اخبار آلتکوین

بررسی آخرین وضعیت کرو فایننس؛ آیا خطر برطرف شده است؟

۵ روز از حمله اکسپلویت به صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس (Curve Finance) می‌گذرد و تا حدودی می‌توان گفت خطر از بیخ گوش کرو و کل صنعت دیفای گذشته است. در حالی که هنوز مبلغ قابل توجهی از وام‌های مایکل ایگوروف (Michael Egorov) بنیانگذار کرو در پلتفرم‌های مختلف تسویه نشده است، آستانه لیکوییدیتی این وام‌ها پایین‌تر آمده و احتمال لیکویید شدن آنها کمتر شده است. در همین حال، اخبار جدیدی مبنی بر بازگردانده شدن بخش زیادی از وجوه مسروقه توسط هکر منتشر شده که به رشد قیمت CRV کمک کرده است.

پلتفرم کرو فایننس در تاریخ ۳۱ جولای (۹ مرداد) مورد حمله اکسپلویت هکرها قرار گرفت و طی این حمله بیش از ۶۱ میلیون دلار به سرقت رفت. دلیل این حمله، وجود باگی در زبان برنامه‌نویسی وایپر (Vyper) بود که باعث شد برخی از پلتفرم‌های دیفای از جمله کرو، الپسیس (Ellipsis)، الکمیکس (Alchemix) و جی‌پگد (JPEGd) مورد حمله هکرها قرار بگیرند.

به دنبال این حمله، قیمت توکن CRV در سراشیبی سقوط قرار گرفت و وضعیت وام ۱۰۰ میلیون دلاری ایگوروف در پلتفرم‌های مختلف به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شد. ایگوروف در آن زمان حدود ۴۲۷.۵ میلیون واحد توکن CRV (معادل ۴۷٪ از عرضه CRV) را به عنوان وثیقه در پلتفرم‌های مختلف وام‌دهی قرار داده بود که با ریزش قیمت CRV احتمال لیکویید شدن آنها وجود داشت؛ اتفاقی که می‌توانست به نابودی پلتفرم کرو منجر شود و اکوسیستم دیفای را سال‌ها به عقب برگرداند.

با این حال، در طول این ۵ روز، بنیانگذار کرو به هر طنابی چنگ زده تا خودش را از این منجلاب بیرون بکشد و کرو و دیفای را از سهل‌انگاری‌های خود حفظ کند و ظاهرا هم تا حدودی موفق بوده است.

در این مطلب، ضمن بررسی آخرین وضعیت قیمتی توکن‌های کرو، وضعیت وام‌های باقی‌مانده ایگوروف در پلتفرم‌های مختلف دیفای را زیر ذره‌بین برده و پس از آن، به توافق میان هکر و کرو فایننس برای بازگرداندن بخشی از وجوه مسروقه خواهیم پرداخت.

رشد ۱۰٪ قیمت CRV همزمان با دی‌پگ شدن استیبل کوین crvUSD

استیبل کوین crvUSD کرو فایننس روز پنجشنبه ۳ آگوست (۱۲ مرداد) به دنبال آینده مبهم این پلتفرم پگ دلاری خود را از دست داد و به زیر ۱ دلار سقوط کرد. با این حال، قیمت این استیبل کوین دوباره بازیابی شد و اکنون در حوالی ۱ دلار (۰.۹۹ دلار) به سر می‌برد.

crvUSD از الگوریتم پگ‌کیپر (PegKeeper) برای حفظ قیمت دلاری خود استفاده می‌کند. این الگوریتم، قیمت crvUSD را با توجه به نرخ بهره و نسبت نقدینگی و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌کند. به عبارت دیگر، کرو با استفاده از این الگوریتم اطمینان حاصل می‌کند که قیمت crvUSD به خوبی توسط وثیقه‌ها پشتیبانی شده و با تغییر تقاضا نوسان نمی‌کند.

در واکنش به این اتفاق، تیم توسعه کرو فایننس در توییتی دی‌پگ شدن crvUSD را با ماجرای دی‌پگ شدن استیبل کوین USDC به دنبال ورشکستگی بانک سیلیکون ولی (SVB) مقایسه و آن را موقتی توصیف کرد.

توییت کرو در مورد دی پگ شدن استیبل کوین crvUSD
توییت کرو در مورد دیپگ شدن استیبل کوین crvUSD منبع: توییتر

قیمت توکن CRV نیز از زمان ریزش ناشی از حمله اکسپلویت بهبود یافته است به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته، به دنبال انتشار اخبار مبنی بر بازگردانی وجوه توسط هکر و تسویه بخشی از وام‌های ایگوروف، نزدیک به ۱۰٪ افزایش یافته است.

نمودار تغییرات قیمت CRV از زمان حمله اکسپلویت تا به الان تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار تغییرات قیمت CRV از زمان حمله اکسپلویت تا به الان تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

فروش شدید توکن‌های CRV توسط ایگوروف

ریسک بالای لیکویید شدن وثیقه‌های ایگوروف باعث شد تا وی برای بازپرداخت بخشی از وام‌های خود، به فروش توکن‌های CRV به صورت OTC روی آورد. از ۱ آگوست (۱۰ مرداد)‌ تا به الان، ایگوروف نزدیک به ۱۱۴.۰۲۵ میلیون واحد CRV را زیر قیمت بازار به ۲۴ سرمایه‌گذار یا شرکت مختلف فروخته و ۴۵.۶۱ میلیون دلار برای بازپرداخت وام‌های خود دریافت کرده است.

فهرست خریداران توکن CRV - منبع: توییتر EmberCN
فهرست خریداران توکن CRV – منبع: توییتر EmberCN

در میان این سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها، نام‌های مطرحی از جمله جاستین سان، شرکت وینترمیوت تریدینگ (Wintermute Trading)، دی‌دبلیو‌اف لبز (DWF Labs) و یرن فایننس (yearn.finance) به چشم می‌خورد.

بررسی آخرین وضعیت وام‌های ایگوروف؛ آیا خطر کاملا رفع شده است؟

به طور کلی می‌توان گفت وضعیت از زمان حمله و ریزش شدید قیمت CRV کمی بهبود یافته است. با این حال، هنوز نمی‌توان گفت خطر از بیخ گوش کرو فایننس و شاید کل دیفای رفع شده است.

هنوز بیش از ۶۰ میلیون دلار از وام‌های ایگوروف در پلتفرم‌های مختلف تسویه نشده باقی مانده است. با این حال، وی در روزهای اخیر بخشی از وام‌های خود را بازپرداخت کرده و به همین خاطر، آستانه نقدینگی این وام‌ها پایین‌تر آمده است. به همین خاطر می‌توان گفت با نوسانات اندک قیمت، احتمال لیکویید شدن وثیقه‌های ایگوروف و به راه‌افتادن دومینوی سقوط پلتفرم‌های مختلف دیفای وجود ندارد.

پلتفرم دی‌بنک برای هرکدام از وام‌ها شاخصی با عنوان Health Rate دارد که با استفاده از آن، وضعیت وثیقه‌های یک وام را بررسی می‌کند. در صورتی که شاخص سلامت یک وام به زیر ۱ سقوط کند، وثیقه‌های این وام لیکویید می‌شود. در ادامه هرکدام از این وام‌ها را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم آوه

ایگوروف در روزهای اخیر، بخش زیادی از وام ۶۱ میلیون دلاری خود را بازپرداخت کرده است و در حال حاضر، ۳۹ میلیون دلار تتر به پلتفرم آوه بدهکار است. با توجه به بازپرداخت بخشی از این وام و بهبود قیمت کرو، شاخص سلامت این وام به ۲.۰۵ رسیده است. این یعنی تا حدودی خطر لیکویید شدن ۱۵۰ میلیون دلار توکن CRV فعلا برطرف شده است. در تصویر زیر، جزییات وام ایگوروف از پلتفرم آوه آمده است:

جزییات وام ایگوروف در پلتفرم آوه – منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم آوه – منبع:‌ debank

در حال حاضر، همچنان ۲۳۹ میلیون واحد توکن CRV در این پلتفرم به عنوان وثیقه باقی مانده است که با توجه به نمودار زیر، در صورت سقوط ۵۲ درصدی قیمت و رسیدن به ۰.۲۹۸ دلار لیکویید خواهد شد.

آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم آوه – منبع: defillama
آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم آوه – منبع: defillama

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم اینورس

ایگوروف از پلتفرم اینورس (Inverse) در مجموع ۳ وام گرفته است که جزییات آنها در تصویر زیر آمده است:

جزییات وام ایگوروف در پلتفرم اینورس – منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم اینورس – منبع:‌ debank

در حال حاضر، شاخص سلامت هرکدام از این وام‌ها بالاتر از ۱.۸۰ است. این یعنی فعلا خطر لیکویید شدن وثیقه‌های مدیرعامل کرو در این پلتفرم وجود ندارد.

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس

۵ روز پیش احتمال لیکویید شدن وثیقه‌های ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس بسیار بالا بود. نرخ بهره وزن‌دار فرکس فایننس باعث شده بود تا فارغ از هرگونه تغییری در قیمت CRV، در صورت عدم بازپرداخت حداقل بخشی از این وام‌ها، وثیقه‌های ایگوروف لیکویید شود. با این حال، ایگوروف با راه‌اندازی استخر نقدینگی جدیدی برای جفت FRAX-CRV در پلتفرم کرو راه‌اندازی کرد و با جمع‌آوری نقدینگی برای فرکس فایننس، تا حدودی برای خود زمان خرید.

از زمان گزارش قبلی ما تاکنون تغییری در رقم وام فرکس فایننس اتفاق نیفتاده است. با این حال، شاخص سلامت این وام ظاهرا به دلیل افزایش قیمت کرو و همچنین واریز نقدینگی به استخر FRAX-CRV اندکی افزایش یافته و به ۱.۹۷ رسیده است.

جزییات وام ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس – منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس – منبع:‌ debank

در حال حاضر، هنوز ۳۸.۶ میلیون واحد توکن CRV به عنوان وثیقه در اختیار پلتفرم فرکس فایننس است که بر اساس داده‌های پارسک فایننس، در صورت ریزش ۵۰ درصدی قیمت تا ۰.۳۱ دلار لیکویید خواهد شد.

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم ابراکدربرا

در زمان نگارش این مطلب، همچنان ۴.۵ میلیون دلار از وام ایگوروف در پلتفرم ابراکدبرا (Abracadabra) باقی‌مانده و ۲۵.۶ میلیون دلار توکن CRV به عنوان وثیقه در این پلتفرم قرار دارد. شاخص سلامت این وام در حال حاضر ۲.۶۷ است و می‌توان گفت نسبت به سایر وام‌ها، فعلا وضعیت بهتری دارد.

جزییات وام ایگوروف در پلتفرم ابراکدربرا – منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم ابراکدربرا – منبع:‌ debank

در حال حاضر، ۲۵.۶ میلیون واحد توکن CRV به عنوان وثیقه در پلتفرم ابراکدبرا قرار داده شده است و در صورت ریزش ۶۷ درصدی قیمت به ۰.۲۰ دلار لیکویید خواهد شد.

توافق با هکر برای بازگرداندن ۹۰٪ وجوه مسروقه

روز پنجشنبه تیم توسعه پلتفرم‌های کرو، مترونوم (Metronome) و آلکمیکس به طور مشترک در پیامی از هکر خواستند تا ۹۰٪ از وجوه مسروقه را بازگرداند و ۱۰٪ باقیمانده را به عنوان پاداش با ضمانت اینکه درآینده هیچ اقدام قانونی علیه وی انجام نخواهد شد، نزد خود نگه دارد.

در بیانیه مشترک این سه پلتفرم خطاب به هکر آمده است:

ما می‌خواهیم این مسئله را به شیوه‌ای متمدنانه حل کنیم.

کمتر از ۲۴ ساعت بعد، هکر پیشنهاد این سه پروتکل را پذیرفت و شروع به بازگرداندن بخشی از وجوه کرد. با این حال، وی در پیامی خطاب به این پلتفرم‌ها نوشت:

 دیدگاه‌های مسخره‌ای را دیدم، به همین خاطر می‌خواهم توضیح بدهم که این پول را به این خاطر برمی‌گردانم که نمی‌خواهم پروژه‌های شما خراب شود، نه اینکه شما می‌توانید من را پیدا کنید. این ممکن است برای بسیاری پول زیادی باشد اما برای من نه. من از همه شما لعنتی‌ها باهوش‌ترم!!!

پیام هکر کرو فایننس - منبع: etherscan
پیام هکر کرو فایننس – منبع: etherscan

در همین حال، پلتفرم جی‌پگد نیز از بازگردانی ۵۴۹۵ واحد اتر توسط هکر خبر داد. این پلتفرم نیز ۱۰٪ از وجوه (نزدیک به ۱.۱ میلیون دلار) را به عنوان پاداش به این هکر پرداخت کرده است.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا