تحلیل اقتصادیاخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

۵ نکته مهم که بر قیمت بیت کوین در هفته اول سال ۱۴۰۲ اثر می‌گذارند

قیمت بیت کوین با عبور از ۲۸،۰۰۰ دلار، هفته معاملاتی جدید را پرقدرت آغاز کرد. همزمان با عملکرد خوب بیت کوین، آمریکا و اروپا درگیر بحران بانکی شده‌اند و همین باعث شده تا بازار رمزارزها به رشد خود ادامه دهد.

به گزارش کوین تلگراف، پس از یک هفته پراتفاق در بازارهای مالی کلان، بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها اکنون به سطوح قیمتی رسیده‌اند که در ۹ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است. در حال حاضر، سطوح مقاومتی یکی پس از دیگری فتح و به سطوح حمایتی تبدیل می‌شوند و به نظر می‌رسد بازار خرسی سال ۲۰۲۲ در حال تبدیل شدن به خاطره‌ای دور است.

در طول هفته پیش رو، اتفاقات مهمی رخ خواهد داد که می‌تواند سرنوشت روند کنونی بازار رمزارزها را تعیین کند. قرار است جلسه بعدی فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره در روزهای آتی تشکیل شود و داده‌های جدیدی از وضعیت اقتصاد کلان منتشر خواهد شد. در نتیجه، احتمالا بازارهای مالی به نوسانات خود ادامه خواهند داد و هرگونه رویداد غیرمنتظره دیگری در سیستم بانکداری به این بی‌ثباتی اضافه خواهد کرد.

همزمان با این اتفاقات، اکوسیستم بیت کوین قدرتمندتر از همیشه به فعالیت ادامه می‌دهد و برخی از پارامترهای مربوط به این شبکه بلاکچینی به اوج خود رسیده است. در ادامه، ۵ فاکتور کلیدی که ممکن است در طول هفته جاری بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

۱ – افزایش یا ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره؛ مسئله این است

مهم‌ترین اتفاقی که ممکن است در طول هفته جاری، بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد، جلسه ۲۲ مارچ (۲ فروردین) فدرال رزرو در رابطه با نرخ بهره است. کمیته بازار آزاد فدرال در حال حاضر با چالش جدی در سیاست انقباض کمی خود مواجه شده که در هجده ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

بحران بانکی در حال گسترش، توانایی فدرال رزرو برای تداوم افزایش نرخ بهره را زیر سوال برده است؛ سیاستی که بسیاری از تحلیلگران معتقدند باعث ورشکستگی اخیر بانک‌ها شده است. فدرال رزرو اکنون بین یک دو راهی سخت گیر کرده است. افزایش نرخ بهره، تورم را کنترل می‌کند اما آسیب‌های مهلکی به اقتصاد می‌زند و احتمالا موج جدیدی از ورشکستگی‌ها را ایجاد خواهد کرد.

تری آف آلفا (Tree of Alpha)، تریدر مطرح در این رابطه اظهار داشت:

جلسه کمیته بازار آزاد فدرال هفته آینده یکی از جالب‌ترین جلسات اخیره چراکه هیچ کسی واقعا نمیدونه چه اتفاقی قراره بیفته.

وی افزود:

پیشامدی که بیشترین احتمال رو داره افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره‌س اما معلوم نیس اثرش رو قیمت چی باشه. نقشه کم خطرتر برای معامله، لانگ گرفتن در صورت عدم افزایش نرخ بهره و شورت گرفتن در صورت افزایش ۰.۵ درصدیه.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، اکثرا معتقدند فدرال رزرو در نهایت نرخ بهره را ۲۵ واحد پایه (۰.۲۵٪) افزایش خواهد داد. هفته پیش، بانک گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد نرخ بهره ثابت باقی خواهد ماند. در سمت مقابل اما، شرکت Nomura معتقد است نرخ بهره ممکن است کاهش یابد.

نمودار پیش بینی نرخ بهره
نمودار پیش‌بینی تغییرات نرخ بهره – منبع: CME Group

وب‌سایت The Kobeissi Letter در بخشی از پیش‌بینی خود در رابطه با روند طولانی‌مدت نرخ بهره در پستی نوشت:

این هفته، تصمیم فدرال رزرو در رابطه با نرخ بهره منتشر خواهد شد. در حال حاضر، ۶۲٪ احتمال وجود دارد که نرخ بهره، ۲۵ واحد پایه (۰.۲۵٪) افزایش یابد و این احتمال در قیمت‌گذاری‌ها اعمال شده است. با این حال، تا دسامبر (آذر) شاهد کاهش ۱۰۰ واحدی (۱ درصدی) نرخ بهره خواهیم بود.

به دنبال سیاست‌های اخیر دولت آمریکا، بسیاری از تحلیلگران منتظر واکنش سهام بانک‌ها پس از بازگشایی بازار وال استریت هستند. همانطور که گزارش دادیم، بانک یو‌بی‌اس اخیرا بانک بحران‌زده کردیت سوئیس را خریداری کرد. کردیت سوئیس، یکی از بانک‌های بزرگ اروپایی بود که به دنبال ورشکستگی بانک‌های آمریکایی با بحران مواجه شد. The Kobeissi Letter در این رابطه نوشت:

بانک کردیت سوئیس یک ماه پیش بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشت اما در ازای چند پنی فروخته شد. دولت اعلام کرد این بانک با خطر جدی ورشکستگی مواجه است. رای‌گیری سهام‌داران دور زده شد. قانون‌گذاران می‌دانستند که با ورشکستگی تنها چند ساعت فاصله دارند. این معامله از روی ناامیدی انجام شد.

۲ – قیمت بیت کوین به سطح ۳۰٬۰۰۰ دلار چشم دوخته است

همزمان با شکسته شدن مقاومت ۲۸٬۰۰۰ دلاری، حال و هوای بیت کوین و سایر بازار رمزارزها با آغاز هفته معاملاتی جدید بسیار بهبود یافته است. قیمت بیت کوین در حال حاضر در حوالی ۲۸٬۱۹۷ دلار معامله می‌شود که بالاترین سطح در طول ۹ ماه اخیر است. علاوه بر این، گاوها در طول روند تثبیتی یک هفته اخیر موفق به شکست خرس‌ها شدند و قیمت را به سطوحی که تقریبا در یک سال گذشته مشاهده نشده بود بازگرداندند.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

در حال حاضر، هدف ۳۰٬۰۰۰ دلاری مهم‌ترین سطح پیش‌روی بیت کوین است و با نقدینگی تاریخی قابل توجهی احاطه شده است. در همین حال، تحلیلگران معتقدند برای تداوم روند صعودی، میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای حتما باید حفظ شود.

توییت بیت کوین
منبع توییتر

کریپتو تونی، معامله‌گر مطرح معتقد است محدوده ۲۷٬۷۰۰ دلاری به عنوان حمایت روند صعودی فعلی به سمت ۳۰٬۰۰۰ دلار باید حفظ شود. وی در این رابطه گفت:

فتح ۲۷٬۰۰۰ دلار ثابت کرد که ما در محدوده بین ۲۷٬۰۰۰ تا ۳۱٬۰۰۰ دلار هستیم. گاوها باید حمایت ۲۷٬۷۰۰ دلاری رو نگه دارن تا بتونن به ۳۰٬۰۰۰ دلار حمله کنن … قطعا هفته جالبی خواهد بود. استاپ لاس‌ (حد ضرر) رو روی ۲۵٬۵۰۰ دلار میذارم.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Crypto Tony/ Twitter

در همین حال، معامله‌گر دیگری به نام کریپتو چیس (Crypto Chase) خاطرنشان کرد محدوده ۲۸٬۵۰۰ دلاری احتمالا موقعیت خوبی برای ورود به پوزیشن شورت خواهد بود. با این حال، وی احتمال داد فشار فروش در صورت صعود به بالای ۳۳٬۰۰۰ دلار تشدید شود.

وی افزود:

توجه داشته باشید که من ایده پوزیشن شورت در ۲۸٬۵۰۰ دلار رو رها نمی‌کنم. هنوز هم ممکنه فرصت خوبی در حوالی جلسه چهارشنبه کمیته بازار آزاد فدرال وجود داشته باشه. با این حال، در حال حاضر نمیتونم یک سقف محلی مشخص کنم.

کریپتو چیس ادامه داد:

من فکر می‌کنم ممکنه قیمت در اون محدوده پس زده بشه. با این حال، افرادی که پوزیشن شورت دارن و منتظرن محدوده ۲۸٬۵۰۰ دلاری تا ۱۲٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کنه ممکنه در نهایت با نقدینگی موجود حول و حوش ۳۳٬۰۰۰ دلار غافلگیر بشن.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Crypto Chase/ Twitter

۳ – تحلیلگران از پایان بازار خرسی خبر می‌دهند

به عقیده تحلیلگرانی که روند طولانی‌مدت بیت کوین را بررسی می‌کنند، بازار نزولی بیت کوین که از زمان ثبت اوج تاریخی خود و آغاز سیاست انقباضی فدرال رزرو در اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز شد، اکنون به پایان رسیده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی
نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی – منبع: TradingView

همانطور که گزارش دادیم، با بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین بالاتر از ۲۸،۰۰۰ دلار، بیت کوین بالاترین سطح از اوایل ژوئن سال گذشته را به ثبت رساند. اسکات ملکر، تحلیلگر مطرح که به «The Wolf of All Streets» نیز معروف است معتقد است عملکرد اخیر بیت کوین پیامدهای روشنی دارد.

وی با توجه به نمودار هفتگی بیت کوین در توییتی نوشت:

بازار نزولی رسما به پایان رسیده … بیت کوین اولین سقف بالاتر (Higher High) خود رو از زمان اوج تاریخی به ثبت رسوند. این روند صعودی جدید رو تایید می‌کنه. قیمت همچنان میتونه کاهش پیدا کنه اما این یک روند جدیده نه ادامه بازار نزولی قبلی. به همه تبریک میگم.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی – منبع: Scott Melker/ Twitter

ملکر در تایید اظهارات خود، به آگوست سال ۲۰۱۹ اشاره کرد که بیت کوین پس از عبور از بازار نزولی پیشین خود، از ۱۳،۰۰۰ دلار فراتر رفت.

تحلیلگر دیگری به نام رکت کپیتال از شکسته شدن روند نزولی کلان بیت کوین خبر داده است. به عقیده وی، در بازه‌های زمانی سه ماهه بیت کوین در حال ایجاد روندی صعودی است؛ روندی که پیش از این باعث جهش قابل توجه قیمت شده است.

توییت رکت کپیتال
منبع: توییتر

۴ – افزایش سختی استخراج و هش ریت

همزمان با افزایش قیمت، سختی استخراج و هش ریت بلاکچین بیت کوین در طول ماه اخیر روندی صعودی را تجربه کرده‌اند. آخرین تخمین‌های BTC.com و MiningPoolStats نشان می‌دهد سختی استخراج احتمالا در روزهای آینده، رشدی ۳.۲۶ درصدی را تجربه کرده و به ۴۵ تریلیون واحد خواهد رسید.

نمایی از پارامترهای کلی شبکه بیت کوین
نمایی از پارامترهای کلی شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

هش ریت نیز در تاریخ ۱۳ مارس (۲۲ اسفند) به اوج جدیدی رسید و پس از ریزش جزئی، حالا دوباره در روند افزایشی قرار گرفته است. این نشان می‌دهد همزمان با افزایش قیمت، ماینرها بار دیگر در حال بازگشت به شبکه بیت کوین هستند.

همزمان با افزایش پارامترهای مربوط به شبکه بیت کوین، یک واگرایی در میان ماینرها در حال رخ دادن است. پلتفرم تحلیلی گلسنود اخیرا در گزارشی اعلام کرده است موجودی بیت کوین ماینرها در بازه زمانی ۳۰ روزه همچنان رو به کاهش است.

نمودار موجودی ماینرهای بیت کوین
نمودار موجودی ماینرهای بیت کوین – منبع: Glassnode

۵ – شاخص ترس و طمع در بالاترین سطح خود از زمان اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری قرار دارد

علیرغم پیش‌بینی تحلیلگران، ممکن است هنوز هم دلیلی برای ترس از روند کنونی بیت کوین وجود داشته باشد. در حال حاضر، اکثر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران معتقدند روزهای خوب بازار ادامه خواهد یافت.

شاخص ترس و طمع که احساسات بازار را ارزیابی می‌کند نیز به عدد ۶۶ رسیده که بالاترین سطح طمع از نوامبر سال ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) را نشان می‌دهد.

شاخص ترس و طمع بیت کوین – منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع بیت کوین – منبع: Alternative.me

نظرسنجی اخیر پلتفرم تحلیلی سنتیمنت با مشارکت بیش از ۱۵٬۰۰۰ نفر نشان می‌دهد اکثر سرمایه‌گذاران معتقدند بیت کوین مقاومت ۳۰٬۰۰۰ دلاری را فتح خواهد کرد.

نظرسنجی سنتیمنت
منبع: توییتر

سنتیمنت در این رابطه نوشت:

دیدگاه صعودی اکثر افراد برای دو ارز بزرگ بازار بیشتر از دیدگاه نزولی آنهاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا