اخبار خارجی

۵ عامل مهمی که باید در مورد قیمت بیت کوین در نظر داشت

ترکیب قدرت دلار آمریکا و تصمیم‌گیری در خصوص سیاست پولی در اروپا، ترس جدیدی برای سرمایه‌گذاران بیت کوین رقم زده است.

بیت کوین هم‌چنان نزدیک به قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار قرار دارد و پس از آخر هفته‌ای که شامل کاهش شدید قیمت بود اکنون بدون نوسان است. آینده این کوین چگونه خواهد بود؟

با هم نگاهی به عوامل مهم تاثیرگذار بر نوسان قیمت بیت کوین خواهیم داشت.

کایزر: شاخص ارز آمریکا باید به کمتر از ۸۰ کاهش یابد

آخر هفته گذشته فرصت بسیار خوبی برای خرید بیت کوین بود زیرا قیمت آن از ۱۲,۰۵۰ دلار به ۹۹۰۰ دلار کاهش یافت. آخر هفته شاهد جهش قیمت چشمگیری نبودیم و قیمت در این سطح باقی ماند.

نکته‌ای که در روز جمعه تغییر کرد، یک عامل کلان به اسم شاخص ارز دلار آمریکا (DXY) بود که پس از رسیدن به کمترین سطح دو سال اخیر خود، شروع به افزایش کرد.

شاخص DXY، دلار را در مقابل سبدی از ارزهای شریک معاملاتی آمریکا می‌سنجد. ۲ هفته‌ گذشته، اعلام تورم از جانب فدرال رزرو، تاثیر منفی بر این شاخص داشت، اما هفته گذشته شاهد تغییر روند این شاخص بودیم.

در حال حاضر شاخص DXY بر روی ۹۲.۹۵ قرار دارد و طی آخر هفته به ۹۳.۲۵ نیز رسیده بود. مکس کایزر معتقد است که باید این شاخص کاهش یابد تا بیت کوین بتواند رشد مجددی داشته باشد. در واقع ارتباط معکوسی بین بیت کوین و شاخص DXY وجود دارد.

وی توییت کرده است: شاخص DXY باید از ۸۰ عبور کند تا شاهد افزایش قیمت چشمگیری در بیت کوین و طلا باشیم.

وی افزود ادامه یافتن برکسیت می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین طی ماه آتی بگذارد. اگر اتحادیه اروپا با درخواست انگلستان موافقت کند، یورو می‌تواند بر DXY فشار وارد کند و به نفع بیت کوین باشد.

دوران مهم برای سیاست‌های اروپا

هفته جاری شامل رویدادهای مختلفی است که می‌توانند تأثیرات چشمگیری بر بیت کوین بگذارند. علاوه بر نزدیک شدن به صحبت‌های پیرامون برکسیت، اتحادیه اروپا به سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی اروپا نیز توجه خواهد کرد.

رکود بار دیگر پس از سال ۲۰۱۶ به بانک مرکزی اروپا بازگشته است. اکنون توجهات معطوف به این موضوع خواهد بود که آیا تقلید از رویکرد آمریکا در قبال این شرایط اقتصادی برای حوزه اروپا مناسب است یا خیر.

طبق گزارش بلومبرگ در روز دوشنبه، بازیابی جهانی از سقوط ماه مارس ناشی از ویروس کرونا که در ابتدا به صورت منسجم بوده، اکنون تضعیف شده است.

شروع گپ CME در قیمت ۱۰,۶۰۰ دلار

در روز جمعه، قراردادهای آتی بیت کوین CME بر روی ۱۰,۶۱۵ دلار بسته و امروز بر روی قیمت ۱۰,۴۳۰ دلار شروع شدند.

اگر بیت کوین از الگوهای رفتاری گذشته پیروی کند، گپ ایجادشده در بازار، فرصت افزایش قیمت از سطح کنونی ۱۰,۰۰۰ دلار را فراهم می‌کند. کاهش قیمت به کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار این امید را به وجود آورده است که تنها گپی که از این قانون پیروی نمی‌کند و بر روی ۹۷۰۰ دلار قرار دارد، پر خواهد شد. مایکل ون دوپوپ معتقد است که قیمت باید از ۱۰,۰۰۰ دلار عبور کند تا چنین شرایطی امکان‌پذیر شود. وی گفته است: حفظ سطح قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار می‌تواند افزایش قیمت کوتاه‌مدت به ۱۰,۸۰۰ الی ۱۰,۹۰۰ را تضمین کند.

کاهش فاندامنتال‌ها

فاندامنتال‌های شبکه بیت کوین طی هفته جاری کاهش یافته‌اند زیرا ماینرها با کاهش قیمت مواجه شده بودند.

طبق اطلاعات BTC.com، سختی و هش‌ریت شبکه نزدیک به بالاترین سطح خود است.

تنظیم سختی بعدی در روز دوشنبه رخ خواهد داد و تخمین زده می‌شود ۱.۷ درصد کاهش یابد. سختی در حال حاضر در بالاترین سطح خود قرار دارد و رقابت در شبکه بیت کوین را تحت تاثیر قرار داده است.

از طرف دیگر هش‌ریت در اواسط ماه آگوست به بالاترین سطح خود رسید و اکنون بر روی ۱۲۲ اگزاهش در ثانیه قرار دارد.

در روز پنج‌شنبه یعنی یک روز قبل از کاهش قیمت به ۹۹۰۰ دلار، کوین تلگراف در خصوص افزایش ورودی از جانب استخرهای مهم ماینینگ گزارش داد. بیت کوین در مسیر ورود به صرافی‌ها بود، در حالی که قیمت نقدی این ارز دیجیتال بر روی ۱۱۵۰۰ دلار قرار داشت.

تغییر احساس بازار از طمع به ترس

در پی نوسان قیمت اخیر، احساس بازار بیت کوین به بیشترین سطح خود در طیف ترس طی دو ماه اخیر رسیده است. طبق آخرین اطلاعات شاخص ترس و طمع، سرمایه‌گذاران کاملا نظر خود نسبت به هفته گذشته را تغییر داده‌اند.

هرچه این شاخص بیشتر باشد، احتمال اصلاح قیمت بالاتر است. این شاخص طی ماه آگوست بر روی ۸۵ از ۱۰۰ قرار داشت که بیانگر طمع شدید بود، اما اکنون بر روی ۴۰ قرار دارد که بیانگر احساس ترس بازار است. این مقدار، کمترین سطح پس از ماه جولای است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا