اخبار بیت کوینتحلیل آنچین

۵ شاخص آنچین نشان می‌دهند رشد قیمت بیت کوین تازه شروع شده است

به گفته ELI5 of TLDR، یکی از تحلیلگران بازار، علیرغم اینکه بازار کریپتو در سه ماه گذشته تثبیت شده، اما حداقل پنج شاخص آنچین از ۷ شاخص مهم نشان می‌دهند که روند صعود قیمت بیت کوین تازه شروع شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، از پایان ماه فوریه، مارکت کپ کل بازار ارز دیجیتال حدود ۲/۵ تریلیون دلار بوده است. ناظران بازار در مورد اینکه آیا این چرخه تمام شده یا خیر، اختلاف نظر دارند. اما ۵ شاخص آنچین بر شروع صعود اتفاق نظر دارند.

دامیننس بازار بیت کوین به بالای ۵۶٪ رسید

از لحاظ تاریخی، بازارهای گاوی کریپتو با سطح بالایی از دامیننس بیت کوین شروع می‌شوند و اکثر معامله‌گران آلت کوین‌های خود را در چرخه نزولی قبلی فروخته‌اند.

از سوی دیگر، وقتی دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد و آلت سیزن آغاز می‌شود، از مرحله بعدی چرخه صعودی خبر می‌دهد و این چرخه را یک قدم به پایان خود نزدیک‌تر می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

دامیننس بازار بیت کوین همچنان بالاست، البته کمی از ۵۶٪ کاهش یافته و به ۵۵.۹۱٪ رسیده است. از اکتبر ۲۰۲۳، سهم بازار بیت کوین بالای ۵۰٪ بوده است.

MVRV Z بیت کوین زیر ۶ است

بر اساس نمودارهای لوک اینتو بیت کوین (LookIntoBitcoin)، شاخص MVRV Z score بیت کوین که ارزش بازار یا مارکت کپ فعلی یک دارایی را با میانگین تاریخی آن مقایسه می‌کند، معمولاً در سقف چرخه‌ها در حدود عدد ۶ قرار می‌گیرد.

طبق گزارش لوک اینتو بیت کوین، در حال حاضر MVRV Z بیت کوین کمتر از نصف این مقدار است و از مارس ۲۰۲۱ از عدد ۶ تجاوز نکرده است.

MVRV-Z بیت کوین. منبع: Lookintobitcoin
MVRV-Z بیت کوین. منبع: Lookintobitcoin

شاخص پوئل به بالای سطح ۳ نرسیده است

شاخص پوئل (Puell Multiple) یکی دیگر از معیارهایی است که با سقف‌های هر چرخه همسو می‌شود. این شاخص هنوز سقفی را نشان نمی‌دهد. مقدار عددی پوئل با تقسیم ارزش روزانه بیت کوین‌های استخراج‌شده بر میانگین متحرک سالانه آن محاسبه می‌شود.

طبق گفته کوین گلس (Coinglass)، شاخص پوئل پس از هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۲۰ آوریل (ا اردیبهشت) به زیر سطح ۱ سقوط کرد. عبور پوئل از سطح ۳ معمولاً همزمان با رسیدن چرخه‌های بازار به سقف خود صورت می‌گیرد. شاخص پوئل در طول پامپ بازار در اواسط ماه مارس به سطح ۲.۴ رسید.

امواج HODL

به گفته لوک اینتو بیت کوین، نمودارهایی که مقدار بیت کوین نگهداری شده توسط گروه‌های مختلف بر اساس امواج HODL را نشان می‌دهند نیز برای این ارز دیجیتال صعودی به نظر می‌رسند.

اندیکاتور RHODL یک نمای کلان از مقدار بیت کوین نگهداری شده توسط افرادی که اخیرا خرید کرده‌اند در مقایسه با افرادی که مدتی قبل بیت کوین خریده‌اند ارائه می‌دهد.

افت این معیار در گروه‌های جوان بدان معناست که فشار فروش تمام شده و احتمالاً پتانسیل کسب سود بیشتر وجود دارد.

ELI5 در مورد این شاخص گفت:

تازه‌واردان بیت کوین کمتر به هولد کردن پایبند بوده و بیشتر از سایرین مستعد فروش از روی ترس هستند. بنابراین، به نظر می‌رسد هنوز فضا برای افزایش قیمت وجود دارد.

RHODL Waves بیت کوین. منبع: Lookintobitcoin
اندیکاتور RHODL بیت کوین. منبع: Lookintobitcoin

درآمد ماینرهای بیت کوین به ازای هر هش

پنجمین معیار آنچین صعودی، درآمد ماینرها به ازای هر هش است که اساسا نشان می‌دهد ماینرها چقدر برای اثبات کار خود درآمد کسب می‌کنند.

با گذشت زمان و با افزایش سختی شبکه، این درآمد کاهش می‌یابد. ELI5 خاطرنشان کرد طی دو سقف گذشته چرخه بازار، درآمد ماینرها به ۰.۳ دلار به ازای هر تراهش در ثانیه افزایش یافته است.

از سوی دیگر، تعدادی از شاخص‌های آنچین نیز نشان می‌دهند که بازارها ممکن است بیش از حد گرم شده باشند و حتی به اوج خود رسیده‌ باشند. برای مثال:

نسبت RHODL (HODL تحقق‌یافته) میانگین قیمت کوین‌های اخیرا خریداری شده را با میانگین قیمت کوین‌هایی که ۱ تا ۲ سال پیش خریداری شده‌اند مقایسه می‌کند. اگر خریداران جدید برای خرید بیت کوین مبلغ بسیار بیشتری نسبت به هولدرهای بلندمدت بپردازند، می‌تواند بدان معنا باشد که بازار به سقف خود نزدیک می‌شود. RHODL چنین چیزی را در ماه مارس نشان داد.

نسبت RHODL. منبع: Lookintobitcoin
نسبت RHODL. منبع: Lookintobitcoin

به نظر می‌رسد که شاخص CVDD نیز به سقف خود رسیده است. این شاخص نشان می‌دهد وقتی هولدرهای بلندمدت کوین‌های خود را به هولدرهای کوتاه‌مدت می‌فروشند، در مقایسه با سن بازار، چقدر ارزش از دست می‌رود.

ELI5 می‌گوید:

اگر تعداد زیادی از کوین‌های قدیمی به یکباره حرکت کنند، می‌تواند نشانه‌ای از رسیدن بازار به سقف خود باشد.

منبع
کوین‌تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا