متوسط مقالات

تقاضا برای دیفای به بالاترین حد خود رسیده است !

حجم بازار رمزارزها در هفته گذشته و پس از ثبت رکوردهای همه جانبه، از مرز ۲ تریلیون دلار عبور کرد. در رشد اخیر بازار رمزارزها، قطعا توکن‌های دیفای نقش اساسی داشتند.  در این مقاله با ۵ معیاری که نشان می‌دهند، تقاضا برای دیفای در بالاترین حد خود قرار دارد، آشنا می‌شویم.

دیفای در سال ۲۰۲۰ به اوج شهرت خود رسید اما سال ۲۰۲۱ نشان داده است که هنوز تقاضا برای دیفای بسیار بیشتر از آنچه تصور میشده، وجود دارد.

ارزش کل قفل شده (TVL)  در پروژه‌های دیفای

قیمت UNI و COMP

در ۲۲ فوریه، ارزش کل قفل شده برای تمام پروژه‌های دیفای در دنیای بلاکچین و رمزارزها، به رکورد ۴۳.۱۵ میلیارد دلار رسید. فقط از ابتدای شروع سال ۲۰۲۱، ارزش کل قفل شده برای پروژه‌های دیفای با حدود ۱۵ میلیارد دلار، تقریبا ۲۰۰ درصد افزایش یافت.


ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟ معیاری برای ارزیابی پروژه‌های دیفای!


نتایج تحقیقات حاکی از تقاضای بازار برای توکن‌های دیفای و تقاضا برای پروژه‌هایی مانند صندوق Yearn Finance که امکان استیکینگ را فراهم می‌کنند، است.

در واقع سه پروژه بزرگ از نظر ارزش کل قفل شده، پروژه‌های میکر (MKR)، آوه (AAVE) و کامپوند (COMP) هستند که همگی پلتفرم‌های وام دهی بوده و استیکرها در این پلتفرم‌ها کسب سود می‌کنند.

کارمزدهای گس اتریوم

گس gas جیست

افزایش کارمزدهای گس اتریوم به ازای هر تراکنش نیز دلیلی بر افزایش تراکنش‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم، است.

در ۲۳ فوریه، میانگین قیمت گس به ۳۷۳.۸ Gwei رسید که بالاترین قیمت نسبت به سپتامبر سال گذشته است. این امر باعث شد، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به بیش از ۴۰ دلار برسد.

بر همین اساس، صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم، مانند یونی سواپ و سوشی سواپ، متوجه شدند که هزینه جابه‌جایی‌ها، به ۱۰۰ دلار به ازای هر تراکنش رسیده است. در حالیکه این کارمزدهای بالا، ناامیدی بسیاری از کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز را به دنبال دارد. از طرف دیگر نشان دهنده تقاضا برای استفاده از این صرافی‌هاست؛ چراکه باعث می‌شود کاربران برای اطمینان از انجام تراکنش‌ها، کارمزدهای بسیار بیش‌تری را برای ماینرها پرداخت کنند.

افزایش تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی غیر متمرکز DEX

امروزه حداقل ۱۸ صرافی غیرمتمرکز با حجم بازار قابل توجه وجود دارند. اخیرا صرافی‌های غیرمتمرکز زیادی در پاسخ به کارمزدهای بالای گس شبکه اتریوم، پا به عرصه ظهور گذاشته و محبوبیت پیدا کرده‌اند. از جمله این صرافی‌ها می‌توان به Serum (SRM) و PancakeSwap (CAKE) اشاره کرد. و افزایش روز افزون آنها نیز یکی دیگر از نشانه‌های تقاضا برای دیفای است.

هم SRM و هم CAKE صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که مبتنی بر شبکه اتریوم نیستند. اولی از Solona (SOL) و دومی از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) استفاده می‌کند. مزیت هر دوی این پلتفرم‌ها، کارمزدهای به شدت پایین نسبت به گس شبکه اتریوم است.


آشنایی با زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و ویژگی‌های منحصر‌ به فرد آن!


تراکنش‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز به بالاترین حد رسیده‌اند

تراکنش‌ اتریوم

با توجه به داده‌های اخیر سایت Etherscan، تعداد تراکنش‌های کل صرافی‌های غیرمتمرکز اندکی کمتر از ۵۰ میلیون است.

پر حجم‌ترین دوره‌ای که برای معاملات ثبت شده، مربوط به هفته گذشته است که حجم کل معاملات به ۸۰۰،۰۰۰ دلار رسید که ۹۸.۷ درصد از این معاملات در Uniswap انجام شده است.

به طور کلی ۶۴ درصد از کل بازار صرافی‌های غیرمتمرکز را صرافی Uniswap در اختیار دارد و به ترتیب صرافی IDEX در جایگاه دوم و صرافی Delta در جایگاه سوم قرار دارد.

قیمت توکن‌های دیفای در سقف تاریخی خود قرار دارد

بهترین پروژه های دیفای

نهایتا، در حالی که بازار اندکی افت کرده است؛ این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که توکن‌های دیفای نقش به سزایی در رشد بازار ایفا کرده‌اند و همین توکن‌ها باعث شدند که در ماه گذشته بازارها به سقف تاریخی خود دست یابند.

پیشروترین پروژه دیفای آوه (AAVE) بود که از قیمت ۵۳ دلار در نوامبر سال گذشته به قیمت بیش از ۵۰۰ دلار در ماه گذشته رسید. این پلتفرم وام دهی اولین پلتفرمی بود که وام‌های فلش تضمینی را ارائه می‌داد. این پروژه بعد از پروژه میکر، بزرگ‌ترین پروژه دیفای است.

کلام آخر

بدیهی است که با توجه به نکات بالا، صنعت در حال رشد دیفای، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و  در مرحله پذیرفته شدن توسط کاربران است و می‌تواند انقلابی عظیم در دنیای کریپتوکارنسی‌ها به وجود آورد. تقاضا برای دیفای به بالاترین حد خود رسیده و هر روز درحال پیشرفت بیشتر در این زمینه قرار داریم. آیا شما نیز تا به حال از پروژه‌های دیفای استفاده کرده‌اید؟ اگر پاشخ شما مثبت است نظر خود را در مورد آن با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا