اخبار بیت کوین

شمارش معکوس برای هاوینگ چهارم بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین هفته جدید را با هدف جبران ۱۵٪ ریزش اخیر خود آغاز می‌کند. پس از اصلاح شدید بازار رمزارزها در روزهای گذشته، قیمت بیت کوین دوباره افزایش یافته و به نظر می‌رسد پادشاه ارزهای دیجیتال در حال بازگشت به مدار صعودی است.

به گزارش میهن بلاکچین، در هفته پیش رو، باز هم تمرکز اصلی روی مسائل ژئوپولتیک و بحران منطقه خاورمیانه خواهد بود. تحلیلگران مختلف معتقدند می‌توان افت اخیر حاصل از این بحران را با ریزش وحشتناک بازارهای مالی در ماه مارس ۲۰۲۰، پس از شیوع ویروس کرونا مقایسه کرد.

علیرغم ریزش شدید آلت کوین‌ها در واکنش به تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، بیت کوین با موفقیت حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری خود را حفظ کرد که نشانه خوبی محسوب می‌شود. با این حال، این ریزش پوزیشن‌های لوریج‌دار زیادی را لیکویید کرد و ۳۰٪ از سود باز قراردادهای فیوچرز مربوط به بیت کوین را به یکباره ناپدید کرد.

اما این هفته فارغ از مسائل ژئوپولتیک و بحران خاورمیانه، هاوینگ بیت کوین رخ خواهد داد و تنها چند روز تا این اتفاق مهم فاصله داریم. تحلیلگران انتظار دارند با انجام شدن هاوینگ بیت کوین، بار دیگر نوسانات به بازار بازگردد. به همین خاطر احتمالا در روزهای آتی شاهد هیجانات زیادی در بازار خواهیم بود.

در این مطلب، ۵ فاکتور مهمی که می‌توانند در روزهای آتی بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را زیر ذره‌بین می‌بریم.

افزایش فعالیت خریداران پس از اصلاح قیمت تا ۶۱٬۰۰۰ دلار

به جرات می‌توان گفت آخر هفته گذشته و اتفاقات پیش آمده در منطقه خاورمیانه، برخلاف بسیاری از مواردی که پیش‌تر دیده شده بود کابوس وحشتناکی را در بازار کریپتو ایجاد کرد.

از آنجایی که بازار کریپتو تنها بازاری است که هر هفت روز هفته و هر ۲۴ ساعت روز فعالیت می‌کند، به صورت آنی به اخبار منتشر شده از تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه واکنش نشان داد و به رنگ قرمز خونین درآمد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

مشابه با تنش‌های اوکراین و روسیه در اوایل سال ۲۰۲۲، بیت کوین و آلت کوین‌ها به سرعت با فشار فروش زیادی مواجه شدند و قیمت بزرگترین ارز دیجیتال بازار تا حوالی ۶۱٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد.

ریزش در سمت آلت کوین‌ها اما شدیدتر از بیت کوین بود و برخی از آنها تا بیش از ۵۰٪ از کاهش یافتند. همین باعث شد تا دامیننس بیت کوین به بالاترین سطح خود در ۳ سال گذشته افزایش یابد.

نمودار مارکت کپ آلت کوین‌ها تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار مارکت کپ آلت کوین‌ها تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حالی که این ریزش باعث غافلگیری بخش زیادی از معامله‌گران شد، متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگر محبوب می‌گوید نشانه‌هایی از اصلاح احتمالی بازار پیش از وقوع آن وجود داشته است:

به طور کلی، بیت کوین هنوز هم در حوالی سقف تاریخی خود در حال تثبیت شدن است. آلت کوین‌ها اما مجازات شدند و ریزش زیادی را تجربه کردند. اما من فکر می‌کنم این ریزش بیشتر برای خلاص شدن بازار از شر پوزیشن‌های با اهرم زیاد و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و هیجانی رخ داده است.

توییت متیو هایلند
منبع: X

کردیبل کریپتو (Credible Crypto)، دیگر تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها نیز در توییتی به تغییرات نقدینگی در دفتر سفارشات صرافی بایننس اشاره کرد و گفت:

قیمت در بازار اسپات هنوز نسبت به سایر بازارها [بازار فیوچرز] بالاتر است و سایر فاکتورها نیز بسیار سالم به نظر می‌رسند.

نمودار نقدینگی بیت کوین - منبع: Credible Crypto
نمودار نقدینگی بیت کوین – منبع: Credible Crypto

بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین گلس (CoinGlass)، در حال حاضر بزرگترین حجم سفارشات فروش بیت کوین در حوالی ۶۸٬۵۰۰ دلار قرار دارد و انتظار می‌رود در این سطح با مقاومت فروشندگان مواجه شویم.

در همین حال، جِل (Jelle)، یکی از معامله‌گران مطرح بازار کریپتو با اشاره به کلوزهای ماهیانه بیت کوین نوشته است:

بیت کوین همچنان بالاتر از اوج‌های چرخه‌های قبلی خود معامله می‌شود. همه چیز درست خواهد شد.

بر اساس داده‌های تریدینگ ویو، کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۵٬۷۵۰ دلار بسته شد که پایین‌ترین کلوز از ابتدای ماه مارس محسوب می‌شود.

ترکیب تنش‌های خاورمیانه با سیاست‌های فدرال رزرو

مشابه با هفته‌های گذشته، این هفته نیز در تقویم اقتصاد کلان آمریکا اتفاقاتی می‌افتد که می‌تواند بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد. در این هفته، مقامات مختلف فدرال رزرو از جمله جروم پاول (Jerome Powell) سخنرانی خواهند داشت و در رابطه با وضعیت کلی اقتصاد آمریکا و نرخ بهره صحبت خواهند کرد.

اخبار اقتصاد کلان به خودی خود چیز جدیدی برای بازار نیست، با این حال، در ترکیب با رویدادهای اخیر خاورمیانه می‌تواند بازار رمزارزها را تحت تاثیر قرار دهد.

نشریه کوبیسی لتر با اشاره به آغاز معاملات در بازارهای آسیایی و وال استریت در توییتی نوشته است:

تنها چند ساعت دیگر، شاهد واکنش بازارها به تنش‌های ژئوپولتیکی آخر هفته خواهیم بود.

سخنرانی جروم پاول فردا، ۱۶ آپریل برگزار و دو روز بعد، آمار مدعیان بیکاری آمریکا منتشر خواهد شد.

در حال حاضر، تورم آمریکا هنوز از هدف ۲٪ فدرال رزرو فاصله دارد و مورد توجه بسیاری از معامله‌گران قرار گرفته است. با توجه به وضعیت تورمی آمریکا، انتظارات از کاهش نرخ بهره و آغاز سیاست‌های انبساطی کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های فدواچ گروه CME، در حال حاضر ۴۳٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در ماه جولای ۰.۲۵٪ کاهش یابد. این احتمال در ماه سپتامبر ۴۵٪‌ است.

احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر - منبع: CME Group
احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر – منبع: CME Group

تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر اقتصاد کلان در رابطه با وضعیت فعلی می‌گوید:

با توجه به حساسیت فعلی بازارها به نرخ بهره، هرگونه کاهش غیرمنتظره در داده‌های تورمی که دوباره انتظارات از کاهش نرخ بهره را به بازارها بازگرداند سیگنالی برای خرید خواهد بود.

هاوینگ بیت کوین و احتمال بازگشت نوسانات

نوسانات آخر هفته گذشته تقریبا باعث شد واپسین روزهای مانده به هاوینگ چهارم بیت کوین تحت الشعاع قرار بگیرد. تنها چهار روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده و در حال حاضر تمرکز اصلی به جای خود این رویداد، به قیمت معطوف شده است.

ماینرها در خط مقدم تغییرات پس از هاوینگ قرار دارند چراکه جریان درآمد آنها پس از این فرآیند به یکباره به نصف کاهش می‌یابد و پاداش استخراج هر بلاک از ۶.۲۵ واحد BTC به ۳.۱۲۵ واحد تغییر می‌کند.

همانطور که در مطالب گذشته‌مان پوشش دادیم، داده‌های آنچین نشان می‌دهد فشار فروش ماینرها در هفته‌های منتهی به هاوینگ به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، داده‌های شرکت گلسنود حاکی از ثابت ماندن عرضه در اختیار ماینرهای بیت کوین از پایان ماه مارس تاکنون است.

موجودی بیت کوین کیف پول ماینرها - منبع: Glassnode
موجودی بیت کوین کیف پول ماینرها – منبع: Glassnode

درآمد ماینرها (پاداش بلاک + کارمزدها) نیز در حال حاضر در سطوح سالیان گذشته خود در حال نوسان است. البته اگر کمی در نمودار زیر دقیق شویم می‌بینیم درآمد ماینرها در برهه‌هایی از چرخه فعلی مثل اواخر سال ۲۰۲۳، همزمان با رونق اوردینالزها جهش‌های چشمگیری را تجربه کرده است.

درآمد ماینرهای بیت کوین - منبع: Glassnode
درآمد ماینرهای بیت کوین – منبع: Glassnode

تایید ETFهای بیت کوین و اتریوم در هنگ کنگ

در حالی که بسیاری منتظر واکنش ETFهای اسپات آمریکایی به تنش‌های منطقه خاورمیانه و ریزش اخیر هستند، کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ با راه‌اندازی تعدادی از ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم موافقت کرد؛ اتفاقی که با توجه به مشارکت احتمالی سرمایه‌گذاران چینی، هیجان زیادی در بازار بوجود آورده است.

ویل پاندا (WhalePanda)، تحلیلگر بازار در واکنش به این اتفاق در توییتی نوشته است:

افزایش تعداد ETFها؛ چین از طریق هنگ کنگ به این محصولات دسترسی آسان‌تری خواهد داشت. این اتفاق بسیار صعودی است.

بر اساس گزارشات، شرکت‌های مختلفی از جمله چاینا است منیجمنت (China Asset Management)، هاروست گلوبال اینوستمنتس (Harvest Global Investments) و بوسرا است منیجمنت (Bosera Asset Management) قرار است این ETFهای اسپات را راه‌اندازی کنند.

در بخشی از بیانیه کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ که در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود آمده است:

شرکت چاینا است منیجمنت تاییدیه کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ را برای ارائه خدمات دارایی‌های مجازی به سرمایه‌گذاران دریافت کرده و اکنون قصد دارد محصولات ETFای که در بازار اسپات بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنند را عرضه کند.

ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در حالی در هنگ کنگ تایید می‌شوند که جریان ورودی سرمایه به ETFهای اسپات آمریکایی پس از سطوح بالای ماه مارس که با رکوردشکنی قیمت همراه شد به شدت کاهش یافته است.

علیرغم این کاهش، ETFهای اسپات بیت کوین از جمله موفق‌ترین ETFها در تاریخ بازار بورس آمریکا به شمار می‌روند. جالب است بدانید از زمان آغاز به کار این ETFها، جریان خالص سرمایه دو صندوق مربوط به شرکت‌های بلک راک و فیدلیتی همواره مثبت بوده و با ورودی پول جدید همراه بوده‌اند.

جریان سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین آمریکا - منبع: Farside
جریان سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین آمریکا – منبع: Farside

طمع همچنان بر بازار حاکم است

در حال حاضر علیرغم اصلاح اخیر قیمت بیت کوین، شاخص ترس و طمع کریپتو همچنان در محدوده «طمع» باقی مانده که سیگنال هشداردهنده‌ای است.

بر اساس آخرین داده‌ها، تنش‌های خاورمیانه و ریزش قیمت در آخر هفته نیز نتوانست ذهنیت سرمایه‌گذاران را تغییر دهد و تنها موفق شد شاخص ترس و طمع را به امتیاز ۷۲ از ۱۰۰ برساند. اگرچه این کمترین سطح در ۱۰ روز گذشته است، همچنان نشان می‌دهد طمع بر بازار حاکم است.

در زمان نگارش این مطلب، شاخص ترس و طمع بار دیگر افزایش یافته و به ۷۴ از ۱۰۰ رسیده و به محدوده «طمع بیش از حد» نزدیک شده است.

شاخص ترس و طمع کریپتو - منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع کریپتو – منبع: Alternative.me

در حال حاضر سرمایه‌گذاران پیش‌بینی‌های مختلفی در رابطه با قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ دارند. بر اساس نظرسنجی امروز ویل پاندا، حدود ۳۵٪ از شرکت‌کنندگان انتظار دارند قیمت بیت کوین تا پایان هفته جاری به ۷۰٬۰۰۰ دلار برسد. ۲۷٪ نیز معتقدند قیمت بیت کوین در واپسین روزهای مانده به هاوینگ در حوالی ۶۵٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ دلار نوسان خواهد کرد.

توییت ویل پاندا
منبع: WhalePanda/X

منبع
Cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا