تحلیل تکنیکالتحلیل آنچین

بلاتکلیفی قیمت بیت کوین؛ ۴ نکته مهم که معامله‌گران در هفته آینده باید به آن توجه کنند

بیت کوین در حالی وارد هفته جدید می‌شود که روند آتی این ارز دیجیتال در روزهای آینده با ابهام مواجه شده است. در حال حاضر، بازپس‌گیری سطح ۲۶،۰۰۰ دلار به سوال بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تبدیل شده است و بسیاری انتظار ریزش بیشتری را برای قیمت بیت کوین دارند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، در حالی هفته جدید معاملاتی آغاز می‌شود که اکثر هیجانات ناشی از اتفاقات هفته گذشته از جمله پیروزی گری اسکیل در دادگاه علیه کمیسیون بورس (SEC) از بین رفته و رکود به بازار بازگشته است. در حال حاضر، بیت کوین مانند اواخر ماه آگوست در بلاتکلیفی به سر می‌برد و هیچ روند مشخصی ندارد.

در مورد قیمت بیت کوین پیش‌بینی‌های نزولی مختلفی مطرح شده است. برخی معتقدند بیت کوین ممکن است تا ۲۵،۰۰۰ دلار سقوط کند و برخی دیگر ۲۴،۷۵۰ دلار و حتی ۲۳،۰۰۰ دلار را به عنوان اهداف قیمتی هفته‌های آتی تصور می‌کنند. در سمت دیگر، به نظر می‌رسد گاوها (خریداران) کار سختی را در بازگرداندن مومنتوم به بازار داشته باشند.

در حالی که پارامترهای مربوط به شبکه در حال تثبیت است و فعلا خبری از اتفاقات ویژه در اقتصاد کلان نیست، این سوال مطرح می‌شود که آیا روند نزولی بیت کوین در ماه سپتامبر مثل سال‌های گذشته ادامه پیدا می‌کند یا بالاخره این طلسم شکسته خواهد شد. در این مطلب، ۴ فاکتور تاثیرگذار را که در هفته آتی می‌توانند روند قیمت بیت کوین را تعیین کنند بررسی خواهیم کرد.

۱- لیکویید شدن پوزیشن‌های شورت

بیت کوین روز پایانی هفته گذشته را بدون نوسان خاصی سپری کرد و این وضعیت ممکن است تا ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) و بازگشایی بازارهای سهام آمریکا ادامه داشته باشد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

در ۲۴ ساعت اخیر، قیمت بیت کوین تنها ۲۰۰ دلار نوسان داشته که احتمالا به دلیل فعالیت گروهی از سرمایه‌گذاران رخ داده است.

همچنین به گفته اسکیو (Skew)، تحلیلگر مطرح بازار، پایین‌تر از ۲۶،۰۰۰ دلار پوزیشن‌های شورت بسیار زیادی وجود داشته که با نوسان قیمت لیکویید شده‌اند.

توییت اسکیو
منبع: توییتر

اسکیو در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) نوشت:

تمام آنچه لازم بود کسی بداند این بود که استاپ لاس سفارش سرمایه‌گذاران در کجا قرار دارد و سپس با خرید چند میلیون دلار بیت کوین در بازار اسپات با قیمت لحظه‌ای مارکت باعث شود تعدادی از پوزیشن‌های شورت لیکویید شده و سپس قیمت را دامپ کند.

علاوه بر این، در حال حاضر گمانه‌زنی‌های مختلفی در رابطه با کلوز هفتگی اخیر بیت کوین در فضای رمزارزها وجود دارد و برخی معتقدند ممکن است این کلوز هفتگی در حوالی ۲۵٬۹۷۰ دلار، با دستکاری بازار و برای ایجاد دید صعودی کاذب در بازار ثبت شده باشد.

توییت اسکیو
منبع: توییتر

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، اسکیو پیش از کلوز هفتگی از اهمیت حفظ محدوده ۲۵٬۹۰۰ دلار خبر داده بود.

کلوز هفتگی اخیر اما ممکن است زمینه را برای ریزش بیشتر قیمت بیت کوین فراهم کرده باشد. رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر معروف بازار پیش از پایان هفته در توییتی نوشت بیت کوین در شرف تشکیل الگوی سقف دو قلو است و در صورتی که کندل هفتگی زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار بسته شود، این الگو تایید خواهد شد که با کلوز اخیر احتمالا این اتفاق رخ داده است. چنین چیزی ممکن است نگرانی بیشتری در رابطه با روند طولانی‌مدت بیت کوین ایجاد کند.

الگوی سقف دوقلو در نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: توییتر Rekt Capital
الگوی سقف دوقلو در نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: توییتر Rekt Capital

به گفته رکت کپیتال، سقف این الگو در ناحیه ۳۱٬۰۰۰ دلار قرار دارد و می‌تواند در ادامه قیمت بیت کوین را کاهش دهد.

۲- تمام نگاه‌ها به فدرال رزرو است

در هفته پیش رو داده‌های اقتصادی چندان مهمی منتشر نخواهد شد و بالاخره معامله‌گران دارایی‌های پرریسک می‌توانند نفس راحتی بشکند. با این حال، به جای داده‌های اقتصادی، این بار خود فدرال رزرو در کانون توجهات قرار دارد.

پیش از جلسه آتی کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور)‌ و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت نرخ بهره، این هفته برخی از مقامات فدرال رزرو از جمله رافائل بوستیک (Raphael Bostic) رییس فدرال رزرو آتلانتا و جان ویلیامز (John Williams) رییس فدرال رزرو نیویورک در رابطه با وضعیت اقتصادی آمریکا صحبت خواهند کرد.

حساب توییتری کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در توییتی در این رابطه نوشت:

هفته کوتاهی است اما همه‌ توجه‌ها به فدرال رزرو است.

به گفته تحلیلگران کوبیسی لتر، هنوز سیاست‌های فدرال رزرو در آستانه تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره مشخص نیست.

بیت کوین در ماه‌های اخیر حساسیت چندانی به صحبت‌های مقامات فدرال رزرو از جمله جروم پاول نشان نداده است. با این حال، صحبت‌های این هفته روسای فدرال رزرو در رابطه با ادامه نبرد این سازمان علیه تورم ممکن است قیمت‌ها را دست‌خوش تغییر کند.

در زمان نگارش این مطلب، فعالان بازارهای مالی ۹۳٪ احتمال می‌دهند نرخ بهره در ماه سپتامبر ثابت بماند.

پیش‌بینی در رابطه با نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر - منبع: CME Group
پیش‌بینی در رابطه با نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر – منبع: CME Group

۳- احتمال کاهش سختی شبکه بیت کوین

در حالی که دو هفته از رکوردشکنی سختی استخراج بیت کوین می‌گذرد، انتظار می‌رود این پارامتر فردا پس از تنظیم خودکار نزدیک به ۲.۴٪ کاهش یابد.

این کاهش سختی از نظر استانداردهای تاریخی شبکه بیت کوین اتفاق غیرعادی نیست، به خصوص پس از افزایش ۶.۵٪ در اواسط ماه آگوست که برخلاف روند قیمت رخ داد.

نمای کلی از پارامترهای مربوط به شبکه بیت کوین - منبع: BTC.com
نمای کلی از پارامترهای مربوط به شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

جیمز استرتن (James Straten)، تحلیلگر داده در شرکت کریپتواسلیت معتقد است ریزش اخیر قیمت بیت کوین به کاهش ذخایر بیت کوین ماینرها منجر شده است. وی در توییتی در این رابطه نوشت:

این ریزش با کاهش ۴۰۰۰ واحدی ذخایر بیت کوین ماینرها همراه شده که عمدتا به دلیل استخر استخراج F2Pool که ذخایر خود را به نصف کاهش داده صورت گرفته است.

به گفته استرتن، اگر قیمت بیت کوین کاهش بیشتری را تجربه کند، ممکن است ضربه بیشتری به ماینرها وارد کرده و فشار فروش آنها را افزایش دهد:

اگر بیت کوین سقوط دیگری را تجربه کند، احتمالا شاهد کاپیتولاسیون دیگری برای ماینرها خواهیم بود.

آی‌تی تک (IT Tech)، یکی از تحلیلگران پلتفرم کریپتوکوانت نیز در توییتی به ارتباط بین کاهش‌های «جزئی» قیمت‌ بیت کوین و انتقال ذخایر ماینرها به صرافی‌های ارز دیجیتال اشاره کرد و گفت:

این اتفاق البته باعث افزایش فشار فروش شد و در نهایت آنها [ماینرها] را به فروش در بازار سوق داد.

به عقیده آی‌تی تک، حجم فروش اخیر متوسط است اما در بدترین زمان در حال رخ دادن است.

۴- رکوردشکنی هولدرهای بلندمدت بیت کوین

همزمان با روند اخیر، موجودی بیت کوین هولدرهای بلندمدت همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

بر اساس آخرین داده‌های شرکت تحلیلی گلسنود، برخی از پارامترهای مربوط به هولدرهای بلندمدت و موجودی در اختیار آنها رکوردهای جدیدی را ثبت کرده‌اند.

در حال حاضر، میزان بیت کوین‌های استخراج شده که برای مدت سه سال یا بیشتر منتقل نشده‌اند به ۴۰.۵۳۸٪ رسیده است که رکورد جدیدی به شمار می‌رود. میزان کوین‌هایی که حداقل برای ۵ سال در کیف پول‌ها بی‌حرکت مانده‌اند نیز به رکورد ۲۹.۶۳۷٪ رسیده است.

نمودار عرضه بیت کوینی که حداقل ۵ سال است منتقل نشده‌اند - منبع: Glassnode
نمودار عرضه بیت کوینی که حداقل ۵ سال است منتقل نشده‌اند – منبع: Glassnode

هولد بلند مدت بیت کوین به نفع این ارز دیجیتال است. در حقیقت با این اتفاق، در آینده سرمایه‌گذاران صرفا برای بخش کوچکی از عرضه کوتاه‌مدت رقابت خواهند کرد و این می‌تواند بهای بیت کوین را به مرور افزایش دهد.

به گفته استرتن، بخش زیادی از هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین، کوین‌های خود را در ضرر به فروش رسانده و از بازار خارج شده‌اند. اتفاقی که به نفع بازار است.

وی در این رابطه نوشت:

یک بار دیگر، هولدرهای کوتاه‌مدت وارد فاز کاپیتولاسیون شدند و تقریبا ۲۰،۰۰۰ واحد بیت کوین را با ضرر به صرافی‌ها منتقل کردند. این چهارمین انتقال بزرگ در سال جاری است و همچنان به واگرایی بین موجودی هولدرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت کمک می‌کند.

بر اساس نمودار بالا، بخش زیادی از کوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها توسط هولدرهای کوتاه‌مدت با ضرر انجام شده است.

میزان بیت کوین منتقل شده در ضرر به صرافی‌ها توسط هولدرهای کوتاه‌مدت - منبع: توییتر James Straten
میزان بیت کوین منتقل شده با ضرر به صرافی‌ها توسط هولدرهای کوتاه‌مدت – منبع: توییتر James Straten

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا