اخبار بیت کوین

۶ نکته کلیدی در مورد قیمت بیت کوین در هفته جاری؛ چه اتفاقات مهمی پیش روی بازار است؟

بیت کوین در حالی هفته دوم ماه آگوست را شروع می‌کند که کندل هفته پیش، در حوالی ۲۹٬۰۰۰ دلار بسته شده است؛ محدوده‌ای که ظاهرا طلسم شده و اجازه افزایش و یا کاهش بیشتر قیمت را نمی‌دهد. در هفته پیش رو، نرخ تورم آمریکا در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه جولای منتشر خواهد شد و ممکن است بر قیمت تاثیر بگذارد. با این حال، با توجه به روند بیت کوین در این سه‌ماهه، ممکن است آنقدر هم قیمت بیت کوین را تکان ندهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، علاوه بر داده‌های اقتصاد کلان، بررسی داده‌های آنچین از انباشت نهنگ‌ها و سایر سرمایه‌گذاران بزرگ خبر می‌دهد. همچنین برخلاف روند قیمت، تعداد کیف پول‌های جدید در شبکه بیت کوین همچنان در حال افزایش است. علاوه بر این، این هفته موعد اعلام نتیجه درخواست ETF بیت کوین شرکت آرک اینوست است که نتیجه آن حائز اهمیت است. در این مطلب، ۶ فاکتور مهم و تعیین‌کننده در روند این هفته بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

احتمال ریزش قیمت بیت کوین وجود دارد

بیت کوین هفته پیش را بدون سر و صدا به پایان رساند و کندل هفتگی آن در همان محدوده نوسانات اندک روزهای اخیر بسته شد. داده‌ها نشان می‌دهد شب گذشته قیمت بیت کوین تنها ۲۰۰ دلار نوسان را تجربه کرده است و این وضعیت همچنان در زمان نگارش این مطلب پابرجاست.

معامله‌گران مطرح معتقدند روند کنونی بیت کوین ممکن است به ریزش قیمت منجر شود چراکه در حال حاضر، گاوها (خریداران) در فتح مقاومت‌های ۲۹٬۲۵۰، ۲۹٬۵۰۰ و ۳۰٬۰۰۰ دلاری و همچنین غلبه بر فشار فروش ناتوان بوده‌اند.

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها در توییتی در این مورد نوشت:

مقاومت ۲۹٬۲۵۰ دلاری همچنان بیت کوین را پس می‌زند. تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، احتمال کاهش قیمت بیشتر است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: توییتر Rekt Capital
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: توییتر Rekt Capital

کردیبل کریپتو (Credible Crypto)، تحلیلگر بازار رمزارزها نیز در رشته توییتی ضمن اشاره به سطوح حمایتی احتمالی، خاطرنشان کرد نوسانات ممکن است به دنبال آغاز هفته کاری جدید دوباره به بازار برگردد.

وی در این رابطه گفت:

انتظار دارم عملکرد کمی بهتر شود وگرنه ممکن است به کف جدیدی برسیم که مشکلی هم برای بیت کوین به وجود نمی‌آورد.

توییت کردیبل کریپتو
منبع: توییتر

مایکل فن ده پوپه (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح بازار و مدیرعامل شرکت ایت (Eight) نیز در توییتی کف جدیدی را برای قیمت بیت کوین در معاملات روز دوشنبه پیش‌بینی کرد. وی افزود:

دوشنبه نزدیک است و معمولا روزی است که قیمت بیت کوین در آن کاهش می‌یابد. در این صورت، هدف احتمالی ۲۸٬۰۰۰ دلار است و در این سطح خرید می‌کنم. در صورتی که به این هدف نرسیم و قیمت از ۲۹٬۷۰۰ دلار فراتر برود، به پوزیشن‌های لانگ خود اضافه خواهم کرد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: توییتر Michaël van de Poppe
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: توییتر Michaël van de Poppe

کاهش نوسانات قیمت بیت کوین

در حال حاضر، حجم معاملاتی بیت کوین پایین است و همین باعث شده تا نوسانات این ارز به پایین‌ترین سطح چند سال اخیر کاهش یابد.

به گفته تحلیلگری با نام اسکیو (Skew)، پایین بودن حجم معاملاتی با نگاه به تایم فریم‌های هفتگی کاملا مشخص است. علاوه بر این، وی نموداری از میزان حجم معاملات بیت کوین در چند ماه گذشته را به اشتراک گذاشته است که دلیل نوسانات کم قیمت در محدوده ۲۶٬۰۰۰ تا ۳۲٬۰۰۰ دلاری در این بازه زمانی را نشان می‌دهد.

توییت اسکیو
منبع: توییتر

علاوه بر این، چک میت (Checkmate)، تحلیلگر ارشد شرکت گلسنود در توییتی ضمن به اشتراک گذاشتن نمودار نوسانات بیت کوین، خاطرنشان کرد نوسانات تحقق یافته (Realized Volatility) این ارز به سطوح بسیار پایینی رسیده است. به گفته این تحلیلگر، چنین سطوحی آخرین بار بیش از سه سال پیش و در ماه‌های پس از سقوط ناشی از شیوع کرونا (مارس ۲۰۲۰) مشاهده شده است.

چک میت افزود:

در تایم‌فریم‌های یک ماهه تا یک ساله، این کمترین میزان نوسانات از مارس ۲۰۲۰ است. از نظر تاریخی چنین نوسانات پایینی با دوره‌های انباشت مجدد پس از بازارهای خرسی (نزولی) مطابقت دارد.

نمودار نوسانات تحقق یافته بیت کوین - منبع: توییتر Checkmate
نمودار نوسانات تحقق یافته بیت کوین – منبع: توییتر Checkmate

انباشت دوباره سرمایه‌گذاران بیت کوین

در حال حاضر نهنگ‌های بیت کوین دوباره به خرید و انباشت این ارز روی آورده‌اند و همین باعث شده تا تیتر «انباشت مجدد سرمایه‌گذاران» را در اکثر اخبار تحلیلی ببینیم. پس از هر بازار نزولی و در هر چرخه بیت کوین، نهنگ‌ها شروع به انباشت می‌کنند و تحلیلگران امیدوارند روند اخیر ادامه داشته باشد.

کریپتوکان (CryptoCon)، تحلیلگر بازار کریپتو هفته گذشته در این رابطه نوشت:

سرمایه‌گذاران خرد کوین‌های خود را در این بازار نزولی فروختند اما نهنگ‌ها از پا در نیامدند. در این چرخه باد پشت ماست که اتفاق مهمی است.

در مقایسه با بازارهای نزولی قبلی، نهنگ‌ها از فروش خودداری می‌کنند و در عین حال دوباره به خرید و انباشت روی آورده‌اند؛ اتفاقی که می‌تواند زمینه را برای افزایش قیمت در آینده تقویت کند.

اما در حال حاضر تنها نهنگ‌ها مشغول خرید نیستند، بلکه معامله‌گران نیز در حال خرید بیت کوین هستند. به گفته کول گارنر (Cole Garner)، تحلیلگر بازار، دامیننس خریداران آسیایی در معاملات روزانه بیت کوین افزایش یافته است و این سیگنال مهمی برای افزایش احتمالی قیمت در ادامه محسوب می‌شود.

وی در این رابطه گفت:

یک روند کلی و همیشگی وجود دارد که زمانی که تسلط خریداران آسیایی در بازار افزایش می‌یابد، قیمت بیت کوین و اتریوم زیاد می‌شود و زمانی که این خریداران شروع به فروش می‌کنند، معمولا در نزدیکی اوج قیمت هستیم.

نمودار دامیننس خریداران آسیایی - منبع: توییتر Cole Garner
نمودار دامیننس خریداران آسیایی – منبع: توییتر Cole Garner

در همین حال، تعداد کیف پول‌های جدید در شبکه بیت کوین علیرغم ریزش قیمت به زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است؛ روندی که مهر تاییدی بر گفته‌های تحلیلگران مبنی بر انباشت دوباره بیت کوین می‌زند.

تحلیلگری با نام علی (Ali) ضمن به اشتراک گذاشتن نمودار تعداد آدرس‌های جدید در شبکه بیت کوین در توییتی نوشت:

واگرایی صعودی بین قیمت و رشد شبکه حاکی از یک روند صعودی پایدار بلندمدت برای بیت کوین است.

نمودار تعداد آدرس‌های جدید در شبکه بیت کوین - منبع: توییتر Ali
نمودار تعداد آدرس‌های جدید در شبکه بیت کوین – منبع: توییتر Ali

پیش‌بینی سختی شبکه و هش ریت

بر اساس تخمین‌ وب‌سایت Bitrawr، سختی شبکه بیت کوین پس از ریزش بیش از ۳ درصدی دوره تنظیم سختی دو هفته پیش، احتمالا دوباره ۱.۲٪ افزایش خواهد یافت و به حوالی اوج خود خواهد رسید.

هش ریت نیز انتظار می‌رود در هفته جاری، پس از اوج‌گیری‌های اخیر، تثبیت شود و همزمان با نوسانات اندک، به روند صعودی خود ادامه دهد.

نمودار هش ریت شبکه بیت کوین - منبع: Bitinfocharts
نمودار هش ریت شبکه بیت کوین – منبع: Bitinfocharts

همه نگاه‌ها به نرخ تورم ماه جولای

فارغ از بیت کوین، این هفته همه نگاه‌ها به نرخ تورم ماه جولای است که در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در تاریخ ۱۰ آگوست (پنجشنبه ۱۹ مرداد) منتشر می‌شود. نرخ تورم معمولا کاتالیزور کلاسیکی برای تغییرات قیمت است و ممکن است بار دیگر نوسانات را به بازار برگرداند. نشریه کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در توییتی نوشت:

نرخ تورم این هفته به ما دید دقیق‌تری در مورد سیاست‌های احتمالی فدرال رزرو در جلسه ماه سپتامبر خواهد داد.

علاوه بر نرخ تورم، در تاریخ ۱۱ آگوست (جمعه ۲۰ مرداد) شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه جولای منتشر خواهد شد. همچنین ۱۵٪ از شرکت‌های فهرست S&P 500 نیز این هفته گزارش درآمدهای خود را اعلام خواهند کرد.

توییت کوبیسی
منبع: توییتر

پیش‌بینی می‌شود شاخص CPI ماه جولای از ۳٪ به ۳.۳٪ افزایش یابد. در برخی از پیش‌بینی‌ها نیز افزایش تا ۳.۴۲٪ تخمین زده شده است.

پس از افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در ماه ژوئن، بیش از ۸۴٪ بازار معتقدند فدرال رزرو در جلسه ماه سپتامبر دوباره این نرخ را افزایش نخواهد داد. با این حال، در صورت افزایش دوباره تورم، ممکن است نرخ بهره باز هم افزایش یابد. همچنین باید به این نکته توجه کرد که پیش از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال، دو شاخص CPI (یکی برای ماه جولای و یکی برای اگوست) منتشر می‌شود که افزایش آنها می‌تواند پیامدهای منفی را برای بازارهای مالی به همراه داشته باشد.

در همین حال پیش‌بینی می‌شود شاخص CPI مرکزی (Core CPI) که نرخ تورم را بدون بررسی کالاهای خوراکی و هزینه‌های مرتبط با انرژی محاسبه می‌کند، نسبت به ۴.۸٪ ماه گذشته، به ۴.۷٪ کاهش یابد.

همزمان با این گمانه‌زنی‌ها، قیمت نفت برای ششمین هفته متوالی در محدوده صعودی بسته شد و نسبت به ماه می ۳۰٪ افزایش یافته است. پیتر شیف (Peter Schiff) تحلیلگر بازارهای مالی معتقد است روند صعودی قیمت نفت می‌تواند بر CPI فشار بیاورد و فدرال رزرو را از هدف تورم ۲ درصدی دور کند.

علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود شاخص قیمت تولیدکننده سال به سال برای ماه جولای به ۰.۷٪ برسد که از PPI سال به سال ژوئن (۰.۱٪) بسیار بیشتر است. شاخص PPI تورم را از طریق ردیابی تغییرات قیمت‌های عمده فروشی برای تولیدکنندگان مشخص می‌کند و افزایش آن به طور احتمالی می‌تواند به افزایش CPI منجر شود. چنین اتفاقی نگرانی‌های جدیدی را در مورد موج دوم تورم ایجاد خواهد کرد و می‌تواند بر بازارهای مالی تاثیر بگذارد.

در حالی که قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر واکنش ضعیف‌تری نسبت به انتشار نرخ تورم داشته است، برخی از تحلیلگران همچنان معتقدند ارتباط قوی میان قیمت این رمزارز و تورم وجود دارد.

استیون لوبکا (Steven Lubka)، مدیرعامل شرکت سوان (Swan)در توییتی نوشت:

اگر قیمت بیت کوین را ۹ ماه به جلو ببریم می‌بینیم دقیقا مثل نرخ تورم تغییر می‌کند که این شگفت انگیز است. تقریبا می‌توان آینده را دید!

توییت لوبکا
منبع: توییتر

۶ روز تا مشخص شدن نتیجه درخواست ETF اسپات آرک اینوست

در همین حال، نتیجه درخواست راه‌اندازی ETF شرکت آرک اینوست (Ark Invest)‌ با مدیریت کتی وود (Cathie Wood) روز ۱۳ آگوست (یکشنبه ۲۲ مرداد) مشخص خواهد شد. کمیسیون بورس تاکنون یک بار اعلام نتیجه را به تاخیر انداخته و حالا باید ۶ روز دیگر نظر خود را اعلام کند.

کمیسیون بورس می‌تواند تا ۴ بار و مجموعا ۲۴۰ روز اعلام نتیجه را به تعویق بیندازد. اکثر تحلیلگران نیز معتقدند تعویق دوباره اعلام نتیجه محتمل است. با این حال، با توجه به اظهارات اخیر گنسلر، روز جمعه ممکن است اتفاقات مهمی رخ دهد.

بخوانید: تکلیف ETF اسپات بیت کوین بلک راک کی مشخص می‌شود؟ این ۲ تاریخ را زیر نظر داشته باشید

پس از آرک اینوست، قرار است نتیجه درخواست شرکت بیت وایز ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) و پس از آن، نتیجه درخواست شرکت‌های بلک راک (BlackRock)، ون‌اک (VanEck)، ویزدم تری (WisdomTree)، اینوسکو (Invesco)‌ و فیدیلیتی (Fidelity)‌ ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور)‌ اعلام خواهد شد.

جدول زمانی مهلت تعیین شده برای مشخص شدن جواب درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین - منبع: توییتر JSeyff
جدول زمانی مهلت تعیین شده برای مشخص شدن جواب درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین – منبع: توییتر JSeyff

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا