مبتدی مقالات عمومی

اشتباهات رایج در استفاده از ChatGPT؛ چگونه از چت جی پی تی بهتر استفاده کنیم؟

ربات چت جی‌پی‌تی (ChatGPT)، یکی از معروف‌‌ترین و قوی‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ است. این ربات می‌تواند زبان طبیعی را درک کند و تمام سوالات ما را به‌صورت دقیق پاسخ می‌دهد. اما برای دریافت نتایج بهتر، باید روش صحیح استفاده از این ربات را یاد بگیرید. برخی اشتباهات ساده در مکالمه با ChatGPT، باعث می‌شود که پاسخ‌های ربات دقیق و مرتبط نباشد. در این مقاله از میهن بلاکچین، ۸ مورد از اشتباهات رایج هنگام استفاده از ChatGPT را باهم بررسی می‌کنیم.

اشتباهاتی که هنگام استفاده از ChatGPT نباید آن‌ها را انجام داد

۸ مورد از اشتباهات رایج در مکالمه با ChatGPT
منبع: useqwitter.com

چت بات یا ربات چت مبتنی‌بر هوش مصنوعی ChatGPT هرچقدر هم که باهوش و قوی باشد، در اصل یک ربات و ساخته دست بشر است. ممکن است پیش بیابد که این ربات نتواند سوالات ما را به‌صورت دقیق جواب دهد یا درخواست‌های ما را اجرا کند. خطاهای رایجی وجود دارد که اگر از آن‌ها اجتناب کنید، راحت‌تر می‌توانید از ChatGPT نتیجه بگیرید. در ادامه به این خطاهای رایج که هنگام استفاده از ChatGPT رخ می‌دهند، اشاره می‌کنیم.

۱. ارائه ندادن اطلاعات کافی

برای دریافت پاسخ‌های دقیق‌تر از ChatGPT، باید اطلاعات و مفاهیم کافی در اختیار آن قرار دهید. این اطلاعات را می‌توانید از روش‌های مختلف، مثل پیام سیستمی یا پاک کردن دستورهای قبلی به ربات ارائه کنید.

۲. ناامید شدن و زود دست کشیدن

ممکن است پاسخ‌های اولیه ربات راضی‌کننده نباشد، اما به این معنی نیست که ChatGPT به فرمان‌های بعدی نیز پاسخ دقیق نخواهد داد. با تنظیم کردن دوباره فرمان (Prompt)، ممکن است نتایج دریافت‌شده بهتر شود. این نشان می‌دهد که تکرار فرمان، نقش مهمی در دریافت نتایج بهتر دارد.

۳. پرداختن هم‌زمان به چند موضوع مختلف

اگه چند موضوع مختلف را هم‌زمان و به‌صورت درهم مطرح کنید، مدل هوش مصنوعی سردرگم می‌شود و پاسخ‌های دقیق نمی‌دهد. برای دریافت نتایج دقیق‌تر، بهتر است که موضوعات را تک به تک مطرح کنید.

۴. ارائه دستورهای بیش از حد

مهم است که اطلاعات و مفاهیم کافی را در اختیار ربات قرار دهید، اما پر کردن چت با دستورهای بیش از حد باعث سردرگمی ربات می‌شود. اگر ربات به‌دلیل دریافت دستورات بیش از حد سردرگم شود، نمی‌تواند نتایج مدنظر کاربر را به‌صورت دقیق ارائه دهد.

۵. درخواست نکردن از ربات برای خلاصه کردن پاسخ‌ها

ارائه دستورات دقیق و تقسیم تسک‌های پیچیده به قدم‌های کوچک کمک می‌کند که پاسخ‌های ربات را مدیریت کنید. اگر طول پاسخ‌های مدل را دقیق‌تر مشخص نکنید، احتمالا پاسخ‌های طولانی و بی‌ربط دریافت خواهید کرد.

۶. اکتفا کردن به پاسخ اول

تمام مدل‌های هوش مصنوعی ممکن است پاسخ‌های به‌ظاهر قابل قبول و درستی ارائه دهند که در اصل نادرست هستند؛ بنابراین مهم است که فقط به سوال اول اکتفا نکنید. درخواست از ربات برای ارائه اطلاعات بیشتر، دقت نتایج را افزایش می‌دهد.

۷. ارائه نکردن مثال

اضافه کردن مثال به فرمان‌ها، به مدل هوش مصنوعی کمک می‌کند که تسک‌های جدید را درک کند. به این قابلیت Few-shot learning گفته می‌شود. ارائه مثال، به‌صورت دقیق مشخص می‌کند که شما انتظار دریافت چه نتایجی را دارید.

۸. حذف پرسونا از فرمان‌ها

ارائه پرسونا (Persona) یا اطلاعات شخصی کاربر، باعث می‌شود که ChatGPT درک بهتری از مخاطب خود داشته باشد و پاسخ‌های شخصی‌تر و دقیق‌تری ارائه بدهد. حذف پرسونا از درخواست‌ها، منجر به دریافت پاسخ‌های بی‌ربط می‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
چه اشتباهاتی ممکن است در زمان استفاده از ChatGPT انجام دهیم؟

چت جی بی تی یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای ارتباط برقرار کردن با انسان و انجام دستورات کاربران نیاز دارد که دستورات دقیقی دریافت کند. عدم ارائه اطلاعات کافی، پرداختن به چند موضوع به صورت هم‌زمان و استفاده بیش از حد دستورات از جمله اشتباهاتی است که در هنگام استفاده از ChatGPT نباید انجام داد.

چگونه می‌توان از چت جی پی تی بهتر استفاده کرد؟

ارائه توضیح بیشتر، معرفی پرسونای کاربر و مخاطب و درخواست ارائه مثال برای دستورات می‌تواند تجربه بهتری از ChatGPT برای کاربران همراه داشته باشد.

جمع‌بندی

مدل‌های هوش مصنوعی ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند که از طریق فناوری‌های زبان طبیعی و یادگیری ماشینی، باعث افزایش خلاقیت و بهره‌وری ما می‌شوند؛ اما اگر درخواست‌های خود را به‌صورت صحیح مطرح نکنیم، نتایج و پاسخ‌های دقیقی از آن‌ها نمی‌گیریم. ربات معروف ChatGPT نیز از این قانون مستثنی نیست. برای دریافت بهترین نتایج از ChatGPT، باید به برخی نکات مهم دقت کنید و مرتکب اشتباهات کلی نشوید. در این مطلب، ۸ مورد از اشتباهات رایج در استفاده از ChatGPT را بررسی کردیم تا هنگام تعامل با این ربات، تجربه بهتری داشته باشیم. لطفا شما نیز نظرات و تجربیات خود را درمورد نحوه صحیح استفاده از ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی با ما درمیان بگذارید.

منبع
twitter.com/pradeepeth

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا