تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

شرایط پیچیده قیمت بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری به آن توجه کرد

بیت کوین در حالی که محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلاری به یک مقاومت در سر راه آن تبدیل شده است هفته آخر ماه جولای را آغاز می‌کند. علیرغم روند خنثی در روزهای اخیر، تریدرها انتظار دارند اتفاقات مهم این هفته بالاخره سرنوشت بیت کوین را مشخص کند.

به نقل از کوین تلگراف، تریدرها با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله جلسه آتی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره و انتشار آمار کلان اقتصادی هفته پرنوسانی را پیش‌بینی می‌کنند. برخی امیدوارند قیمت بیت کوین با این اتفاقات از محدوده معاملاتی راکد یک ماهه خود خارج شود. با این حال، با توجه به وضعیت کنونی بازار نمی‌توان هدف قیمتی بیت کوین را مشخص کرد.

وضعیت حال و حاضر بیت کوین به اضطراب و نگرانی تریدرها دامن زده و بسیاری پیش‌بینی می‌کنند قیمت در نهایت به ۲۵٬۰۰۰ دلار یا حتی پایین‌تر سقوط کند. در این مطلب، ۵ فاکتور تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین در هفته جاری را زیر ذره‌بین می‌بریم.

۱- محدوده کلی معاملات بیت کوین همچنان بدون تغییر باقی مانده است

نوسانات در پایان هفته معاملاتی به بازار بیت کوین بازگشت. در ابتدا، حمایت ۳۰٬۰۰۰ دلاری از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کرد اما در ادامه، این حمایت شکسته شد و کندل هفتگی در نزدیکی این محدوده به ثبت رسید.

در ادامه، قیمت بیت کوین باز هم کاهش یافت و به ۲۹٬۰۰۰ دلار نزدیک شد. با این حال، علیرغم ریزش قیمت و از دست رفتن حمایت ۳۰٬۰۰۰ دلاری، محدوده کلی نوسانات بیت کوین همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

مایکل فن ده پوپه (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح و مدیرعامل شرکت معاملاتی ایت (Eight) در واکنش به ریزش قیمت اخیر بیت کوین، در توییتی از اهمیت محدوده ۳۰٬۲۰۰ تا ۳۰٬۴۰۰ دلاری صحبت کرد و خاطرنشان کرد برای صعود بیشتر، لازم است این محدوده مقاومتی شکسته شود. در ادامه، فن ده پوپه در توییت دیگری نوشت:

محدوده کلیدی که مشخص کردم شکسته نشد، بنابراین، احتمالا به روند خنثی ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه گفت:

سناریوها همچنان یکسان است. بالاتر از ۳۰٬۲۰۰ تا ۳۰٬۴۰۰ دلار پوزیشن لانگ بگیرید و زمانی که قیمت به ۲۹٬۰۰۰ دلار رسید هم می‌توان پوزیشن لانگ گرفت.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: مایکل ون دی پوپ
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: توییتر Michaël van de Poppe

تحلیلگر دیگری با نام دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) خاطرنشان کرد افزایش قیمت تا ۳۰٬۳۰۰ دلار، به سرعت گپ CME موجود را پر کرده و بسته است. علاوه بر این، وی از دنبال‌کنندگان خود خواست تا فریب نوسانات آخر هفته را نخورند.

بسته شدن گپ CME - منبع: دن کریپتو تریدز
بسته شدن گپ CME – منبع: توییتر Daan Crypto Trades

تحلیلگر دیگری با نام کردیبل کریپتو (Credible Crypto) معتقد است وضعیت کنونی به گونه‌ای است که احتمالا بیت کوین از هرگونه ضرر چشمگیر جلوگیری خواهد کرد. وی در توییتی در این رابطه نوشت:

قیمت در یک بازه محدود نوسان می‌کند، معاملات باز (OI) رشد می‌کند، سپس یک حرکت صعودی یا نزولی می‌بینیم که باعث نزول حجم معاملات باز می‌شود و این چرخه تکرار می‌شود. اگر این روند ادامه پیدا کند نباید نزول قیمت شدیدی داشته باشیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

۲ – جلسه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره

جلسه آتی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)‌ در تاریخ ۲۶ جولای (۴ مرداد) برای تعیین نرخ بهره مهم‌ترین اتفاقی است که این هفته رخ می‌دهد و نتیجه آن بدون شک برای چشم‌انداز اقتصاد کلان و بازار کریپتو اهمیت خواهد داشت.

در حال حاضر، برخلاف ماه گذشته و با توجه به صحبت‌های مقامات فدرال رزرو، بازارها انتظار دارند نرخ بهره ۰.۲۵٪ افزایش یابد. بر اساس داده‌های FedWatch Tool، احتمال افزایش ۰.۲۵ درصدی ۹۹.۸٪ است.

ابزار FedWatch  برای پیش‌بینی نرخ بهره - منبع: CME Group
ابزار FedWatch برای پیش‌بینی نرخ بهره – منبع: CME Group

علاوه بر نرخ بهره جدید، پس از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال قرار است آمار کلان مهمی از جمله تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) منتشر شوند.

مجله The Kobeissi Letter در توییتی در این رابطه نوشته است:

هیچ چیزی شبیه یک هفته پر اتفاق در بازارها نیست. ۲۰٪ از شرکت‌های S&P 500 گزارش درآمد خود را منتشر می‌کنند. علاوه بر این، فدرال رزرو برای نرخ بهره جلسه خواهد داشت و داده‌های تورمی منتشر خواهند شد. پس از چند هفته کم نوسان، هفته جالبی را خواهیم داشت. این هفته، هفته بسیار خوبی برای تریدر بودن است.

توییت The Kobeissi Letter
منبع: توییتر

علاوه بر این، تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر اقتصاد کلان معتقد است نقدینگی کلی بانک مرکزی جهانی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است و این اتفاق به نفع بیت کوین خواهد بود. وی در توییتی در این رابطه نوشت:

پس از کاهش شدید نقدینگی در ماه مارس، نقدینگی بانک مرکزی جهانی اینجا به کف خود رسیده است (و از این به بعد صعودی خواهد بود). از نظر تاریخی، این موضوع به نفع بیت کوین و دارایی‌های پرریسک بوده است.

نمودار مقایسه تغییرات نقدینگی بانک مرکزی جهانی با قیمت بیت کوین - منبع: توییتر Tedtalksmacro
نمودار مقایسه تغییرات نقدینگی بانک مرکزی جهانی با قیمت بیت کوین – منبع: توییتر Tedtalksmacro

۳ – تسلیم ماینرها آغاز شده است

رنج معاملاتی راکد بیت کوین بار دیگر بر فاکتورهای مربوط به بلاکچین این ارز دیجیتال نیز تاثیر گذاشته و رقابت میان ماینرها را کمتر کرده است. بر اساس آخرین داده‌های BTC.com، انتظار می‌رود سختی استخراج بیت کوین در دوره بعدی تنظیم سختی در تاریخ ۲۶ جولای حدود ۴٪ کاهش پیدا کند.

سختی استخراج شبکه بیت کوین در حال حاضر در اوج خود قرار دارد اما در سال جاری، طی چند مرحله کاهش یافته است و ریزش احتمالی این هفته ممکن است بزرگترین افت سختی در سال ۲۰۲۳ باشد.

نگاهی به فاکتورهای مهم مربوط به شبکه بیت کوین - منبع: BTC.com
نگاهی به فاکتورهای مهم مربوط به شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

هش ریت بیت کوین نیز پس از رکوردشکنی در ماه جاری، روند مشابهی را تجربه می‌کند. چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیانگذار شرکت کپریول اینوستمنتس (Capriole Investments) در واکنش به این اتفاق و با توجه به شاخص «روبان هش (Hash Ribbons)» معتقد است فاز جدیدی از «تسلیم ماینرها» در حال رخ دادن است.

آخرین باری که کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن ماینرها در بازار رخ داده بود به اواخر سال ۲۰۲۲ و پس از ورشکستگی صرافی FTX برمی‌گردد. منظور از کاپیتولاسیون، زمانی است که ماینرها به منظور پوشش هزینه‌های عملیاتی خود، مجبور به فروش بیت کوین‌های استخراج شده می‌شوند و این به فشار فروش منجر خواهد شد. علاوه بر این، در کاپیتولاسیون ماینرها تعداد بسیار زیادی از آنها از شبکه خارج شده که به کاهش هش ریت منجر می‌شود. با این حال، ادواردز معتقد است تریدرها نباید چندان نگران این اتفاق باشند.

وی در توییتی ضمن اشتراک‌گذاری نموداری از شاخص هش ریبنز گفت:

بر اساس شاخص هش ریبنز ما شاهد کاپیتولاسیون ماینرها هستیم که بیانگر کاهش سرعت رشد هش ریت بیت کوین پس از رشد ناپایدار ۵۰ درصدی در سال ۲۰۲۳ است.

وی افزود:

کاپیتولاسیون یک سیگنال برای فروش نیست اما اتفاق صعودی هم نیست و باید تا زمان از سرگیری رشد مدیریت ریسک انجام شود.

نمودار شاخص هش ریبنز - منبع: توییتر Charles Edwards
نمودار شاخص هش ریبنز – منبع: توییتر Charles Edwards

۴ – نسبت NVT به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۹ رسیده است

امروز در حالی که ۸۰۰٬۰۰۰ امین بلاک بلاکچین بیت کوین استخراج شد، نسبت ارزش شبکه به حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته یا نسبت NVT، به بالاترین سطح خود در طول چهار سال گذشته رسید.

معمولا از نسبت NVT برای تعیین اینکه آیا ارزش کل شبکه (مارکت کپ بیت کوین) با حجم معاملات هماهنگی دارد یا نه استفاده می‌شود. ویلی وو (Willy Woo)، تحلیلگر مطرح بازار و خالق این نسبت معتقد است افزایش NVT هم در بازارهای صعودی و هم در دوره‌های رشد ناپایدار قیمت رخ می‌دهد. وی در توضیح نسبت NVT نوشته است:

زمانی که نسبت NVT بالاست، بیانگر این است که ارزش شبکه، بالاتر از میزان حجم معاملات است. این زمانی که ارزش شبکه (مارکت کپ) در حال افزایش است و یا زمانی که قیمت در یک حباب ناپایدار است رخ می‌دهد.

نمودار نسبت NVT بیت کوین - منبع: Woobull
نمودار نسبت NVT بیت کوین – منبع: Woobull

چارلز ادواردز اما معتقد است علیرغم رسیدن NVT به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹، این نسبت همچنان در سطحی عادی قرار دارد. وی در این رابطه گفت:

نسبت NVT اکنون در سطوح عادی خود قرار دارد. با توجه به این سطوح نرمال، نمی‌توان چیز خاصی از این نسبت متوجه شد.

۵- سه چهارم از عرضه بیت کوین در اختیار هولدرهای بلند مدت است

علیرغم روند خنثی قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، عرضه در دسترس این رمزارزها همچنان در حال کاهش است. بر اساس داده‌های شرکت گلسنود، ۵۵٪ از عرضه بیت کوین حداقل برای ۲ سال و ۲۹٪ آن برای پنج سال یا بیشتر جابجا نشده است. گلسنود در توییتی در این رابطه نوشت:

عرضه بیت کوین در اختیار هولدرهای طولانی‌مدت به رکورد ۱۴.۵۲ میلیون واحد، معادل ۷۵٪ از عرضه در گردش رسید. این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بالغ‌تر در بازار ترجیح می‌دهند دارایی خود را هولد کنند.

نمودار زیر عرضه در اختیار هولدرهای طولانی‌مدت را نشان می‌دهد. بنابر طبقه‌بندی گلسنود، آدرس‌هایی که کوین‌های خود را برای حداقل ۱۵۵ روز یا بیشتر هولد می‌کنند، هولدر طولانی‌مدت یا LTH تلقی می‌شوند.

نمودار عرضه در اختیار هولدرهای طولانی‌مدت بیت کوین - منبع: Glassnode
نمودار عرضه در اختیار هولدرهای طولانی‌مدت بیت کوین – منبع: Glassnode

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا