضافی ایجاد نخواهد شد و تنها به چنین سفارشی اجازه داده می‌شود که از آسیب‌پذیری شما بکاهد.

یکی از تنظیمات اغلب فراموش شده، ضامن یا trigger است. سه گزینه در این میان وجود دارد. گزینه اول قیمت آخر است که بر اساس سطح قرارداد آتی تعیین می‌شود. گزینه دوم قیمت شاخص است که از قیمت میانگین صرافی‌های مرجع خرید و فروش لحظه‌ای (Spot) محاسبه می‌شود و گزینه سوم نیز قیمت مارک (mark) است که متشکل از قیمت شاخص به اضافه نرخ سود است.

باید از قیمت آخر اجتناب کرد؛ زیرا قیمت قرارداد‌های آتی بیت کوین ممکن است متفاوت از قیمت آن دارایی زیربنایی باشد که در اینجا بیت کوین است.

ترید ایمن با مدیریت حجم معامله

استفاده از لوریج بالا در هنگام ترید قرارداد‌های آتی، سرمایه شما را در معرض ریسک غیرضروری قرار می‌دهد و ممکن است یک صرافی اوراق مشتقه سیاست نقد کردن بسیار خصمانه‌ای داشته باشد و این به ضرر شما تمام شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین وضعیتی، باید فعالانه به مدیریت پوزیشن و قرار دادن حد ضرر پرداخت.

البته هر صرافی اوراق مشتقه بیت کوین و ارز دیجیتال، نقد شدن را به این شیوه مدیریت نمی‌کند؛ بنابراین لازم است که فرآیند و دستور کار آن صرافی را کامل درک کنیم.

وجود صندوق بیمه ضرورتا به معنی امنیت بیشتر برای مشتریان یک صرافی اوراق مشتقه نیست. امنیت در واقع به نحوه مدیریت ریسک در وضعیت‌های دشوار و پرنوسان بستگی دارد. این گونه وضعیت‌ها در جهان بیت کوین و ارز دیجیتال بسیار اتفاق می‌افتند. فراموش نکنید که تجارب خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphbitmex

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا