متوسط تحلیل تکنیکالکریپتو پدیا

با نسبت NVT ، یکی از نسبت‌های مورد نیاز در ترید بیشتر آشنا شوید!

معامله‌گران و تحلیلگران بازار از اندیکاتورها و نسبت‌های مختلفی برای تعیین ارزش سهام، دارایی‌ها، کالاها و ارزها استفاده می‌کنند که یکی از آنها، نسبت NVT است؛ هر چند هنگامی که صحبت از بیت کوین می‌شود، شرایط کمی فرق می‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به دلیل ماهیت و این نکته که بیت کوین اولین ارز دیجیتال کاملا کاربردی جهان است، تفاوت‌هایی ایجاد می‌شود که باید مد نظر قرار داد.

برای مثال، هنگامی که افراد سهام معامله می‌کنند، از نسبت P/E یا همان نسبت قیمت به درآمد و سود هر سهم بهره می‌برند. این نسبت، قیمت فعلی هر سهم را نسبت به سود یا درآمد یک سهم محاسبه می‌کند.

هرچند در خصوص بیت کوین، استفاده از این نسبت دشوار است؛ زیرا بیت کوین سهام نیست؛ هر چند نسبت مشابهی با P/E به اسم نسبت NVT وجود دارد.

نسبت NVT بیت کوین چیست؟

نسبت NVT بیت کوین تحلیل تکنیکال اندیکاتور اسیلاتور

نسبت NVT بیت کوین، که به آن نسبت ارزش شبکه به تراکنش‌های بیت کوین نیز می‌گویند، بیشتر یا کمتر بودن ارزش قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی آن را نشان می‌دهد.

این نسبت بیانگر ارزش شبکه بیت کوین (یا همان ارزش بازار بیت کوین) و حجم تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته است؛ به همین دلیل است که بسیاری از افراد، نسبت NVT را همان نسبت P/E برای بیت کوین می‌دانند، زیرا این نسبت از ارزش موجود در شبکه به عنوان واسطه‌ای برای درآمد شرکت استفاده می‌کند.

نحوه محاسبه نسبت NVT بیت کوین

در واقع، محاسبه نسبت NVT بیت کوین بسیار آسان است. فقط کافی است ارزش بازار فعلی را تقسیم بر حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعت گذشته کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه نسبت NVT به آسانی در دسترس هستند. می‌توان ارزش بازار را از سایت‌هایی نظیر CoinGecko و حجم تراکنش را از سایت‌هایی مثل blockchain.com به دست آورد.

به خاطر داشته باشید که استفاده از اطلاعات از سایت‌های مختلف، احتمالا منجر به نسبت NVT متفاوت می‌شود؛ زیرا ممکن است اطلاعات این وب سایت‌ها با هم فرق داشته باشد.

فردی که مفهوم نسبت NVT بیت کوین را ایجاد کرد، محقق و تحلیلگر مستقل و مشهور کریپتو Willy Woo بود. او در توییت خود اظهار کرد:

بیت کوین حباب نیست. من نسبت ارزش بازار به حجم تراکنش را ارائه می‌دهم که نزدیک‎ترین مفهوم به نسبت P/E است. مقاله آن را به زودی منتشر می‌کنم.

هرچند این نکته نیز قابل ذکر است که به دلیل نوسان شدید، ارزش بازار می‌تواند به طور چشمگیری تغییر کند. حجم تراکنش شبکه نیز می‌تواند متفاوت باشد و به همین دلیل نسبت دیگری به اسم سیگنال NVT بیت کوین یا NVTS وجود دارد.

نسبت NVTS بیت کوین چیست؟

نسبت NVT بیت کوین تحلیل تکنیکال اندیکاتور

نسبت NVTS بیت کوین تقریبا مشابه با نسبت NVT است؛‌ اما دقیق‌تر و حساس‌تر. به منظور تعیین این نسبت، تنها کاری که باید انجام داد این است که ارزش بازار بیت کوین را بر حجم تراکنش ۹۰ روزه تقسیم کرد.

نسبت NVTS توسط دیمیتری کالیچکین مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال ایجاد شده است.

کالیچکین محدودیت‌های این اندیکاتور تکنیکال را تایید کرده است؛ زیرا در ایجاد این نسبت، تعداد تراکنش‌ها با تعداد آدرس‌های فعال روزانه را مد نظر قرار نداد است.

نحوه استفاده از نسبت NVT بیت کوین

نسبت NVT همانند سایر اندیکاتورها، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی ارائه دهد که می‌تواند بر فرایند تصمیم گیری شما تاثیرگذار باشد.

همانطور که بیان شد، هدف اصلی این نسبت، تعیین کمتر یا بیشتر بودن قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی خود است. این اندیکاتور می‌تواند به شما بگوید که به عنوان مثال اکنون زمان فروش است؛ زیرا قیمت دارایی بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن است و یک اصلاحیه قیمت در راه است و یا زمان خرید دارایی مورد نظر است؛ زیرا قیمت آن بیانگر ارزش واقعی دارایی نیست.

نظریه‌های مختلفی در خصوص این موضوع وجود دارد که چه زمانی NVT بیانگر وضعیت بازار است و چگونه می‌توان از آن به بهترین شکل استفاده کرد، اما در آخر تصمیم با شماست.

بعضی از تحلیلگران بیان می‌کنند هنگامی که نسبت NVT به مقدار ۹۵ یا بیشتر رسید، بیت کوین در حباب قیمت قرار دارد؛ برای آن که این نسبت زیاد باشد، ارزش بازار بیت کوین باید بسیار بیشتر از حجم تراکنش‌های آن باشد. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت دچار تورم شده است. مخالف این شرایط نیز صادق است.

منبع
cryptopotatocoingecko

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا