مبتدی مقالات

در کدام کشورها مالیات بیت کوین دریافت نمی‌شود؟ معرفی ۷ کشور طرفدار کریپتو

همانطور که می‌دانید، در بسیاری از کشورها قانون‌گذاری مشخصی درباره در حوزه رمزارزها وجود ندارد و برخی از کشورها نیز کاملا مخالف کریپتو هستند؛ اما در این بین کشورهایی نیز وجود دارند که این تکنولوژی را پذیرفته‌اند و حتی بدون اخذ مالیات، امکان معاملات رمزارزها را فراهم می‌کنند. در این مقاله، به معرفی ۷ مورد از کشورهایی می‌پردازیم که از طرفداران عرصه کریپتو هستند و بعضی از آنها نیز به شما امکان می‌دهند که بدون پرداخت مالیات بیت کوین، به معاملات و کسب رمزارز بپردازید. در این معرفی با میهن بلاک چین همراه باشید.

معرفی کشورهایی که مالیات بیت کوین دریافت نمی‌کنند

معاملات بدون مالیات عرصه کریپتو
منبع: Boxmining

پرداخت مالیات برای معاملات رمزارز به یکی از مسئولیت‌های مهم برای بسیاری از افراد تبدیل شده است؛ زیرا کشورهایی که از لحاظ اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، به اقدامات خود در خصوص قانون‌گذاری این صنعت ادامه می‌دهند. این موضوع در واقع نکته مثبتی برای پذیرش جهانی عرصه رمزارزها محسوب می‌شود. در حال حاضر کشورهای بزرگی نظیر آمریکا به دنبال معرفی و ارائه قوانین سختگیرانه‌تر برای عرصه کریپتو هستند و هم‌اکنون نیز از سود حاصل از معاملات رمزارز، مالیات دریافت می‌کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاران آمریکایی به منظور اجتناب از مواجهه ناخواسته با سرویس درآمد داخلی آمریکا (IRS)، باید طبق قوانین قدیمی عمل کنند.

اما اگر این موضوع مطابق خواسته‌های شما نیست یا خود را یکی از ماکسیمالیست‌های کریپتو می‌دانید، خبر خوب برای شما این است که چندین کشور وجود دارند که ممکن است گزینه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری محسوب شوند. در ادامه، به بررسی این کشورها می‌پردازیم.

۱- پرتغال

مالیات بیت کوین در پرتغال
منبع: Xerof
 • هیچ‌گونه مالیات بر کسب سود از رمزارزها دریافت نمی‌شود.
 • هیچگونه مالیات بر درآمد شخصی از رمزارزها دریافت نمی‌شود.

پرتغال یکی از کشورهایی است که دوستدار عرصه کریپتو محسوب می‌شود. این کشور در آوریل ۲۰۲۰، برنامه اجرایی انتقال دیجیتالی را برای معرفی و ارتقای غیرمتمرکزسازی تدوین کرده است. این کشور در اوایل دهه ۱۹۹۰، با اَبَرتورمی مواجه شد که تقریبا تمام شرکت‌ها را تا مرز ورشکستگی کشاند؛ بنابراین اعتماد شهروندان کشور پرتغال به عرصه کریپتو و رمزارزها جای تعجب ندارد.

اگر از خرید و فروش رمزارزها بتوانید سود کسب کنید و سرمایه خود را افزایش دهید و یا اگر درآمد خود را به صورت رمزارز دریافت کنید، دیگر مجبور نیستید که مالیات پرداخت کنید. اگر پاسپورت اتحادیه اروپا در اختیار ندارید، می‌توانید ۳۵۰,۰۰۰ یورو به مدت ۵ سال در یکی از صندوق‌های کشور پرتغال سرمایه‌گذاری کنید، تا از طریق طرح ویزای طلایی به یکی از شهروندان این کشور تبدیل شوید. بهترین بخش این موضوع آن است که هر سال فقط باید ۷ روز در کشور پرتغال حضور داشته باشید. این موضوع به معنای آن است که دیگر مجبور نیستید مکان زندگی خود را به طور دائم تغییر دهید و به کشور پرتغال مهاجرت کنید.

۲- برمودا

مالیات بیت کوین در برمودا
منبع: Coindesk
 • هیچ‌گونه مالیات از درآمد دریافت نمی‌شود.
 • هیچ‌گونه مالیات از کسب سود از رمزارز دریافت نمی‌شود.

برای بیان اینکه کشور برمودا تا چه حد با عرصه کریپتو موافق و دوستدار این حوزه است، فقط کافی است به بررسی ETF بیت کوین بپردازیم که در اواخر سال ۲۰۲۰ در این کشور تایید شده است. در حالی که چندین سال است هیچکدام از ETFهای بیت کوین در آمریکا تأیید نمی‌شوند. بازار بورس برمودا، ETF کریپتو هشتگ (Hashtag) را تایید کرده است. بدین ترتیب، این ETF به یکی از اولین صندوق‌های قابل معامله تاییدشده تبدیل شده و ثابت کرده است که کشور برمودا هم‌چنان از رمزارزها استقبال خواهد کرد.

در صورتی که درآمد کافی و مناسبی داشته باشید، کسب اقامت و شهروندی در کشور برمودا تقریبا آسان است. حداقل باید ۲.۵ میلیون دلار در حوزه املاک، کسب‌وکارها یا اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید پاسپورت کشور برمودا را دریافت کنید.

۳- مالت

مالیات بیت کوین در مالت
منبع: Asiablockchainreview
 • هیچگونه مالیات از درآمد یا کسب سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بر روی رمزارزها دریافت نمی‌شود.
 • ۳۵٪ از درآمد حاصل از معاملات کریپتو به صورت مالیات دریافت می‌شود.

کشور مالت، جزیره‌ای در جنوب اروپا و در دریای مدیترانه، مدت‌ها است که از کریپتو استفاده می‌کند. معامله‌گران کریپتو ۳۵ درصد درآمد حاصل از معاملات کریپتو را به صورت مالیات پرداخت می‌کنند و از لحاظ قانونی، معاملات کریپتو همانند معاملات سهام محسوب می‌شود؛ اما نکته مثبت این است که از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در رمزارزها هیچگونه مالیاتی دریافت نمی‌شود. بنابراین اگر از هولدرهای بلندمدت رمزارز هستید، کشور مالت برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر از معامله‌گران دائمی هستید ممکن است شرایط این‌گونه نباشد.

اگر از شهروندان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید و می‌خواهید شهروند یکی از این کشورها شوید، می‌توانید با پرداخت تقریبا یک و نیم میلیون دلار طی یک سال و نیم پاسپورت کشور مالت را دریافت کنید. این شرایط برای هولدرهای بلندمدتی مناسب است که در صدد نقد کردن رمزارزهای خود بدون پرداخت مالیات هستند.

۴- سنگاپور

مالیات بیت کوین در سنگاپور
منبع: Cryptonomist
 • هیچگونه مالیات از کسب سود حاصل از رمزارزها دریافت نمی‌شود.
 • هیچکدام از صندوق‌های کریپتو مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.

سنگاپور یکی از کشورهایی است که برای راه‌اندازی کسب‌وکار بسیار مناسب است و به آرامی در حال تبدیل شدن به مکانی ایمن برای سرمایه‌گذاران کریپتو است. بانک مرکزی این کشور معتقد است که اکوسیستم کریپتو باید نظارت شود تا از پولشویی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی جلوگیری به عمل آید. علاوه بر این، معتقد است که نباید در مسیر نوآوری مانعی ایجاد شود. سنگاپور به عنوان قطب فناوری امور مالی آسیا شناخته می‌شود؛ زیرا شهروندان و شرکت‌های حاضر در این کشور نیازی به پرداخت مالیات از کسب سود خود ندارند و هیچکدام از صندوق‌های کریپتو مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.

کسب اقدامات و شهروندی در سنگاپور برای دانشجویان آسان است. این افراد باید دو سال در این کشور به تحصیل بپردازند و آزمون دولتی را بگذرانند. اما شرایط برای سرمایه‌گذاران بسیار سخت‌تر است. سرمایه‌گذاران باید حداقل ۲.۵ میلیون دلار سنگاپور (تقریبا ۱.۸ میلیون دلار آمریکا) در صندوق‌ها یا کسب‌وکارهای جدید این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

۵- سوییس

مالیات بیت کوین در سوییس
منبع: Euronews
 • هیچگونه مالیات از کسب درآمد حاصل از کریپتو دریافت نمی‌شود.
 • بیت کوین در بعضی از مناطق به عنوان پول قانونی شناخته می‌شود.

بانک سوییس یکی از اولین بانک‌های جهان است که در سال ۲۰۱۸ و پس از آنکه مشخص شد کانال‌های بانکی می‌توانند به حذف کلاهبرداری‌ها و تشویق به کسب‌وکارهای قانونی و معتبر در این کشور کمک کنند، به شرکت‌های مرتبط با کریپتو حساب‌های تجاری ارائه داده است. در بعضی از مناطق کشور سوییس کریپتو به عنوان دارایی و بیت کوین به عنوان پول قانونی شناخته می‌شود. بنابراین رویکرد کلی نسبت به رمزارزها در این کشور مثبت است. کشور سوییس رمزارزها را به عنوان تهدید برای ارز فیات خود به شمار نمی‌آورد.

اگر به معامله یا نگهداری هر کدام از رمزارزها می‌پردازید و به عنوان معامله‌گر واجد شرایط شناخته می‌شوید، ملزم به پرداخت مالیات بر کسب درآمد حاصل از رمزارزها نیستید. اقامت در این کشور در مقایسه با سایر کشورها اندکی پیچیده‌تر است. سن شما باید کمتر از ۵۵ سال باشد و باید حداقل یک میلیون فرانک سوییس به نحوی سرمایه‌گذاری کنید که به توسعه و پیشرفت فناوری‌های جدید منجر شود.

۶- السالوادور

مالیات بیت کوین در السالوادور
منبع: Coingape

السالوادور در خصوص قوانین مرتبط و به نفع رمزارزها بی‌رقیب است. در سال ۲۰۲۱، بیت کوین به عنوان پول قانونی در این کشور شناخته شده است. این کشور هیچگونه مالیات بر درآمد یا کسب سود از بیت کوین دریافت نمی‌کند و با ساخت اولین شهر بیت کوین در جهان، در صدد حفظ جایگاه خود به عنوان قطب کریپتو است.

قانون این موضوع هنوز تایید نشده است، اما در آینده ممکن است خرید پاسپورت و ملیت جدید با رمزارز امکان‌پذیر شود. پس از آنکه در السالوادور، بیت کوین به عنوان پول قانونی شناخته شد، این کشور به انباشت این رمزارز پرداخته است و اکنون بیش از ۱۸۰۰ BTC در اختیار دارد و در صدد ایجاد ذخایر بیتکوین خود است. بنابراین جای تعجبی ندارد اگر در آینده شاهد این موضوع باشیم که در ازای سرمایه‌گذاری کریپتو بتوانیم شهروندی السالوادور را به دست آوریم.

۷- سنت کیتس و نویس (St. Kitts & Nevis)

مالیات بیت کوین در سنت کیتس و نویس
منبع: Freepik
 • هیچگونه مالیات از کسب سود دریافت نمی‌شود.
 • می‌توان با ۱۵۰,۰۰۰ دلار یا معادل بیت کوین آن، پاسپورت این کشور را خریداری کرد.
 • می‌توانیم با پرداخت کریپتو، بین کشورهای اتحادیه کارائیب جابجا شویم.

سنت کیتس و نویس جزیره‌ای در دریای کارائیب است که با آغوش باز از رمزارزها استقبال کرده و قوانینی تصویب کرده است، که طبق لایحه دارایی‌های مجازی سال ۲۰۲۰، تراکنش‌های رمزارزها آسان‌تر انجام شوند. می‌توان با استفاده از کریپتو، پاسپورت این کشور را خریداری کرد و بهترین نکته این است که برای دریافت پاسپورت، حتی به حضور در این کشور نیازی نیست. پاسپورت این کشور تقریبا ۱۵۰,۰۰۰ دلار یا معادل بیت کوینی آن هزینه دارد و طی ۴ ماه می‌توان پاسپورت را دریافت کرد.

در این کشور هیچگونه مالیات بر کسب سود وجود ندارد و بانک‌های این کشور با سرمایه‌گذاران کریپتو همکاری می‌کنند. در سراسر این کشور دستگاه‌های ATM بیت کوین وجود دارد و می‌توان در سایر کشورهایی تصور اتحادیه کارائیب نیز زندگی کرد.

نتیجه‌گیری

هم‌چنان کشورهایی وجود دارند که رمزارزها را تهدیدی برای تسلط و قدرت اقتصادی خود می‌دانند. اما هر روز کشورهای بیشتری متوجه مزایا و فرصت‌های استقبال از فناوری و نوآوری بلاک چین و رمزارزها می‌شوند. مواجهه با رمزارزها بر اساس قوانین مالی هر کشور متفاوت است؛ برخی از آنها با کریپتو مخالفت می‌کنند و معاملات رمزارز را ممنوع می‌کنند، برخی دیگر بی‌طرف هستند و موضع مشخصی در زمینه قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال ندارند و برخی دیگر نیز طرفدار کریپتوکارنسی‌ها هستند. در این مقاله به معرفی کشورهایی پرداختیم که اگر شهروندی و پاسپورت آنها را داشته باشید، نیازی به پرداخت مالیات بیت کوین ندارید.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا