مبتدی مقالات عمومی

۴ مورد از بدترین پیش بینی های قیمت بیت کوین!

بدترین پیش بینی های قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰، ثابت می‌کند که پیش‌بینی قیمت بزرگ‌ترین رمز ارز به سختیِ حدس زدن شماره‌های برنده بخت آزمایی است. تحلیلگران و افراد حرفه‌ای عرصه ارزهای دیجیتال شیفته پیش بینی قیمت بیت کوین هستند؛ بدون آن که نوسانات این دارایی را در نظر بگیرند. در سال ۲۰۱۷، بعضی از افراد قیمت ۳۵,۰۰۰ الی ۵۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین را پیش‌بینی کردند و حتی بعضی از افراد مانند جان مکافی، پا را فراتر گذاشته و گفتند که این ارز دیجیتال به قیمت یک میلیون دلار خواهد رسید! اگرچه بعضی از این پیش‌بینی‌ها بر اساس عوامل فاندامنتال بیتکوین بودند، اما سایر پیش‌بینی‌ها کاملا بی اساس و بی‌منطق بودند. به غیر از چند تحلیلگر معدود، پیش بینی سایر افراد کاملا به دور از واقعیت بودند و باعث به وجود آمدن شوخی‌های اینترنتی و میم‌ها (Meme) شدند. در این مقاله، به بررسی بعضی از پیش‌بینی‌های عجیب در خصوص قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

پیش بینی قیمت بیت کوین باعث جلب توجه می‌شود

حدس قیمت ارزهای دیجیتال در جامعه کریپتو بسیار رایج شده است؛ به طوری که بسیاری از تحلیلگران حتی ارزیابی عملکرد و کارایی این پیش‌بینی‌ها را در نظر نمی‌گیرند. دنبال کردن حجم بی‌شماری از پیش‌بینی‌های ارائه شده در وبلاگ‌ها، پادکست‌ها، توییتر و یوتیوب تقریبا غیرممکن است. دشواری ‌و میزان انرژی مورد نیاز برای دنبال کردن و تایید صحت این پیش‌بینی‌های تصادفی بسیار زیاد است.

مساله جایی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم بعضی از این پیش‌بینی‌ها از جانب مخالفان سرسخت بیت کوین نظیر پیتر شیف (Peter Schiff) طرفدار طلا و نوریل روبینی (Nouriel Roubini) استاد دانشکده تجارت دانشگاه نیویورک بیان شده‌اند. در نتیجه، در بعضی از موارد، اعتبار شخصی نسبت به مدل‌های تحلیلی کارآمد، از اهمیت کمتری برخوردارند.

یک ماه پس از سقوط بازار در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ که باعث ریزش ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین به ۳۷۵۰ دلار شد، PlanB خالق مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow)، بیان کرده بود که بیت کوین به قیمت کمتر از ۸۲۰۰ دلار بر نمی‌گردد. در آن زمان، هیچکس انتظار نداشت شاخص کالاهای داو جونز با چشمگیرترین کاهش خود پس از سال ۱۹۸۷ و کاهش ارزش قراردادهای آتی نفت تگزاس به منفی ۴۰ دلار مواجه شود.

علیرغم ادعای عجیب PlanB، پیش‌بینی او جزو بدترین پیش‌بینی‌های سال ۲۰۲۰ قرار نمی‌گیرد؛ زیرا تقریبا هیچکس انتظار شیوع جهانی ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازار را نداشت. به علاوه، پیتر برانت (Peter Brandt) تحلیلگر معروف نیز چنین اشتباهی را مرتکب شد و در ماه ژانویه بیان کرده بود که قیمت بیت کوین هرگز به کمتر از ۶۰۰۰ دلار بر نمی‌گردد. در ادامه به بدترین پیش بینی‌های قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

پیش‌بینی قیمت ۲۴,۰۰۰ دلاری توسط مدل کوانتوم CryptoWhale در اواسط سال ۲۰۲۲

در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۲۰، یکی از تحلیلگران معروف ارزهای دیجیتال در توییتر به اسم CryptoWhale مدل کوانتوم (Quantum) را معرفی کرد که به پیش‌بینی‌ قیمت بیت کوین می‌پردازد. طبق گفته CryptoWhale، این مدل به صورت کارآمدی به پیش‌بینی‌ نوسانات مهم قیمت از سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

پیش‌بینی قیمت ۲۴,۰۰۰ دلاری توسط مدل کوانتوم

از ناکارآمدی این مدل می‌توان به پیش‌بینی‌ کف قیمت ۲۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰ و روند صعودی قیمت بیت کوین تا ۲۴,۰۰۰ دلار در اواسط سال ۲۰۲۲ اشاره کرد. در هر صورت، ذرات کوانتومی، مولکول‌ها و اتم‌هایی که قرار بود قیمت بیت کوین را دقیق پیش‌بینی کنند، به جز اشتباهات محض چیز دیگری به همراه نداشتند.

دو درس می‌توان از مدل کوانتوم گرفت:

  • داشتن تعداد زیادی فالوئر در شبکه‌های اجتماعی لزوما به معنای پیش‌بینی بهتر قیمت نیست.
  • مدل‌های پیچیده نیز همانند انسان‌ها در معرض اشتباه و خطا هستند. ارزیابی یک دارایی جدید در بحبوحه ناکارآمدی سیاست تسهیل پولی بانک مرکزی اصلا آسان نیست.

پیش‌بینی روند نزولی ۹ ماهه پس از پنج‌شنبه سیاه توسط راس اولبریکت

در ماه آوریل بود که راس اولبریکت (Ross Ulbricht) موسس بازار سیلک رود (Silk Road) در دارک وب، بیان کرد که نوسان بیت کوین، به ویژه سقوط قیمت در تاریخ ۱۲ مارس، به احتمال زیاد منجر به بازار نزولی می‌شود که تا ۳ الی ۹ ماه بعد ادامه خواهد یافت. در آن زمان، قیمت بیت کوین تقریبا ۷۰۰۰ دلار بود که همچنان تحت تاثیر ریزش ۵۰ درصدی قسمت قرار داشت.

پیش‌بینی روند نزولی ۹ ماهه پس از پنج‌شنبه سیاه توسط راس اولبریکت

دقیقا ۱۷ روز پس از اظهار نظر اولبریکت، قیمت بیت کوین با ۳۰ درصد افزایش به ۹۰۰۰ دلار رسید و در نتیجه، تحلیل او را کاملا رد کرد. برای آن که بدانید تحلیل اولبریکت تا چه حد اشتباه بود، باید بدانید که او گفته بود روند صعودی بیت کوین تا قیمت ۱۴,۰۰۰ دلار بسیار بعید است.

طی پیش‌بینی اولبریکت از بازار نزولی، قیمت بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۸ الی ژوئن ۲۰۱۹ با افزایش ۳۰۰ درصدی همراه بود. به علاوه، اصلاحیه قیمت مدنظر راس مطابق با عملکرد گذشته بیت کوین نبود؛ زیرا حتی در بدترین دوران بیت کوین در ماه دسامبر ۲۰۱۹ نیز، قیمت این ارز دیجیتال بیش از ۱۰۰ درصد کف قیمت سال گذشته بود.


بیشتر بخوانید: موسس سیلک رود : بیت کوین احتمالا تا ۳۲۰۰ دلار ریزش میکند!


گاوین اسمیت گفته است قیمت پایانی بیت کوین در سال ۲۰۲۰، ۷۰۰۰ دلار خواهد بود

گاوین اسمیت (Gavin Smith) مدیرعامل شرکت Panxora طی مصاحبه خود با فوربز در تاریخ ۲۷ جولای ۲۰۲۰ بیان کرد که قیمت پایانی ۷۰۰۰ دلار را برای سال جاری پیش‌بینی می‌کند. گاوین در ادامه افزود که قبل از آنکه روند صعودی واقعی رخ دهد شاهد ریزش بازار خواهیم بود.

اسمیت گفت که علیرغم پذیرش بیت کوین به دلیل محافظت از سرمایه در مقابل تورم، تاثیر شوک تقاضا بر اقتصاد می‌تواند منجر به کاهش قیمت بیشتر بیت کوین شود.

این پیش‌بینی پس از ۸۰ روز حفظ قیمت بیت کوین در حدود ۹۵۰۰ دلار بیان شد. در آن زمان، علیرغم افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی نسبت به کف قیمت اواسط ماه مارس، باز هم شک و شبهاتی درباره این موضوع وجود داشت که آیا بیت کوین می‌تواند از سطح مقاومتی ۱۰,۰۰۰ دلار عبور کند یا خیر.

پیش‌بینی قیمت ۵۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین در سال ۲۰۲۰ توسط آنتونی ترنچف

در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۰، آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev) موسس شرکت Nexo بیان کرد که بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به راحتی می‌تواند به قیمت ۵۰,۰۰۰ دلار دست یابد.

فارغ از پیش‌بینی به شدت خوش‌بینانه او، نظر ترنچف اساس و دلیل منطقی نیز نداشت. طبق گفته‌های ترنچف، بیت کوین به طلای جدید تبدیل شده بود و اسمیت به عدم همبستگی و ارتباط بیت کوین با بازارهای سنتی به عنوان یکی از دلایل بالقوه افزایش قیمت اشاره کرده بود.

جمع بندی

پیش بینی قیمت بیت کوین

همانطور که در نمودار فوق نشان داده شده است، در اکثر روزهای سال ۲۰۲۰ قیمت طلا با بازارهای سنتی در ارتباط بوده است؛ اما این نکته قابل ذکر است که این دارایی‌ها نوسانات قیمت متفاوتی داشته‌اند. در نتیجه، نوسانات در بازار بورس شدیدتر به نظر می‌رسد. با این حال، روند هر دو بازار تا ماه نوامبر بسیار مشابه بوده است.

این نوسان قیمت باعث می‌شود که مقایسه بیت کوین با طلای جدید امکان‌پذیر نباشد. این پیش‌بینی در انتهای سال ۲۰۲۰ با اختلاف زیادی اشتباه از آب درآمد و همچنین تحلیل درستی نیز از ارتباط طلا با بازارهای سنتی ارائه نشده بود.

چندی پیش که قیمت بیت کوین به بالاتر از سطح ۴۰,۰۰۰ دلار رسیده بود، مشاهده پیش‌بینی‌های عجیب و باورنکردنی از روند صعودی یا نزولی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ جالب‌تر هم خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا